קליש, לחיפאים לא קל-לשכוח את העוגה | פרשנות | ד"ר יריב שגיא

מה בדיוק אמורים לעשות התושב והתושבת של חיפה עם ההודעה המרגשת של עיריית חיפה על שתילת צמחים באי התנועה שברחוב אינטרנציונל? האם הם אמורים לצאת במחולות ולהלל ולשבח את ההישג הנופי הבלתי נתפש הזה? האם הם אמורים לשמוח על כך שהארנונה המאוד מאוד יקרה שלהם הצליחה להשיג את מה שהיה כאן מובן מאליו עד סוף 2018? מצער מאוד לדעת שהנהגת העיר השלישית בגודלה בישראל עוסקת בהאדרת הודעות על השוטף כחלק רגיל מהשיח עם הציבור. תהליך עיצוב התודעה הזה הוא לא פחות ממסוכן. זאת משום שהוא דוחק כל העת כלפי מטה את רמת הציפיות של התושבים מעירם. התוצאה העגומה היא שתושבים נאלצים לשמוח מהפירורים, תוך שמצופה מהם לשכוח מהעוגה המגיעה להם בזכות.

אז לא קל לשכוח

לא שכחנו שהעיר היקרה שלנו איבדה לאורך כמעט שלוש השנים האחרונות כשלושה מיליארד ₪ של השקעות ממשלתיות, לא קל לשכוח שמערכת החינוך הייתה בעבר בראש סדר העדיפויות של ראש העיר, לא קל לשכוח שפעם היו פה אירועים ופסטיבלים שבוטלו עוד לפני הקורונה, לא שכחנו שחברת יפה נוף הייתה פעם חברה עם מחזור של קרוב למיליארד ₪ ולא של 30 מיליון ₪ כמו היום, לא קל לשכוח שפעם הסתדרו עובדי העירייה עם ראש העיר, לא קל לשכוח שפעם משרדי הממשלה נחשבו שותפים אמיתיים לעשייה בחיפה, לא קל לשכוח שהובטח לנו שיילחמו מלחמת חורמה בזיהום האוויר, לא קל לשכוח ששותפות חיפה-בוסטון הייתה ציר חשוב בעשייה העירונית, לא קל לשכוח שבעבר לא נהרו ברחובות העיר מאות חזירי בר ושהיה כאן הרבה יותר בטוח, וכמובן שלא קל לשכוח את דיכויים של ועדי השכונות. לא קל לשכוח.

לא קל לשכוח שפעם הייתה פה הנהגה דמוקרטית

פעם היו פה ראשי עיר שלא הבריזו מישיבות או יצאו מהם בסערה בלתי מוסברת. אבל עכשיו כן יש כזאת ראש עיר, והיא טורחת להוסיף עוד ועוד רגעי יציאה מוזרים שלא קל לשכוח.  התמונה הטרגית שלה כשהיא יוצאת מישיבת ועדת החינוך – שהיא עצמה פוצצה, עוד תיחרט בזיכרונם של החיפאים לשנים קדימה. דבר כזה באמת לא קל-לשכוח. אבל הדבר העצוב באמת הוא הופעתה של חברת המועצה סיגל ציוני בתמונה. ציוני מילאה בעבר את תפקיד מ"מ יו"ר הוועדה אך למרות זאת הוזמנה לוועדה על ידי ראש העיר. אבל זו כמובן לא הבעיה. הבעיה היא תפישת המציאות המוזרה של ראש העיר, אשר טענה שהחלפתה של אותה חברת מועצה הייתה לא חוקית. תפישה זו נוגדת באופן מוחלט את עמדת היועצת המשפטית של העירייה אשר אישרה את חוקיות ההחלפה. אז מי פה בעצם שכחה את נוסח החוק?

לא קל לשכוח שפעם קידמו פה עשרות מלונות בקדנציה אחת

מבין שלל ההודעות המודיעות, כרגיל, על המובן מאליו, בלטה מאוד לאחרונה הודעה מוזרה של דובר עיריית חיפה. הודעה בה הוא החליט לפתע לטעון שחיפה היא "יעד תיירותי מוביל". זאת הוא ביסס על "עשרות פניות מחברים ומכרים מכל רחבי הארץ".  בהמשך הוא כמובן סותר את עצמו כשהוא טען: "כי בינינו, כמה אפשר לנפוש באילת הדחוסה או בירושלים?".

