שידור חי: ישיבת הוועדה המקומית לתכנון ולבניה – חיפה 19/9/21 • מינוי אביהו האן ליו"ר ועדת המשנה • מתקן הביטומן • תכניות התחדשות עירונית

ועדה מקומית לתכנון ולבניה חיפה 190921

כאשר ברקע מתגלים בניינים עם סדקים, מגלה אביהו האן כי הוועדה המקומית אישרה תכנית שנוצרו על ידי אדריכלים שאינם מאושרים לגובה המבנים שהם תכננו. התכניות האלה חזרה לתכנון מחודש.

בהמשך הדיון: תכניות התחדשות עירונית • מתקן הביטומן של מספנות ישראל • ערר נגד תכנית המתאר של נשר • מינוי אביהו האן ליו"ר ועדת המשנה לתכנון ובניה.

שימו לב – יש לשידור כמה חלקים

חלק 4 – כעת בשידור חי – ישיבת הוועדה המקומית:

 1. המשך הדיון על מתקן הביטומן של מספנות ישראל
 2. ערר בוועדה המחוזית על תכנית המתאר של נשר
 3. הצבעה על מינויו של אביהו האן ליו"ר ועדת המשנה לתכנון ובניה והדחה של מיכי אלפר מתפקיד זה

חלק 3 בישיבת הוועדה המקומית חיפה
הדיון על מתקן הביטומן של מספנות ישראל

חלק 2 – ישיבת הוועדה המקומית

חלק 1 – הוועדה המקומית:

דיון בנוגע להתחדשות עירונית במספר רחובות בחיפה

תקציר החלק הראשון בווידאו:

אביהו האן:

אסור לאשר את הבקשות האלה. יש חשש לכאורה שהאדריכל הוא לא אדריכל רשום. אין לו את ההרשאה להציג שרטוטים של בניינים שהם מעל 11 מטר, וההצעות כאן הן מעל גובה של 20 מטר. חמור שהגענו עד מליאת הוועדה. טוב מאוד שזה נעצר פה. בקשות לא חוקיות וכל מיני מניפולציות כאלה ואחרות, דברים שמנקודת מבטנו אינם חוקיים בעליל. מצפים ממהנדס העיר והיועצים המשפטיים לעשות ריביזיה עמוקה כיון שיש אדריכלים, שמגישים בקשות שהם לא רשאים להגיש.
עורך התכנית הזאת הוא לא היחיד שאין לו את הבקשה. יש בקשות כאלה שאושרו והתחילו לבנות אותם וצריך להבין איפה אנחנו עוצרים א ת התהליך הזה וטוב שאנחנו מורידים את זה מסדר היום.

דיון על תכנית ברחוב פינסקי 21

מהנדס העיר אריאל וטרמן תיאר את הבקשה ברחוב פינסקי 21. הבקשה היא לבניין, שנמצא בין רחוב פינסקי לרחוב הלילך. הבניין יהיה בין 6 קומות וחצי. יש שימוש במתקני חנייה.
חבר המועצה מטעם הירוקים מוטי בליצבלאו מקריא את ההתנגדות לפרויקט. "אנחנו דנים בשכונה שלפני כמה שנים וועדת ערר ביקשה לעשות פרוגרמה מסודרת של השכונה. הפרוגרמה הבהירה שהאיזור הזה הגיע לרוויה של תוספת תמ"א 38/3. יש לחשב מחדש את הצפיפות המותרת. אני לא מוכן שיהיה על המצפון שלי שיהיה עוד אסון כמו השריפות בשנים 2010 ו-2016 והאסון ברחוב הזה ובכמות התושבים אחרי הפרויקט, יהיה באשמתי".
בדיון האחרון על 3 מבנים ברחוב פינסקי מתי הוא הגבול. מתי אי אפשר להוסיף יותר יח"ד אחד כי אי אפשר בגלל התשתיות.

התשובה הייתה שאם הם יעלו מעל 20% מהבתים בשכונה, זה יהיה יותר מדי. אם כל הבתים ברחוב יבקשו תמ"אות נקבל תוספת, שאי אפשר לעמוד בה. בפינסקי 45 נקבע שמכפיל של 1.3 יביא באופן כללי יקריסה ולקריסה מבחינת התחבורה בפרט.

