הבוט במסכה | מי את, שפרה רוזנבאום?

הפרופיל הפקטיבי (צילום מסך)

לא מי הפליל את רוג’ר ראביט, לא האם צריך לעשות סגר דיפרנציאלי, ואפילו לא מה צריך לעשות כדי לנצח את המגפה, השאלה הכי בוערת של הזמן האחרון היא: “מי את, שפרה רוזנבאום?”

אם טרם יצא לכם להכיר, שפרה רוזנבאום זה הפרופיל הפיקטיבי הכי פעיל בדפי פייסבוק השונים העוסקים בעיר חיפה. עיקר פעילותה מתרכז בביטויי אהדה עיוורת לראש עיריית חיפה, הד”ר עינת קליש-רותם (“היא תישאר פה כמה שתרצה”), תמיכה גדולה בקהילה החרדית (“הם שומרים על הגחלת היהודית בעיר”) וחוסר רצון גדול – לא להזדהות (“העיקר הוא התוכן, לא מי אמר אותו”).

תפסנו אותה לשיחה דרך אפליקציית המסנג’ר בפייסבוק, אחרי שסירבה בכל תוקף להיפגש פנים מול פנים (“אני בסיכון לקוביד-19”), או אפילו לשיחת וידיאו (“קשה לי עם טכנולוגיה”), כדי לשמוע מה עומד מאחורי הפרופיל ולנסות לפצח מי האיש מאחורי המשתמש. ספוילר: לא הצלחנו.

שפרה, ספרי לנו קצת עלייך
“אני חיפאית שורשית, נולדתי על הכרמל ואני חיה פה עד היום.” את הכתובת היא לא רוצה להסגיר, מחשש אמיתי, לטענתה, שתומכי יהב יתנכלו לה. “האקלים הפוליטי מאד אלים. ד”ר קליש, שבה אני תומכת, נאבקת בטייקונים חסרי בושה, בפקידים תומכי יהב שנותרו בעירייה ובכל מי שהיא מזיזה לו את הגבינה”.

הפרופיל הפקטיבי (צילום מסך)
הפרופיל הפקטיבי (צילום מסך)

למי היא מזיזה את הגבינה?
“לכל המקורבים של השלטון הקודם, שחגגו במשך שנים על חשבוננו. אני לא נכנסת לפרטים, אבל כולם יודעים מי הם ולכן היה לנו חשוב לשים קץ לשלטון הישן. אני מאמינה שדברים רבים ייחשפו בקרוב בפוסטים של ראש העיר שלנו, כפי שנחשפו בעבר”.

מאיפה מגיעה האהדה הגדולה שלך לראש העיר שלנו?
“שאלה טובה, היא לא הייתה שם מהרגע הראשון. בעבר תמכתי במנדי זלצמן, מנכ”ל נמל חיפה. אך לאחר הבחירות הבנתי כי ד”ר קליש היא התרופה למחלות של חיפה. ראיתי כמה שהיא ממש אמא אדמה, לא סתם פוליטיקאית. זה היה הרגע שבו הבנתי שזכינו בענק, בראש עיר של פעם בדור.”

אהבה עיוורת (צילום מסך מתוך דף הפייסבוק)
אהבה עיוורת (צילום מסך מתוך דף הפייסבוק)

מהם המחלות של חיפה?
“בפוליטיקה, לדעתי צריך לסלק ממועצת העיר את אביהו האן וסיעת הירוקים, הם מיותרים לגמרי. צריך לתת ליוסי שלום הנפלא להיות סגן ראש עיר במקום שהירה שלבי. כך הקואליציה תוכל להיות רחבה יותר. גם יש מקום להגביר את הצביון היהודי של העיר, הרב מיכי אלפר עושה עבודה טובה בנושא”.

באותה נשימה היא כותבת: “במשך שנים יהב התנכל לציבור החרדי, רבים רצו לעבור לחיפה מערים כמו בני ברק, מודיעים עלית וכו’, אך נאלצו להתפשר על טבריה וצפת, בגלל יהב. סוף סוף יש כאן שוויון הזדמנויות, הגיע הזמן שהחרדים ייקחו כאן את המושכות ויהפכו את חיפה למקום אטרקטיבי עבור הציבור חרדי. אנחנו רוצים אותם כאן”.

תמונת הקאבר של הפרופיל (צילום מסך)
תמונת הקאבר של הפרופיל (צילום מסך)

הסטטוס קוו בחיפה בין המגזרים עובד יפה. למה לשבש אותו?
“החרדים מכבדים את הסטטוס קוו. עם זאת, כבר כיום יש חילול שבת בחסות העירייה שפשוט לא הוגן כלפי החרדים, ששומרים על הגחלת של היהדות. קח לדוגמה את האמנות המנוונת של אמני גרפיטי, שבחרו לצייר בשבת. למה להתגרות בקב”ה? כבדו את תושבי העיר וציירו ביום שישי או בצאת השבת”.

היא טוענת שהיא לא דתייה, חילונית, ואף משווה את עצמה לראש הממשלה, בנימין נתניהו. “תחשוב עליו, הוא אדם חילוני, אך הוא מבין את ערכם של החרדים ולכן נותן להם להוביל. אגב, גם אני, כמו ד”ר עינת קליש, חושבת שנתניהו איש ענק”. לקינוח היא מבקשת ממני לקחת את דוגמת הכרמלית. “תסתכל מה קרה לה כשהתחילו הדרישות להפעיל אותה בשבת. היא עלתה באש. זה לא מקרה”.

