גופת גבר נפלטה לחוף מרידיאן בחיפה

(חי פה) - הים היה סוער בחיפה ביום ו',...

שידור חי ◄ הפגנה בחיפה – מוצ"ש 25/5/24

(חי פה) - צפו בשידור החי מההפגנה במרכז חורב....

מגדל הנביאים בהדר הכרמל – תקווה נכזבת

מגדל הנביאים שוכן בקצהו הצפוני של רחוב הנביאים, מרחק...

החרדים סימנו את חיפה כאחת הערים האטרקטיביות למגורים

המכון החרדי למחקרי מדיניות חושף כי בירת הצפון נכנסה...
באנר גורדון 230524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

מגדל הנביאים בהדר הכרמל – תקווה נכזבת

מגדל הנביאים שוכן בקצהו הצפוני של רחוב הנביאים, מרחק...

בן שמיח או פשוט משיח – אמן קירות קלאסיים

אומנם בן לא נולד בחיפה, אבל הוא הכי חיפאי...

היצורים הימיים בריף בת גלים • מתנות יום הולדת מאהוב ליבי

מאי, חודש יום הולדת וים מתנות מאהוב ליבי, הכחול...

הפירמידה של מאסלו והמציאות בשנת 2024 • חוסר בטחון וצורך במנהיגות ראויה

אברהם מאסלו, פסיכולוג חברתי יהודי אמריקאי שחי בתחילת המאה...

עשייה מאהבה ללא תנאי • האגודה למען החייל

מאז ה 10 לאוקטובר האגודה למען החייל באזור חיפה,...

"פינוי התעשייה המזהמת הוא צו השעה, התושבים משוועים לשינוי עכשיו! | צפו

"אנחנו יוצאים לדרך!" • ח"כים, חברי מועצת העיר חיפה ופעילים קוראים לפנות את המפעלים המזהמים ממפרץ חיפה | כינוס איגוד ערים שהתקיים אמש ה' 19/8/21

איגוד ערים חיפה להגנת הסביבה קיים אמש (ה', 19/8/2021) כינוס בו הוצגה שוב הדרישה לפינוי המפעלים המזהמים ממפרץ חיפה. האיגוד הצביע על ההשלכות הבריאותיות והכלכליות מהשארת המפעלים במקומם, ועל היתרונות מפינוי אפשרי שלהם. את האירוע ניהלו יו"ר האיגוד וחברת מועצת העיר חיפה, עו"ד שרית גולן שטיינברג ומנכ"לית האיגוד החדשה, ד"ר ליהי שחר ברמן.

עו"ד שרית גולן שטיינברג, יו"ר איגוד ערים:

אני מודה לחברי השדולה על הביקור והמפגש החשוב. מדינת ישראל חייבת לפעול באופן מיידי לסגירת התעשייה המזהמת במפרץ חיפה. זהו מהלך אינטגרלי במאבק הלאומי והבינלאומי במשבר האקלים. תושבי אזור מפרץ חיפה לא צריכים להמשיך לסבול מחוסר האחריות של הגורמים המזהמים ועצימת עיניים של ממשלת ישראל. השדולה היא כלי חשוב המצטרף למאבק למען עתיד האזור ואנו מברכים על המחויבות של חבריה למאבק. האתגרים הרבים איתם מתמודד האיגוד מרוכזים בעיקר במפעלים המזהמים ובנמל חיפה. תושבי אזור מפרץ חיפה לא צריכים להמשיך לסבול מן הזיהום הסביבתי ולחשוש לבריאותם ובריאות ילדיהם.
עו"ד שטיינברג – במרכז (צילום: שקד ברויר)

מפרץ חיפה ידוע כאזור מוכה זיהום בשל המפעלים המזהמים הרבים הנמצאים בו. תזכורות לסכנה לסכנה הגדולה הקיימת במפרץ חיפה עם הפיצוץ שאירע במתקן פוליאתילן בבז"ן. במשך שנים מנסים גורמים שונים בפוליטיקה החיפאית והארצית וכן פעילי איכות סביבה להוציא את המפעלים מהאזור.

כנס איגוד ערים לפינוי המפעלים ממפרץ חיפה (צילום: שקד ברויר)

באירוע הציגה ד"ר ברמן את האיגוד ופועלו, את עמדת הרשויות באזור מפרץ חיפה ביחס לעתיד התעשייה הפטרוכימית ומפת החומרים המסוכנים במרחב. האיגוד הציג שוב את הדרישה לפינוי מהיר ככל האפשר של התעשייה המזהמת ממפרץ חיפה, במיוחד על רקע התקלות החוזרות ונשנות שרק מגבירות הסכנה במפעלים.