סגן ראש העיר מטעם הליכוד שמשון עידו מתנגד להסתייגות:
אין לנו בנייה בעיר הזו. אתה לא יכול להביא את האנשים האלה עד הקצה. הם הגיעו לסוף התהליך ועכשיו אתה בא ואומר להם אני מוריד לכם קומה או שתיים. אני לא נכנס לכיסם וזה לא העניין. אנשים בורחים לנו לטירת הכרמל, לקריות ולנשר. אתה רוצה לקבוע מדיניות כזו או אחרת, תקבע אותה עכשיו. צריך ללמוד מחביבה רייך. אני לא אתמוך בהסתייגות.


דיון בערר על תכנית התחדשות עירונית ברחוב פינסקי 25:

הסתייגות לגבי פינסקי 25 – חבר המועצה מוטי בליצבלאו מהירוקים טוען שמאוד חשוב לבדוק את הפרוגרמה משנת 2018. הבדיקה חשובה, כי אנחנו לא רוצים שהשכונה תקרוס מבחינת עומס על התשתיות הקיימות. אין מספיק מוסדות חינוך. לוועדה מקומית יש זכות לא לתת את מלוא הזכויות ליזם אם הסביבה אינה מאפשרת זאת וזה המקרה.

ההסתייגות נדחתה. התכנית תמשיך במסלול התכנון.


דיון בתכנית התחדשות עירונית ברחוב פינסקי 45

חבר המועצה מוטי בליצבלאו חוזר על אותם הסברים לגבי שתי ההסתייגויות הקודמות. חברת המועצה תמי ברק עונה לו שהיא גדלה שם כילדה וגם פעם לא היו שם בתי ספר. היא טוענת שמבחינת התנועה אכן תהיה בעיה ברחוב.

חבר המועצה צביקה ברבי טוען שהוא פנה במכתב לפני כמה שבועות לאריאל וטרמן, מהנדס העיר, ווטרמן לא חזר אליו. "אין לך תשובות לגנים ואין לך תשובות לבתי ספר. בשבילך האנשים האלה מאוסים. אם זה היה מעניין אותך היית פותח אוהל בורדיה ונותן תשובה לאנשים. אני פונה לימית קליין, לקליש ואני לא מקבל שום תשובה. האוכלוסיה מגיעה לכאן, סותמת את הפה. בשטח אתם לא נותנים תשובות לתושבים. פה הכוח, בחוץ האזרחים היא שקופים. אתה צריך לשאול האם היום מהנדס העיר יכול לתת תשובות לאנשים. אני למשל הייתי ברחוב פאר, כל הרחוב מפורק. רחוב פאר הולך להיות כמו הבית בקריית אליעזר. איזה שחצנות. אותם האנשים שמייחסים אליכם כמו לסמרטוטי רצפה, אתה צריך לתת להם תשובות".


דיון בתכנית התחדשות עירונית ברחוב הירקון 25

חברת המועצה שרית גולן שטיינברג טוענת שזו דוגמא לטיפול מהיר של העירייה בבקשה – תוך חצי שנה יש אישור.

סגן ראש העיר אביהו האן טוען שהאזור של רחוב הירקון ושדרות הנדיב הוא היפה ביותר בחיפה, עם בתים נמוכים ועצים. "אנחנו רק רואים עוד הקלות, עוד קומות וחניות חסרות. מעל 20 חניות ציבוריות נגזלו מהתושבים. אנחנו מענישים את התושבים. אלה שיגורו שם ירוויחו הון וגם הקבלן, ויהיו בעיות יציאה קשות מהרחוב כמו שיש היום ברחוב ברחוב ובכרמליה. גם שאר הבניינים בירקון יעשו תמ"אות, וצריך לקחת את זה בחשבון. הקבלנים הולכים לאיפה שהרווח מקסימלי.".

יו"ר ועד הבית בירקון 25 ביקש לדבר והיועצת המשפטית ימית קליין לא מאשרת לו לדבר. קליין ווטרמן מחזירים את התכנית לוועדת המשנה לתכנון ובנייה.
חברת המועצה גולן שטיינברג טוענת שהבקשה צריכה לעבור לוועדת המשנה לתכנון ובנייה ולא ישר למליאה המקומית. היא מבקשת שקליין תסביר למה צוק נתן פריבילגיה ליזם. קליין אומרת שזו לא פריבילגיה, שלא מעבירים לוועדת המשנה.

