מי יחזיר את מרוצי חיפה? לאן נעלמו מרוץ חיפה ומרוץ המדרגות לאחר 20 שנות קיום מוצלח?

מירוץ המדרגות 2015 בחיפה (צילום: ירון כרמי)

בכל שנה בחודש נובמבר, במהלך 20 השנים האחרונות, עשרות אלפי תושבים מחיפה וגם מחוצה לה, רצו במרוץ חיפה. בהתחלה הריצה הייתה על הרכס, מתחילים בגן האם במרכז הכרמל, עד חורב או עד בית בירם, ובחזרה.

בשנים האחרונות המרוץ עבר המרוץ אל חוף הים. לצד המבוגרים שהיו רצים, היו גם תלמידי בתי הספר בעיר מגיעים באוטובוסים ומצטרפים לריצה, לפעמים עם המורים לצדם, לפעמים עם ההורים. תמיד היה זה הפנינג גדול, שכמעט כל העיר לקחה בו חלק.

מרוץ חצי מרתוןSAUCONY חיפה (צילום: דוברות עיריית חיפה)

מרוץ המדרגות של חיפה

מתישהו במהלך החודשים אפריל – מאי, היה מתקיים בחיפה מרוץ המדרגות, שנה אחר שנה. מרוץ המדרגות היה מתחיל ברחוב הנמל בעיר התחתית ומסתיים בגן האם במרכז הכרמל, אחרי 1000 מדרגות, או 1500 מדרגות – אם בוחרים לעלות גם את מדרגות דן פנורמה על 20 קומותיו.

בחודשים הראשונים לכהונת קליש רותם בראשות העיר, אמור היה להיערך מרוץ המדרגות. קליש רותם רצתה לפתוח את המרוץ למכרז, כשלא היה ברור אם אכן ישנה אפשרות כזו. כך או כך, בסופו של דבר לא רצנו.

אחת מאמירותיה הזכורות של ראש העיר היו כי אין תפקיד העירייה לשעשע את התושבים. אחר כך הגיע נובמבר. אישית אני חושבת שמרוץ של כל העיר הוא לא "רק שעשוע" ויש בוא הרבה משמעויות חשובות נוספות. יש שסוברים שכיוון שיהב קיים את כל המרוצים, קליש רותם לא מעוניינת להמשיך במסורת שעליה הוא חתום. כך או כך, באותו חודש נובמבר לא רצנו.

אחר כך הגיעה הקורונה, איש עוד לא ידע מה נכון ומה לא. ראוי לציין שהעירייה ספקה מעין פתרון דיגיטלי לקיומו של חצי מרתון חיפה, אבל כמובן שזה לא אותו הדבר. ככה הגענו לספטמבר 2021.

מרוץ חצי מרתוןSAUCONY חיפה (צילום: דוברות עיריית חיפה)
מרוץ חצי מרתוןSAUCONY חיפה (צילום: דוברות עיריית חיפה)

אז מה יהיה עם המרוץ?

בעוד כחודשיים אמור להתקיים מרוץ חיפה, והקורונה, לאור ההכרות שכבר פיתחנו עם הנגיף, לא מונעת את קיום הריצה המשותפת באוויר החופשי. פניתי מספר פעמים לעירייה כדי להבין אם מתקיימת היערכות כלשהי לקראת הריצה, אך לא קיבלתי כל תשובה. פניתי לחברי מועצה מהקואליציה שלא ידעו מה גורלו של המרוץ השנה. חברי המועצה הלעומתית הבטיחו כי יגישו שאילתה בנושא, אבל עד שידונו בה, יש להניח כי נובמבר יחלוף.

בהרבה ראיונות קליש רותם מדברת על כך שיש לה חגורה בקראטה. היא אוהבת להתעמל ומכירה בחשיבות של נפש בריאה בגוף בריא. לאור האמירות הללו, עוד יותר לא ברור מדוע לא לקיים מפעל כל כך יפה ומשמח, שעובד נהדר ולרבים כ"כ, כבר 20 שנה. למה שלא נחזור לרוץ פעם בשנה, עשרות אלפי אנשים ביחד? למי מפריע שיש אירוע כל כך מלהיב בעיר שלנו?