אני אמנם לא מומחה גדול בדוברות או בתיירות, אבל אני בספק אם מדגם של כמה חברים הוא מייצג מספיק על מנת להכתיר עיר כ"יעד תיירותי מוביל". אבל זו לא הבעיה. הבעיה היא שלתחושתי אין בעיר בעל בית מקצועי ודומיננטי על תחום התיירות, אשר יפרוס חסות מקצועית על אמירות עירוניות כגון אלה. האם כך מתנהלת עיר השואפת להיות יעד תיירותי מוביל? האמירה המוזרה ההיא מנסה להסתיר לדעתי מציאות תיירותית שהיו רוצים שנשכח. מציאות בה תיירים מגיעים לחיפה למרות הביצועים החלשים של העירייה בתחום.

קל-לשבור קשה לתקן…

במסגרת עבודתי אני פוגש מגוון של ראשי רשויות ואני יכול לומר שכולם, בדרך כלל, רוצים שיזכרו אותם מהסיבות הנכונות. את זה לא משיגים על ידי כך שקובעים שלט רחוב על שמך, או בגלל שנזכרים בך כל פעם שרואים אי תנועה מלבלב. המתכון להשגת המעמד הזה אינו מסובך. התנהלות תקינה, חוקית, משתפת, שקופה, יצירתית ואמיצה אמורה להספיק על מנת להשיג את זה. אבל אכישהו בחיפה זה לא קורה. לכאורה כמעט מהיום הראשון עוסקת ראש העיר בעקירה ובשתילה של זיכרונות קולקטיביים. שתילת הצמחים באי התנועה של רחוב אינטרנציונל, והשיווק המסיבי של המהלך "העירוני" הזה, הוא רק סמל לכך. אבל מה לעשות שלחיפאים לא קל לשכוח שלפני נובמבר 2018 היו הרחובות של חיפה נקיים ויפים יותר.

הגיבו כאן לכתבה

37 תגובות
 1. שמואליק 9גלבהרט אמר/ה

  אני שותף לביקורת שלך על ראשת העיר, אך לא להתפעלות ממי קדם לה

 2. חיים אמר/ה

  כמה אתה צודק יש לנו ראש עיר שלא עובדת בשביל אף אחד כדברייה וועדי השכונות לא פיקציה אתה כתבת כתבה שמשקפת הכל אבל הכל

 3. חמשושלייקס בגוגל אמר/ה

  נו באמת….אתה באמת לא בעניין תיירות ודוברות. מרגישים.

 4. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום שמוליק, אין שום התפעלות מהקודם, אבל בהחלט יש נקודת ציון ברורה ממנה החלה ההדרדרות הטרגית של העיר..

 5. חמשושלייקס בגוגל אמר/ה

  הכי נחמד זה אחוות המודחים והנדחים

 6. פיטר פן אמר/ה

  אתוודה על חטאי : אין כמעט עיר או מועצה אזורית או מקומית בארץ – חוץ מאיילת שלא הייתי בישיבותיה ב20 השנה האחרונות יש ראשי עיר כוחניים ויש פחות ויש חכמים מאוד ויש פחות אבל כמו הגברת קליש וסגנה צוק לא נתקלתי כמה חוסר כבוד הן לחברי מועצה והן לתושבים יהירות ועזות פנים ,לפחות לגנגסטר הצפוני שלנו לשעבר מעיר הנופש עם הנחל שעובר במרכזה היתה התנהגות פומבית נלוזה אבל היה לו כיסוי הוא פיתח את העיר ברמות שהצוקלשים רק יכולים לחלום
  בכל הארץ -במשרדי ממשלה ובדירקטוריונים הכי גדולים בארץ משתתפים בצערנו , איך אמר לי שר תחבורה וביטחון לשעבר אתם עוד תסבלו ממנה היא ממש לא מחוברת לתפקידה
  לסיכום המועצה צריכה להצר צעדיה ולהקטין נזקים
  טובת העיר
  בברכת שבת שלום

