תקלה במתחם בז"ן וקרב גרסאות בין איגוד ערים לבז"ן

מתחם בתי הזיקוק - בז"ן חיפה (צילום - חי פה בשטח)

הערב, ו', 27/8/21, אירעה תקלה בבתי הזיקוק. על כך אין מחלוקת. כעת יש קרב גירסאות האם התקבל דיווח מבז"ן על התקלה, כנדרש בחוק, או שכונני האיגוד זיהו ראשונים את התקלה ולמעשה כפו על צוות המפעל להודות בכך שיש תקלה במפעל.


מאיגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה נמסר לחי פה:

לאור תלונות של תושבים ולאור נתונים של עליה בפליטות של בנזן שנמדדו בתחנות המדידה של האיגוד, ייצא צוות כונני האיגוד לסריקה במפעל גדיב. מאחר שהמפעל דיווח כי צוות הכוננים שלו לא מצאו סיבה לעליה בבנזן יצא צוות של כונני האיגוד למפעל. כשהגיעו צוות הכוננים של האיגוד דיווח המפעל על תקלה שהתגלתה בגג בריכת האיזון ולכן יש נוזלים על הגג הצף. כמו כן, אותר חור באחת המשאבות. התקלה כעת בטיפול – הנוזלים נשאבים מגג הבריכה. המשאבה הודממה והוחלפה.

עו"ד שרית גולן יו"ר איגוד ערים:
"העובדה שצוות המפעל דיווח על התקלה רק לאחר שמפקחי האיגוד הגיעו למפעל היא חמורה. אסור לתת לחתול לשמור על השמנת. הנתונים יועברו למשרד להגנת הסביבה. אני קוראת לשרה להגנת הסביבה תמר זנדברג לעבור על הנתונים ולפעול להקדמת סגירת המתחם הפטרוכימי ולהעניש בחומרה כל מנהל שנתן יד לאירוע החמור".


מבז"ן נמסר בתגובה לחי פה:

בהמשך להודעת איגוד ערים מהערב, בז"ן מצירה על הניסיון של איגוד ערים, משיקולים פוליטיים ולא מקצועיים, להטיל דופי במפעלי התעשייה. בז"ן דיווחה היום אחר הצהרים (בשעה 16:45) על תקלה במתחם, ובשעה 17:00 נציג האיגוד אף אישר כי הוא מודע לדיווח. בשעה 18:00 סייר נציג האיגוד בשטח. המציאות היא בניגוד מוחלט לדיווחי האיגוד.


מאיגוד ערים נמסר בתגובה לתגובה של בז"ן:

כונן האיגוד יצר קשר עם חדר הבקרה כבר בארבע ורבע, קרי, חצי שעה לפני מה שבז"ן טוענים שדיווחו והודיע שבכוונתו להגיע למפעל. אנו מצפים מקבוצת בז"ן להתגבר על שגרת התקלות שלהם ולפעול בכל האמצעים כדי למנוע סיכונים לתושבי מפרץ חיפה. במקום להטיל רפש באיגוד, אנו מצפים מהם לשיתוף פעולה לחקירת האירוע ויישום מסקנות מהיר.

הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. תמר אמר/ה

  תמר זנדברג שמעת כמה הרוויח עידן עופר השנה? זה על גב החולים שבאזור הצפון
  תקשיבי טוב אם את לא יודעת מה לעשות –
  שימי ידך על כספו ותתחילי לשים מסננים בתקן אירופאי

 2. רמי אמר/ה

  זלזול באגוד ערים חיפה, זלזול בציבור. מדובר במפעל מסוכן ביותר לתושבי הסביבה מכיוון שהכל בו במצב מוזנח ורעוע ומסתירים מידע באופן שיטתי. האסון בדרך!

 3. יעקב אמר/ה

  בזן שומרת על כול הכללים והביטיחות יש אנשים וגופים שמחפשים לעשות רעש מילא כלום וגם קצת כסף

 4. אריה ליאון אקסלרד אמר/ה

  כאשר יעברו שישה מיליון נפגעים
  יתחילו להקשיב.

 5. מירה אמר/ה

  תעדכנו למציאות את תמונת הלבניות…. לאחת…

 6. רן אמר/ה

  הגיע הזמן לסגור כבר את מתחם בזן ויפה שעה אחת קודם. ימשיכו תמיד לעבוד על המשרד להגנת הסביבה בשיטת מצליח. אני מכיר את זה מקרוב. בינתיים אלפי תושבים ואזרחים תמימים מחיפה, קריות והסביבה ישלמו כל כך בבריאותם…

 7. דן אמר/ה

  בתי הזיקוק עובדים עוד מתקופת המנדט הבריטי את הבניה למגורים בקריית אתא, מורדות נווה שאנן לכיוון הצ'ק פוסט ובין הטכניון לנשר. ניבנו כולם מאוחר יותר האנשים שקנו את הדירות ידעו מה המציאות אבל התאלמו ממנה די לבכי!!

  1. חיפאי אמר/ה

   העיר חיפה ותיקה הרבה יותר מהמפעלים וגם היא סובלת מזיהום. כפי שכתבת – המפרץ מוקם ע"י הבריטים, ולאלה כמובן שלא היה איכפת מבריאות "נתיני" המנדט, וגם לא מהריסת שטח נהדר שכזה. ממשלת ישראל היא לא המנדט הבריטי (תודה לאל) ולכן מצופה ממנה לחשוב יותר בטובת התושבים, ולתקן את העוול ההסטורי הזה

הגיבו כאן לכתבה