"אני אבא ל-3 ילדים", מספר עומר, תושב ורדיה, "עם שני הגדולים הייתי רץ בכל מרוץ בחיפה. בבתי הספר היו נותנים אפשרות להביא את הילדים באופן עצמאי לים וכך עשינו. היינו מחכים להזנקה של בתי הספר למסלול של 1.5 ק"מ, שגם הוא לא היה קל עבור הילדים. הייתה אווירה של הפנינג גדול ומשמח. הילדים חיכו ממש חיכו לזה וגם אני. היה נחמד שיום אחד בשנה הם יצאו מהכיתה ובמקום לשבת וללמוד הזיזו קצת את הגוף, שזה משהו שהילדים היום כמעט לא עושים, עם כל המסכים האלה מכל כיוון".

איזה כיף לרוץ עם הילדים

"אז הייתה לי ילדה בגן עירייה", ממשיך עומר, "היא גדלה מאז וכעת היא בכיתה א'. אם היה בנובמבר מרוץ חיפה, הייתי כבר יכול לרוץ עם שלושת הילדים. אני לא מבין למה לבטל אירוע כזה, אבל אני מבין שזה יהיה ככה עוד שנתיים ואז יגיע ראש עיר חדש, שיחזיר את כל מה שנלקח מאתנו. 5 שנים שהעיר עצובה, מלוכלכת ובלי ריצות ומסיבות רחוב. הלוואי שיגיע ראש עיר שילמד מכל הטעויות ויחזיר את העיר למקום השפוי שבו היא הייתה".

מירוץ המדרגות של חיפה - הזינוק מרחוב הנמל (צילום: ירון כרמי)
מירוץ המדרגות של חיפה – הזינוק מרחוב הנמל (צילום: ירון כרמי)

רק העירייה יכולה

באופן אישי, אני דווקא כן חושבת שתפקיד העירייה, בין היתר, הוא לשעשע את התושבים ואת האוכלוסייה בעיר, שמשלמת ארנונה כ"כ גבוהה ומקבלת כ"כ מעט. העירייה היא היחידה שיכולה לדאוג כביש ולסגור אותו לכמה שעות כדי להרים מסיבת רחוב, ומה יותר נחמד מאשר שכל העיר יוצאת החוצה, נפגשת, מתחברת, שותה, אוכלת ונהנית מהופעות? זה טוב לעסקים, זה טוב לתושבים ולצערנו זה נגמר.

ובאשר למרוצים – יש משהו בעשרות אלפי אנשים שרצים יחד, שאי אפשר להשוות אותו לריצות הרגילות. מה גם שבשביל הריצות, נסגרים הכבישים מהמרידיאן ועד לעיר התחתית. קשה לתאר כמה יפה לרוץ יחד כשלצדכם שפת הים.

לרוץ בצוותא

במרוץ חיפה המוני אנשים יוצאים לרוץ בצוותא. האחים שלי ואני משתדלים לעשות זאת, כמובן שזה מחזיק רק רגעים ספורים לאחר ההזנקה… יש לי אח שצעיר ממני ב-11 שנה, אבל עדיין, זה נחמד לצאת לרוץ ביחד. האחים שלי, למשל, פחות אוהבים את מרוץ המדרגות, שם אני רצה לבד כי עלי הוא דווקא חביב. בדירה הראשונה שלי גרתי בקומה הרביעית בלי מעלית, ובדירה השנייה בקומה החמישית, אמנם היה בבניין מעלית אך היא היתה כמו מעין רכבל ולא העזתי להיכנס אליה. בכל מקרה, מדרגות לא זרות לי ואני אוהבת מאוד את המרוץ ואת הטיפוס מהעיר התחתית, דרך הדר, הדר עליון, מרכז הכרמל ומלון דן פנורמה. המרוץ נמשך כ-30 דקות, אבל אחרי 18 קומות בדן פנורמה, הרצון לחיות באמת נוטש אותך לכמה רגעים, הוא חוזר רק אחרי שמסיימים.

