הסטודנטים חסמו את הכניסה לטכניון בחיפה • "לא חוזרים לאחור"

מחאת הסטודנטים בטכניון (צילום: אגודת הסטודנטים בטכניון)

מכון טכנולוגי לישראל? הסטודנטים חושבים אחרת

אחרי שנה וחצי של התגוששות סביב זכויותיהם בתקופת הקורונה, שבים נציגי הסטודנטים בדרישה לאפשר הקלטת הרצאות ותרגולים גם בשנת הלימודים הקרובה. הטכניון מצידו מעדיף את הלמידה בצוותא מאשר דרך המסכים – והמאבק יוצא לשטח, תחת הסיסמה "מכון א-טכנולוגי"


הסטודנטים החדשים שפותחים היום (א' 24/10/21) את שנת הלימודים תשפ"ב, זכו לצפות הבוקר באירוע שגם חבריהם הוותיקים יותר לא ראו מזה זמן רב – הפגנה בארגון והפקת אגודת הסטודנטים בטכניון מול הנהלת המוסד, בדרישה לאפשר קיום הרצאות מוקלטות גם בשנת הלימודים הקרובה.

מחאת הסטודנטים בטכניון (צילום: אגודת הסטודנטים בטכניון)

הכניסה לטכניון נחסמה

"הקלטות זה לא זבל", "לא חוזרים לאחור, הקלטות צריך לשמור", ו-"איך זה שבטכניון אין מקום להיגיון", קראו כמאתיים וחמישים סטודנטים בשער נווה שאנן בשעת בוקר מוקדמת, עם פתיחת ההפגנה שחסמה למעשה את הכניסה לטכניון לשעות ספורות. הקהל הצבעוני הניף שלטים והביע את מחאתו כלפי חוסר הנכונות של הטכניון להגיע לפשרה. לאחר כשעה החל ההמון להתקדם לעבר בניין הסנאט ובמעלה המדרגות לעבר קומת הנשיאות, שם הקריאות הפכו אישיות: "אורי סיוון תבוא לפה", קראו לנשיא הטכניון במחזה שספק אם אי פעם נצפה בבניין המנומנם. "אנחנו מרוצים מכמות הסטודנטים שהגיעו לתמוך בהפגנה", אומר רונן פירמן, דובר אס"ט. "ההפגנה עברה חלק והשאירה חותם מאוד ברור בשטח. אנחנו מאמינים שייצאו ממנה תוצרים חיוביים ואם הנהלת הטכניון לא שמעה עד כה את קולנו, היום המצב השתנה".

מחאת הסטודנטים בטכניון (צילום: אגודת הסטודנטים בטכניון)

שגרה – טוב או רע?

תחילת האירועים בחודש אוגוסט, אז נערך דיון בנושא אופי ההוראה והלמידה בשנת הלימודים הקרבה תשפ"ב, עם סיום שנת לימודים לא קלה כאשר עננת הקורונה מרחפת מעל ושגרת לימודים רצופה באירועי סגר ובידוד הובילה את הטכניון למודל לימוד היברידי – צילום והקלטת הרצאות ותרגולים יחד עם שיעורים פרונטאליים לטובת אלה שנבצר מהם להגיע.
בסיכומו של הדיון, הבשורה מפי המשנה הבכיר לנשיא כפי שפורסמה באיגרת מיוחדת אמרה כך: בעת שגרה – שיטת ההוראה תשוב להתבסס על הוראה ולמידה פנים אל פנים, וכדי לשמר זאת, שיעור ההתנסות במתכונות שמסתמכות על למידה מקוונת מרחוק יוגבל לעד כ- 15% מהיקף ההוראה והלמידה בכל פקולטה. במקרים בהם מגפת הקורונה אינה מאפשרת שגרת לימודים, הונחה צוות ההוראה לשמור על קיום הרצאות פרונטאליות ועם זאת להקליט או לשדר את ההרצאות באתר הקורס. במקרה סגר, יעבור הקורס למתכונת מלאה של לימוד מרחוק.

