פציעות ופגיעות בלתי מזוהות בחופי הים בחיפה • דברים שכדאי לכם לדעת

רמורה (צילום: מוטי מנדלסון)

רבים פוקדים את חופי הים באוגוסט הרותח הזה, וכמו שכבר ציינו בכתבות קודמות, בקרב החיפאים חופי הים בסביבה תמיד היו פופולאריים, אך כעת, כשהקורונה וההגבלות עוד אתנו, הפכו החופים לאטרקטיביים אף יותר, בהיותם מספקים בילוי באוויר הפתוח וכזה שניתן לשמור בו על ריחוק חברתי. אז בהזדמנות זו, חשבתי שכדאי לחדד מספר דברים חשובים עבור המבלים בחוף, וקשורים לבטיחות ולזהירות.


אמנון, צולם בדרום ק.חיים, שפך הקישון (צילום: מוטי מנדלסון )

גם בחופי הים בחיפה, כמו בכל הארץ, אנשים רבים עוסקים בפעילויות ספורטיביות לאורך החופים, דוגמת ריצה, הליכה, יוגה ועוד. חלק מהאנשים עושים זאת כשהם יחפים וחלקם כשנעליים לרגליהם. אין כאן רצון חלילה להפחידכם, מטרתי היא אך ורק לחדד מספר דברים שאולי אינכם מודעים להם, וכשתדעו אותם, עשויים להיחסך מכם כאבים ואי נעימויות מיותרות, וגם אם במקרה נפגעתם, תדעו טוב יותר מה עליכם לעשות.

עיריית טירת כרמל – רחב
קיפוד ים (צילום: מוטי מנדלסון)

בחופים מסודרים ומוכרזים, הליכה ברגליים יחפות אינה בעיה בדרך כלל, החוף מתוחזק ע"י הפיקוח ועובר גירוף מידי יום, זאת להבדיל מהחופים שאינם מסודרים, שם נוהגים רבים לבצע את הפעילות הספורטיבית שלהם. באזור חיפה אני מתכוון לחופים שבין חוף הסטודנטים ועד החותרים. במקומות הלא מוכרזים הללו, כמו בקטע החוף הדרומי, קורה כי נפלטים בעלי חיים שונים אל החוף ובני אדם חשופי רגליים עלולים לדרוך עליהם, ובכף רגל בלתי מוגנת, הם עלולים להיפגע.

פשפש גמלוני בחוף (צילום: מוטי מנדלסון)

מדובר בשלל מינים של בע"ח הנזרקים על החוף מסיבות שונות: מוות טבעי – תוצר לוואי של דיג, או פלט סערות. חלקם של יצורים אלה מזיקים לאדם במפגש ישיר, כשלעיתים הם כ"כ קטנים שבקושי ניתן לראותם.

דג מעמקים שנפלט בסערת חורף (צילום: מוטי מנדלסון)

בתמונות שבכתבה תראו דגי רמורה, מורנה, דגי מים עמוקים, סרטנים, קיפודי ים, חרקים שונים, הדרות דגים, לפעמים גם נחשים שהגיעו לחוף, דְּבוֹרִים ודַּבּוּרִים שיכולים גם הם להימצא על החול. חשוב לציין, עם זאת, כי הליכה בנעליים מבטלת כל סכנה שטמונה בדריכה על כל אלה.

רמורה (צילום: מוטי מנדלסון)

חלקם של היצורים הימיים פשוט דוקרים, דוגמת עצמות הדגים, הסרטנים והאדרות, שעלולים פשוט לגרום לפציעות ולחתכים, אך ישנם אלה העלולים להיות ארסיים, כמו הסיכן המשויש, דגי שפמית (דגי נסראללה), הזהרונים, ועוד, שהם יצורים ארסיים ויכולים לעקוץ ולרוב נוכל גם להבחין בהם בשל גודלם.

אדרות דגים מוטלות על החול (צילום: מוטי מנדלסון)

הדיווחים מגיעים מאנשים שנפגעו, נדקרו או נחתכו, או שנגעו בדג או יצור ימי כלשהו. האנשים הללו שולחים צילום של המקום הפגוע, אם ניתן, גם צילום של היצור ממנו נפגעו, ומספרים מה התרחש. כך, לרוב, ניתן לזהות את גורם הפגיעה.