לסיכום: צוק מתרצה ומחליט להעביר את הדיון לוועדת המשנה.

חלק 2 בווידאו:

תכנית מספנות ישראל – מיכלים לאחסון ביטומן

(ביטומן הוא תוצר לוואי של נפט והוא משמש לייצור זפת ואספלט).

מהנדס מטעם מספנות ישראל:
הביטומן הוא חומר לא מסוכן. האנרגיה המושקעת בו היא רק לחימום. המיכלים מיועדים ליבוא בלבד.

אביהו האן:
אביהו האן – תכנית שלא טובה לתושבי חיפה וטובה למספנות ישראל. תהיה כאן ארובה, מנסים להסתיר את זה. הארובה הזו תפלוט חומרים מסוכנים וזה יהיה מפרץ 2. האם האינטרסים של בעלי המספנות חשובים פה או האינטרסים של תושבי חיפה. לפני שבועיים אישרנו למספנות ישראל ממגורות חדשות. מה קורה כאן עם מספנות ישראל? אנחנו מאשרים להם תכנית אחת אחרי השניה , וצריך להבין את התמונה הכללית. למנהל ההנדסה אין כל ראייה כוללת ולא מציגים לנו את זה. עכשיו זו תכנית קשה. האם לא סבלנו עם מפרץ מזוהם ואנחנו גם צריכים לקחת על עצמנו את כל הביטומן של ישראל? שישימו את זה בדרום, בתל אביב ולא כאן. זה יגרום לנו בעיות קשות. את הביטומן מחמים ב-160 מעלות, וכשמחממים משהו יש סיכון. אסור לנו לתת לזה יד. 150 מיליון טון בשנה – כמה משאיות יהיו במתחם הזה? לא רוצים אלפי משאיות שיעמדו שם ומי יודע כמה תקלות יהיו. באזור הזה בונים על תכנית שלא הופקדה עדיין מלפני 51 שנה.

אני חושש מאד מתקלה שתגרום כאן לפיגוע סביבתי של ממש. לא ראינו כאן תסקיר השפעה על הסביבה. לא ראיתי חוות דעת של עיריית חיפה בנוגע לניקוז במתקן הזה. ראיתי בתכנית כי הניקוז מופנה לבורות שאיבה. מדוע לא דורשים ממספנות ישראל להתחבר למערכת הניקוז העירונית?

חברת המועצה הילה לאופר:
כתושבת קריית חיים שנהנית מכל התקלות של המפעלים המזהמים, אני לא אאשר עוד מזהמים. מי שמצביע בעד הדבר הזה זה פשע. אנחנו נאבקים להוציא את המפעלים המזהמים לא בשביל לעשות תחרות בין מפעלים מזהמים. אסור לאשר את זה.
חבר המועצה מוטי בליצבלאו אומר שגם הוא תושב קריית חיים ואין מקום להוסיף מתקן כזה . מתקן כזה בונים מחוץ למקום מגורים של תושבים. עובדי בז"I יצטרכו למצוא מקום עבודה אחר או לצאת לפנסיה.

חברת המועצה יעל שנער:
"שטח משוחרר לא יוחזר. חיפה היא לא פראיירית יותר. גם אם הבית הזה יתבלבל ויאשר את הבקשה, אנחנו נצא לרחובות. אם נותנים לי תכנית ובתכנית הזו מסתירים את הארובה אני מתחילה לחשוד.

מ"מ ראש העיר נחשון צוק:
כשבז"ן יסגרו נצטרך לייבא לארץ חומרים מזהמים. המתקן הזה יאפשר יבוא כזה ובכך יקדם את סגירת המפעלים המזהמים.

חברת המועצה שרית גולן שטרנברג:
"אני בעד מתקן הביטומן. אני רוצה לדבר בכובע שלי כיו"ר איגוד ערים. צריך להבין שהדרך היחידה להוציא את בז"ן, זה למצוא חלופות. הבעיות הכי קשות מול בז"ן היו כשהם ייצרו את הביטומן. כאן יש הצעה לאכסן את הביטומן, לא לייצר אותו, ולכן כדאי לנו לתמוך בבקשה".

