"מסעות בין אסתטיקה וקיימות" – אומנות מניעה לפעולה בחיפה • תגית כלימור

התכלות - תגית כלימור (מוצג בפירמידה, חיפה)

תערוכה בנושא משבר האקלים מבקשת לעורר מודעות ולעודד פעולה

אדר' תגית כלימור (אלבום אישי)

בימים אלו, אחרי ועידת האקלים בגלזגו, נראה שהעולם ממשיך בשאננותו בכל הקשור לקידום פעולות ממשיות המונעות את הפגיעה באיזון האקולוגי ואת שינויי האקלים. הוועידה לוותה בהפגנות של צעירים ברחבי העולם, המבינים את ההשלכות הרות האסון של שאננות זו על חייהם. האנושות ממשיכה להרוס את הסביבה בשיטתיות. רק 36% מיערות הגשם נותרו בשלמותם, בעולם כולו ובארצנו, הדלה במיוחד במשאבי טבע ובשטחים ירוקים, אנו עדים מדי שנה לשרפות ענק.

התערוכה הבינלאומית 'דוגמאות לחיקוי! מסעות בין אסתטיקה וקיימות' עוסקת במשבר האקלים בעולם ומנסה להאיר מודעות ולעודד לפעולה. התערוכה מוצגת בפירמידה – מרכז לאמנות עכשווית בחיפה (ובמוזיאון על התפר בירושלים).

'ס<ש>יח עירוני' – תגית כלימור (מתוך התערוכה)

התערוכה בוחנת שאלות מרכזיות הנוגעות למשבר הסביבתי, ביניהן: שינויי האקלים, פגיעה בלתי הפיכה במגוון הביולוגי, כריתת יערות, זיהום, מחסור במים ובמזון והשפעת תמורות אלו על אוכלוסיות מוחלשות בעולם. מטרת התערוכה היא להביא למודעות את התוצאות ההרסניות של מעשה ידנו ולעודד גישה המאמצת אורח חיים מקיים.

הנושא הסביבתי

ב-2010 הועלתה לראשונה התערוכה ETF! Examples To Follow, באוצרות אדריאן גוהלר מברלין והוצגה ב-27 מדינות ברחבי העולם. בתערוכה מציגים כ-70 אמנים מובילים מרחבי העולם ומישראל, תוך הדגשת האתגרים האקולוגיים האוניברסליים והמקומיים.

הנושא הסביבתי מעסיק אותי שנים רבות כאדריכלית, כאמנית וכמרצה בטכניון ושמחתי לקחת חלק בתערוכה חשובה זו. שתיים מעבודותיי נבחרו להיות מוצגות בתערוכה, יחד עם אמנים חשובים, ביניהם ג'וזף בויס, אולאפור אליאסון, סיגלית לנדאו, ג'ניפר אלרו, גירמו קלזדילה ועוד.

התכלות – תגית כלימור (צילום: יניב זלוף)

'התכלות'

• מוצג בפירמידה, מרכז לאמנות עכשווית בחיפה

'התכלות' הוא מוטיב חוזר בעבודתי לאורך השנים. ההרס הסביבתי שאנו מסבים נובע מהעדר הבנה שהטבע הוא סופי. כל חומר שנלקח מהטבע מותיר ריק או גורם להפרת שיווי המשקל האקולוגי. המיצב דן בפיתוח המואץ, הבא על חשבון שטחים פתוחים והמהווה זרז ביצירת בעיות סביבתיות. אנו עדים להתגברות אפקט החממה, היכחדותם של מינים, התדלדלות משאבי טבע מתכלים, החרפת הזיהום הסביבתי ואסונות סביבתיים כדוגמת שרפות והצפות. היקום הוא מערכת אקולוגית סגורה והחומר הנלקח לטובת פיתוח ובניה נגרע מהטבע ומשאיר ריק.

התכלות – תגית כלימור (מוצג בפירמידה, חיפה)

המיצב מצייר צללית עיר גבוהה וצפופה הניצבת על אפר, מדגיש את התכלות הטבע כתוצאה ממעשי ידי אדם ומעמת אותנו עם ההעדר הנותר. הסביבה המפוחמת והעיר הריקה שנוצרה כבבואה, מחדדים את חלקנו בנזק הסביבתי ומהווים תזכורת לנוכחותנו ולעתידנו כאן.
המיצב עשויי מעץ שרוף, מפחמים ומשורשים וענפים שאספתי מהשרפה שהייתה באוגוסט בהרי ירושלים.

התכלות – תגית כלימור (מוצג בפירמידה, חיפה)

'ס<ש>יח עירוני'

• מוצג במוזיאון על התפר בירושלים

השם ס<ש>יח עירוני, המהדהד סיח שווארמה עם שיח, מבטא את המאבק המתמיד בין הצורך למצוא פתרונות דיור, הבאים לעיתים מזומנות על חשבון קרקע חקלאית, לבין ההכרח לקיים את עצמנו מבחינה תזונתית. העבודה מדמה עיר צפופה הבנויה לגובה, שמבניה מוגבהים על עמודים ונוגעים נגיעה מינימאלית בקרקע. הקרקע מתחת נשארת פנויה לגידול המזון ולקיום דואלי של עיר ומזון. השימוש בדימוי של סיח שווארמה ה'נעוץ' במבנה מתכתב עם היות הסיח כייצוג למזון וכדבר קיומי ובו זמנית עם הרעיון שאנו 'משפדים' את עצמנו ומביאים להרס על ידי פגיעה מתמשכת בסביבתנו.
הפסל עשוי בטון וברזלי בניין.

'ס<ש>יח עירוני' – תגית כלימור (מתוך התערוכה)

לכל אחד יש תפקיד

בטבע, לכל צמח, שיח ועץ או לכל חיה וחרק יש תפקיד חשוב בשמירה על איזון אקולוגי, המאפשר קיום הדדי. כך, לכל אחת ואחד מאתנו יש תפקיד חשוב בקביעת סדר יום התורם ומקדם את השמירה על הסביבה למעננו ולמען עתיד ילדינו.
אני מאמינה שהשינוי נמצא בידינו.

'ס<ש>יח עירוני' – תגית כלימור (מתוך התערוכה)
  • הכותבת, תגית כלימור, היא אדריכלית ואמנית רב תחומית, מייסדת ושותפה במשרד קנפו כלימור אדריכלים ומרצה בכירה בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון.
הגיבו כאן לכתבה