מחאת הסטודנטים בטכניון (צילום: אגודת הסטודנטים בטכניון)

ציבור הסטודנטים, שבשל היעדר הצורך להיות נוכח בכיתה, נהנה עד כה מחופשיות יחסית בכל הנוגע לקביעת לו"ז הלימודים שלו, מאוד לא אהד את השינוי הצפוי. מנהיגי הסטודנטים, שמבחינתם ההרצאות המוקלטות הן כאן כדי להישאר, הדגישו גם את ציבור המילואימניקים, ההורים והאוכלוסיות המיוחדות כצרכנים מובילים של הלמידה הממוחשבת, וציפו שהטכניון יתייחס גם אליהם בעת הקביעה. "מכון א-טכנולוגי", הייתה הסיסמה השגורה בפי המוחים.

מחאת הסטודנטים בטכניון (צילום: אגודת הסטודנטים בטכניון)

נוכחות חובה

כשבועיים לאחר מכן, נפגשו נציגי הסטודנטים עם נשיא הטכניון ושטחו בפניו את טענותיהם. הנשיא הביע תמיכה מלאה בעמדת הטכניון והתנגד לשלב את ההקלטות כדרך למידה בשנה הקרובה. במכתב פומבי שפרסמו יו"ר וסיו"ר האגודה, הודיעו השניים על החרפת המאבק והפיכת הוועד המנהל של אס"ט כמטה מאבק לקידום העניין. "אנו רואים במאבק לא רק שירות חשוב לסטודנטים, אלא גם להנהלת הטכניון ולמוסד המפואר הזה שמתקשה להבין שהטכנולוגיה והקדמה הן דבר בלתי ניתן לעצירה", נכתב. בהמשך הציעו השניים גם פשרה: ביטול המתווה שהוצע על ידי המשנה לנשיא והקדשת סמסטר חורף למציאת "שביל הזהב" בין שתי העמדות ורתימת הטכנולוגיה לטובת שני הצדדים.
במרוצת הזמן ולאחר פגרת המבחנים נדמה שלא הושגה פרצת דרך. עם זאת, בשבוע החולף, האחרון לפני פתיחת הסמסטר, עושה רושם ששני הצדדים הסירו את הכפפות. מצד הטכניון, העלה המשנה הבכיר לנשיא, פרופ' עודד רבינוביץ' סרטון יוטיוב לציבור הסטודנטים ובו הדגיש את חשיבות הנוכחות של הסטודנטים בקמפוס: "הלימודים בטכניון הם לא רק צבירת ידע, הם חוויה שבונה אתכם לעתיד. וחוויה כזו טוב שתעשה בקבוצה ולא רק מאחורי המסכים", אמר פרופ' רבינוביץ'.

מחאת הסטודנטים בטכניון (צילום: אגודת הסטודנטים בטכניון)

מאבק על הבית

מצד השני, מזהירים נציגי הסטודנטים שלא להסתנוור מהדברים האלה ומדגישים שהטכניון מחויב לשגרת קורונה כל עוד חלה מגבלה כמו התו הירוק, וברגע שיוסר, יוסרו גם אילוצי ההקלטות. "גם היום מתנהל מאבק", אמר יו"ר אס"ט עידו בירן בנאומו בפני סטודנטים חדשים ביום ההכוון, לאחר שציטט מתוך ספר "מאבק הראשונים על ייעוד הטכניון", והפתיע את הנוכחים, ביניהם בכירי הנהלת הטכניון, בנחרצות ורצינות המהלך אותו מובילה אס"ט. "בחרתי להזכיר את המאבק הראשון בפני הסטודנטים החדשים כדי להעביר את המסר – תואר אקדמי ממוסד יוקרתי ואפילו שניים או שלושה, אינם בהכרח הופכים את האדם או במקרה זה את ההנהלה, לצודקים", מסביר בירן. "קיבלנו מסרים מנציגי ההנהלה באמצעים עקיפים אשר מעידים על רצונם לחדש את הדיאלוג. חשוב לנו שהפגישות יהיו רשמיות ושהדבר ישוקף לכל הסטודנטים בטכניון".