מרוץ המדרגות ה-6 (עיריית חיפה)

גם פה העירייה היא היחידה שיש בידיה לסגור את הכבישים. הרבה אנשים מחוץ לחיפה מגיעים בשביל להשתתף במרוץ. מרוץ המדרגות כ"כ ייחודי לחיפה ומבליט את שונותה וקסמה ביחס לערים האחרות, כך שאי קיומו רק מוסיף שכבת צער נוספת לזו הקיימת מלכתחילה.

אפילו כשהיתה הכרמלית שרופה ומושבתת המשיך המרוץ להתקיים, על אף הקושי הנוסף להגיע מהעיר התחתית למרכז הכרמל ללא הכרמלית, אבל גם על זה התגברנו.

אולי אפשר להבין את הקושי בלהמשיך ביוזמות ששמו של ראש העיר הקודם חתום עליהן, אם אכן זה העניין, אבל מרוצי חיפה היו פה עוד לפניו ויהיו פה גם אחרי ראש העיר הנוכחית. בשורה התחתונה, חבל מאוד שאינם מתקיימים והלוואי שהעובדה הזו תשתנה במהרה.

הגיבו כאן לכתבה

18 תגובות
 1. מורי אמר/ה

  בכיינים עכשיו קורונה בכלל אסור להתקהל ככה
  ושנסגרו הצירים בגלל המרוץ התלוננתם
  תושבי חיפה בכיינים קיבלתם את מה שמגיע לכם –
  את קליש רותם

 2. בעד החזרה מלאה של כל המרוצים. אייל אמר/ה

  אם עכשיו בקורונה אסור להתקהל כדברי התגובה לפניי, אז איך בדיוק מתקהלים מאות אנשים באולמות הקולנוע באודיטוריום ובסינמטק לפסטיבל הסרטים??
  דין אחד להכל. אם אפשר לקיים פסטיבל סרטים ומשחקי כדורגל עם אלפי צופים, בוודאי אפשר לקיים ארועי ספורט וריצה באויר הפתוח על אחת כמה וכמה. אפשר להזניק מכמה נקודות וכמה שעות וככה לרווח את הארוע.

 3. ענת אמר/ה

  חבל שדברים טובים שהיו בעיר נפסלים רק בגלל שנערכו ע"י ראש העיר הקודם

 4. שלמה אמר/ה

  זה פעילות תרבות וכן על העריה לשעשע ולקדם פעילויות מגבשות קהילתיות. ולעודד ספורט ביראות וחוויה עממית זה בהחלט חלק ממטרות העירייה.

