בת 4.5 בלעה מטבע ולבת 50 נתקעה עצם • חייהן ניצלו בבי"ח בני ציון בחיפה

המטבע של 5 שקלים.שהרופאים שלפו מהוושט דרך הפה של הילדה (צילום: יח"צ ביה"ח בני ציון)

חייהן של ילדה בת 4.5 שבלעה מטבע של 5 שקלים שנתקע בוושט ואישה בת 50 שעצם באורך 3 ס"מ נתקעה בגרונה, ניצלו אמש (ג' 18/8/21) בשני ניתוחים דחופים שבוצעו במרכז הרפואי בני ציון

מטבע של 5 ש"ח בוושט של בת 4.5

שני המקרים אירעו בהפרש של שעות ספורות אחד מהשני. במקרה הראשון, ילדה בת 4.5 הובהלה בדחיפות לחדר המיון במרכז רפואי בני ציון, לנוכח חשד לבליעת גוף זר, לאחר שנצפתה במצוקה והקיאה מספר פעמים. בהדמיה שבוצעה לילדה נתגלה שבלעה מטבע של 5 שקלים שנתקע בוושט.

המטבע של 5 שקלים. שהרופאים שלפו מהוושט דרך הפה של הילדה (צילום: יח"צ ביה"ח בני ציון)

הילדה נבדקה על ידי צוות מומחים במחלקת אף אוזן גרון בבני ציון, בראשותו של מנהל המחלקה ד"ר ריאד חניפס והוחלט להוציא את הגוף הזר בדחיפות והיא הועברה לחדר ניתוח, נותחה ובהרדמה מלאה ע"י ד"ר חניפס והרופא התורן ד"ר יוסף חורי, ששלפו את המטבע מהוושט דרך הפה, בפעולה הקרויה אזופגוסקופיה, שבמהלכה מתבצעת סקירה לאורך חלל בית הבליעה והוושט, שולפים את הגוף הזר ומוודאים כי אין קרעים או דימומים שעלולים להיגרם מגוף זר שתקוע בוושט. הפעולה הסתיימה בהצלחה עם הוצאת המטבע.

הילדה התאוששה במהירות מהניתוח, הרגישה טוב, חזרה לאכול ולשתות ושוחררה לביתה במצב כללי מצוין.

מטבע של 5 שקלים, אותו שלפו הרופאים מהוושט דרך הפה של הילדה (צילום: יח"צ ביה"ח בני ציון)

עצם של 3 ס"מ בוושט של בת 50

במקרה השני, בת 50 פונתה לחדר המיון בבני ציון, עקב תלונות על קשיים בבליעה וכאבים שהופיעו במהלך ארוחת הצהריים. גם במקרה זה בבדיקה שערכו מנהל מחלקת א.א.ג ד"ר ריאד חניפס והרופא התורן ד"ר יוסף חורי, התעורר החשד לבליעת גוף זר ולאחר הדמית סיטי התברר כי ישנו גוף זר התקוע באזור הוושט.

האישה הובהלה לחדר ניתוח וגם במקרה זה עברה הליך של אזופגוסקופיה בהרדמה כללית, שבמהלכו הוצאה בשלמותה עצם באורך של 3 ס"מ. האישה חשה בטוב לאחר הניתוח ושוחררה לביתה.

משמאל: מנהל מחלקת א א.ג במרכז הרפואי בני ציון ד"ר ריאד חניפס וד"ר יוסף חורי (צילום: יח"צ ביה"ח בני ציון)

מנהל מחלקת א.א.ג במרכז הרפואי בני ציון ד"ר ריאד חניפס:

מטבעות וחפצים אשר נתקעים באזור הוושט עלולים להיות מסוכנים הן למבוגרים והן לילדים ועלולים לגרום לקרעים בוושט ובחלק מהמקרים גם להוות סכנת חיים של ממש.
הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. חורי ויוליט וחאתם אמר/ה

    כל הכבוד לכל צוות המטפלים.
    דר יוסף חורי היקר
    אני ומשפחתי גאים בך
    בהצלחה מגיע לך

הגיבו כאן לכתבה