ראש העיר התבלבלה בדגלים: האם עוד ניתן לתקן קדנציה נטולת הישגים משמעותיים? • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

לפני כמה ימים הכריזה ראש העיר חיפה, ד"ר עינת קליש-רותם, על כך שעלה בידה לחדש את המשך פיתוחו של המרכז הימי בבת גלים. אמנם לקח לה כמעט שלוש שנים לשחרר את העגלה הזו מהבוץ, אבל העיקר הכוונה. ומה הכוונה? נראה שגם להנהגת העיר זה לא ברור!

בראשית ההצהרה, שפורסמה באתר העירוני, הוצג הפרויקט כ"מרכז הימי בבת גלים", לאחר מכן הוא הפך ל"מרכז ימי עירוני", ולבסוף הוחלט, עוד באותה הצהרה, שהמקום יופעל במתכונת של מתנ"ס עירוני. הבלבול הזה בהגדרות לא בלבל לרגע את ראש העיר. היא הקפידה לקשור לפרויקט הזה את ההגדרה החשובה ביותר מבחינתה – "פרויקט דגל".

השלמת מרכז ימי תחת מחלף אלנבי הוא פרויקט חשוב מאד, אך אינו עונה להגדרה המקובלת של "פרויקט דגל".

| מה זה "פרויקט דגל"

בנקודה זו חשוב לציין שהמונח הפוליטי "פרויקט דגל" לא יכול להיות מוצמד לכל פרויקט. בדרך כלל משתמשים בו ראשי ערים על מנת לסווג פרויקט מסוים כפרויקט העתיד להשפיע השפעה מהותית על אופן תפישתה של עיר ועל התנהלות תושביה. גם על חיפה לא פסח המנהג הפוליטי הזה, ובשנים האחרונות פותחו כמה וכמה פרויקטי דגל כאלה, כמו קמפוס הנמל, שיקום אזורי התעשייה בצ'ק פוסט ואפילו אצטדיון סמי עופר יכול להיחשב ככזה. אבל לא משנה כמה חיפשתי, לא הצלחתי למצוא אפילו עיר גדולה אחת בסדר גודל של חיפה שבה מתנ"ס מהווה פרויקט דגל.

הדמיות טיוטת תכנית קמפוס הנמל - עיריית חיפה - ספט' 2019 - ב.ברוך אדריכלים
הדמיות טיוטת תכנית קמפוס הנמל – עיריית חיפה – ספט' 2019 – ב.ברוך אדריכלים

| קליש, הדגלים התכווצו?

בתחילת הקדנציה של הצמד צוק וקליש נעשו שני מהלכים בתחום פרויקטי הדגל:
בראשון נעשה ניסיון לשים קץ לפרויקטי הדגל שהותיר אחריו השלטון הקודם. בין אלה ניתן לציין את רכבל המפרץ ששרד לבסוף, ואת המטרונית שעל הכרמל שנמחקה מהרכס.

במסגרת המהלך המקביל הוכרזו כמה וכמה פרויקטי דגל אשר אמורים היו להשפיע על העיר באופן משמעותי:
הראשון שבהם עסק בהקמת שדה תעופה בינ"ל בחיפה, שהתרסק עוד לפני שהמריא.
הפרויקט השני היה חזון מפרץ החדשנות, עליו השלום, והשלישי נגע לשיקוע הרכבת בעיר התחתית, פרויקט אשר זכה לבסוף בקבורת חמור באחת מישיבות המועצה.

הפרויקטים הללו היו אמורים לספק ביסוס לקדנציה נוספת, אך הם נמוגו ביחד עם הביסוס המצופה. כעת, על מנת להפגין עשיה משמעותית כלשהי לא היה לצמד ראשי העיר ברירה, אלא לכווץ את הדגלים ולנסות למכור פרויקטים קטנים בהרבה כ"פרויקטי דגל" – אפילו שהם לא כאלה. בצר להם, פנו צוק וקליש גם לפרויקטים קטנים שהחתומים עליהם ישבו על כס השלטון הקודם.