הוחלט להמשיך את הדיון הזה בישיבה נוספת, לאחר הכנת והגשת חומרים נוספים לחברי הוועדה.דיון בנוגע לערר עיריית חיפה על המתאר של נשר

אריאל וטרמן:
מדובר בשטח מיועד לבניה, אשר עיריית נשר מבקשת להפוך אותו לשטח ירוק, ברובו ועליו 1,000 יח"ד. עיריית חיפה מבקשת להקים על השטח כ-10,000 יח"ד.


ההצבעה על מינויו של אביהו האן ליו"ר ועדת המשנה לתכנון ובניה והדחתו של מיכי אלפר מתפקיד זה

אביהו האן:
יש כשלים מהותיים בתפקוד העירייה בנושאי תכנון ובניה. תהליכים מתעכבים ונמרחים. תושבים וקבלנים לא מקבלים תשובות.

עו"ד ימית קליין:
החוק קובע כי הוועדה המקומית לא יכולה לבחור את היו"ר שלה.
הנושא מגובה גם בפסיקות קודמות בבית המשפט המחוזי.

עו"ד שרית גולן:
גולן הסבירה הסבר מפורט על החוקיות של מינוי אביהו האן על ידי הוועדה המקומית.
גולן ציינה כי עיריית חיפה משתמשת בהליכים פרוצדורליים כדי לעצור את המינוי.
יש לנו כלים משפטיים מגוונים כדי לאשר את המינוי וחבל יהיה אם ניאלץ, בסופו של דבר, לפנות לבית המשפט כדי לכפות על עיריית חיפה את המינוי.

סופי נקש, סגנית ראש העיר:
נקש פנתה לנחשון ואמרה כי הוא בכלל לא עונה לפניות שלה בנושאים חמורים של עבירות על חוק התכנון והבניה.

נחשון צוק:
אני עובד בהתנדבות, יומיים בשבוע וזמני לניהול הנושאים הללו הוא מוגבל. אי עושה מה שאפשר כדי לענות.


באולפן הנייד של חי פה – מיכל ירון וירון כרמי

האולפן הנייד של חי פה במועצת העיר - שידור חי
האולפן הנייד של חי פה במועצת העיר – שידור חי
הגיבו כאן לכתבה

12 תגובות
 1. מירי אמר/ה

  מה עושים ברחוב פינסקי?????

 2. חיפאית אמר/ה

  כל הכבוד לברבי הוא צודק מהנדס העיר לא עונה למכתבים , החוק מחייב אותו לענות תוך 45 יום , בעיריית חיפה לא שמעו על החוק

 3. דין דין אמר/ה

  ולנו מוציאים את הנשמה על ממד קטן.

 4. אייל אמר/ה

  >תודה על השידור. הסאונד לא כל כך טוב כרגע.
  בושה וחרפה לקליש שהציגה את שידור המועצה בתור שקיפות חשובה במצע שלה ועכשיו כשהדברים לא נוחים לה, אז הפסיקה את השידורים. רק מוכיח לציבור באיזו מצוקה היא נמצאת, חייבים לשדר הכל ולדעתי גם להשתדל לשדר מדיוני
  ועדות העירייה.
  חייבים להגדיל את השקיפות ולא רק בפייסבוק אלא באתר העירייה. פייסבוק זה אתר מסחרי פרטי. כמה העירייה מוציאה בשנה על פייסבוק ותורמת לכיסי מליארדר זר בארה"ב?? לחייב עיריות להשתמש רק באתרים בישראל.

 5. אבי אמר/ה

  טוב שיש מטאטא חדש. יש המון טינופת לסלק.

