85 שנה אחרי: מכבי חיפה תשחק באצטדיון האולימפי בברלין בו נכח היטלר

לאחר שעברו 85 שנים, קבוצת מכבי חיפה בכדורגל תגיע בשבוע הבא (חמישי, 30/09/21) לאצטדיון האולימפי בברלין בו תשחק במסגרת הקונפרס ליג מול קבוצת “אוניון ברלין”. מכבי חיפה תהיה גם הקבוצה הראשונה הישראלית שתשחק באצטדיון האולימפי בברלין וזאת לאחר 85 שנה.

מכבי חיפה (צילום: יוסף הירש)
מכבי חיפה (צילום: יוסף הירש)

85 שנים אחרי שהוא היה אחד מאירועי הספורט השנויים במחלוקת שידע הספורט העולמי, קבוצה ישראלית שתהיה זאת מכבי חיפה תדרוך לראשונה במקום בו הכל התחיל. בשבוע הבא (חמישי 30/09/21), תתייצב קבוצת הכדורגל של מכבי חיפה באצטדיון האולימפי בברלין, בו במקום הצורר הנאצי אדולף היטלר וכל חברי המפלגה הנאצית בגרמניה נכחו בו והוציאו לדרך את “אולימפיאדת ברלין 1936”, שם תפגוש ותיאבק נגד קבוצת “אוניון ברלין” המקומית במסגרת הקונפרנס ליג. האצטדיון האולימפי של ברלין הוא אצטדיון הכדורגל האולימפי של העיר ברלין שנבנה בשנת 1936 לכבוד “אולימפיאדת ברלין”.

מכבי חיפה (צילום: יוסף הירש)
מכבי חיפה (צילום: יוסף הירש)

המשחקים האולימפיים בבירת גרמניה, ברלין, ייזכרו תמיד ובעיקר בעיקר הודות לדרך בה שימשו כבסיס תעמולה למפלגתו של הצורר הנאצי אדולף היטלר. זאת היתה האולימפיאדה הראשונה אי פעם ששודרה בכלל בטלוויזיה, כשמטרתה היתה להציג לעולם את עוצמתה הגדולה של גרמניה הנאצית.

מכבי חיפה (צילום: יוסף הירש)
מכבי חיפה (צילום: יוסף הירש)

בתוך כך יש לציין כי אחד האירועים הזכורים היטב מהמשחקים האולימפיים של שנת 1936 היה דווקא אחד מאלו שהדגישו את נקודות התורפה של השלטון הגרמני כשלמול עיניו הבוחנות של אדולף היטלר שנכח ביציע, זכה האצן האמריקאי השחור ג’סי אוונס במדליית הזהב ב-100 מטרים, תוצאה אותה התקשה השליט הנאצי לקבל כשזה עזב את האיצטדיון לפני טקס הענקת המדליות.

כיום, 85 שנים אחרי אותם משחקים באצטדיון האולימפי בברלין, יגיעו מאמן הירוקים ברק בכר ושחקניו להתארח אצל קבוצת “אוניון ברלין”, היא הקבוצה הביתית והמקומית. הירוקים מחיפה יהיו לקבוצה הישראלית הראשונה שמשחקת באצטדיון זה , שנחשב בעבר לאחד מסמליו הגדולים והחזקים של המפלגה הנאצית בגרמניה.

היטלר באצטדיון האולימפי בברלין בשנת 1936 (צילום: getty images)
היטלר באצטדיון האולימפי בברלין בשנת 1936 (צילום: getty images)

עוד נוסיף כי לקראת משחקי גביע העולמי 2006 נערכו באצטדיון שיפוצים בעלות כוללת של 242 מיליון אירו והוא נפתח מחדש ביולי 2004. כעת משמש האצטדיון את קבוצת הכדורגל הרטה ברלין. האצטדיון מכיל 74,228 מקומות ישיבה ומותקנות בו 5,000 נורות פלואורסצנטיות היוצרות אפקטים מיוחדים בזמן המשחק. האצטדיון אירח את גמר מונדיאל 2006
ובשנת 2009, נערכה באצטדיון אליפות העולם באתלטיקה, בה רשם האצן הג’מייקני, יוסיין בולט, שיא עולם בריצת 100 מטר והעמידו על 9.58 שניות. כמו כן אצטדיון זה אירח את גמר ליגת האלופות לעונת 2014/2015 ואת משחקי “מכבי העולמי” בקיץ 2015.

הגיבו כאן לכתבה

7 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  בהצלחה מכבי חיפה.מועדים לשמחה.חגים וזמנים לששון.שבת שלום.חג שמח.יופי מכבי חיפה.

 2. ירון חנן אמר/ה

  על זה היטלר ממש לא חלם במיין קמף….גם סוג של ניצחון כחול לבן, בזכות קבוצה ירוקה מישראל!

 3. קקון אמר/ה

  הם אפילו ישתינו באותה המשתנה של היטלר …

 4. אייל אמר/ה

  בית תנועת מכבי המופאר שנבנה ברחוב שבתאי לוי עומד מוזנח ושומם
  רוצים להפוך אותו למתנ”ס לתרבות ערבית?? להסתה נגד המדינה??
  זו שואה שנייה שאנו מביאים על עצמנו, השכחת ערכי הציונות…
  אני קורא לראש העיר להתעשת, אני קורא לראשי מכבי בחיפה להתעשת,
  עו”ד רולוף, שאחראי על הרס נכס זה של תנועת מכבי בהדר הכרמל…
  אני קורא לעירייה להציל את מורשת תנועת מכבי ולהחזיר את המבנה ברחוב
  שבתאי לוי כמבנה ספורט של תנועת מכבי.

  1. ענתיקה. אמר/ה

   בית מכבי היה בקום המדינה בבית הקרונות והכניסה מרחוב בלפור או מגן הטכניון.מגרש הכדורסל היה צמוד אליו כמו לעד קולנוע חן. אחר כך עברו למגרש ברחוב שבתאי לוי.

  2. קקון אמר/ה

   איחרת את המועד. עו”ד אלי רולוף כבר מכר…

 5. מנחם מנדל אמר/ה

  זה נחשב חוויה מתקנת ?
  איפה קונים כרטיסים?

הגיבו כאן לכתבה