תגובה אופיינית (צילום מסך של דף הפייסבוק)
תגובה אופיינית (צילום מסך של דף הפייסבוק)

מה יגידו תושבי חיפה הערביים על הרצון שלך להרחיב את הצביון היהודי בעיר?
“עינת קליש הלכה מעל ומעבר עבור הערבים בחיפה. היא אפילו הייתה מוכנה למנות את רג’א זעתרה שהקים ארגון חרם על ישראל לסגן ראש עיר”.

נשמע שיש לך דעות מוצקות, למה להתחבא מאחורי שם ותמונה פיקטיביים?
“בקבוצת התומכים של קליש ישנם גם אנשים שאינם מעוניינים להיחשף. אנו כותבים תחת שם עט, כמו למשל חברי הטוב שלמה כהן. דובר העירייה כבר אמר לא אחת שיש צורך להתייחס לתוכן ולא כלל מיהו הדובר”.

תני רמז, לקהל הסקרן, מי הבן אדם מאחורי שפרה רוזנבאום?
“תומכת גדולה מאד של ראש העיר שלא מעוניינת בתיווך של חומות הפוליטיקלי קורקט”.

הגיבו כאן לכתבה

15 תגובות
 1. סילביה אלפסי אמר/ה

  אנו עיר מעורבת וכךתישאר, את חיה בסרט,הירוקים הם ששומרים לנו על החופים, וזיהום אוויר, חיפה לא תהפוך לטבריה.וקאליש היא ראש העיר הכי גרועה בחיפה,סליחה נחשון לכאורה הוא ראש העיר.

 2. ירון+חנן אמר/ה

  טוב, דבר אחד ברור זהו אחד מהתומכים של דגל התורה בחיפה שמופעל/ת ע”י הסיעה הזו בעירייה….הם חוגגים בימי קליש ויודעים שעוד 3 שנים החגיגה תסתיים.
  דבר שני ולא מפתיע הוא החזון והמטרות שלהם שנאמרו בראיון הזה אשכרה לפנים: להביא לחיפה הגירה חרדית המונית וכך לשנות את צביונה….חיפה היא בית שמש החדשה עבורם….
  לידיעת מצביעי קליש החילוניים שהצביעו לדמות מתחזה אחת וגילו לאחר הבחירות מי הדמות מאחורי המסכה שמכונה ד”ר עינת קליש רותם….

 3. לאה אמר/ה

  אני בין התומכים הכי נלהבים של קליש, אבל את שפרה חסמתי יום אחד כשכתבה שהעיר מצוחצחת ואני בדיוק חזרתי מהשעתיים השבועיות הקבועות שלי של נקיון הזבל וצואת האדם שברדיוס 200 מטר מהדירה שלי.

 4. גדי. אמר/ה

  אתם חיים בלה לה לנד.
  שפרה היא “הפוך על הפוך” היא כאילו תומכת בעינת, אבל מגחיכה בכך את התומכים האמיתיים.

  לא ברור איך נפלתם לבור שלה. די עצוב שזה התחקיר העיתונאי שהצלחת להעלות.

 5. דן אמר/ה

  עוד אחת שמנקה תולעים מפי הטבעת של קליש

 6. אלון אמר/ה

  חבל שאתם נותנים עוד במה לפרופיל הפקטיבי הזה
  *ללא קשר לדעות פוליטיות זה

 7. רם אמר/ה

  דמות מקושקשת/מטושטשת שלא באמת קשורה ומבינה את העיר ובעה בעת דוגלת ואף מנסה לתמוך באג’נדה רעה ביסודה לעיר.
  אפשר לומר כי בהתאמה רבה היא בת דמותה של ראשת העיר אולי אפילו זו היא (מסתתרת מהתקשורת, לא רואה את העיר באופן מציאותי, לא מבינה את העיר, מתנהלת באופן די תמוה…)

 8. מאוריציו גלפר אמר/ה

  התמונה איננה תמונתה האמיתית

 9. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  טוב שיש שם על שמה של שפרה
  .

 10. מאוריציו גלפר אמר/ה

  התמונה איננה של “שפרה רוזנבאום” וחיפוש 144 לא מעלה תשובה בארץ. מה המסקנה?

 11. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  שפרה רוזנבאום.

 12. אייל אמר/ה

  לא מתאים לאתר שמופיע בגוגל חדשות כמו חי-פה להתעסק בשטויות כאלו, זה כתבה ברמת מגזין בית ספר.
  יש מיהדות השררה הרבה פיקטיבים ברשת שמהללים את עסקן הנדן מיכי אלפר ואת קליש שמשלמנת לו את המגזר.

 13. אבי אמר/ה

  אבי,פשעת בכך שנתת במה לעוד פרופיל פיקטיבי פרי יצירתו של ניאץר שובר והכנופיה, תת רמה דל אנשים שלצד ראשת עיר הזויה,מנוצקת ומתנשאת היא מפעילה חבורה אלימה ומסיתה ברשתות תחת זהות פיקטיבית.
  ככה לא מנהלים שיח ציבורי אלא דיקטטורה ללא בסיס ויכולת

 14. ניר אמר/ה

  זה ניר שובר.

 15. רוב הסיכויים אמר/ה

  רוב הסיכויים שהבוט שפרה נמצא בפרופיל הפייסבוק המכונה ‘אור שמחה’.

הגיבו כאן לכתבה