יעקב "טורקו" בכר ז"ל | 17 שנים לפטירתו של אוהד מכבי חיפה האהוב

אזכרה ליעקב "טורקו" בכר ז"ל (צילום: יוסף הירש)

אזכרה מרגשת במלאת 17 שנה לפטירתו של יעקב "טורקו" בכר – אוהדה האהוב של מכבי חיפה התקיימה בחיפה

אמש (חמישי, 12.8.2021) התקיימה בבית העלמין שדה יהושע בחיפה האזכרה השנתית במלאת 17 שנה לפטירתו של יעקב "טורקו" בכר מי שהיה שנים רבות אוהדה האהוב של מכבי חיפה בכדורגל.

עיריית טירת כרמל – רחב
אזכרה ליעקב "טורקו" בכר ז"ל (צילום: יוסף הירש)
אזכרה ליעקב "טורקו" בכר ז"ל (צילום: יוסף הירש)

בצל משבר הקורונה שעדיין בעיצומו ומקשה על כולנו ובהתאם להנחיות של משרד הבריאות נערכה האזכרה בנוכחות בני משפחתו של יעקב "טורקו" בכר ז"ל, בהם בנו אלי, שרה בכר מקרי בתו, נכדו, כדורגלני עבר של מכבי חיפה בהם חיים פורטה ויהודה כהן, אנשי ספורט בהם מנהל קבוצת וותיקי מכבי חיפה אריה ברזילי, נועם רשף, מי שהיה מנהלה המיתולוגי, המסור והנאמן לאורך שנים רבות, של קבוצת הנוער, גילי ברזילי ועוד.

קדיש על קברו אמר אלי, בנו של "טורקו" שאמר בתום האזכרה:

זה כבוד גדול ועצום עבורי ועבור כל בני משפחתי ומרגש אותי לראות שגם אחרי 17 שנה שחלפו את כל החברים, שלא שוכחים את אבא שלי, את כל אלה שהיו עם אבי ז"ל ובמחיצתו בכל המגרשים בכל המקומות וליוו אותו גם מהיציע וגם מכר הדשא.
קברו של טורקו - אזכרה ליעקב "טורקו" בכר ז"ל (צילום: יוסף הירש)
קברו של טורקו – אזכרה ליעקב "טורקו" בכר ז"ל (צילום: יוסף הירש)

למי שלא יודע, יעקב בכר או בכינויו הידוע לכולם "טורקו" היה האיש שהפך בין לילה לאוהד הכי שרוף של קבוצת מכבי חיפה, בחייו ובמותו ציווה לנו מה זה לאהוד את קבוצת מכבי חיפה. "טורקו" היה מאותם אוהדים שהתחיל את אהבתו לקבוצה עוד בילדותו, בהיותו ילד בן 8 עת התחיל ללכת למשחקי הקבוצה במגרש קריית אליעזר עליו השלום.

אהבתו של "טורקו" למכבי חיפה הייתה ללא תנאי עם המון אהבה לשחקנים כאילו היו חלק ממשפחתו. "טורקו" נהג ללכת לכל משחקי הקבוצה בין אם זה במשחקי הבית ובין אם זה במשחקי החוץ. נאמנותו לחולצה הירוקה לא פסחה על ראשי המועדון אשר ידעו שלכל משחק שהקבוצה תופיע, ביציע יהיה "טורקו" שיעודד ויתמוך בכל רגע ורגע וגם בשעת צרה. אהדתו של "טורקו" יצרה לו מן מסלול פתוח לשחקנים ובין רגע הפך לאחד מהם וחבר של כולם. השחקנים ידעו לספר כי בלי "טורקו" ביציע הם מרגישים שחסר משהו כדי להשלים את הפאזל שנקרא אוהדי מכבי חיפה. אהבתו של "טורקו" למכבי חיפה יצרה אצלו סוג של ויתור על חיי משפחה נורמטיביים וכל זאת כדי ללוות את הקבוצה. בלקסיקון של "טורקו" לא היה מושג שנקרא להפסיד משחק ויהי מה. גם בימי הפגרה בזמן שכולם נופשים עם המשפחות, ליבו ואהבתו לשחקנים לא נתנו לו מנוח והוא היה נוסע יחד איתם לנופש ומבלה במחיצתם וכך היה עושה עונה אחרי עונה עד שהליגה הייתה מתחילה.

