מפגיני הימין הקיצוני בחיפה: "לא רוצים פה דו קיום" | ווידאו מההפגנה

גל הטרור - הפגנות בחיפה - המושבה הגרמנית (צילום - סמר עודה)

 

כ- 400 מפגינים מתוכם כ-300 מהימין רובם ימין קיצוני, וכ-50 מפגיני שמאל/ערבים רובם משתייכים לתנועת בני הכפר הפגינו אמש (מוצ"ש) במשובה הגרמנית בחיפה.

בין הקריאות שנשמעו במשך שעות ממפגיני הימין הקיצוני (לה פמיליה ולהבה) "עוד כהנא חי" – "הר הבית בידנו" – "מוות לערבים" – "מוות לשמאלנים" – "לא רוצים פה דו קיום" והרבה קללות. ההפגנה הסתיימה ללא אירועים חריגים למעט שלושה עצורים 2 תוחקרו ושוחררו ואחד יובא הבוקר (א') לבית המשפט לדיון בהארכת מעצרו.

 

 

מפגיני הימין (צילום: סמר עודה)ההפגנה שהתקיימה אמש (מוצ"ש) במושבה הגרמנית בחיפה היתה אמורה להתקיים כנגד גל הטרור במדינה ולזכרם של הנרצחים בגל הטרור הזה. אך הנושא לא הוזכר בכלל ע"י המפגינים וגם קריאות נגד כמעט ולא נשמעו. מה שכן נשמע מפי הימין הקיצוני (לה פמליה ולהבה) זה קריאות גזעניות כמו: "מוות לערבים" – "מוות לשמאלנים" – "לא רוצים פה דו קיום" – "עוד כהנא חי" – "הר הבית בידנו" וקללות נגד ראש עיריית חיפה , יונה יהב, שלטענתם "לא אוהב אותם ואוהב את הערבים".

המפגינים צבעו את המושבה הגרמנית בדגלי ישראל וכן שרו שירי ישראל וההמנון הישראלי, ולהם כמובן היו שותפים המפגינים המתונים המייצגים את הקול השפוי כמו פעילי הליכוד והבית היהודי.

ד"ר עודד סושרד מהבית היהודי שאינו שותף לקריאות הגזעניות אומר: "יש כאן מגוון של אנשים יש מהליכוד, מהבית היהודי וגם גורמים קיצוניים שתמיד מגיעים להפגנות כאלה אבל מה שמשותף לכולנו זה שבאנו לחזק את כוחות הביטחון ולהפגין נגד גל הטרור במדינה. אני לא יכול שכל פעם מישהו צועק משהו שאני לא מזדהה איתו, (מוות לערבים, מוות לשמאלנים ועוד) אני אלך להפגנה אחרת. זה לא לעניין ואי אפשר להתנהל בצורה כזאת. אנשים אמרו את מה שאמרו מתוך צער ומתוך כאב. האנשים שלנו של הבית היהודי, חושבים ומתבטאים בצורה יותר מתונה ויותר רגועה וזה לא אומר שלנו פחות אכפת ממה שקורה בארץ ישראל, עם ישראל וכל הערכים החשובים שאנחנו נאבקים עליהם. צריך לדעת שעם ישראל מכיל גם דעות כאלה וגם דעות אחרות".

 

מפגיני השמאל כ-50 במספר רובם משתייכים לתנועת בני הכפר הגיעו להפגין ללא אישור נגד הפגנת הימין. לראשונה ובאופן מפתיע המפגינים לא הניפו את דגלי פלסטין אך קראו את אותן קריאות שמשמיעים בהפגנותיהם בין היתר: "ברוח ובדם נפדה את פלסטין" – "ברוח ובדם נפדה אל אקצא" קריאות נגד הכיבוש, קריאות תמיכה במאבק הפלסטיני וקריאות לשחרור פלסטין, ושרו את ההמנון הפלסטיני.

בזכות ההערכות המתוגברת של המשטרה ההפגנה הסתיימה ללא אירועים חריגים.

מפקד תחנת חיפה נצ"מ אבי אדרי, אמר בראיון לאתר חי פה: "נערכנו להפגנה מבעוד מועד. מדובר כאן באירוע שהיה יכול להיות נפיץ מדרגה ראשונה. זאת הפגנה שמצד אד של המתרס יש פה ימין אפילו ימין קיצוני (חלק מהמפגינים) ומהצד השני יש את השמאל שמגיע ומוחה על ההפגנה של הימין. האירועים שיש בכל הארץ הם מוסיפים רק נפח להפגנה הזאת ובעצם מלבים את היצרים, ולכן עשינו מבעוד מועד בראשותי הערכת מצב. נערכנו פה עם כוחות מתוגברים. כל הכוחות גילו פה אחריות ובגרות ולא נקלענו לכל מיני אירועים שהם אירועים איזוטריים שהיו יכולים לקחת אותנו לאירוע אחר. אני חייב להגיד שגם ההנהגה פה משני הצדדים ידעה לשלוט ברוח. ידעו למחות כל אחד בתחומו לפי הצד הפוליטי אותו הוא מייצג ומצד שני לשמור על שקט יחסי ובסופו של דבר אני יכול להגיד בסיפוק רב שסיימנו את ההפגנה ללא אירועים חריגים".
נצ"מ אביר אדרי – מפקד תחנת חיפה (צילום: סמר עודה)

 

"אנחנו לא מקבלים קריאות גזעניות"

בעניין הקריאות הגזעניות שנשמעו אמר נצ"מ אדרי: "אנחנו לא מקבלים קריאות גזעניות. התפקיד שלי כמפקד המשטרה ליצור את האיזונים הנדרשים, ואיפה אני משתמש בכוח, איפה אני מבצע את המעצרים ואם אני מפר את הסטטוס קוו בשביל לקטוף אדם כזה או אחר, זה מה שידליק את האירוע כולו. השוטרים מתעדים את הכל כמו שאנחנו מתעדים במגרשי כדורגל ובכל מקום שיש בו קריאות גזעניות. אנחנו באים חשבון לאחר מכן עם אותם גורמים, וזה מה שאני מתכוון לעשות. מי שמגיע עם תרבות כזאת שרוצה לגרור אחריו אלימות צריך לקחת בחשבון שבסוף האירוע יש גם משטרה. אנחנו נגיע אליו ויזומן לחקירה".

 

"כל מי שרוצה למחות בעיר חיפה יתקבל בברכה בתנאי שישמור על הצביון המיוחד שיש בעיר"

"חיפה נושאת את דגל הדו קיום. אני מפקד כאן 3 שנים ואני נהנה לפקד על העיר הזאת. בדיוק מהסיבה שתושבי המקום מבינים שחייבים לחיות אחד לצד השני ולהמשיך לחיות בשגרת חיים אחרת. הארץ כולה בערים רבות מאוד ישנם לא מעט הפרות סדר ואירועי טרור, אבל אני שמח להגיד שבחיפה ואני מקווה שכך זה יימשך אין לנו אירועים חריגים. אני חושב שזה בגלל האפיון המיוחד של מה שקורה פה בעיר. כל מי שרוצה למחות בעיר חיפה יתקבל פה בברכה בתנאי שישמור על הצביון המיוחד שיש בעיר הזאת ולא יפר את הסטטוס קוו אחרת יתקל ביד קשה של המשטרה", סיכם נצ"מ אדרי.

[topic:1xwzwej2]https://haipo.co.il/forum/item/16371#p32849[/topic:1xwzwej2]

דו קיום בחיפה

לא ניתן להגיב