 6. אייל אמר/ה

  חברים יש מאות בניינים בסכנת קריסה בחיפה. כולל בכרמל הותיק בנייני שנות 30-40 רעועים עם סדקים ורטיבות קשה וקורוזיה בברזל הבניין.
  לעומת זאת הקבלנים הולכים לאיפה שהרווח מקסימלי בדיוק מה שאמרו בועדה המקומית וזאת למה? כי אין בדיקה עירונית של מצב הבניינים ולכן לא יודעים איזה בניינים לתעדף בפינוי בינוי ותמא 38 וככה הכח בידי הקבלנים להחליט לבדם. יש לבטל את הכח הזה ולהחזיר את שיקול הדעת היכן לבצע תמא 38 על בסיס סקר מבנים עירוני של מהנדס העיר וכך לתעדף באופן מוחלט בניינים במצב קריסה וסדקים ולא לתת לקבלן להרוס בניין טוב וחזק משנות ה-70 כי ברחוב הירקון הרווח גדול יותר מברחוב אחווה בקרית אליעזר. צריך לתת לקבלנים רשימת מבנים עירונית בסדר עדיפות ולתמרץ שם את ההתחדשות העירונית קודם כל באופן מוחלט ולעצור בכל שאר הבקשות האחרות במקרה שהמבנים יציבים וללא סדקים.

 7. דני אמר/ה

  הכרמל הותיק יהפוך לכרמל הגדוש והסתום – להערכת העירייה התמ״אות יוסיפו מעל 1000 יח״ד מתמ״אות! מעל 50% גידול לשכונה!
  לוקחים בניין של 2 קומות ומוסיפים לו 4, במקום לטפל בבניינים הבאמת ישנים, ללא ממד או מקלט עם נהלי בנייה ישנים ולתת להם תוספת מתונה. גם בזה יש רווח קבלני אך לא חזירי.

  תוסיפו לזה את מתחם ניצנים עם 78 יח״ד בבת אחת והתשתיות בכלל לא יעמדו הזה.
  אין שטחי ציבור, מיעוט גנים, בי״ס הרצל מלא, אפילו מגרש כדורגל אין כאן.

  כל הכבוד לירון כרמי שמביא שקיפות לועדות במקום העירייה

 8. אייל אמר/ה

  צודק אביהו האן.
  מספנות ישראל עובדת בשיטת הסלאמי. מביאה כל חודש תוכנית לעוד מתקן בשטחה. יש תוכנית אב כוללת? יש סקר סיכוני בריאות? איך מפעל ייבוא ביטומן עם ארובה מסתדר עם ממגורות תבואה אחד ליד השני. מי קבע שזה לא מסוכן? מהנדס העיר על סמך דברים ששמע מאנשי מספנות ישראל?? לייצר שם מיני צ'ק פוסט על קו המים??
  במקום לסלק מזהמים מכניסים עוד ועוד. עוד ארובה ועוד אחסון חומרים מזהמים. ייבוא הביטומן יתנהל רק למפרץ חיפה? למה לא לאשדוד, למה לא לחדרה. שוב פעם אנחנו פח האשפה והאחסון לכל "חומר חיוני לתעשייה". עד רבה אם מיכליות יכולות לייבא אותו אז אפשר להעביר אותו מבז"ן לאחסנה באתר אחר ולא בקו החוף של חיפה.
  עוד דוגמה מזעזעת איך מהנדס העיר אריאל ווטרמן הוא עושה דברם של התעשיינים ופשוט טובת תושבי חיפה לא מעניינת אותו כלל. הוא בא להעביר ככה עוד ועוד מפעלים מזהמים ותעשיות בתוך שטחי הנמלים. זה הפטנט החדש. כל קו המים יהפוך לארובות שיזוזו מהצ'ק פוסט לתוך הנמלים. זו בעצם התוכנית החדשה נכון??? ואז מפרץ חיפה יהפוך לגיגית ביוב כשישפך ביטומן וחומר מסוכן אחר ממיכליות כמו שקרה עם הזפת…

 9. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  מברוק אביהו

 10. רפי.גאליזר.פ אמר/ה

  שישפצו על חשבונם, התושבים האחרים שלא מתגוררים בבניין מוזנח לא צריכים לשלם לאלו שגרים שם.

 11. רפי.גאליזר.פ אמר/ה

  נו תראו את מי רוצים למנות ליו"ר במקום מיכי אלפר, זה שיתקע את כל הפרוייקטים בעיר הזו בגלל כמה עצים שצריך לחתוך.

 12. פינוי אמר/ה

  מה עם דיון על המשך פינוי בינוי בקרית אליעזר ברח הזית? יש תוכנית שהוקפאה ע"י קליש דווקא שם ממש כל הדיירים מעוניינים ומחכים והבינינים ממש ישנים ,לא סובל דיחוי ולא בסדר שזה נשאר באויר.

הגיבו כאן לכתבה