בתום האזכרה המרגשת, סיפרה בהתרגשות רבה שרה בכר מקרי, בתו של "טורקו" ז"ל שרה לחי פה – תאגיד החדשות: ברצוני להודות מקרב לב לכל אלה שנטלו חלק ובאו היום לכבד את זכרו של אבי באזכרה ולכל אלה שלא שכחו את אבי ז"ל, כל יום שעובר אני לומדת סיפור חדש ודברים חדשים על אבא שמעולם של ידעתי. פעם אחת בגיל 16 נכנסתי לניתוח בעיניים בבית החולים רמב”ם ואמרתי לו שאני אחר כך אהיה עם תחבושות בעיניים ואני חייבת שהוא יהיה איתי. באותו היום היה משחק ואבא לא ויתר, השאיר אותי להסתדר לבד. העיקר שהוא לא יפסיד את המשחק. זה היה אבא, לטוב ולרע ואנחנו בבית ידענו שמכבי חיפה זאת אהבת חייו וגם כשזה בא על חשבוננו. כמובן שמיותר לציין שצבע אדום לא היה נכנס הביתה ואם היינו שמים אבטיח על השולחן הוא לא היה מסכים בכלל ולא היה אוכל.

עיריית טירת כרמל – רחב
אזכרה ליעקב "טורקו" בכר ז"ל (צילום: יוסף הירש)
אזכרה ליעקב "טורקו" בכר ז"ל (צילום: יוסף הירש)

כיבדנו את אהבתו ולא נתנו לו להרגיש ייסורי מצפון שהיה מעדיף להיות בחיק הקבוצה על פני חיק בני משפחתו. לכל אירוע שהקבוצה חגגה בין אם זה זכייה בתואר ובין אם זה אירוע משפחתי של אחד השחקנים, המוזמן הראשון היה כמובן "טורקו", תמיד היה לו כבוד עצום אצל כל שחקני הקבוצה, תמיד היה איש צנוע. אבי "טורקו" ז"ל, היה אדם משכמו ומעלה שאהב את הזולת, אהב את כולם וכולם אהבו אותו. תמיד דאג לסובבים אותו ולפעמים ויתר על פרטיותו בשביל הנוחות של האחר. אדם שתמיד רצית להיות חלק ממכריו. אדם שאתה יודע שלא משנה מתי תפנה ותבקש עזרה הוא יהיה שם תמיד לעזור לך וללא תנאי".

עוד הוסיפה בדבריה המרגשים שרה, ביתו של "טורקו": “אם רק יכולתי למצוא את הדרכים הנכונות להוקיר תודה ענקית לאנשים המיוחדים שלקחו חלק ועזרו לי לסייע בארגון האזכרה כאן היום ואחד מהם הוא כמובן האיש היקר אריה ברזילי, מנהל קבוצת הוותיקים של מכבי חיפה השומר איתנו על קשר רצוף והדוק לאורך כל השנים הרבות. תודה לכולם, שהגיעו לכבד את זיכרו של אבי ז"ל זה כלל לא מובן מאליו".

מנהל קבוצת ותיקי מכבי חיפה אריה ברזילי, אמר בהתרגשות: "כל כך מרגש לפגוש גם היום את כל החברים וזאת למרות שכבר חלפו להם 17 שנה. "טורקו" היה עבורנו ממש כמו אח, תמיד היה לצדנו תמך ועזר. אין אוהד כדורגל של מכבי חיפה שלא ידע מי זה "טורקו", לא אשכח אותו לעולם !".

לאוהד האהוב "טורקו" היה חלק משמעותי ובלתי נפרד מהנוף של הספורט החיפאי עשרות שנים ואין דמות בחיפה שלא הכירה אותו או שלא ידעה מי זה "טורקו". יעקב “טורקו” בכר הלך לעולמו בטרם עת בשנת 2004 והוא רק בן 51, על קיברו כתוב: "אדם ישר דרך, אוהד שרוף, איש הסולחות והשלום", יהי זכרו ברוך!

אזכרה ליעקב "טורקו" בכר ז"ל (צילום: יוסף הירש)
אזכרה ליעקב "טורקו" בכר ז"ל (צילום: יוסף הירש)
הגיבו כאן לכתבה