שדה התעופה של חיפה (צילום: ירון כרמי)
יהיה או לא יהיה פה פרויקט דגל? שדה התעופה הישן של חיפה (צילום: ירון כרמי)

| סיבוב פרסה מתחת לרדאר

כך התעוררנו למציאות בה פרויקטים שהוזנקו בתקופת השלטון הקודם קיבלו לפתע רוח גבית איתנה מהשלטון הקיים. הדבר אמנם התרחש עם מאמצי יח"צ כבירים המכוונים להצגת הפרויקטים הללו כמקוריים וראשוניים, אבל האמת ברורה לכל. ברשימה הזו ניתן לציין את המשך בנייתו של פארק מדעי החיים מתוקפת השלטון הקודם. שיקום בניין שוק תלפיות עליו הוחלט עוד בתקופת השלטון הקודם, "ריענון התכנון" של קמפוס הנמל, וכמובן המשך פיתוחו של המרכז הימי בבת גלים אשר התקבל בירושה גם הוא. אמנם אין פסול בלהמשיך פרויקטים מתקופות קודמות, אבל אז ניתן לשאול את השאלה – אז בעצם נכשלתם?

שיקום שוק תלפיות בחיפה - הדמיה (הדמיות: אורן מ.א.ז אדריכלים בע״מ)
שיקום שוק תלפיות בחיפה – הדמיה (הדמיות: אורן מ.א.ז אדריכלים בע״מ)

| דגלים קטנים ושאיפות גדולות

ראש העיר הכריזה בראיון שהתקיים איתה בעבר על כך שהיא כבר מתכננת את הקדנציה השלישית שלה.

קצת חורה לי שראש העיר תופרת לעצמה חליפות כאלה מבלי לקבל איזו שהיא אינדיקציה מהתושבים על כך שזהו גם רצונם. אבל חשבתי על כך עוד והבנתי איפה ראש העיר אולי טועה בהבנת תפקידה. מהסתכלות ברשימת ההישגים שלה עולה דפוס פעילות שניתן לאפיין במילה אחת – פקידות. ראש העיר, ואולי בעיקר ממלא מקומה, לא הצליחו להביא לעיר שום עשייה משמעותית המאפיינת הישגים של מנהיגות מקומית רבת פעלים, אבל הם בהחלט מתאמצים להצליח במטלות פקידותיות. רשימת המטלות הללו כוללת התעסקות אין-סופית בשינוי הסדרי החניה בעיר, הקפדה על סדרי הדיון בישיבות המועצה (ר"ל), והכנת שרטוטים על גבי שרטוטים של תכניות בניה ופיתוח המרפדים את ארכיון העיר. במלים אחרות, גם פקיד זוטר מירושלים יכול לנהל את העיר בהצלחה אם אלה מדדי ההצלחה בהם מתהדרת ההנהגה המקומית.

הדמיה - התחדשות עירונית בקריית אליעזר (הדמיה באדיבות ברעלי-לויצקי-כסיף אדריכלים)
הדמיה – התחדשות עירונית בקריית אליעזר (הדמיה באדיבות ברעלי-לויצקי-כסיף אדריכלים)

| מגמה שלילית עם אופק חיובי?

מסקירת פעילותם של שלושת ראשי הערים האחרונים בעיר חיפה ניתן להבחין בתוצאה בולטת אחת. לאורך שלושים השנים האחרונות הולך ונשחק מעמדה של העיר חיפה באופן מסוכן. שחיקה זו מצטרפת לדעיכה הכלכלית-תעשייתית המתרחשת בעירנו החל מאמצע שנות השבעים. ביצועי השלטון הנוכחי אף כושלים יותר. ומה יהיה עם האופק החיפאי עתיר הפוטנציאל שכולם מדברים עליו? נקווה שהוא לא ימשיך לברוח מאתנו עוד לאורך זמן.

