האם הפעלת "בוטים" מטעם העירייה מותרת עפ"י חוק? • ד"ר אור ברק בפניה למבקר המדינה

"שפרה רוזנבוים" הבוט המוכר (צילום מסך מפייסבוק)

ד"ר אור ברק, חברת מועצת העיר מסיעת יונה יהב וצעירי חיפה, פנתה במכתב למבקר המדינה מתניהו אנגלמן, בבקשה לברר את חוקיות השימוש ב"בוטים" ע"י ראש העיר (ו/או מי מטעמה) לשם הינדוס התודעה והטמעת מסרים שקריים בקרב הציבור החיפאי.

בפנייתה למבקר, מבקשת ברק לברר האם קיימת לגיטימיות להפעלת "בוטים" בשירות העירייה והאם שכירת שירותיהם של אנשים המפעילים בוטים אלה, מותרת עפ"י חוק במדינת ישראל.

חברת מועצת העיר ד"ר אור ברק (אלבום פרטי)

במכתבה טוענת ברק כי ראש עיריית חיפה או מי מטעמה, שוכרים את שירותיהם של "בוטים" שכאלה ובאמצעותם מפיצים לציבור החיפאי דיסאינפורמציה ומידע מוטה, אשר מטרתם הינדוס התודעה ויצירת אתוס מוטעה או שקרי.

הבוטים הללו, כך טוענת ברק, מפרסמים ברשתות החברתיות פוסטים ותגובות המכילים דעות מזויפות, "עמדות פוליטיות" ואסטרטגיות הרות גורל, תוך מצג שווא כי מדובר בדעות אמיתיות ולגיטימיות, בעוד ברור וידוע למפעיליהם כי רבים מהתושבים הנחשפים אליהם אינם מבחינים בין השניים.

הדבר יוצר פגיעה בחוסן החברתי ובתחושת הביטחון של האזרחים במרחב העירוני, ועל כן מבקשת ברק, כי באם מדובר בתופעה שאינה חוקית, יפעיל מבקר המדינה את כוחו על מנת להפסיקה ולעדכן את הציבור בניסיון ההונאה המתמשך כלפיו.


ברק אף מצרפת דוגמאות הממחישות את התופעה ומעידות, לטענתה, כי מאחורי הפרסומים אכן עומדים "בוטים". הדוגמה הבולטת היא כמובן אותה "שפרה רוזנבוים" המפורסמת, המהללת חדשות לבקרים את פועלה של ראש העיר, באופן שבקלות אפשר לכנותו "תמוה".

"שפרה רוזנבוים" הבוט המוכר (צילום מסך מפייסבוק)

כך, למשל, כותבת "שפרה" על ראש העיר קליש: "אני יודעת שאני בידיים טובות. ד"ר קליש רותם כאן, ראש עיר שהיא אמא אדמה. אדמת מרפא. כשהיא כאן, ברור לי שחיפה לא תהפוך להיות שוב עיר אדומה. ברור לי שאנחנו נהייה מוגנים. ברור לי שאנחנו זכינו בה".

פוסט של שפרה מתוך פייסבוק

דוגמה נוספת: "ראש עיר נפלאה. גם חכמה. גם מקסימה. גם שיק. בצילומים במשט לזכר הצוללת דקר. פשוט וואו אחד גדול. ד"ר קליש, אני מאוהבת".

הפוסט של שפרה מתוך פייסבוק

רבים מחברי הפייסבוק המעורים בעמודים החיפאיים, יודעים כבר זמן רב כי "שפרה רוזנבוים" אינה קיימת, לפחות לא זו העולה מתוך הפוסטים והתגובות הללו, אך לצידם, ישנם לא מעטים שפחות מתמצאים באורחות הרשתות החברתיות ובהיותן מצע נוח לדמויות מומצאות המפיצות את הגיגיהן, כדוגמת שפרה.

גם אנחנו בחי פה ניסינו לחשוף את מי שעומד/ת מאחורי דמותה המסתורית (ראו קישור לכתבה מתאריך 30/12/20), אך שפרה נותרה דבקה בתחפושתה.

9 תגובות
 1. רימה מור אמר/ה

  איזה שטויות…פשוט..גם עלי מישהו כתב פעם שאני בוט.
  תקשיבו ירדתם מהפסים לגמרי..כנראה בעקבות החום הכבד.
  חיפאית גאה
  .לא יודעת אם לבכות או לצחוק

 2. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  כל הכבוד ד"ר אור ברק שאת מעלה נושאיים ציבוריים בישיבות מועצת העיר חיפה. יישר כוח לך. אכן ראיתי אותך מדברת באחת מישיבות העיר חיפה. מעולה .שבת שלום.

 3. זהבה אמר/ה

  בוט או לא בוט…מכשפה האדריכלית היא אסון לחיפה.

 4. אבי כהן אמר/ה

  איך את חושבת שהממשלה הנוכחית בשלטון?
  הנדוס תודעה פראקסלנס 🤦🏼‍♂️
  הימים יעידו..
  זו שיטה החדשה שעובדת על הציבור ברבי העולם בנושאים רבים ומגוונים.

  1. איצו אמר/ה

   נכון כמה עשרות בוטים מפיצים כל הזמן את שקריו של נתניהו הנוכל

 5. יאסר אמר/ה

  גם במועצה אזורית חוף כרמל , לראש המועצה יש לא בוטים אלא אנשים אמיתיים וחלקם אף בכירים במועצה שעושים את זה בזהות בדויה….

 6. מקס אמר/ה

  אגב לאן נעלם הבוט רפי רפול חסון? נדמה לי שהוא עבר לעבוד בשרות קריית ביאליק.

 7. רפי - רפול - חסון. אמר/ה

  מקס – אני עוד כאן….

 8. אייל אמר/ה

  לא להיתמם לכולם ידוע מי הפעיל ומפעיל את הבוטים
  חבר מועצה טרי.. כן, לחקור !

לא ניתן להגיב