סהר כהן מחיפה הוא גיימר מקצועי שמחזיק בתואר אלוף עולם | ראיון

סהר (במרכז) לצד הוריו קלייר וציון (צילום: שקד ברויר)

סהר כהן הוא אלוף עולם מסוג קצת שונה. כהן, בן 24 מחיפה, מחזיק במקום הראשון במשך כשנה וחצי בטבלת השחקנים הטובים ביותר בעולם במשחק המחשב Warzone מסדרת המשחקים הפופולרית Call of Duty. לא תאמינו, הוא גם עושה כסף מלשחק במשך 8 שעות בכל יום.

השבוע פגשתי אותו ואת הוריו, ציון וקלייר, בביתם שבכרמל הצרפתי, לשיחה על איך נראים חייו של גיימר מקצועי, איך הסביבה מגיבה לזה וכיצד טיפס כל הדרך לפסגה.

סהר כהן עם הוריו קלייר וציון (צילום: שקד ברויר)

איך הכל התחיל…

איך בכלל נכנסת לעולם של משחקי המחשב?

סהר: "בערך בגיל 3-4 ראיתי את אחי הגדול משחק במחשב. תמיד רציתי לשחק גם וכשהתחלתי לנסות ולשחק במשחקי יריות נשאבתי לתוך העולם הזה. רציתי להיות גיימר מקצועי בערך מגיל 13, כבר אז הבנתי שיש לי יכולות טובות במשחקים. אנשים ראו ובתחילה לא ממש אהבו את זה, אבל המשכתי להאמין בעצמי. בגיל 17 נרשמתי לתחרות הראשונה שלי והשתתפתי בה דרך האינטרנט, מול אנשים מכל העולם. בחלק מהתחרויות בהן השתתפתי עם חבריי ניצחנו. חלק מהחברים שלי נהנים לשחק מולי מדי פעם".

וההורים? איך אתם מתייחסים לכל זה?

ציון: "ראיתי שסהר ממש מתחבר למשחקים ואפילו נסע להתחרות בגרמניה לפני הצבא. הבנתי אז שיש בזה משהו. המבוגרים חשבו אז שהמשחקים נועדו להנאה בלבד ולא הבינו שהתופעה הולכת ומתרחבת ומגלגלת הרבה כסף. אז הוא זכה בתחרות ב-2000 אירו ומאז הוא עובד קשה ומתייחס למשחקים ברצינות, לומד מטעויות ומנסה להשתפר. כשאנשים החלו לתרום לו כספים הבנתי שהוא ממש מתמקצע בתחום. מאז אני "עבד" שלו: אני מכין לו אוכל וקפה כשהוא משחק, אבל אני לא מקטר".

קלייר: "תמיד תמכתי בו, רק אחיו של סהר לא ממש אהב את זה. עודדתי אותו מהרגע הראשון לשווק עצמו לאנשים רבים. הוא עשה את זה בשקט, אבל הצליח".

כהן בפעולה (צילום: שקד ברויר)

הדרך לפסגה

תסביר קצת, לאלה מאתנו שפחות בעניינים…

"Warzone יצא במרץ 2020, בהתחלה כחלק מ-Call of Duty, סדרת משחקים מוכרת מאוד שעיקרה יריות וחיסולים. במשחק אתה מתמודד מול אנשים מכל העולם דרך האינטרנט. במסגרת המשחק יש 150 משתתפים והמטרה היא לחסל את כל שאר היריבים ולהישאר השורד האחרון, או הקבוצה האחרונה ששורדת. Warzone כל כך הצליח, שהוא הפך למשחק בפני עצמו, שלא משויך ל-Call of Duty.

איך מגיעים למקום הראשון בעולם?

"בהתחלה שיחקתי להנאתי ב-Warzone ואז חברים שלי הסבו את תשומת ליבי לעובדה שאני במקום הראשון בעולם בניקוד במשחק, כשמשחקים בו 100 מיליון איש. אחרי שהייתי בנופש עם חברה שלי נפלתי למקום ה-200 ותוך מספר ימים של משחק עליתי בחזרה למקום הראשון בו אני מחזיק עד עכשיו. בנוסף, עליתי למקום הראשון בדירוג ההריגות במשחק אחרי שנאבקתי בשחקן מטורקיה (שהוא קולגה שלי ומיודד איתי)".