 7. מיכאל אמר/ה

  אני אזרח שנולד בעיר חיפה. תמיד הרחקתי מענייני מנהל ציבורי ופוליטיקה. תמיד אבל תמיד יהיה למישהו מה להעיר ולבקר זה טיבם של בני אדם.
  מוכרת לי התופעה שהמנסה לשנות/לתקן/ ליזום, אולי כ"פיל בחנות חרסינה" מקומם עליו את הציידים. ולא תמיד מסיבות עניניות.
  בחיים קשה למצוא מובהקויות )שחור ולבן בלשון עממית(
  ואני, תוהה האם באמת הכל כל כך רע? אין כמה נקודות חסד??? בסיכום הדברים שנכתבו נראים כמוטים וחד צדדיים מדי וגם נסיון ה"פוטש",_האם גם הוא לא נגוע במניעים אישיים? הגברת הנכבדה אולי לוקה באינטליגנציה רגשית.
  זאת ניתן לרפא, אם בכלל למישהו איכפת. האם המטרה- הדחה, ממניעים השמורים עם המתקוממים או שיתוק מוחלט? האם זה כן לטובת עירנו, אני תוהה?

 8. נוני אמר/ה

  אין עוד הרבה זמן עד הבחירות הבאול של ראש העיר.ברוך השם!

 9. J.lee אמר/ה

  העיר חיפה היתה יכולה להיחשב לאחת הערים היפות בעולם אילולא לא הפכה לעיר תעשייה מזהמת.
  חיפה שהבריטים הפכוה לבסיס בריטי שיספק את צרכיו של הצבא במלחה"ע השניה.
  חיפה מבחינת תנאיה הגיאוגרפיים : הכרמל השופע והנפלא וחופי-הים הסובבים את העיר הם פוטנציאל נכון להופכה לעיר תיירות וריביירה מרהיבה ומשגשגת כחלופה לת"א שמבחינה גיאוגרפית נחותה בהרבה מחיפה. תכנון העיר לקוי בלשון המעטה. בצד כל אלה קיימים לצערנו ולא ניתן להתכחש ולהתעלם גורמים עויינים לאומניים אשר מנת-חלקם לחבל ולהרוס .
  חומר למחשבה !!!!

 10. עמיחי אמר/ה

  נסעתי אתמול באזור הצ'ק פוסט שדרות ההסתדרות, האוטו כמעט ונשבר ל 2 כל הכבישים מפורקים, בושה וחרפה.
  ראש עיר בלאי, שתתפטר כבר, מגישת את עצמה ומחזיקה בקרנות המזבח.

 11. J.lee אמר/ה

  יש חהילחם מלחמת-חורמה בשחיתות ובהסתאבות, שוחד טובות-הנאה , הטיית-מכרזים , יד לוחצת , יד רוחצת יד , שמור לי ואשמור לך , שהפכה נחלה לגורמים רבים במדינה . המאבק קשה , אין לוותר !!! אני יודע מהי שחיתות ואת כל מה שציינתי , "חוויתי" זאת …!!!

 12. מיכאל אמר/ה

  המשך של תגובתי..
  דר יריב שגיא האם עלה בדעתך שכנושא כל כך הרבה תארי מומחיות במנהל עירוני שהוא גם תושב העיר על פי עדותך,
  לא נראה לך שעזרתך,ואפילו בהתנדבות, היתה תורמת אם העיר יקרה לליבך?
  לטעמי המאמר חד צדדי במובהק האם הגברת עד כדי כך אינה מוצלחת? או אולי לוקה באינטיליגנציה רגשית המחייבת הדרכה, והיא זו שאינה יודעת להחדיר שינוי מבלי לקומם???
  אתה המתהדר במומחיותך, לא מוצא לנכון לעזור לבת עירך המכהנת ומעדיף לראות הנהלת עיר משותקת ? שאותנו, אזרחי העיר, השיתוק אינו משרת!

 13. J.lee אמר/ה

  יישר-כוח לראש-העירייה ד"ר עינת קליש רותם ! המשיכי להילחם מלחמת-חורמה בשחיתות ובהסתאבות, שוחד טובות-הנאה , הטיית-מכרזים , יד לוחצת , יד רוחצת יד , שמור לי ואשמור לך , שהפכה נחלה לגורמים רבים במדינה . המאבק קשה , אל תוותרי. הצליחי בכל אשר תלכי ותעשי !!! אני יודע מהי שחיתות ואת כל מה שציינתי , "חוויתי" זאת …!!!