הגיבו כאן לכתבה

39 תגובות
 1. יעקב פינגולד אמר/ה

  המרכז הימי. !!!! שיסתיים לפי תוכנית צוק יראה במקרה הטוב כמתנס ובעוד 5 שנים יראה נורא
  התוכנית המקורית בהובלת אתו״ס כיוון למרכז גלישה בינלאומי. משהוא אחר לגמרי
  אבל צוק צריך לדאוג לחברים!!!!! הוא אחראי על פיתוח הים ……

 2. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  ד"ר יריב שגיא,להזכירך כי גברת עינת קליש רותם,היא ראש העיר הכי טובה שיש לעיר חיפה. אישה,אדיבה,מילה זו מילה אצלה,אישה אצילה ומאוד מכובדת וישרה שאני הכרתי עד היום.בהצלחה לך עינת, מועדים לשמחה וחגים שמחה וששון.שבת שלום.

  1. רפי אמר/ה

   רפי רפול.תגיד אתה אמיתי.נראה לי שאתה אאוט. לגמקי.קליש תזכר ותרשם בספרי ההסטוריה כראש עיר שלא עשתה כלום למען התושבים.אני ועוד הרבה אנשים מצטערים על הבחערה שלה.קיווינו לשינו אמיתי וקיבלנו עיר שחזרה לתקופת המנדט

 3. ריטה אמר/ה

  לאדון רפי עוד לא שמענו אותה ולו פעם אחת מצייצת לתושבי חיפה (חצי מהעיר) היות והיא לא מקירה את הדר והעיר,אלו הן המקומות הנישכחים מצידה,רצינו מטאטא חדש יצא שמטאטא ישן עדיף לצערנו ותאמינו רוב תושבי חיפה חושבים כך .

 4. נוני אמר/ה

  אדון רפי רפול אתה קומיקאי?