מחאת הסטודנטים בטכניון (צילום: אגודת הסטודנטים בטכניון)

נותר רק לראות האם דווקא ההפגנה תצליח לקרב בין הצדדים, המלאים בצלקות קרב מאז שהחלה שגרת הקורונה לפני כשנה וחצי. האם תתקיים שגרה טכנולוגית עם נוכחות מינימלית בקמפוס או שמה יואילו הסטודנטים למלא את כיתות הלימוד ולשוב ללו"ז מאורגן והדוק לצד חבריהם? במאבק הניצחי בין הטכניון לסטודנטים עוד לא נכתב הפרק האחרון.


מהטכניון נמסר בתגובה:

שנת הלימודים בטכניון נפתחה הבוקר בהצלחה בנוכחות גבוהה של סטודנטיות וסטודנטים בכיתות. בהפגנה השתתפו כ-100 סטודנטים מתוך יותר מ-15,000 סטודנטים בטכניון.
הטכניון פועל לפי הנחיות הקורונה שבתוקף. לפיכך, במקביל להוראה פנים אל פנים בכיתות מתאפשרת למידה מרחוק לסטודנטיות ולסטודנטים והשיעורים זמינים לצפייה או בהקלטות.
לנוכחות בקמפוס ערך חינוכי מהמעלה הראשונה, ושלושת הסמסטרים האחרונים מלמדים שהמפגשים עם הסגל האקדמי ועם סטודנטים אחרים חיוניים להכשרה ולחינוך של מהנדסים, רופאים, מדענים, אדריכלים ואנשי הייטק.

לצערנו בוחרים נציגי אגודת הסטודנטים להתמקד בנקודה שולית ולהציג מצג שווא של תמיכת הסטודנטים בעמדתם. מרבית הסטודנטים בטכניון מבינים את החשיבות של הנוכחות בקמפוס.
הטכניון מאחל לסטודנטיות ולסטודנטים שלו שנת לימודים מוצלחת.

הגיבו כאן לכתבה

30 תגובות
 1. לימבו אמר/ה

  עצתי לסטודנטים,
  תתפטרו, תזרקו את הקריירה שלכם לפח,
  יהיה לכם המון זמן למחות ולהתפלש ברחובות.

 2. יהודה אמר/ה

  הגיע הזמן לסלק את המוסד הזה מחיפה חוץ מכל מיני סטודנטים שבאים מערים אחרות לתפוס לנו את החניות הוא לא תורם לכלום.

  1. אזרח אמר/ה

   אתה רוצה שכולם ימכרו פלאפל כמוך?

 3. מרק אמר/ה

  בתור בוגר הטכניון, אני לא מבין את התנגדות ההנהלה. לרוב המרצים ההרצאות היו נטל, כאשר ההוראה הפריעה למחקר. היו מעט מרצים שלקחו את ההוראה כמקצוע / אתגר. לדעתי אם המרצים יתנו ערך מוסף מהותי להרצאות שלהם, הסטודנטים ירצו לבוא בלא שיכריחו אותם. אם הסטודנטים מסתפקים בהקלטות ולימוד מרחוק, משהו כאן בעייתי

 4. אריק שטיינר אמר/ה

  מזכיר לי את המאבק שהובלתי בטכניון כסטודנט בימי מלחמת המפרץ…
  אז — לא היו מוכנים לדחות מועדי בחינות…
  למרות שסביבינו נפלו סקאדים…

  מתי הנהלת הטכניון תבין שסטודנטים הם אנשים בשר ודם?
  עשורים עוברים וכאילו כלום לא השתנה

 5. מוריס אמר/ה

  על מה אתם מפגינים? זה טכניון ממתי בטכניון לומדים מהקלטות? מנסים לנצל את הקורונה בשביל ללמוד בהתכתבות. מילא הייתם אומרים שיש לכם בעיה עם התו הירוק הייתי מבין אבל אתם סטודנטים פחדנים אז לא מצפה ממכם….

  1. נלו אמר/ה

   האפסים לא אמרו מילה על התו הירוק לא עכשיו ולא במאי כשהטכניון אימץ תו ירוק בלי שהוא הוחל רשמית במוסדות השכלה גבוהה.