הגעת גם לתחרויות בחו"ל

ב-2015 השתתפתי בתחרות בקלן שבגרמניה במשחק בשם Evolve, ניצחתי בה וזכיתי ב-2000 אירו. מאז הזמינו אותי גם לתחרויות בפולין ובאיחוד האמירויות. סך כל הפרסים שזכיתי בהם הוא בערך 30 אלף דולר.

כהן זוכה בתחרות בקלן ב-2015 (צילום: שקד ברויר)

הגיימינג בישראל

איך שילבת את הגיימינג עם השירות הצבאי?

לא הצלחתי לעשות זאת בצורה אפקטיבית. יכולתי לשחק רק בסופי שבוע. המפקדים שלי היו נותנים לי לפעמים לצאת לתחרויות, אבל רוב הזמן הייתי "חלוד". לצערי, הצבא לא נתן לי מעמד של ספורטאי מצטיין, ככל הידוע לי, בשנים האחרונות יש ניסיונות להקנות לגיימרים מצטיינים מעמד של ספורטאים מצטיינים בצבא.

קלייר: "המפקד שלו תמך בו ונתן לו לנסוע לתחרות בגרמניה, הרבה בזכות העובדה שסהר היה חייל טוב".

כמה גיימרים יש בישראל?

"יש בארץ בין 20 ל-100 איש מקצוענים כמוני שיוצרים תוכן, אבל חובבי התחום מונים כמה מאות אלפים. בנובמבר הקרוב צפויה להתקיים אליפות העולם בגיימינג באילת".

איך מתפרנסים מזה?

אני נרשם לתחרויות ומוזמן אליהן. חלק גדול מהפרסום שלי קניתי על ידי סטרימינג (שידור), שנעשה כולו בשפה האנגלית, כי הרוב המוחלט של הצופים נמצא בחו"ל. אנשים מתחילים לצפות בך וארגונים שמים עליך עין. הם רוצים שתהיה פרזנטור שלהם ותייצג את הספונסרים שלהם. אלי פנתה חברת Legionfarm וביקשה שאהיה הפנים של החברה. אנשים משלמים לחברה ואני מלמד אותם איך לשחק. החברה הזאת לקחה אותי לתחרות בדובאי".

תמונה מתוך המשחק של סהר (צילום: שקד ברויר)

במשחקים אין פוליטיקה

האם יש תכונות מתחום הגיימינג שמסייעות לך גם בחיים?

"זה בעיקר מאפשר לך לחשוב מחוץ לקופסה ולראות את העולם מזוויות שונות. זה גם משפר את האינסטינקטים ואת זמן התגובה. היה מקרה שזמן התגובה המהיר שלי הציל אותנו מתאונת דרכים כשנהגתי באוטו".

יש לך קשרים עם השחקנים מהעולם?

"כן. אחד מהאמריקאים שהכרתי במשחקים ואני מדבר איתו כל יום הגיע להתארח אצלנו בבית. לעיתים כשאני בחו"ל אני נפגש עם האנשים שאני משחק איתם ביום יום. אם הם באים לארץ אני מזמין אותם אלינו. אם אני נוסע לאוסטרליה או למדינות אחרות יהיו אנשים שירצו לפגוש אותי. אין שום חשיבות למקום שממנו הם מגיעים ואין מקום לפוליטיקה במשחקים. הייתה לי תקופה של בעיות באינטרנט ואז בחור מנורבגיה שאוהב לצפות עם הבן שלו בשידורים שלי הציע לי להתארח אצלו למספר חודשים עד שתסתדר הבעיה ואפילו הסכים לממן חלק מהחשבונות. לבסוף זה לא יצא לפועל כי האינטרנט הסתדר".

מבט לעתיד

יש לך זמן לתחביבים נוספים?

"אני אוהב לטייל בטבע, אני אוהב מכוניות ספורט, אני אדם מאוד סקרן. הלוואי שיכלתי לנסוע לחלל, אני גם רוצה לחקור את האוקיינוס".

חלומות לעתיד?

"אני מרגיש בר מזל שאני עושה את מה שאני אוהב ומרוויח מזה, ממש אופוריה. בתחום הזה אני עוד יכול להתפתח ולהדריך אנשים איך לשחק. אפשר לפתח סטרטאפ, אפשר להמציא משחקים חדשים. חברות המשחקים שוכרות את השחקנים הכי טובים לפתח משחקים חדשים. העולם הזה מתאים לכל אדם אם רק יתעמק מספיק בתחום".

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. רות כהן נעמני אמר/ה

    בהצלחה לנצר למשפחת כהן המפוארת.
    גאים בך המשפחה המורחבת מהדרום.

הגיבו כאן לכתבה