באירוע השתתפו 5 חברי כנסת: מוסי רז ועו"ד גבי לסקי מ'מרצ', פרופ' אלון טל מ'כחול לבן', נעמה לזימי מ'העבודה' ויוראי להב-הרצנו מ'יש עתיד' וכן השתתפו סגן ראש העיר חיפה אביהו האן ומוטי בליצבלאו מסיעת הירוקים של חיפה ופעילים נוספים בנושא איכות הסביבה.

מימין לשמאל: חברי הכנסת לזימי, טל, להב-הרצנו, לסקי ורז, בליצבלאו והאן (צילום: שקד ברויר)

ד"ר ליהי שחר ברמן אמרה בכנס:

המקורות העיקריים לזיהום במפרץ חיפה הם הנמלים, התחבורה והמפעלים. עלות הנזקים הנובעים מזיהום האוויר באזור האיגוד בשנת 2019 היא 1.3 מיליארד ש"ח. יש תוכנית להקים במפרץ תוכנית הייטק, אבל איזו חברה תרצה לשבת במקום מזוהם שקשה להגיע אליו בתחבורה ציבורית? יש שתי ברירות: או שנקים את מפרץ החדשנות, כולל ניקוי הזיהום מהאזור ושיווק עשרות אלפי דירות, או שניתן לבז"ן להתרחב.
ד"ר ליהי שחר (צילום: ירון כרמי)
ד"ר ליהי שחר ברמן (צילום: ירון כרמי)

אביהו האן אמר במהלך האירוע:

אנחנו נמצאים במציאות ביטחונית קשה מאוד. החומרים שנמצאים כאן מסוכנים, ואם חיזבאללה יירה על חיפה טילים עלול להיות פה כאוס. את החומרים המזהמים צריך להוציא ממפרץ חיפה היום ועכשיו!

לאחר הכינוס המשתתפים בכינוס נסעו לנמל חיפה ויצאו לשיוט בהשתתפות מנכ"ל הנמל מנדי זלצמן ויו"ר דירקטוריון הנמל אשל ארמוני. במהלך השיט זכו המשתתפים למבט נוסף על המפעלים המזהמים במפרץ.

מנכ"ל נמל חיפה מנדי זלצמן .(צילום: שקד ברויר)
חברי הכנסת רז, להב-הרצנו ולסקי (צילום:שקד ברויר)

לאחר השיוט נסעו חברי סיעת הירוקים וח"כ טל לסיור בנחל סעדיה בסמוך לצ'ק פוסט. הקבוצה הגיעה לסקור את מצבו העגום של הנחל שעלה לכותרות בחיפה בתקופה האחרונה בשל הזיהום הכבד ממנו הוא סובל. ממדידות שהתבצעו ע”י רשות נחל הקישון, עולה כי במי הנחל שבמקורם נקיים וצלולים, קיים זיהום חיידקי ברמה בלתי מבוטלת.

בתום הסיור בנחל אמר ח"כ פרופסור אלון טל:

המקום הזה (נחל סעדיה) הוא ברכה והחמצה של חיפה. יש בנחל הזה המון פוטנציאל. אני מצפה שהשנה הבאה תהיה שנה טובה לנחל ולבעלי החיים בו, שגם הם תושבי העיר חיפה, ואני מקווה שנראה בשנה הבאה את פינוי המפעלים המזהמים.
האן וטל סוקרים את נחל סעדיה (צילום: דודי מיבלום)
נחל סעדיה (צילום: דודי מיבלום)

צפו בריאיונות

ח"כ פרופסור אלון טל (כחול לבן)


ח"כ פרופסור אלון טל אמר לחי פה:

אנחנו היום יוצאים לדרך. פינוי התעשייה המזהמת מחיפה הוא צו השעה. הוא נכון כלכלית ובריאותית. דורשים מהממשלה לקבל החלטה לפנות את התעשייה ולתקצב זאת בהתאם. זה ייקח לפחות 6-7 שנים, אבל חייבים להתניע את התהליך כבר עכשיו כדי שתושבי חיפה יחכו כמה שפחות.

ח"כ מוסי רז (מרצ)


ח"כ מוסי רז אמר לחי פה:

באנו לכאן מספר חברי כנסת. יש לנו כמה תובנות. צריך להוציא את התעשיות המזהמות כולן מחיפה ולמעשה לסגור אותן. הממשלה החליטה לעבור לכלכלה דלת פחמן, ולכן הגיע הזמן שנעשה זאת קודם בחיפה, מקום שסבל הרבה מאוד במשך השנים.

ח"כ נעמה לזימי (העבודה)


ח"כ נעמה לזימי אמרה לחי פה:

אנחנו נמצאים כאן היום מטעם השדולה להבראת מפרץ חיפה. צריך להתניע את התהליך לפינוי הזיהום ממפרץ חיפה. זה לא רק אינטרס של חיפה והסביבה, זה אינטרס לאומי. יש כאן דאגה לבריאות הציבור, בטחון המדינה ופיתוח הדיור בישראל. המקום הזה הוא פצצה מתקתקת.

