לראשונה בעולם נמלי הים – זיהוי פנים מהיר לנהגי משאיות בנמל חיפה

מערכת זיהוי פנים בנמל חיפה (צילום: ורהפטיג ונציאן)

חידוש עולמי בעולם נמלי הים – נמל חיפה השיק מערכת לזיהוי פנים אוטומטי לאלפי נהגי המשאיות הפוקדים את הנמל מידי יום

כחלק אינטגרלי משער המטענים למשאיות שנפתח השנה בנמל חיפה ונחשב למתקדם מסוגו בעולם, נוספה היום (ד' 11/8/21) מערכת חדשנית המזהה את פניו של נהג המשאית המגיע לנמל, כאשר הוא יושב בקבינה, ופועלת בכל מזג אוויר ובכל מצב תאורה.

המערכת היא תוצר של שיתוף פעולה של הנמל עם קבוצת מפטגון הישראלית וחברת ויקיסנס. מערכת הזיהוי מבוססת על מסד נתונים שנבנה מתמונות של מערכת הרישוי הקיימת בנמל חיפה, והוא מתעדכן כל העת באופן אוטומטי, באמצעות טיוב נתונים הנאספים מידי יום מצילומים בשער הכניסה. יחד עם זאת, מסד הנתונים של המערכת של מפטגון נבנה כך שהוא אינו מכיל את התמונות עצמן של הנהגים (אלא רק וקטורים שנבנים באמצעות אלגוריתמים) ואינו כולל נתונים פרטיים ואישיים של הנהג.

מערכת זיהוי פנים בנמל חיפה (צילום: ורהפטיג ונציאן)

בפיילוט שנערך בחודשים האחרונים במערכת, נמצא זיהוי תקין ומהיר של 99.5% מנהגי המשאית שפקדו את הנמל וכן נמצא שהמערכת חוסכת כ-40% מכוח האדם בשער הכניסה לנמל.

בנמל חיפה צופים שתוך מספר חודשים, בתום תקופת הרצה, החיסכון יהיה גבוה משמעותית. בעקבות הצלחת הפיילוט הופעלה המערכת השבוע באופן מלא ונחנכה היום בנמל בטקס צנוע תוך שמירה על כללי ההתמגנות מקורונה.

מערכת זיהוי פנים בנמל חיפה (צילום: ורהפטיג ונציאן)

את הפרויקט הובילו בנמל חיפה ממונה הביטחון ירון קליין, ראש אגף מחשוב בנמל חיפה יהושע פורמן וכן אורי רגב שפיקח על הפרויקט מטעם אגף המחשוב.

דוד כהן סמנכ"ל תפעול ומסופים בנמל חיפה ברך על כניסת המערכת לשימוש:

בנמל חיפה יש המון טכנולוגיה ואנחנו רק הולכים ומוסיפים ומשכללים. אנחנו מיישמים את הטכנולוגיה הטובה בעולם נמלי הים, ובשער המטענים החדש בכלל ובפרויקט זיהוי הפנים בפרט – אנחנו גם הראשונים והמובילים בעולם. המערכת החדשה מסייעת במתן שירות מעולה ללקוחות וזה ההחזר האמיתי על ההשקעה. אם תחשבו את החיסכון בזמן שהמערכת מביאה לאלפי המשאיות המגיעות אלינו ביום, תגיעו למספרים גדולים מאוד. אני מודה לקבוצת מפטגון על שיתוף פעולה יוצא מן הכלל ועל מערכת נפלאה.
שער המטענים בנמל חיפה צילום רחפן: גיאודרונס)

מיקי לביא, סמנכ״ל טכנולוגיות מתקדמות, קבוצת מפטגון:

קבוצת מפטגון, גאה בשיתוף הפעולה המיוחד והפורה עם נמל חיפה וחברת ויקיסנס לצורך אספקת והטמעת מערכת ייחודית לזיהוי פנים מהמובילות בעולם. החדשנות הטכנולוגית, שהיא הקו המנחה של נמל חיפה, על מנת לשפר ולאבטח את תהליכי קליטת הסחורות, ראויה להערכה רבה. מפטגון חרטה על דגלה להיות תמיד בחזית הטכנולוגיה בכל תחומי עיסוקיה, ואנו שמחים ומוקירים על ההזדמנות להוביל פרוייקט משמעותי זה העומד בחוד החנית הטכנולוגית.
הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. דין דין אמר/ה

  אין מערכת המזהה את ליקויי הבטיחות של המשאיות?

 2. אייל אמר/ה

  א. שוב מקימים מאגר ביומטרי לא חוקי ומדינת ישראל מאפשרת לכל גוף לפגוע קשות בזכות לפרטיות ולאגור מידע לא חוקי.
  חידוש עולמי? בשום מקום בעולם אנשים לא יוותרו על פרטיותם עבור זירוז של חצי דקה בכניסה כשאפשר להראות תעודה מזהה.
  ב. כמו שאמרו פה הלוואי והמאמצים היו מושקעים פה להוריד בכלל משאיות מהכביש לשינוע מסילתי ולודא שנהג משאית עם 14 נקודות ושלילה בעברו לא מתכוון לחסל עוד משפחה על הכביש כי "זו פרנסתו, מסכן" כפי שיגיד השופט הרחמן מול עוד משפחה עם שכול תאונה הרוסה.

 3. עמוס .ר אמר/ה

  אייל
  מערכות ביומטריות כיום שומרות על הפרטיות. המערכת הנ"ל אינה מחזיקה מאגר מידע אל בודקת תמונה עכשוית שאינה נשמרת אל מול תמונה קיימת של תג עובד על ידי שאילתא … שאינה נשמרת.
  לתשומת ליבך החשיבות היא גם בהיבטי הבטיחות בתעבורה , יכולת הזרמת תנועה – הורדת עומסים בצוואר בקבוק.
  יתרה מכך ניתן להוסיף תהליכים כגון תוקף רישיון בנהיגה , תוקף הכשרת בטיחות, היתר לנהיגה על משאיות מותאמות כגון חומרים שמחייבים הכשרת נהג וכו'.
  אין צורך לבקר טכנולוגיה עקב חוסר יידיעה והכללת דבר מועיל ומקדם עם פוביות טכנולוגיות.
  ולסיום אנו צריכים להיות גאים בחדשנות הישראלית המשליכה על כלל העולם המודרני .

הגיבו כאן לכתבה