 5. אייל אמר/ה

  סליחה ד"ר יריב אבל שוב אתה נהנה להשמיט פרטים שלא נוחים לתאוריה שלך. האדון יהב נכשל משך 4 שנים לקדם מתחת למחלף אלנבי מרכז גלישה. שלטים והצהרות היו ובפועל – השטח נותר שומם. מחלף אלנבי הושלם בסוף 2014. עד 2018 משך 4 שנים !!! לא הצליחו אנשי יהב המוכשרים להקים במקום מרכז גלישה קטן. הבנת דוקטור? זה נקרא ראש עיר כושל.
  אינני יודע לאיזה פרויקטי דגל אתה מתכוון, שקליש מאמצת מיהב. יהב נכשל בכל פרויקט שביצע, רובם בגרעונות עתק כמו משקולות על רגלי העיר. האצטדיון? הבנייה שלו חרגה מהעלות המקורית ב-30% והותירה קניון ריק בתוכו, שהיה אמור לממן חצי מעלות ההקמה ונותר בלי ביקוש. פרויקט דגל נוסף, קמפוס מדעי החיים, שווק בין 2009 ל-2016 אך משך 7 שנים לא הצליחו לבנות יותר מבניין אחד קטן, והאכלוס שלו היה רק מחברות מקומיות שעברו ממקומות אחרים בחיפה וטירת כרמל. עוד כשלון. למעשה, בכל הפרויקטים של יהב נחל כשלון חרוץ. רכבל? קליש ירשה פרויקט הזוי, גרוע, שלא משרת שום שכונה בחיפה.
  יש ביקורת רבה על קליש וצוק. אך הנה כמה פרויקטי דגל שגם אותם היה לך נוח לשכוח, שהם החלו לקדם:
  א. תוכניות אב להתחדשות עירונית בקנה מידה גדול בשכונות רבות בחיפה. זכור לכולנו הדרך הכושלת שיהב קידם עיבוי-ג'ונגל בחביבה רייך. "שרטוטים על פני שרטוטים". דוקטור, תוכניות אב זה כלי לפיתוח עירוני. לידיעתך.. הזלזול שלך מראה על בורות.
  ב. תוכנית פיתוח בעיר התחתית שמגדירה זכויות וקביעת מתחמים ושימושים. תוכנית מצוינת. למה יהב לא קידם אחת כזו? אתה קורא לזה רענון – ליהב לא היו שום תוכניות ולהלן המכללה האקדמית כרמל שהתפרקה שם ונזנחת.
  ג. שדה התעופה הבינלאומי – זה לא פרויקט דגל, זה פרויקט להיות או לחדול עבור כל הצפון. ישראל חייבת שדה תעופה בינלאומי בצפון. אני חולק על קליש שהוא צריך להיות בחיפה, אבל בהחלט חייב להיות שדה בינלאומי שישרת את פיתוח צפון ישראל ו-3 מליון תושבי מחוזות חיפה והצפון.
  ד. טיפול בבלאגן של מבני החינוך ותרבות שהותיר אחריו יהב. בלאגן שממשיך אל תוך הקדנציה של קליש וכנראה גם של ראש העיר הבא עקב הזנחה שיטתית 15 שנה של תחום ניהול מבני חינוך על ידי ראש העיר הכושל וחבורתו. עשרות מבנים מוזנחים, כיתות חסרות, חוסר בתוכנית עירונית לפיתוח מבני חינוך, תקצוב ספורט ותרבות מושחת, אתו"ס עם דוחות קטלניים של ביקורת, ניהול בזבזני וכושל של נכסים. מתנ"סים שלא מתפקדים או בחצי כח.
  קשה לדבר על תוכניות דגל ובנייה של חלונות גדולים כשהיסודות שהותיר יהב בעיר ובעירייה כה רקובים ושחוקים. אין ספק שהאצטדיון הוא בבחינת נזם הזהב בעיר עם מליארד שקל חובות, מבני ציבור רבים לא משופצים ומסוכנים, בלאגן במערכת החינוך (ששליש ממנה בכלל מופרט), בלאגן אדיר באגף העבודה הסוציאלית בעירייה (מספיק לראות את מצב הקשישים הנזנחים להירקב במותם שמאות העובדים הסוציאלים בעירייה לא מסוגלים אפילו לנהל איתם קשר בסיסי). את בלאגן העמותות לקליטת עלייה וקליטת פעילים פוליטיים ועוד ועוד.
  אני הייתי מציע כפרויקט דגל – ניקוי השחיתות בעירייה. אם קליש וצוק לא מסוגלים, יש לבחור ראש עיר שמסוגל. ניקוי האורוות אצל אדון אמנון עדו וחבר מרעיו יחסוך לעיר מאות מליוני שקלים בשנה, שילכו לפיתוח איכותי ואמיתי לו משוועים תושבי חיפה, כולל הסדרת עיוותי הארנונה חסרי ההצדקה ששודדים את תושבי שכונות הכרמל. אין פרויקט דגל יותר חשוב מהחזרת המושכות על העירייה לראש העיר מידי ועד העובדים שהשתלט עליה ופוגע בשירות לתושבי העיר.

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   אייל היקר, קראתי את דבריך בעיון רב ואני לא מבין על מה אתה כועס. משום מה יש לך תחושה כאילו אני מהלל את יהב או מתגעגע אל הנהגתו. התשובה היא חד משמעית לא. ההתמסרות האווילית של פרויקטי דגל בין שני ראשי העיר מעניינת אותי רק בגלל שהיא מוכיחה שלהנהגה הקיימת אין פרויקטים משמעותיים עבור העיר. לכן, מי שעושה טועה ומי שאינו עושה לא טועה. אבל מי שלא עושה ולוקח את הטעיות של קודמיו כפרויקטי דגל אז זאת טעות אומללה שבעתיים. אני גם חושב שראש העיר שיחליף את קליש יצטרך לקחת בחשבון שזה המצב. העיר חיפה עומדת מול באר ריקה נטולת חזון.