 14. דר רחל גיתאי פיזם אמר/ה

  ענק .חזק

 15. יעקב אמר/ה

  מי שאשמים במצב העיר,הם הבוחרים.
  יש לחנך את הבוחרים, לקווים כללים בבואם לבחור הנהלת עיר.

  מצד שני, כשמגיעים למצב דעכשיו, על שרת הפנים לקבוע ועדה קרואה לניהול ענייני העיר.

 16. עפר אמר/ה

  כמו שאמר פעם שלמה ארצי : "יש לו דרכים משונות לומר לך שהוא אוהב". יתכן שהיא באמת אוהבת את חיפה אבל יש לה דרכים משונות להראות את זה.
  ואם כבר יש תוכנית סדורה למה לא להגביר את הקצב, במקום ישיבה שבועית בואו נעשה שלוש, ארבע, חמש ישיבות בשבוע.
  פעם לא נגיע פעם נלך באמצע ולפעמים אפילו נשאר עד הסוף ונקשיב לאחרים.
  ניתן לאבק לשקוע על תילי החורבות ונהפוך את חיפה לריביירה של המזרח התיכון – שניה רק לביירות וטריפולי.

 17. יורם אמר/ה

  קליש יקרה, שחררי אותנו. תחזרי לעיסוקייך הלא פוליטיים כי אולי שם תצליחי אם לא תתחמני את הרשויות בחריגות בנייה.
  כשלת, לא הצלחת, עיר לא חיה ומתקדמת מתוכניות, היא מצליחה ומתקדמת במעשים.
  להחזיק במושכות של כרכרה מקרטעת לא הופכת אותך לסייס.

 18. אסתי אמר/ה

  כל מילה בסלע
  הגיע זמן שינוי
  מעריצים את חברי מועצת השינוי שנמצאים בחוד החנית של המערכה לסיום של קאליש

 19. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום מיכאל, מי אמר לך שלא הצעתי את עזרתי? הצעתי והצעתי את עזרתי בהתנדבות אך אפילו לא קיבלתי תשובה. אז החלטתי לתרום את עצותיי בדרך אחרת. אני סבור שאם בת עירי הייתה מקשיבה לעצותיי ומיישמת אותן כהלכה אז המצב שלה עשוי היה להיות טוב בהרבה. אבל כנראה שהלקויות אליהן התייחסת היו מונעות ממנה גם את המעט הזה. בקשר לעבודה בהתנדבות בעיר, הרי שאני מנסה לעשות כן כמה שיותר ובמקרה זה אין הנחתום מעיד על עיסתו. שבת שלום!

 20. חגטל אמר/ה

  קאליש האלופה מחזירה לחיפה את יופיה

 21. בוב אמר/ה

  איזו חנופה. מישהו מתכנן לרוץ עם יהב

 22. גילי אמר/ה

  דבר אחד בטוח אם הייתי מקבלת חצי מטונות על טונות של כעס מהאזרחים הייתי מחזירה אחר כבוד את מפתחות העיר. ופורשת. העיר הזו גדולה עלייך ב 70000 מידות. לכי תצילי את העיר ממך.