 5. אייל אמר/ה

  אין פה עניין של "שעשועים".
  פעילות ספורט, ארועי ספורט הם חלק מסל תרבות, חינוך וספורט שכל רשות עירונית בודאי השלישית בגודלה בישראל מחויבת לספק לתושבים. בנוסף לארועים כמו מרוץ המדרגות ומרוץ חיפה יש אלמנט תיירותי של קידום התיירות לעיר, תדמית העיר, פיתוח מסורת עירונית ולכידות חברתית. כל המטרות האלו חשובות ביותר מעבר לספורט עצמו.
  נכון שארוע מרוץ המדרגות נוהל בצורה מזעזעת תחת יהב, שהעניק לבנו של חברו דני נישליס, כחברת הפקה יחידה ובלי מכרז, את ניהול הארוע כצינור להעברת מליוני שקלים מדי שנה הן על הפקת הארועים בלי מכרז, והן אחרכך על פרסומם בכלי התקשורת של משפחת נישליס..
  משפחת נישליס כמובן סיפקה תמורה ברדיו חיפה בדמות סיקור אוהד ביותר, ובקידום ראש העיר בבחירות. היחסים הבעייתיים בין בעל גוף תקשורת, בנו שבעל חברת הפקת ארועים, וראש העיר, מינוי בעל גוף התקשורת כיו"ר תיאטרון חיפה, לאחר מכן צירופו לרשימתו לעירייה – היו בבחינת הון-שלטון-מקרופון.
  ולכן מרוץ המדרגות, כמו גם ארועים אחרים שנוהלו בחברת "גולדפיש" היה סמל לעומק השחיתות השלטונית בעיני רבים באופוזיציה העירונית. אך על לנו לשפוך את התינוק עם המים. ארוע מרוץ המדרגות, שהוצע עוד לפני 20 שנה, וחזר ועלה בבלוגים ובקרב חובבי ספורט רבים ו"נשדד פוליטית" על ידי אותה חברת הפקה (שאף בחוצפתה טענה לבעלות עליו!)
  יש להחזיר במתכונת עירונית, עממית אמיתית כמירוץ מסודר מאורגן בגרמי מדרגות מסודרים ומאורגנים ולא בצורה המאולתרת בגרמי מדרגות מסוכנים וצרים שבהם התנהל.
  לשם כך הייתי מציע לשפץ את כל גרמי המדרגות הייעודיים למסלול כך שכולו יהיה ברוחב מינימלי שלא יקטן מ-3 מטר עם מעקה מסודר, לייצר עבור המסלול מרוץ מוסדר נושא פרסים וחסויות לאומיות, לייצר עבורו גם חבילת פרסום תיירותית לעיר ולא לעשות מדי שנה עבודה חאפרית כפי שהייתה עד כה בנושא אלא תחת אתו"ס או כל גוף אחר, לנהל אותו בצורה מוסדרת עירונית כאטרקציית ספורט כל השנה!! כלומר: כמסלול לכושר ואתגר עבור קבוצות או יחידים גם ללא מרוץ, במסגרת ספורט עממי ושכונתי שכל אחד יכול לארגן עם חבריו בעזרת סימוני קצוות המסלול ומפות הדרכה לאורכו, תאורה ייחודית, שילוט ואטרקציה כל ימות השנה לא רק ביום אחד של מירוץ.

 6. זהבה אמר/ה

  את מירוץ חיפה מחליף מירוץץ חזירים ואת מירוץ המדרגות מירוץ החרדים לבתי הכנסת….
  מצא את ההבדלים בין שתי הקבוצות….
  חג סוכות שמח ורוצו לסוכה….

 7. גילי אמר/ה

  איך 'עור הפיל' הזו לא מחזירה את המפתחות והולכת ( רצה ספרינט עדיף) לביתה ?!?!?! אין פינה בעיר הזו שהיא לא הצליחה להרוס …
  אני בהלם מהתגובה שלה- לא מטרת העיריה גם לדאוג לשעשועים???? לא שפוי המשפט הזה..

 8. דליה אמר/ה

  שידאגו גם למסלולי ריצה שטוחים, לא רק בים ולא על אבן מחורצת במקום כביש. ראו פארק הירקון בתל אביב.

 9. משה אמר/ה

  היו ימים שחיפה הייתה חיה ותוססת עוד בשנות ה – 90 שעוד הייתי ילד בביה"ס יסודי, הכרמל היה מפוצץ בתיירים, זוכר טוב את מרוץ חיפה, אין מרוץ שלא הייתי משתתף יאללה איך הייתי מתרגש. בכל חגי העצמאות, מופעי זיקוקים, בזארים, הופעות, הדר כמו כרמל הייתה סואנת רועשת ורוגשת באנשים, הכל היה חי ! וזה על הקצה . . היה טוב אבל נגמרה תקופה והמציאות לא מבשרת טובות, חבל שכיום אני שוקל לעבור מחיפה. .

 10. ארגוב פנחס אמר/ה

  אין עיר בעולם שאין לה מרוץ לונדון ניורק ברלין בוסטון הן רק חלק מהדוגמאות ערים קצת יותר גדולות ועמותות ולא יוותרו על במרומים שלהם

 11. פנינה אמר/ה

  גם לי חסר מאוד המרוץ המלבב לחוף הים עם האווירה המיוחדת. השתתפתי בו לאחרונה בגיל 66 והצלחתי לרוץ 10 ק״מ בזכות הרוח הקבוצתית בעוד שכיחיד אני רצה רק 5 ק״מ לכל היותר. מאז אירוע זה, בוטל המרוץ וצריך לנסוע לעיר אחרת כדי להינות ממנו.
  לצערי, אין לי כבר ציפיות מראש העיר הנוכחית. הלוואי ואתבדה.

