מרכז תאטרון חדש לילדים ולנוער בתאטרון חיפה | "החממה"

מאחורי הפלאים (צילום: תאטרון חיפה)

החממה | תאטרון מצמיח עתיד בתאטרון חיפה

תאטרון חיפה, ממשיך בדרך שהתווה לעצמו: חינוך דור העתיד לתיאטרון. 
התיאטרון מקיים כבר 32 שנה את "פסטיבל חיפה להצגות הילדים" הגדול בישראל, המייצר בכל שנה הצגות איכותיות חדשות לילדים. רוב ההצגות הזוכות ממשיכות להציג באופן שוטף.

בשנה האחרונה ניצל התאטרון את פסק הזמן שכפתה הקורונה לחשיבה מעמיקה על מקומו של התיאטרון והיכולת שלו להשפיע על הקהל של דור העתיד. 

התאטרון נכנס לפעולת בנייה אינטנסיבית של מרכז חדש, בו תתקיים פעילות תאטרונית מסוג אחר, כמוה לא נראתה בארץ. 

ניצה בן צבי מנכ"לית התיאטרון:

הבנו שהתפקיד שלנו עכשיו הוא לבנות משהו חדש, שישבה ליבם של מחנכים, מורים לספרות ולתיאטרון, תלמידים והורים. דרך חדשה להנגשה של ספרות ותיאטרון, שלא נוסתה. 
ניצה בן צבי (צילום: דניאל קמינסקי)
ניצה בן צבי (צילום: דניאל קמינסקי)

יוזמת ויוצרת התכניות היא המחזאית והבימאית צביה הוברמן, לשעבר מנהלת תיאטרון אורנה פורת ו"פסטיבל חיפה להצגות ילדים" וממייסדי בית הספר לאמנויות בתל-אביב.

צביה הוברמן:

אני יוצרת עבור ילדים למעלה מ 30 שנה מתוך רצון להשפיע ולחולל שינוי. לטעמי, לא ניתן לחולל שינוי עם הצגה אחת בשנה שילדים ובני נוער צופים בה, לכן שמחתי מאד כשתיאטרון חיפה פנה אלי להוביל את הפרויקט הייחודי הזה, המביא לקהל לא רק הצגות מוקפדות בשפה חדשנית, אלא גם "מערכת תומכת" של תכניות לימוד, סדנאות, הפעלות וכיתות אמן. ההופכות את חווית הצפייה בהצגה לחוויה מעצימה ומעשירה.

התאטרון עובד בימים אלו, גם על תכניות לימודים בשיתוף מערכת החינוך בחיפה שהרימה את הכפפה ונרתמה למשימה בכל הכוח. תכניות לימודים אלו יופעלו כבר בשנת הלימודים הקרובה במספר בתי ספר בעיר.

ההצגה הראשונה שתפתח את פעילות המרכז החדש היא ההצגה האינטראקטיבית "מאחורי הפלאים" אותה יצרה במיוחד עבור המרכז החדש, צביה הוברמן. ההצגה מיועדת לתמידי בתי"ס יסודיים ומתרחשת במספר חללים שעוצבו ונבנו במיוחד, ודרכם עוברים הילדים. לא עוד ישיבה פרונטלית מול במה, אלא תנועה בתוך חלל חדש ומסקרן ומפגש עם אלמנטים בימתיים עוצרי נשימה.

מאחורי הפלאים (צילום: תאטרון חיפה)

מאחורי הפלאים 

חווית תיאטרון פורצת גבולות שהיא מסע קסום מאחורי הקלעים 

תמר בורחת מחבריה ונכנסת בטעות אל מאחורי הקלעים של התיאטרון, שם היא נשאבת לתוך  הרפתקה מסעירה, בה היא פוגשת דמויות מפתיעות,  מטיילת בעולמות  דמיוניים ואף מצליחה ליצור בעצמה הצגה .

רעיון, כתיבה ובימוי: צביה הוברמן
עיצוב חללים ותלבושות: לימור הרשקו
עיצוב וידאו: גיא רומם
מוסיקה: אבי בנימין
עיצוב תאורה: ערן קליין
ניהול הפקה טכני ומולטימדיה: עופר טל
ניהול הפקה: דור שלום
ייעוץ מולטימדיה: גיא פריזמנט 
תפעול ובקרת מולטימדיה :אייל זילברשטיין
יוזמה: צוות תיאטרון חיפה בזמן הקורונה
בהשתתפות: טלי רוט, נויה פרנק, רון ריכטר, אלון דה פריז

בנוסף להצגה יתקיימו סדנאות אימפרוביזציה / דרמה וכן מפגשי משוררים לילדים העוסקים ברגשות ובחוויות אישיות.

מאחורי הפלאים (צילום: תאטרון חיפה)

עוד במסגרת המרכז 

יועלו הצגות לילדים, הצגות זוכות בפסטיבל הצגות הילדים של חיפה ביניהן: מכתב הקסם על פי ספרה של אלינור מילצ'ן שסביבן "יירקם" יום פעילות המותאם לתוכן ההצגה: סדנת דרמה בנושא כתיבת מכתבים ופודקאסט בנושא מכתבים.

מאחורי הפלאים (צילום: תאטרון חיפה)

המרכז יכלול גם פעילות עניפה לתלמידי תיכון:

  • תכנית של 10 מפגשים שבועיים המיועדת לקבוצות של כ-20 תלמידים מכיתות ט'. (במסגרת פרויקט "קירות בית הספר אינם גבולותיו").
    התכנית תתמקד בתהליך המרתק של הפיכת מחזה להצגה ,דרך התנסות חוויתית של התלמידים בתחומים השונים של התיאטרון ודרך הפיכת חומרים אישיים שלהם לתוצרים תיאטרליים.
  • "ילדים של החיים" – זהות והתבגרות באמנות
    תכנית לימודים בספרות לכיתות י' מ-5 בתי ספר בעיר. פעילות שנתית במסגרת לימודי ספרות של 30% לבגרות, בשילוב המורים לספרות ולתיאטרון.  
הגיבו כאן לכתבה