 6. אבי כהן אמר/ה

  בכול העולם הסטודנטים מובילים מהפיכות, אצלנו הם דואגים רק לתחת שלהם.
  חבל, אבל.. שיתמודדו בעצמם עם הממשלה המגוחכת הזו.

 7. לודמילה אמר/ה

  שיחליפו את שמם לביר זיית ויבקשו עזרה מהמשותפת ורעם שדואגות רק לפלסטינאים, גם ככה רוב הסטודנטים בטכניון ובאונ' חיפה הם בוחרים שלהם.

 8. סטודנטית אמר/ה

  אלופים

 9. נלו אמר/ה

  אס"ט חבורה של ליצנים, שיחזרו לארגן מסיבות

 10. דני פאעל אמר/ה

  אני מרגישה כאילו הכתבה הזאת לגמרי מציגה לא נכון את מה שהמאבק הזה בא להשיג. בכלל אין לסטודנטים רצון לא לבוא לכיתות, אבל יש אילוצים שלפעמים מונעים (כמו מילואים או מצבים רפואיים) ויש אנשים עם בעיות קשב שלפעמים מאבדים פוקוס לרגע ומפספסים חומר חשוב. וצריך להיות מקום להשלים ממנו. במיוחד כשכל התשתיות כבר שם. פשוט בזבוז.

  1. מגיב אמר/ה

   "מנהיגי הסטודנטים, שמבחינתם ההרצאות המוקלטות הן כאן כדי להישאר, הדגישו גם את ציבור המילואימניקים, ההורים והאוכלוסיות המיוחדות כצרכנים מובילים של הלמידה הממוחשבת, וציפו שהטכניון יתייחס גם אליהם בעת הקביעה"

 11. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  הסטודנינטים בטכניון אכן צודקים. צריך ללכת לקראתם. שבוע טוב.

 12. שלום אמר/ה

  מאבק צודק במאה אחוז.
  הטכניון השקיע מאות אלפי שקלים באבזור של כל הכיתות עבור צפייה מרחוק. למה לא להמשיך לתת את האפשרות הזאת לסטודנטים? סטודנטים שהם הורים, סטודנטים שמשרתים במילואים, וסטודנטים שעובדים. חייבים את הגמישות המינימלית הזאת וזה פשוט ניתוק מוחלט של ההנהלה מציבור הסטודנטים

 13. יאיר אמר/ה

  הלו!!!!
  סטודנטים, מפונקים!!!
  אתם בטכניון!!!

  רוצים להתפנק לכו למקום אחר.

  בושה עליכם.

  מזל שלנו שזה רק 250 (מוגזם) מתוך 15,000

  תודה רבה

 14. סתיו אמר/ה

  מה קורה עם הסטודנטים של היום? את אישתי הכרתי בעברית, כמה כיף היה לנו עם כל החברה. היום כולם רובוטים רותים לשבת מול מחשב .. מקווה שהטכניון יחדיר בהם קצת שכל

  1. סטודנט אמר/ה

   למה אתה מתנשא וחושב שאתה יודע מה טוב לאנשים אחרים?
   הלימודים בטכניון לא דומים בכלל ללימודי הדשא שלך באוניברסיטה העברית.
   ולשבת עם החבר'ה אפשר בשביל לפתור תרגילים אחרי ששומעים הרצאה מוקלטת.
   ולהפך – אם יש הרצאות מוקלטות, זה נותן גמישות בלו"ז ומאפשר ביתר קלות לסטודנטים לקבוע ביניהם פגישה.

 15. אחד שיודע אמר/ה

  הטכניון המפואר לכאורה הוא בפועל מוסד לימודי כושל אטום ומסואב, שדורש מהסטודנטים את המקסימום ונותן להם את המינימום.
  ברור למה הטכניון מתנגד להקלטת הרצאות – כי יש קורסים שמעבירים אותם במקביל 2-3 מרצים. ואם המרצה הטוב מביניהם יקליט את ההרצאות, יתברר כי למרצים האחרים אין תרומה אמיתית. עמדת הטכניון היא פוליטיקה ארגונית מסואבת.