 23. אייל אמר/ה

  יהב היה קטסטרופה של סיאוב, בזבוז ומחדלים בלתי פוסקים. הציף את העיר בשלטים שמטרתם הייתה בדיוק מה שיריב אומר שקליש עושה לעיצוב התודעה, למרבה האירוניה. כל שיפוץ קטן של צינור או תזוזת מדרכה הפכו אצלו לשלטי ענק.
  השיפוצים היו כושלים, אפילו האספלט שעשה היה זול ולכן כל העיר התמלאה בורות ברגע שסיימו באותם כבישים שעשו.
  קליש פשוט ממשיכה בדרכה את ההרס וההזנחה.
  כמו שאמר גלבהרט יש במאמר זכרון קצר מאד. יפה נוף בזבזה לחיפה מליארד שקל שנעלמו לא ברור לאן במטרונית. בזבוז הרכבל המטופש 300 מליון שקל (טענו שיעלה 140..). כמעט כל מה שנעשה – נעשה בצורה כושלת ועובדתית הייתה בקדנציות של יהב נטישה של עשרות אלפי צעירים, לצד גרעון עתק שזינק למליארד שקל וניפוח ב-500 עובדים רובם שוחד מגזרים, פלא שהם אהבו אותו? הכי קל לאהוב מי שרק נותן, על חשבון ייקור ארנונה למימדים מחרידים.
  ב-4 שנים התייקרה הארנונה בחיפה 17%, כפול מההתייקרות בערים אחרות.
  אבל יריב ימשיך לכתוב בזכרון קצר מאד והאדרה מופרכת של מה שקדם לקליש, כי יש לו אובססיה עם קליש. בסדר, לי יש אובססיה להזכיר גם את מחדלי יהב, שכמעט הביאו את חיפה להתמוטטות מוחלטת כפי שאנחנו רואים כרגע. מספיק לשווק לנו את ההנהגה הקודמת בתור קשובה ונכונה. תושבי רמת גולדה זוכרים איך בחסות החג, הקימו להם תורן אנטנות מול הפרצוף. תושבי קרית חיים יזכרו איך הועדה המחוזית גלגלה מכל המדרגות את הנסיון של חדוה אלמוג להכשיר עבירות בנייה ושימוש חורג לא חוקי באח"י אילת עם מסמך מדיניות שיקרי. כמעט כל שכונה תזכור איזו גחמה הזויה מעידן יהב שהביאה לתוצאה המדהימה בבחירות האחרונות של הדחת ראש עיר מכהן בשליש-שני שליש לטובת אלמונית.
  אז האלמונית לא הוכיחה עצמה. מה שבטוח, את תקופת יהב האסונית מוטב לשכוח ולא לנסות לשכתב.

 24. רפאל אמר/ה

  למזלנו היא רק תקלה שתחלוף במהרה ותימחק מזכרוננו

 25. איציק אמר/ה

  ב"ה נותרו לנו שנתיים בלבד!

 26. נפתלי אמר/ה

  כתיבה מרשימה של עיתונאי אשר מפרסם את אותו המאמר בשלל גרסאות…

 27. נחמה אמר/ה

  עיוות העבר מסוכן-הוא עלול לגרום לינה לחזור.הצמד לא חמד קליש ונחשון חייבים לפנות את מקומם.הבעיה-המועמדים שמוזכרים- לא יודיעו את חיפה.נהפוך הוא
  הטרגדיה של העיר שהיא לא מצמיחה מנהיג כמו דנילוביץ,פיירברג.תקועים עם פקידים חסרי תעוזה ומרץ.ירידת מחירי הדירות בחיפה לעומת נסיקת מחירים בארץ- היא התוצאה של הקדנציות של יהב והקברנית .קליש.אולי צריך לפרסם את העיר למכירה?יש לה פוטנציאל

 28. רחל אמר/ה

  הכתבה כתובה היטב ציינת את כל חסרונותיה של ראשת העיר היא לא יודעת לנהל ולהתנהל אינה מגיבה ולא יודעת להשיב

 29. חיים אמר/ה

  אכן זו האמת הכואבת. אין מה להוסיף.

 30. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום נחמה, אף אחד לא מחכה שיונה יחזור, הכוונה הייתה להצביע על התאריך ממנו התחיל השפל להפוך למפולת…

 31. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום בוב, לא כתבתי מילה על יונה ואני לא חושב שמישהו מייחל לחזרתו. העיר הזאת צריכה להצמיח מנהיג חדש!

 32. יוסף אמר/ה

  זה כבר לא סוד ראש העיר הנוכחית הביאה את העיר למחוזות נמוכים. המועמד הקודם מר יהב מוכר לתושבי העיר תעשייה- ממש לא מסיאוב. כמה פרוייקטים גדולים בוצעו בשנות פעילותו. אין ספור. לטובת חיפה אשמח מאד לקדנצייה נוספת שלו. קודם כל -העירייה תחזיר למסלול עשייה ועבודה תקינה. ואנחנו נרגיש להרגיש שלעירייה יש ראש עיר. ולקח חשוב- למדנו שמועמד/ת בעל/ת נחישות (לצערי שלילית בעיקרה) בעל תואר אקדמי (דוקטור), ויפה מראה שמחייך למצלמה – הם לא הקריטוריונים הקובעים לבחירת ראש עיר.

