חיפה: כ-1000 איש בהפגנת תמיכה בבתי הספר הנוצריים

כ-1000 איש, הורים תלמידים ותומכים השתתפו אתמול (ו') בהפגנת תמיכה בבתי הספר הכנסייתיים – הנוצריים שהתקיימה בחיפה. בין התומכים נצפו גם ח"כ איימן עודה תושב העיר וראש עיריית חיפה יונה יהב. יהב: "אני חלק מהמאבק הזה מהיום הראשון. אני אעשה כל מה שצריך וכל מה שתטילו עליי כדי שהאסון הזה יפסק. אי אפשר לפגוע בשום דרך וצורה במערכת חינוך מאוד מפוארת בעיר חיפה ובמקומות אחרים".

003-_הפגנה.JPG

(צילום: סמר עודה)
כידוע 33,000 תלמידים הלומדים בבתי הספר הנוצריים בארץ מתוכם כ-5000 בעיר חיפה עדיין לא פתחו את שנת הלימודים וממשיכים לשבות כמחאה על המצוקה התקציבית ממנה סובלים בתי ספר אלו.

בהפגנה המכובדת והמרשימה שהתקיימה אתמול בחיפה השתתפו הורים, תלמידים, ראשי הקהילה הנוצרית, כמרים, נזירות, מנהלי בתי הספר הנוצריים בעיר (תיכון מאר אליאס, נזירות כרמל, נזירות נצרת, נזירות כרמלית, יוחנן הקדוש והתיכון אורתודוקסי ערבי), ח"כ איימן עודה, ראש עיריית חיפה יונה יהב ועוד. המסר שהועבר לשר החינוך נפתלי בנט היה חד וברור והוא תקצוב בתי הספר הנוצריים תקצוב מלא.

ראש הרשימה המאוחדת ח"כ איימן עודה, שרק לפני שלושה ימים אושפז בבית החולים לאחר שחש כאבים בחזה ונדרשה ממנו מנוחה של שבוע בבית, הרגיש צורך ומחויבות להגיע להפגנה ולתמוך במאבק הצודק של בתי הספר הנוצריים. "לא יאה ולא מכובד שאשב בביתי בזמן שמשפחתי מפגינה כאן , במיוחד שבתי ספר אלו חינכו אותנו וגידלו אותנו על ערכים של אהבה, תרבות והשכלה ולימדו אותנו מהו המושג עם אחד ומאוחד. היום אנחנו קוצרים את הפירות של בתי ספר אלו כשאנחנו פוגשים בטובי הבנים בארץ, אנשי ציבור, משכילים, אנשי הייטק, אנשי רוח, מדענים, רופאים. בתי ספר אלו לא חיבקו את בני העם שלנו רק בעשרות השנים האחרונות הם חיבקו את העם שלנו עוד מלפני מאתיים שנה בזמן הכיבוש התורכי".

"ביקשנו מוועדת המקב העליונה להחריף את המאבק ולהשבית את בתי הספר הממשלתיים יום שלם כתמיכה בבתי הספר הנוצריים לשתי סיבות: הפעלת לחץ על הממשלה והסיבה החשובה מכל היא שאנחנו עם אחד . בשבועיים האחרונים הצלנו להתקדם במספר צעדים וזה בזכות מנהלי בתי הספר וראשי הקהילה הנוצרית והוא להגיע לתקציב של 20 מיליון שקלים וזה לא מספיק, כי אנחנו רוצים יותר, כי מגיע לבתי הספר האלה שהם לטובת כל בני עמנו".

ראש עיריית חיפה יונה יהב, החזיק אצבעות לאיימן עודה, ואיחל לו בריאות "אנחנו צריכים אותו כמנהיג ואנחנו צריכים אותו כמשלם ארנונה" אמר יונה בהומור.

"שתי טעויות מרכזיות עושה מערכת החינוך. על אחת אנחנו נתגבר ועל השנייה אנחנו גם נתגבר. האחת שאני לא יכול לדבר כאן ערבית מלאה ולנאום בפניכם בשפתכם, אבל אנחנו בחיפה מתקנים את הטעות הזאת ומתחילים ללמד ערבית חובה מגיל 8. אנחנו ניצור דור כמוכם שידבר שתי שפות באופן טבעי . הטעות השנייה זאת ההתנכלות למערכת החינוך הכנסייתית המפוארת בת ה-150 שנה שהולידה כוחות לא רגילים הרבה מאוד שנים, לפני שפה עוד היה משהו", במילים אלה פתח יהב את נאומו.