משפחות perna perna (מוטי מנדלסון)
משפחות perna perna (מוטי מנדלסון)

בתמונה למעלה, זהו מקבץ ענק של צדפות מסוג פרנה (perna perna) שהגיעו אלינו מאזור טורקיה. על אף שאצל חלק שמהאנשים שלא שומרים כשרות, צדפה זו נחשבת מעדן, כדאי מאוד להימנע מאכילתה, כיוון שהצדפות מסננות את מזונן מהמים ואוגרות חומרים לא בריאים לגוף, כמו מתכות כבדות.

פגיעה מבעל חיים על חוף הים (מוטי מנדלסון)

מידי פעם מדווחים אנשים שנפגעו בים באופנים שונים. בחרתי ליידע את הציבור בכך, פשוט כי לאחרונה, בערך סביב החודשיים וחצי האחרונים, קיבלתי כמה וכמה פניות, גם בחיפה, אבל לא רק, וחשבתי שכדאי ליידע את הציבור בנושא, כדי שפעילויות ספורטיביות וגם סתם בילויים בחוף, יסתיימו בכיף ובהנאה שלמה, ללא פגיעות.

פגיעה מבעל חיים על חוף הים (מוטי מנדלסון)

הנה למשל, היה מקרה של מישהי שדרכה על שפמית ארסית בחוף הסטודנטים, ושלחה את צילומו של הדג ואת תמונת רגלה הפגועה. ידוע גם ידוע שהטיפול בפגיעת יצורים ימיים ארסיים, למעט מדוזות ושושנות ים, מטופלים ע"י חימום המקום הפגוע, להבדיל מפגיעות של יצורים יבשתיים, כמו צרעות, דַּבּוּרִים מזרחיים, עקרבים ודְּבוֹרִים, שהפגיעות בהן מטופלות ע"י הנחת קרח על גבי המקום הפגוע. בכל מקרה, מומלץ וצריך לדווח על כל פגיעה כזו למכון הארצי למידע על הרעלות שממוקם בביה"ח רמב"ם ופעיל 24/7.

סרטן קצר בטן ממשפחת הביישנים (צילום: מוטי מנדלסון)

לגבי יושבי החוף: דבר שלא תמיד שמים לב אליו, כשאנשים מותירים אחריהם שיירי מזון, אפילו כוסות קפה עם שאריות, נמשכים אליהם חרקים כמו דַּבּוּר מזרחי, שלעומת הדְּבוֹרִים והפלכיות, עקיצתו של הדבור מסוכנת בהרבה, הוא מסוגל לעקוץ כמה וכמה פעמים ללא הפסקה, וגם בכך הוא שונה מהדבורה שמתה לאחר העקיצה. עקיצתו של הדבור המזרחי גם מזוהמת בחיידקים, בשל טבעו להימשך לשיירי מזון במזבלות, ושאריות לכלוך על החוף ובכלל. תתפלאו לדעת שהדַּבּוּרִים גם נושכים.

מקבץ דבורים מזרחיים בחוף הים (צילום: מוטי מנדלסון)

בתמונה כאן, ניתן לראות מקבץ של דַּבּוּרִים מזרחיים על שיירי דג שנזרק אל החוף, תוצר לוואי של דיג (דג לא רצוי). על אף תועלתם של דַּבּוּרִים בניקוי החוף (סוג של עובדי ניקיון ותברואה), לפעמים מגיעים גם דיווחים של אנשים שדרכו עליהם וגם על דְּבוֹרִים רגילות שנרטבו משום מה, ונותרו על החול.

פגר של מורינה (צילום: מוטי מנדלסון)

כפי שצוין קודם, הטיפול במצב זה הוא שונה מזה של פגיעה מבעל חיים ימי, לכן, בכל מקרה, אם לא מזהים מהו היצור ממנו נעקצנו, הדבר הטוב ביותר הוא להתקשר למכון הארצי להרעלות ברמב"ם, או אם אנחנו נמצאים בחוף רחצה מוכרז, ימצא בו תמיד חובש שכדאי לפנות אליו, וגם המצילים ידעו כיצד לטפל במקרים כאלה.