 33. גדעון בר דיין אמר/ה

  קליש בשנתיים וחצי החזירה את העיר 100 שנה אחורה. ציון 0 בניהול. אבוי לנו שזאת ראשת העיר שלנו

 34. טלולה אמר/ה

  יהב סיים את תפקידו, ואף שהיה ראש עיר בהחלט סביר ומעלה, לא עושה רושם שבא לו לחזור. אכן, הנהגה חדשה דרושה כאן: עינת קליש העא מופת של חוסר-מנהיגות. כשדנים במנהיגות אגב – עולות שתי שאלות מיידיות: "מי ראוי להנהיג?", ו"מי מסוגל להנהיג?". במקרה של קליש, זה קל: היא לא זה ולא זה.

 35. גלי אמר/ה

  כל הכבוד. כתבה מעולה. ראש העיר הקודם היה משכמו ומעלה ועשה רבות ובשקט.
  הנוכחית עושה הרבה רעש ויחסי ציבור לעצמה. מתנהלת דרך של דיקטטורה בולשביקית וסתימת פיות.
  אין לה הבנה אפילו מזערית בכלכלה וניהול . אז מה אם היא ד״ר לארכיטקטורה, כל ההשכלה שלה לא שווה דבר. היא פשוט רשלנית פושעת שמדרדרת את חיפה לתהומות ועוסקת בזוטות. צריך להיפטר ממנה ומכל הצוות שהביאה יחד איתה ויפה שעה אחת קודם. חבל לחכות עד הבחירות – עד אז יגרם עוד נזק רב לעיר. בכל יום שעובר עוד מוסד חינוך ועוד ארגון ועוד פרויקט חיפאי נפגע והעיר בקריסה כלכלית כי הבזבוזים משוועים ובעיקר על יועצים למינהם , עורכי דין, משרדי רואי חשבון , יחסי ציבור , פרסום ועוד דברים מיותרים.

 36. נועה אמר/ה

  כיכר ספר היא הכיכר הכי מכוערת בחיפה.
  בתחילה לא השקיעו בגלל הצו בחוץ וערב יום העצמאות.
  וכך זה נשאר. אנמי ומכוער ברמות על

 37. רק צעיר עם ידע בניהול כלכלי אמר/ה

  לא יהב ולא קליש, באמת הגיע הזמן שמומחה לניהול כלכלי וארגוני יגיע ויעשה סדר בעיריית חיפה.
  כשעיריית חיפה תחזור לפסים של תפקוד סביר, משכורות שפויות, פנסיות סבירות וכסף שהולך לעשיייה לטובת העיר ולא להתעשרותם של הפקידים בעלי שכר עתק (ויועצים נוסח מנהלת הכלום 2030) אז ישאר הרבה מאד כסף לבנות לטפח לשדרג ולרוץ קדימה עם איכות החיים.
  אני רוצה לראות מישהו עם תואר MBA במנהל עסקים, רחב אופקים שראה עולם, שיודע איך עושים תהליכי הבראה ופיתוח אסטרטגי אמיתי בחברות, יבוא, יקח פיקוד וינהל תהליך של בניית העירייה מחדש, אגף אגף, יחזיר לפקידים את ההבנה שהם שם לא עבור החזר הוצאות הרכב אלא שמירת איכות החיים של כולנו.
  חיפה ירדה בכל מדדי איכות החיים. העירייה ותכנון כושל של כמעט הכל הביאו למצב הזה. למשל דוגמה קטנה בנו היכל קונגרסים בינלאומי שהיה אמור לארח כנסים הופעות וירידים. רק מה בנו אותו קטן מדי והוא לא יכול לארח שום ארוע גדול ולא כלכלי לשום אמן רציני שרוצה להכניס 10-12 אלף איש כמו בנוקיה ובבלומפילד. באצטדיון בחיפה גם אין הופעות ואין מסחר, הכל עומד שומם. כל הזמן טעויות של תכנון גרוע יקר וחשיבה בראש קטן

הגיבו כאן לכתבה