 16. צפוני אמר/ה

  שיראו סטודנט אחד שלא למד אלגברה מההרצאות המוקלטות של צילג שמת כבר לפני שנים רבות

 17. סטודנט אמר/ה

  הדאגה האחרונה של הטכניון היא "לצד החינוכי"
  הם פשוט פוחדים להתייעל – הרצאות מוקלטות הופכות חברי סגל למיותרים.
  מאבקם של הסטודנטים צודק ונכון!

 18. שילה אמר/ה

  צודקים לחלוטין !!!אם יש משהו אחד טוב שראוי להמשיך עמו מתקופת הקורונה -זה שיעורי הזום. איך אפשר לחזור אחורה?זה לא פחות מאשר אנכרוניזם !

 19. יעלה ג אמר/ה

  כל עוד יש תו ירוק, חייבים זום, כדי לא לאלץ סטודנטים להתחסן נגד רצונם. צריך לחזור להייבריד. למה הנהלת הטכניון כל כך מיושנת ונוקשה?

 20. מנכל התאחדות יצרני מחזיקי הפיאות אמר/ה

  הרגילו אותם לטוב.
  קצת חוצפה מצידם

 21. חיפה עיר פח אמר/ה

  אני רואה שכלום לא השתנה מאז שלמדתי בטכניון. כאז כן היום יש הרגשה שהמוסד הזה מתייחס לסטודנטים כאל מקור הכנסה וגם מטרד. אני מאוד מזדהה עם חלק מהשלטים, המרצים מנותקים מהסטודנטים, מרגישים שבשביל חלק מהם ההוראה היא נטל. בפקולטות מסויימות מקשים מאוד על הסטודנטים לשפר ציון. כמובן שגם היום הם חייבים להמשיך להתנהג כמו חמורים ולסרב להקליט הרצאות עבור סטודנטים שמפסידים לימודים בגלל מילואים. מה שכן אחרי שסיימתי את לימודיי במקום הדוחה הזה הם עוד העזו לשלוח לי מכתב ובו בקשה לתרום להם. גועל נפש של מוסד.

 22. אזר אמר/ה

  קורא את הכתבה, בחיי שזה עלוב. אין פה איזושהי מחאה נגד התו הירוק שפוגע בסטודנטים שחרדים לזכותם על גופם, זאת גם לא מחאה על המסכות שאי אפשר ללמוד בדברים האלה במשך שעות. זאת פשוט מחאה של סטודנטים שאין להם כח לצאת מהבית. עלוב ביותר

 23. סטודנט אמר/ה

  מחאת הסטודנטים מוצדקת ביותר.
  הרצאות מוקלטות הן כלי עזר ראשון במעלה לסטודנטים שגם כך כורעים תחת הנטל!
  הרצאות מוקלטות הן גם דרך מעולה לשפר את איכות ההוראה, שבטכניון היא ירודה ביותר!
  הטכניון מתנגד להרצאות מוקלטות ממניע פסול ומושחת – משום שהרצאות מוקלטות יהפכו חלק מחברי הסגל למיותרים!
  לכן הטכניון, המתהדר בנוצותיו הטכנולוגיות, מתעקש כל כך על שיטות הוראה מימי הביניים!
  בהצלחה לסטודנטים היקרים.

 24. צפונית אמר/ה

  שמישהו ידבר על הצפיפות בכיתות ובהרצאות – סטודנטים ש
  יושבים על הרצפה או עדן החלון בזמן הרצאה זה רחוק מאד מלהיות מצב למידה הגיוני!!

 25. גל אמר/ה

  כל הכבוד למפגינים. יישר כוח!

 26. בילי ג'ואל אמר/ה

  חח.. מחאת צעצוע, שוללים לכולנו את הזכויות מול הפרצוף,
  זרקו את הפוליטיקה לפח וכופים על כולנו זריקות רעל סידרתיות,
  ואותכם מה שמעניין זה הקלטות של הרצאות??
  אתם לא סטודנטים ואפילו לא קרוב לכך!! תתביישו!!
  סתם צד "משכיל" של עדר שאיבד את החשיבה החופשית,
  בשביל זה אתם לומדים??
  מגוחכים..

הגיבו כאן לכתבה