חיים ולדר, סופר הילדים שגדל בחיפה, פורש בעקבות תלונות על פגיעות מיניות

סופר הילדים החרדי חיים ולדר השעה את פעילותו הציבורית עקב תלונות על פגיעות מיניות, לכאורה

אמש (ד' 17/11/21) הודיע הסופר ואיש החינוך החרדי חיים ולדר, שנולד וגדל בהדר הכרמל בחיפה, כי הוא משעה את כל פעילותו הציבורית בתקופה הקרובה, בעקבות החשדות שעלו נגדו.

בסוף השבוע שעבר חשף העיתונאי אהרן רבינוביץ שורת עדויות של נשים ונערות שטענו כי נפגעו מינית מחיים ולדר כשהגיעו אליו לטיפול. הסיפור עורר סערה ציבורית רחבה מאוד, שכן חיים ולדר הוא מגדולי הסופרים ואנשי החינוך במגזר החרדי. ולדר אף זכה בפרס ראש הממשלה "מגן הילד" מטעם המועצה הלאומית לשלום הילד, הוקרה על פעילותו בתחום הגנת הילדים.

ולדר, כאמור, יליד העיר חיפה, תושב שכונת הדר לשעבר. בספריו הוא מביא דמויות רבות וכן סיפורים מהעיר חיפה. בין הסיפורים המפורסמים שלו "שוכן המערות", אודות ניצול שואה שחי ברחובות חיפה ומפחיד את הילדים, עד שהילדים מבינים כי את מצבו ובהמשך מתחברים איתו ומגנים עליו.

ולדר פרסם למעלה משמונים ספרים, כאשר הפופולריים ביותר הם "ילדים מספרים על עצמם" ו"אנשים מספרים על עצמם", בהם ילדים ומבוגרים שולחים לו סיפורים מחייהם האישיים, והוא עורך אותם מחדש ומפרסם אותם. ספריו אף זכו לתרגום בשפות רבות.

עם פרסום העדויות המטלטלות, מורגשת "רעידת האדמה" ברחוב החרדי. אחת העדויות שפורסמו, בין היתר, היא של נערה שטוענת שנפגעה מינית ע"י ולדר פעמים רבות, במלונות ובמחסן הספרים שלו. בנוסף התברר, כי כבר לפני מספר שנים הוגשה נגדו תלונה במשטרה על ידי אחת הנפגעות, לכאורה, אולם היא נסגרה לאחר מכן מחוסר ראיות.

אחת המתלוננות אף עברה בדיקת פוליגרף מטעם עיתון "הארץ" ונמצאה אמינה. כאמור ,אחרי הפרסום התחוללה סערה גדולה במגזר החרדי אשר נחלק לשניים – אלה שמאמינים בחפותו של ולדר ותוקפים את המתלוננות ואלה המדווחים כי נפטרו מיידית מכל ספריו וקוראים לו להשעות את עצמו מפעילות ציבורית.

בשיחה עם שי גליק, מנכ"ל בצלמו, אמר גליק כי מובן מאליו כי גם במקרה של ולדר, מתקיימת חזקת החפות, אך אין מקום כי ימשיך לפעול בזירה הציבורית עד שיתבררו הדברים.

ואכן, כבר בתחילת השבוע הודיע מגזין הילדים "אותיות" הפופולרי בציבור הדתי, שיפסיק את פרסום הטור השבועי הקבוע של ולדר. בהמשך הודיע רדיו "קול חי" כי הוא משעה את שידורו של ולדר, וכך גם עיתון "יתד נאמן". רשתות ספרים חרדיות הודיעו שיפסיקו למכור את ספריו, ואתמול, כאמור, יצאה הודעה מטעמו של ולדר כי הוא לוקח פסק זמן מהחיים הציבוריים ויוצא למאבק על טיהור שמו.

עורכי דינו של ולדר מסרו בתגובה לתחקיר כי ולדר מכחיש את כל הטענות. "כחלק ממלחמתו לטהר את שמו וביחס לטענות העולות כאן, עבר מרשנו בדיקת פוליגרף, הכחיש הטענות, וכצפוי נמצא דובר אמת בכל השאלות. מרשנו נחוש לא לאפשר פגיעה בו אף כמלוא הנימה ויאבק על שמו הטוב בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותו", כך נמסר.

הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. אסתי אמר/ה

  הסיפור הזה הוא מכה אנושה לתנועת דגל התורה שחיים ולדר היה אחד מהשופרות שלה וכתב בכיר בעיתון המפלגתי יתד נאמן .
  יצוין שגם בחיפה יש ציבור בוחרים גדול מאד לתנועת דגל התורה .

 2. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  נו, שויין, הוט ער געזוקט

 3. דבורה אמר/ה

  עצוב .
  הבנאדם גאון .
  חבל ..עדיין מאמינה בחפותו עד שיוכח אחרת.

 4. אלירן אמר/ה

  אותה אחת שהגישה בעבר את התלונה והתיק נסגר מחוסר ראיות היא זאת שעכשיו העידה בעיתון….וזה מעורר חשד לגבי כוונותיה…
  ובאופן מוזר כל שאר התלונות הן מכלי שני ושלישי ללא שמות…
  לא מצליח להבין למה אף אחת מאותן אלו שטוענות שנפגעו לא טרחה לגשת להגיש תלונה???

 5. יהודי אמר/ה

  רבינוביץ שירותי הפלת מתחרים בע"מ
  יש לכם מתחרה? מקנאים במישהו שמצליח? מחפשים נקמה מתוקה?
  פנו עוד היום לעיתון הארץ… והמתחרה שלכם פורש מכל עיסוקיו בעקבות תלונות בלה בלה בלה
  עיתונות רוצחת! בושה!

 6. אסתי אמר/ה

  לא יועיל לטמון את הראש ולנסות לחפות בסוף הכל יוצא החוצה
  כך היה עם ברלנד עם משי זהב עם כל הרבנים הסוטים

 7. דן בכור אמר/ה

  פנינה ושלמה כבר יודעים במה הבן שלהם חשוד לכאורה??? מישהו שאל אותם על זה?
  פשוט מחריד!!!!!
  היתה כבר חקירה של המשטרה?

 8. בתאל אמר/ה

  איך יתכן שהרב שמואל אליהו שכבר בחר צד ומשמיץ את ולדר- יכול להיות דיין בדין של ולדר??? זה דין תורה?

הגיבו כאן לכתבה