דבורת הדבש צפה על המים (צילום: מוטי מנדלסון)

כמו שרואים בתמונה פה, לפעמים ישנן דְּבוֹרִים חיות שנופלות למים ומי שנעקץ יחשוב כי נפגע מדג, לכן כדאי לנסות ולראות ממה נעקצנו כדי לדעת באיזה טיפול לנקוט.

נחש על החול (צילום: מוטי מנדלסון)

על פי רוב, אם לא מדובר בדג מסוכן ממש, הכאב יחלוף מאליו, אך נציין שוב שעדיף תמיד לא לגעת בשום בעל חיים שנמצא על החוף, גם לא במדוזות מתות שהארס שלהן ממשיך להיות פעיל גם לאחר מותן, כמו אצל דגי הזהרון ויצורי ים נוספים.

סיכן משויש (צילום: מוטי מנדלסון)

כתבה זו, שוב נזכיר, כל מטרתה לשמש מסננת נוספת עבורכם, שתבלו בהנאה שלמה מהחוף, ואין בה כדי להרתיע אתכם מלנפוש בו. זהו אוסף שנצבר לאורך כמה שנים ממקרי פגיעה. דעו כי הדברים האלה תמיד היו כאן תמיד, אך כדאי להזכיר וליידע, על מנת שכמה שיותר אנשים ידעו ויוכלו להיזהר.

שטף דם – פגיעה מדג דרקון (צילום: מוטי מנדלסון)

שבת נעימה, בטוחה ונטולת פגיעות לכל תושבי חיפה והסביבה

יחפים על החול (צילום: מוטי מנדלסון)


הגיבו כאן לכתבה

9 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  כל הכבוד לך מוטי מנדלסון על הכתבות המרשימות שאתה מביא לנו דרך אתר חי פה של נגה כרמי.שבת שלום

 2. Shay אמר/ה

  הי מוטי
  כתבה מרתקת ללא ספק מאחר וישנם לא מעט שמבלים בחופים לא מוכרזים בדיוק כפי שציינת, גם אני לעיתים.
  תמיד כיף לקרוא ולהעשיר את הידע ממך
  שבת שלום

 3. רוני חסיד אמר/ה

  כל הכבוד למוטי, שמידי פעם מעלה כתבות מרתקות על דברים שרוב האנשים לא יודעים ולא מודעים לסכנות שצפויות להם כמו בכתבה זו מהליכה בחוף לא מוכרז.

 4. לודמילה אמר/ה

  וואו.. מידע מעניין, מפורט, תמונות מרהיבות והסברים ברורים.
  תודה 🙏🏼

 5. עירית+לנדסברגר אמר/ה

  תודה רבה , איזה מזל שיש לנו כזה מוטי, שגם מוסיף ידע, והרבה. וחשוב לא פחות דואג לנו. כמובן התמונות הנדירות הם הקינוח. 🤗 🤠

 6. איהאב אמר/ה

  תודה! בתור חובב הליכה על החוף בשעות הזריחה, קראתי את מאמרך והחלטתי ללבוש נעליים עם סוליות דקות אך קשיחות להליכתי הבוקר, וכך נמנעתי ממפגש לא נעים בין קיפוד ים שמצא עצמו שוכב בין החולות לבין כף רגלי. תודה שוב, כתבה חשובה ביותר.

 7. פיטר פן אמר/ה

  כמדומני אין חרק בשם דבור זה שם מקומי ובת ונה זאת צירעה סורית -בילדותנו הרווחנו הרבה טבלאות שוקלד מלכידתן -הן מחרבו כוורות הדבורים ואכן עקיצתן שורפת כאש -מניסיון

 8. אבי+בוח³בוט אמר/ה

  מוטי יקירי תודה על המידע שאתה מעניק לכלל הציבור הרחב בנושא הים והדגה סיפורך לו יסולו בפז יישר כח וכל הכבוד

 9. רפי23 אמר/ה

  כתבה יפה ומעניינת!

הגיבו כאן לכתבה