"הכנסייה ראתה למרחוק והקימה באומץ מערכת חינוך. אני מכיר אותה, מסתובב בה, אני מתברך בה, אני מתקבל בה וזה פשוט דבר מפואר. איך אפשר בכלל לגעת בזה זאת טעות. אני אמרתי לראשי המאבק אני חלק מהמאבק מהיום הראשון אני אעשה כל מה שצריך וכל מה שתטילו עליי כדי שהאסון הזה יפסק, אי אפשר לפגוע בשום דרך וצורה במערכת חינוך מאוד מפוארת בעיר חיפה ובמקומות אחרים. מי המשוגע שהחליט לפגוע במערכת הזאת למה זה קורה במדינה שלי? אנחנו נעשה ביחד הכל כדי להפסיק את ההתעללות הזאת. יהיה לנו אומץ לעשות את זה בוקר וערב, צריך לזכור שיש גם מערכת משפט שעוד לא פנינו אליה ואני חושב שצריך לפנות אלי. נעשה את זה ביחד תהיו חזקים".

מנהל בית ספר נזירות נצרת, באסם ג'מאל: "בתי הספר הנוצריים מאכלסים 33,000 תלמידים מתוכם כ-5000 בחיפה. 4% מהתלמידים הערבים בארץ לומדים בבתי הספר ובהמשך הם מהווים יותר מ30% בלימודים באקדמיה ובאוניברסיטאות. בתי ספר אלה סובלים מקיצוצים שנה אחרי שנה עד שהקיצוץ הגיע עד ל45%. לא רק שלא הוסיפו תקציבים או שמרו על מה שהיה אלא כל שנה קיצצו עד שהגענו למצב שלא נוכל להתקיים".

"משרד החינוך מעוניין לחזק את החינוך הציבורי ואנחנו לא נגד, אנחנו בעד אבל לא על חשבון מערכת החינוך שלנו, של הכנסיות שמלמדות לערכים לשלום לאהבה ובו לומדים גם מוסלמים ודרוזים. אנחנו לא נוכל להמשיך ולהתקיים. משרד החינוך הציע שני פתרונות שלא מקובלים עלינו או שנהפוך לבתי ספר ממלכתיים, ויש המון סיבות שלא נסכים לכך או שבתי הספר שלנו יהפכו לבתי ספר ייחודיים וזה ידרוש מאיתנו לגבות מההורים סכום של עד 7000 ₪ ואנחנו לא יכולים לעמוד בזה. אנחנו רוצים לשרת את האוכלוסייה והעם שלנו דרך הבתי ספר שלנו. אנחנו רוצים שההורה ישלם כמה שפחות והממשלה תממן כמה שיותר וזה זכותו של כל תלמיד וכל והורה במדינת ישראל ואני חושב שאנחנו אזרחים טובים מאוד".

"אנחנו רוצים תקצוב של 100% ובאופן שווה עם בתי ספר שמוגדרים ומוכרים כמו בתי הספר שלנו מה שמגיע לנו היום הוא רק 29% ממה שמגיע לתלמיד. משרד החינוך חייב להבין את המצוקה שלנו ולפתור את הבעיה שלנו מהשורש ולא רק ייתן כדור "אקמול" שישכיח את הבעיה באופן זמני".

"נפתלי בנט התפאר עם פתיחת שנת הלימודים שבכיתה של הבת שלו יש 28 תלמידים אצלנו בכיתות יש מעל 35 תלמידים בכיתה", אמר מיכאל זעאתרי אבא לילד וילדה הלומדים בבית ספר נזירות נצרת וקרא לשר בנט, להגיע ולראות מה קורה בבתי ספר הנוצריים.

זעאתרי: "אנחנו מתחילים להרגיש את הדוחק התקציבי שבתי הספר חיים בו. אי אפשר לדבר איתנו על כמה מיליונים כשהפערים הם נכרים מבחינה תקציבית. מה שייווצר מהמצב הזה הוא שנצטרך לשלם משהו בסדר גודל של 5000- 7000 ₪ וזה נטל אדיר על ההורים שלא נוכל לעמוד בו וצריך לקחת בחשבון שלא כל האוכלוסייה היא אמידה. משמעוות הדבר אם ממשיכים בגזירה הזו זה יהיה הסוף של בתי הספר הנוצריים".

זעאתרי, מתאר את המצב בעקבות השביתה: "לצערי הרב התחושה היא נוראית כשאני רואה ביום הראשון כל הילדים הולכים לבית הספר והילדים שלי נשארים בבית זה נורא עצוב. זה נורא מטריד אותי במיוחד שכולם טוענים ששנת הלימודים נפתחה כסדרה ולא התייחסו ל33,000 תלמידים הלומדים בבתי הספר הנוצריים. בעקבות השביתה אנחנו נדרשים לטפל בילדים שלנו ולוקחים חופשים וזה גם פוגע בנו כלכלית ".

מחר ראשון תתקיים הפגנה ענקית מול משרד ראש הממשלה בירושלים.

IMG_3366.JPG

(צילום: סמר עודה)
IMG_3374.JPG
(צילום: סמר עודה)
מפגינה_עם_שלט.JPG

לא ניתן להגיב