 6. קאליש לכי הבייתה אמר/ה

  יש הרבה מהמשותף באישיות של קליש-כלומה ושל נוכלבנט. לקחת את קול הבוחר והיות בעל השררה ברמיה ורמיסת רצון הבוחרים.
  בתקווה ששניהם יעופו עוד השנה.

 7. חגטליאכלו אמר/ה

  יאכלו את הלב מתנגדי קאליש
  גם אם תתאמץ לא תהרוס את העיר כמו קודמה

  1. מערכת חי פה - חדשות חיפה אמר/ה

   תחרות בונה

 8. מיכאל אמר/ה

  המקום היה ועדין מוקד עליה לרגל לגולשי רוח מכל הארץ. למה אין שום התייחסות לזה? מה זה מרכז ימי בדיוק?

 9. נפתלי אמר/ה

  יריב, מרוב תארים, איני יודע מי אתה באמת.
  אומרים שאתה אדם נחמד, זה נכון, כי הכרתי אותך אישית לא מזמן. אך יש לי שאלה אליך:
  כיוון שההתקפות שלך על קאליש נשמעות כמו קקופוניה של תקליט חורק…
  האם לא הגיע הזמן להפוך את התקליט הזה לצד השני?

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   שלום נפתלי,
   חשוב לי לציין. קליש לא מעניינת אותי. חיפה מעניינת אותי, וככל שקליש גורמת נזק לעיר, מזלזלת בתושביה ורוקמת את המשך ההתנהלות העלובה שלה במועצה אז אני אקפיד לכתוב על כך.

 10. גדעון בר דיין אמר/ה

  קאליש וצוק ירשמו כמנהלי העיר הגרועים בתולדות חיפה. איזה ביזיון ועליבות. לקחו עיר וחרבו אותה איזה חוסר ידע ויכולת בניהול. רק חבל שאנחנו החיפאים סובלים מזה.
  אני עדיין מחכה לשדה התעופה שגברת קאליש הבטיחה….. נראה לי שהיא מטיסה את כולנו לעזה.
  ד"ר שגיא כתבה לעיניין.

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   תודה רבה גדעון

 11. דוד שצקוביץ אמר/ה

  ד"ר שגיא כל מילה שכתבת נכונה.
  אל תתרגש מ 3 הבוטים / חיפאים קטנים עלובים וחסרי חיים שמהללים את קליש.
  חבורה של טרחנים בשכר זעום.
  אני מציע לתת לקליש פרס עולמי על היכולת שלה להרוס עיר בשנתיים. אכן הישג

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   תודה דוד היקר, הבוטים לא מעניינים אותי כלל ועיקר. המודעות של תושבי חיפה היא בראש מעייני.

 12. אזרח1 אמר/ה

  סליחה בהשוואה לערים סביב חיפה אפס אחד גדול לא רק שלא נעשה כלום כל מה שהיה נהרס .. נכון שהיא גירדה את המאפיונרים והעיפה אבל חוץ מזה המון נהרס והעיר כולל קריית חיים בושה הכל הרוס כאילו מיליונים שקעו בים ולא נעשה כלום על הפנים

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   אזרח1,

   חיפה לא רק מפסידה בתחרות מול אחיותיה במפרץ ובכרמל, אלא מקפידה לרוץ לאחור כעיוור באפלה.
   נקווה שהחיפאים יבחרו טוב יותר בעוד שנתיים.

 13. מנחם מנדל אמר/ה

  קליש הביתה, רוצים את שרית!

 14. פיטר פן אמר/ה

  מה אתה אומר על הראיון של קפטיין נחשון צוק שהוא הבעל בית פה

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   מזכיר לי את נירון קיסר ששר וניגן בזמן שרומא עלתה בלהבות.