 12. עליזה אמר/ה

  העיריה רדומה שובתת ולא מתפקדת אינני מבינה מדוע לא מפטרים את קליש???

 13. דין דין אמר/ה

  כל החיים רצים אז תמשיכו לרוץ ללא העיריה.

 14. שרה אשל גלבוע אמר/ה

  מרוץ המדרגות הופסק בגלל אחד בשם נישליס שניכס אותו לעצמו טען שהוא בעל "זכויות יוצרים" על המסלול והנותני חסות. ראשת העיר לא נתנה יד לסחטנות הזאת. שאפילו יהב ראש העיר הקודם טיפח. ונישליס איים עם בית משפט. זו כמובן שטות מוחלטת ותיקי חיפה ירדו ועלו את המדרגות בריצה או הליכה לפני שנישליס נולד בכלל. ולמיטב זיכרוני המרוץ גם היה מבוטל כאשר הכרמלית הייתה במיקרה באותו הזמן מושבתת עקב השריפה. אגב המסלול ש"הימציא" נישליס הינו הגרוע ביותר כי עובר לאורך רחובות הומים ומזוהמים במרכז הדר ועוצר את זרימת התנועה. ודורש כוחות משטרה גדולים. ופעם כמעט הסתיים באסון כאשר השוטרים חלמו בהקיץ וראשוני הרצים חלפו ממש מתחת לגלגלי אוטובוס שלא נעצר. היינו עדים למיקרה. בצומת הרצל הנביאים שבתאי לוי. מול הדואר.

 15. חיפה עיר פח אמר/ה

  עצוב לראות מה קרה לעיר הזאת, שמי שיתעניין קצת בהיסטוריה יגלה שבעשורים הראשונים של המאה העשרים הייתה העיר המרכזית בארץ ישראל. עצוב לראות לאן דירדרו אותה שורה של ראשי ערים כושלים. המסקנה חד משמעית – לברוח כמה שיותר מהר !

 16. קרית חיים אמר/ה

  המקום היחידי שגב' קאליש צריכה להיות בו זה בבית שלה. היא אומללה. אין לה שום נסיון בניהול תקציביי ענק , שום שקיפות, הכניסה לעירייה בעליי תפקידים חברים וחברות שלה עם משכורת ענק כאשר להיפך צריך להוריד ממצבת כוח האדם.. ורבה במקביל עם כל משרדיי הממשלה. אין התחלות בניה בעיר ואין כלום . חוץ מנחל עובדיה והחזירים. היא לא חלילה בן אדם רע והכוונות שלה טובות אך עדיף שהיא תחזור הביתה.
  תוכניות האב שהעא העלתה מתאימות לילד בכיתה ב' לחא שום היתכנות כלכלית מי שנתן לה את הכסף הזה צריך לבקש אותו בחזרה.זאת אדריכלית?? פחחח
  ברור שאין מרוץ . כי אין כסף לעירייה. עירייה חיה מהאוויר?
  במקום שכל יום היא תיסע לממשלה לשרים לבקש כסף .. היא ננעלת בלישכה ולא עונה לטלפונים. הביתה. תם הטקס.

 17. גלחה אמר/ה

  והיה גם מרוץ לילה בעיר התחתי ובנמל. אני באופן אישי חושבת שהכי חיפאי זה מרוץ המדרגות שאין כמוהו בארץ והייתי שממה אם יוחזר מרוץ חיפה לתוואי המקורי שלו על ציר הרכס. כך כל תושבי הכרמל יכולים להגיע ברגל עם הילדים ולהשתתף בחוויה. בתוואי של חוף הים, רק מי שרץ מגיע. ואין את חווית העידוד לאורך הדרך. בכל הערים בארץ המירוץ עובר בתוך העיר.

 18. רפאל שקד גביש אמר/ה

  הי
  אני חיםאי במקור, מכיר את כל המדרגות מהעיר לכרמל כי הייני יורדים אוםניים לעיר ועולים אתם על הגב חזרה לכרמל. אשמח חהשתתף במירוץ המדרגות לכשסה יתקיים שוב….

הגיבו כאן לכתבה