ח"כ יוראי להב-הרצנו (יש עתיד)


ח"כ יוראי להב-הרצנו אמר לחי פה:

מפרץ חיפה הוא מקום עם סכנת פיצוץ. התחייבנו לעשות כל מה שדרוש כדי לפנות את הזיהום ממפרץ חיפה. ממשלת השינוי צריכה לקדם צעדים פרקטיים להתחלת תהליך הפינוי של המפעלים המזהמים מחיפה. בריאות תושבי מפרץ חיפה ואיכות חייהם עומדים מעל הכל.

סגן ראש עיריית חיפה אביהו האן (הירוקים)


אביהו האן אמר לחי פה:

ראינו מקרוב את הבעיות הקשות של המפעלים המזהמים. אנחנו מדברים על איך מוציאים לפועל את התוכנית לפינוי הזיהום ממפרץ חיפה. נחל סעדיה הוא פנינת טבע מוזנחת. אנחנו רואים את השפכים שזורמים לנחל וזה דבר רע. צריך לתחזק את המקום. אני קורא לראשת העיר ד"ר עינת קליש רותם לקחת את המקום כפרויקט אישי. אנחנו נפעל ימים לילות כימים כדי שהנחל יטופל.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

שקד ברויר
שקד ברויר
לרעיונות לכתבות - צרו קשר: 052-6320096 מייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

4 תגובות

 1. תמר זנדברג היקרה שלום רב !!!!!
  הרבה יותר חשוב לדאוג לשלום ובריאות עמך מאשר למצוא פתרונות שנים רבות לעם הפלסטיני במיוחד לא לתמוך ב עמותות שיוצאים נגד העם היהודי חוסר המעשה שלך בעניין הזיהום הוא זילזול והתעלמות מהמציאות שלנו היהודים שגרים בסביבת המפרץ אותם אנשים שבעת הצורך יוצאים להגן על עמם בניגוד אליך ולעם הפלסטיני

 2. יוזמה ציבורית וכתבה מבורכת – שאפו לכל הנוגעים בדבר.

  הדרך לפינוי התעשייה המזהמת עוברת דרך מנהרת שדרה:
  1. המנהרה תאפשר לארגונים ועסקים להגר ממרכז הארץ לסביבת המפרץ ולצפון הארץ, תוך עצירת תופעת ההגירה השלילית ותוך הספקת עשרות אלפי מקומות עבודה איכותיים במפרץ ובצפון.
  2. המנהרה תביא לשינוי דרמטי באטרקטיביות ושווי הקרקע בסביבת המפרץ, דבר שישנה מן הקצה אל הקצה את התחשיבים לגבי הכדאיות הכלכלית של הפרויקט כולו.

  לגבי מנהרת שדרה, בדקה וחצי –
  https://youtu.be/saSQMSbQy3o

 3. מגיע לנו נבחרי ציבור ברמה גבוהה יותר.
  עם נסיון ציבורי ממשי, עם קידום אמיתי של פרויקטים לאומיים או עירוניים.
  פחות להצטלם ויותר לעשות. פחות להתבכיין ויותר להילחם.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

הדגים שאנו אוכלים – איך בוחרים דג טרי בשוק ונזהרים מסיכונים שבקניית דגים מקולקלים

מאז ימי קדם, האדם חי מציד ומדיג. בחלוף השנים, עם הגידול האדיר באוכלוסייה בעולם, עלתה הצריכה באוכלוסית הים ושטחי הים החלו להיות מנוצלים לצרכי...

התפרעות אוהדי הכדורגל: עשן כבד ביציע • הדרבי החיפאי בסמי עופר הופסק

(חי פה) - ברגעים אלה (שבת, 25.5.2024) בדרבי החיפאי, נזרקו ביציעי המגרש באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה האבוקות הירוקות. המשחק הופסק לדקות ספורות. נדמה...

שידור חי ◄ הפגנה בחיפה – מוצ"ש 25/5/24

(חי פה) - צפו בשידור החי מההפגנה במרכז חורב. מוקדם יותר התקיימה צעדה ממרכז הכרמל ועד צומת חורב. הודעת מטה "מחאת העם חיפה" חיפאיות וחיפאים, תושבי...

תאונה עם חזיר בר בחיפה – אזהרה (!) הוידאו קשה לצפיה

(חי פה) - מכת חזירי הבר בחיפה - לחי פה מגיעים דיווחים על תאונות בין כלי רכב, כמעט מדי שבוע. שמאי הרכב מדווחים לחי...

גופת גבר נפלטה לחוף מרידיאן בחיפה

(חי פה) - הים היה סוער בחיפה ביום ו', 25/5/24. בשעות הערב התנשאו הגלים לגובה של כ-150 ס"מ והזרמים היו חזקים מאד. סביב השעה...