 15. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  לכולכם יש לי חדשות בשבילכם ,כי מאז שעינת נבחרה לראשות העיר חיפה התחילה חיפה לצעוד קדימה .עינת החזירה את הצביון היהודי לעיר חיפה. כל הכבוד לך עינת. דעי לך עינת ,כי אנשים בודדים כאלה חורה להם שאת ראש העיר המצליחה ביותר בחיפה וגם בארץ כל הכבוד לך חברתי עינת.מועדים לשמחה.שבת שלום.חג שמח.אל תפחדי עינת . אני איתך וגם הקדוש ברוך אוהב אותך,עינת.

  1. ד״ר בר מעיין אמר/ה

   לך תעבוד אצל שרה נתניהו ,אתה ממש מתאים בול

 16. מיר אמר/ה

  יריב, העלת נקודות מרכזיות וחשובות לפיתוח עירנו.
  ברור שלצערנו הן לא תתממשנה בזמן הקרוב.
  שאפו על העין החדה והאומץ הציבורי!

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   תודה מיר, שבת שלום!

 17. מיר אמר/ה

  ולאדון רפי – אתה בוט?
  או סתם בלה בלה…

 18. רם אמר/ה

  צודק. מנהיגי עיר ברמה של פקידות זוטרה. לא בטוח אפילו שהיתה מצליחה כמהנדס עיר.
  "אם תרצי שאראה לך את העיר באפור..". אז בואי לחיפה.

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   תודה רם, כולי תקווה שתושבי העיר חיפה ידעו להעלות ברמה ולשאול את המועמדים הבאים את השאלות הקשות באמת. כולי תקווה שהמועמדים יהיו נבונים מספיק על מנת שהקמפיין שלהם לא יסוב סביב פקידות גם כן..

 19. ליאור דץ אמר/ה

  כתבה מענינית כמו תמיד .

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   תודה ליאור, שבת שלום

 20. יש לחיפה דגל כחול לבן. אמר/ה

  פרויקט הדגל כבר ברור וקריסת המבנים בחולון ורמת גן רק מחזקת את הנחיצות המיידית שלו.
  התחדשות עירונית בכל השכונות הותיקות של שיכונים בכל חיפה מנוה דוד בדרום ועד קרית שמואל בצפון.
  יצירת מנוף לפיתוח שכונות מחודשות איכותיות לפי תוכניות האב, עם מאות קבלנים שיעבדו כדי לבנות את חיפה מחדש.
  יש כרגע סביב 200 תוכניות פינוי בינוי בחיפה, רק 3 בבנייה. ברגע שיהיו 30. ואז 60. זה פרויקט הדגל. לבנות בתי ספר
  חדשים, פארקים חדשים, חיי קהילה ותחבורה טובים ולהוסיף אוכלוסיה חזקה שתעדיף את חיפה.
  האם זה לא פרויקט דגל מספיק???
  אני מציע לעשות כנס קבלנים גדול ולהתחיל להוציא לפועל 10 פרויקטים של פינוי בינוי בכל השיכונים המסוכנים בחיפה.
  הגיע זמן לייצר בחיפה בנייה מחדש של שכונות ישנות להקים את השכונות הטובות ביותר בישראל. זה הדגל שלנו.

 21. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  אני מבקש מכל המקטרגים להפסיק לדבר שטויות על עינת קליש ועל נחשון צוק.הציבור בחר בהם ולא אתם. די לא מתאים לכם. עינת עבדה קשה ,קשה מאד והיא דואגת לכל מי שבחר בה ולמי שלא בחר בה. דואגת לעיר יותר מאשר לעצמה ולמשפחתה. תנו להם להמשיך לעבוד. עינת הצליחה אפילו שלא היה תקציב מדינה וגם בתקופת הקורנה.זה לא קל. איש לא ידע מה מצפה לה ועינת המשיכה לעבוד למען העיר חיפה בתקופה קשה שעברנו בלי תקציב מדינה וגם הקורונה.מועדים לשמחה ושבת שלום.

