אלוף דוד סער סלמה – מפקד חדש לזרוע הים | טקס בבסיס חיל הים בחיפה

טקס החלפת מפקדי חיל הים (צילום: דובר צה"ל)

טקס החלפת מפקדי זרוע הים התקיים אמש (חמישי, 2/9/21) בבסיס החיל בחיפה

האלוף דוד סער סלמה נכנס אמש (חמישי, 2/9/2021) לתפקיד מפקד זרוע הים החדש במקומו של האלוף אליהו (אלי) שרביט אשר כיהן בתפקיד זה בחמש השנים האחרונות. טקס חילופי המפקדים נערך בבסיס זרוע הים בחיפה בראשות ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, ובהשתתפות חברי פורום מטכ"ל, חיילים, מפקדים, משפחות ומוזמנים נוספים.

טקס החלפת מפקדי חיל הים (צילום: דובר צה"ל)

בתחילת הטקס נשא דברים הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי:

התגברות האיומים חייבה את צה"ל ואת זרוע הים לחולל שינוי יסודי ועמוק. זרוע הים נענתה לאתגר – התאימה את עצמה לצרכים, התעצמה והצטיידה ביכולות מתקדמות ושינתה את דרכי פעולתה. הזרוע  ביססה את מקומה בצה"ל, והפכה למכפיל כוח בעבור מדינת ישראל. אך זהו רק קצה הקרחון של הפוטנציאל הגלום בים והעבודה לא תמה. זרוע הים אמנם עברה השתנות משמעותית, אך היא נדרשת להוסיף ולהשתנות ברוח 'תפיסת ההפעלה לניצחון' ותר"ש 'תנופה'. הכרחי להמשיך ולשפר את יכולת החשיפה והתקיפה, בים וביבשה; להמשיך ולפתח את הורדת כלל היכולות לקצה המבצעי, להמשיך ולשכלל את כושר סגירת המעגלים, לקדם את היקפי החימושים ודיוקם ולהמשיך להתמיד במאמץ הלחימה הרב-מימדית והרב-זרועית.

אלי – פיקדת על הזרוע במשך חמש שנים, אבל הנבת פירות של עשור. בתחום בניין הכוח, הצעדת את הזרוע לעבר העתיד בתחומי הנחתות, הצוללות המתקדמות, יכולות האש מהים וגולת הכותרת הייתה מעורבותך העמוקה והיסודית, כרגיל, בתכנון ועיצוב ספינות הסער-6. חיזקת את שיתופי הפעולה עם הזרועות השונות ועם צבאות מקבילים. בתחום הפעלת הכוח, חוללת מהפכה של ממש. מבצע אחר מבצע, לפעמים שבוע אחר שבוע, בתנאי לחץ, עם כושר הסתגלות וגמישות גבוהים ביותר, אשר בראש ובראשונה נובעים מאישיותך.

דוד – אתה מפקד מבצעי, מנוסה ואיכותי וכעת אתה מקבל את הפיקוד על הזרוע בה גדלת. היכרותך העמוקה עם האתגרים הניצבים בשנים הקרובות בפני הזרוע ובפני צה"ל כולו, יחד עם דרך החשיבה המקורית שלך וניסיונך המבצעי הרב והעשיר, ינחו אותך בתפקידך.
הרמטכ"ל אביב כוכבי (צילום: דובר צה"ל)

מפקד זרוע הים היוצא, האלוף אליהו שרביט, נשא דברים מרגשים בטקס ואמר:

אילו הייתי יכול, את כל אנשי זרוע הים הייתי קורא לכאן, נושא אליהם תודה אישית, מביט אל העיניים, לוחץ יד ומצדיע: קו ישיר מחבר בין כל אחד ואחת מכם – לביטחונה של מדינת ישראל בים. הייתה לי הזכות לצאת אל הים, להפליג בו עשרות אלפי שעות, להביט מרחוק אל חופיה של הארץ, לאחוז בשלח-יחד עם כל צוותי הספינות, נכונים לכל משימה, דרוכים לכל התמודדות, נחושים לנצח. הייתה לי הזכות – בזכותכם. עת פרידה, זרוע הים מגוונת, מורכבת מיחידות שונות וייחודיות, כל אחת מצטיינת בתחומה. כל אחת ומקצועה היא, הישגיה מעוררי גאווה, מורשתה ארוכת שנים. דוד, ברגשי גאווה וסיפוק אני מעביר לידיך זרוע איתנה, חדה ונחושה, שהתברכה בשדרת פיקוד מעולה, באנשים שמהווים משפחה אמיתית. לך הרמטכ"ל – אני מודה לך על הזכות שניתנה לי לאחוז בהגה, לנהג את זרוע הים עת יהום הסער. אנשי זרוע הים, בעשייתכם הוכחתם שאין מקום שהוא רחוק מדי, אין מעשה דמיון שלא הפכתם למציאות. הייתה לי הזכות להיות במקום בו אין בלתי אפשרי.
האלוף היוצא אלי שרביט (צילום: דובר צה"ל)

אחריו נשא דברים מפקד זרוע הים החדש, אלוף דוד סער סלמה:

עוד בטרם נוסדה ישראל, שימש המרחב הימי שער לארץ המובטחת. זרוע הים צמחה, התעצמה, והתחדשה באופן דרמטי לאורכם של השנים. הזירה הימית שינתה פניה, מרחבי הים הפכו עומק אסטרטגי לביטחונה ולחוסנה של מדינת ישראל. עת נביט בסביבתנו – נדע כי בצד חוסננו ממשיכה הסביבה להשתנות ולייצר אתגרים חדשים. כבעבר כך בעתיד, תדע זרוע הים להתמודד עם אתגרים אלו. אני נרגש לקבל את נס הפיקוד על זרוע הים, בתחושת אחריות גדולה, נכון ומוכן לאתגרים המורכבים העומדים לפתחנו. זכות גדולה וחובה אדירה לצידה – לפקד על הזרוע הימית של מדינת ישראל. אני לא עושה את זה לבד – אנו עושים את זה יחד. אנשי זרוע הים, אני סומך עליכם, אתם מקור עוצמתנו. אלוף אלי שרביט, תרומתך לביטחון העם והארץ במרחבי הים ראויה להערכה ולהוקרה. אני מצדיע לך, מודה על פועלך וגאה לקבל ממך את דגל הפיקוד על הזרוע. ראש המטה הכללי, רא"ל אביב כוכבי, אני מודה לך על האמון, על הפקדת נכס יקר כל כך למשמורת. זכות גדולה עבורי לפקד על הזרוע.
מפקד זרוע הים הנכנס – אלוף דוד סער סלמה (צילום: דובר צה"ל)

ולקוראי חי פה – תאגיד החדשות, שלא מכירים את מפקד זרוע הים, האלוף דוד סער סלמה, נגלה כי שי סלמה נולד בשנת 1969 והתגייס בשנת 1987 לשייטת 13. בין השנים 2006-2007 – שירת כראש ענף שטח במחלקת התורה וההדרכה בזרוע הים. בשנים 2007-2008 – שירת כמפקד פלגה 31 בשייטת ספינות הטילים. אחר כך שירת שירת שנתיים כמפקד זירת ים סוף. עוד שירת סלמה כמפקד בסיס חיל הים באשדוד, כמפקד שייטת ספינות הטילים ולאחר מכן שירת כמפקד בסיס חיל הים בחיפה.
עוד שירת כסגן מפקד מפקדת העומק וכראש מטה חיל הים.

האלוף דוד סער סלמה הינו בוגר המכללה לביטחון לאומי, בעל תואר ראשון במנהל עסקים מהמכללה האקדמית "רופין" ובעל תואר שני במדעי הרוח מאוניברסיטת חיפה. האלוף סער סלמה נשוי ואב לשלושה.

טקס החלפת מפקדי חיל הים (צילום: דובר צה"ל)
הגיבו כאן לכתבה