סדר טו בשבט בשכונת הדר 2016

ביום ג’, 26/01/2016, נערך בשכונת הדר סדר טו בשבט שאורגן על ידי הגרעין התורני בשכונת הדר וכמו כן נכחו תושבי שכונת הדר ובני הגרעין וכן מתגיירים , האירוע התאפיין בשמחה ושירה של ארץ ישראל וקריאת פסוקים ועריכת סדר טו בשבט ומשמעות של החג וסמליו

סדר_טו_בשבט_אולם.JPG

סדר טו בשבט אולם
בגרעין גרות משפחות בהדר שמטרתם קירוב לדת היהודית וגיור, רוב המשפחות גרות בשכונת הדר , וגם בשכונות האחרות בעיר , משפחות הגרעין מארחים לקבלת שבת וכן גם חוגגים את חגי ומועדי ישראל

זאב_בהרצאתו_על_סדר_טו_בשבט.jpg

זאב המורה בהרצאתו על סדר טו בשבט
חג טו בשבט : בתחילה היה ט”ו בשבט תאריך לחקלאים לצורך הפרשת מַעֲשֵׂר (עשירית) מיבול הפירות – ולא יום חג. אך במשך הדורות קיבל היום אופי של חג, ולכן אסרו להספיד מתים ביום זה ואף נהגו לאכול ביום זה מחמשת מיני הפירות שבהם נתברכה ארץ ישראל – גפן, תאנה, רימון, זית ותמר.
משמעות מיוחדת קיבל ט”ו בשבט במאה ה- 16 בצפת של המקובלים, שקבעו “סדר ליל שמחת האילנות”. סדר זה של ט”ו בשבט כלל שולחנות ערוכים, מקושטים בפרחים ובענפי הדס, ועליהם שפע פירות ויין. המסובים היו לומדים על הפירות מתוך התורה, התלמוד וספר הזוהר, ואומרים תפילות מיוחדות לשלום האילנות.

קערת_טו_בשבט.jpg

קערת טו בשבט
משמעותו של סדר טו בשבט : השולחנות – כדי יין משני סוגים: יין אדום ויין לבן ,לאחר לימוד תורה , מוזגים כוס ראשונה של ארבע כוסות מיין שכולו לבן , מביאים לפני המסובים חיטה (עוגות), זית, תמרים וענבים. מברכים על הפרי ועל היין ונהנים… לאחר מכן מוזגים כוס שנייה של ארבע כוסות – קצת מן היין האדום ורוב הכוס מן היין הלבן , מביאים לפני המסובים תאנה, רימון, אתרוג ותפוח… , מוזגים כוס שלישית – חציה יין לבן וחציה יין אדום ,מביאים אגוזים, שקדים, חרובים ואגסים. המסובים לומדים תורה, ואחר כך מרימים את הכוס השלישית ושותים לשנה טובה, שנת ברכה, פרי ותנובה , לבסוף מוזגים כוס רביעית – יין אדום מעורב במעט יין לבן. ומביאים קינוחים לשולחן, ורוקדים ומזמרים…”

שבעת-המינים.jpg

שבעת המינים
הרב_ינון_תמונה_לאורך.jpg
הרב ינון דנה פיקאר – רב ומגייר וחבר גרעין
ברכתו של הרב ינון : “הערב אנחנו נציין את “טו בשבט”, ראש השנה לאילנות. קצת מוזר לחגוג חג של אילנות כשבחוץ סוער וקר. לא היה עדיף לחכות קצת עד לאביב ואז לחגוג? כאשר יש בתוכינו כוחות שלא מספיק יוצאים לפועל, אנחנו סוערים וגועשים, מחפשים את המקום שלנו, את השליחות שלנו לעולם. זה בדיוק העניין, דווקא כשבצד החיצוני שלנו אנחנו נורא סוערים, אנחנו בדרך כלל מצפינים בתוכינו כוחות חדשים שפשוט עדיין לא יצאו אל הפועל. בחוץ אמנם גשום (מושלג) וסוער, אבל בפנים, בטבע, כבר מתחילה הפריחה של העצים., טו בשבט שמח!!”

ליאור_דמתי_ויותם_בזיאל.JPG

הזמר ליאור דמתי ויתם בריזאל
001.JPG

ארגנו את הסדר : ליאור דמתי הזמר ,שמוליק ישמח, זאב, דניאל אחרי הגרעין והרב ינון דנה פיקאר
צילם וכתב : בן אופיר , ומורן שובל

תגובה
  1. ברטה אמר/ה

    איך יוצרים קשר עם הגרעין התורני?

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.