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   רפי היקר, ממש מעניין לראות איך סגנון ההתנסחות שלך משתנה פתאום לפי הנימה של המגיבים האחרים. גם האמירות האנטי-דמוקרטיות שלך מטרידות למדי. העובדה שהם נבחרו לא נותנת להם חסינות מביקורת. ההפך הוא הנכון. האזרחים הם בעלי הבית של העיר, הם חייבים להעביר ביקורת, חייבים לפקח ויכולים להתגייס כדי לשפר. הם לא יושבים בשקט כי זה בדיוק המנגנון ההפוך מכוונת האנשים שקבעו את החוק.
   ההישגים העלובים של צוקליש אינם נובעים מקורונה או ממשבר התקציב של הממשלה. אני מסתכל מסביב על הקריות האחרות ועל נשר וטירת כרמל ורואה ערים משגשגות שמשאירות אותנו מאחור. אני רואה ראש עיר שרצה ריצת עמוק לריב עם כל משרדי הממשלה, רבה עם אזרחים ומשביתה פעילות של חברות עירוניות. אני רואה ראש עיר חסרת יכולת ניהול, חסרת הבנה פוליטית וחסרת מוטיבציה לשנות את הסנטימנט השלילי המובהק שיש נגדה בעיר. והיא עוד מעיזה לתפור ח ליפות לקדנציה שלישית. הבדיחה על חשבוננו.

 22. אין חדש תחת השמש אמר/ה

  הכותב כנראה מלכתחילה לא מגיע עם אהבת יתר לראש העיר,אבל לצערי הרבה נקודות שהעלה פה גורמות אי נוחות.הגברת מחסן שוקרי לדעתי כבר מזמן הצטרפה לרשימה הכושלת של ראשי ערים שהיו פה מאז גוראל ז"ל.עדיין יש לה הזדמנות לגרוף לפחות חצי קופה אם תוכל באמת לחדש את שכונות החוף העלובות של העיר,אלפים חתומים שם מול יזמים ובינתיים כלום לא קורה עם זה המון שנים בניגוד להבטחות ול"חזון" שלה כלפי חוץ

 23. סילי אמר/ה

  ראשת עיר קקה.
  מהגרועות שידעה מדינת ישראל

 24. תת אמר/ה

  עברנו מחיפה, זוג עם שני ילדים קטנים כי בלתי אפשרי לקנות פה בית. שום פרויקטים חדשים, מחירים בלתי הגיוניים, יוקר מחיה בהא הידיעה. טירת הכרמל 5 דקות נסיעה ועולם אחר.

 25. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  עינת , הכי טובה מהטובות שידעה מדינת ישראל.מצויינת.מועדים לשמחה.שבוע טוב.

 26. תושב אמר/ה

  מבלי להתייחס לתפקודה של ראש העיר, יכולת דוקא לשבח עוד פרוייקט בקבורת חמור והוא פרוייקט המטרונית ברכס הכרמל, עליו הינך מתייחס בכתבה כאובדן גדול.
  האם כותב המאמר מבין גם בענייני תחבורה ותכנון תעבורה?! האם ברורה לכותב משמעות ביטול נתיב תחבורה אחד ברחוב מוריה לטובת המטרונית?! מזה שנים רבות קיימים עומסי תנועה בציר מוריה עם שני נתיבי תנועה, על אחת כמה וכמה עם נתיב נסיעה אחד.
  האם הכותב ער לקבורת החמור של רח' הרצל המיתולוגי ושכונת הדר רבתי בתרומה של המטרונית?!
  מבלי להתייחס לנסיבות היעלמות פרוייקט לקוי זה, יש לברך על ביטולו.

הגיבו כאן לכתבה