בין מנהיגות ומשילות צריך להיות קודם כל אדם | דעה | גילה לבני זמיר

לפני כחודשיים, הושקה ״כיכר אדם״ ע״ש אדם פיש ז״ל בצומת של ואדי רושמייה. על שלושת האותיות הגדולות א, ד, ם, כתובות בעברית ערבית ואנגלית זכויות האדם. אף אחד מאיתנו לא יכול להעלות על דעתו את חייו במציאות דמוקרטית ללא זכויות אלו.

לצערנו, המציאות מוכיחה שמי שהגיעו לעמדה בכירה ומנהיגותית, לא פעם מתבלבלים בעמדת העוצמה וחושבים שאפשר להתעלם מלא מעט זכויות בסיסיות, לפעול איך שבא להם, לא לכבד את ההבטחות שהובטחו בקמפיין, לפעול מעל לראשו של הציבור, לערוך מצגי שווא ולפעול במחשכים או בקומבינות שנדמה כי לעולם לא יתגלו.

הכוח והשררה יכולים להוביל למקומות בעייתיים ומי שמגיעים לעמדה זו חייבים להיות בעלי הכרה עמוקה של מעמדם וכוחם כדי להיות בדיוק ההפך. לזכור שקודם כל הם רק בני אדם כמו כולנו.

כיכר זכויות אדם ע”ש אדם שיף – טקס החניכה (צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה)

| מי רוצה להיות מנהיג או מנהיגה?

כאשר הנביא ישעיהו רצה להדגיש את הרדידות בעם ישראל, הוא השתמש בביטוי: “שמלה לך, קצין תהיה לנו”; כלומר, די בסממנים החיצוניים כדי למנות מישהו למנהיג ואין צורך לפשפש מעבר לכך.

באותה צורה למעשה אירעו חילופי השלטון בחיפה באוקטובר 2018. השטח מאס ביונה יהב ובחר בעינת קליש רותם. היא הפכה להיות גיבורת היום ומשאת הנפש החיפאית. במיוחד לאחר הדיון בבג״צ שהפך את מצבה מאין ליש.

| אחת משלנו:

תושבי ותושבות חיפה רצו שינוי ובחרו בדמות שנראתה אחת משלנו: חיפאית שצמחה מהשטח ועבדה במשך שנים, למען הרגע בו פסעה כמנצחת במורד המדרגות בשדרות מוריה 9 והפכה להיות ראשת העירייה הראשונה של חיפה. היה זה רגע מרומם נפש לכל מי שרצו שינוי.

קליש קיבלה קרדיט עצום בלי שידענו מיהי באמת המנהיגה החדשה שלנו: אילו נכסי מנהיגות היא הביאה עימה? מה אנו יודעים באמת על עברה ונסיונה, חוץ ממה שסיפרה לנו בלי חובת הוכחה? עד כמה זה משקף באופן אמיתי ומדויק את המציאות?

קליש בתחילת דרכה הפוליטית – 2013

עינת קליש רותם בעת קמפיין שיקוע הרכבת "ים לא חומה" - כנס בקסטרא - ינואר 2013 (צילום - ירון כרמי)
עינת קליש רותם בעת קמפיין שיקוע הרכבת “ים לא חומה” – כנס בקסטרא – ינואר 2013 (צילום – ירון כרמי)

| איכות הדרך

בהמשך לדבריו של הנביא ישעיהו: האם אנו באמת יודעים מה לדרוש ממנהיג או מנהיגה? מה אנו יודעים בכלל על מנהיגות, משילות, הובלה ציבורית? במקום לשאול שאלות כמו: מה ניהלת? איזה היקף כספי? כמה אנשים? אלו פרוייקטים? אולי אנו צריכים לשאול שאלות אחרות ומהותיות יותר את מי שמבקשים מאיתנו אמון וכוח לשלוט. לשאול אותם על איכות הדרך שבה הם רוצים להנהיג ואם הם באמת יודעים מה זה להיות מנהיג או מנהיגה?


| מנהיגות היא מקצוע וגם שליחות

בימים אלו אני מסיימת שנה של לימודים בתכנית למנהיגות חברתית של מרכז מנדל. קרן מנדל הוקמה לפני 30 שנה על ידי המיליארדר היהודי מורטון מנדל אשר השכיל לאבחן את הצורך במנהיגות אמיתית ואיכותית, כחלק בלתי נפרד מדמותם והתנהלותם של מי שמנהלים את עסקיו.

מי שהחל את דרכו כבן מהגרים עניים מפולניה, הפך להיות איש עסקים עתיר הון, אותו הפנה לטובת קידום מנהיגות איכותית במדינת ישראל, על ידי הכשרת ובניית דורות של הנהגה ציבורית, חינוכית, יהודית, אזורית וחברתית.

במהלך השנה למדנו, חקרנו והעמקנו באספקטים רבים של מנהיגות ונושאי רוח וחברה. גם לאחר שנה אינטנסיבית של למידה והתנסות מעשית, אני יכולה לומר שנגענו בקורטוב של המהות המנהיגותית. העשייה בשטח היא התרגום המעשי של כל הלמידה וזה המדד החשוב, בו הידע שהופנם לתודעה פוגש אנשים ומיתרגם לניהול ומנהיגות איכותית וראויה לרווחת הקהילה.

מנהיג אמיתי מבין את גודל האחריות ואת העובדה שטובת הציבור היא לפני הכל.
זה לא כיף. זוהי הקרבה גדולה של נוחיות, זמן איכות וחיים פרטיים. אבל מי שרוצים את הכוח להוביל, צריכים לדעת שמשלמים מחיר אישי, עושים זאת בהכרה ובאהבה ובעיקר בתחושת שליחות עמוקה.

| מנהיגות של אגו או מנהיגות של אקו

מסר חשוב שלמדנו הוא שמנהיגות טובה אינה מנהיגות של אגו אלא של אקו. אנו מכירים זאת כעוד מילה: קיימות.

התפיסה שמניעה היום את התהליכים לתיקון הנזקים שעשו יותר מדי מנהיגים ובעלי עמדות כוח בעלי אגו נפוח ויהיר שחשבו שהם חזות הכל.

במנהיגות של אקו – כל המרכיבים חשובים: הקהילה האנושית והמרחב בו פועלים – כולנו בעלי אותה חשיבות, תלויים אחד בשני ועובדים ביחד למען עצמנו וסביבתנו.

מנהיגות של אגו הוא המצב שבו המנהיג או המנהיגה עומדים בראש הפירמידה וכל היתר נמצאים מתחתם. המנהיג או המנהיגה מוקסמים ממעמדם וכוחם ומתבלבלים לחשוב שהם הדבר החשוב ביותר בכל המערכת. שהמילה האחרונה היא שלהם ועל פיהם יישק דבר. הדמוקרטיה הופכת למילה ריקה מתוכן והפחתת ערך האדם באשר הוא אדם. כולנו נמלים קטנות בשולחן החול שמעליו הם מרחפים במרחק גדול – ברקיע השביעי של מעמדם וממנו הם צופים בתמונה הגדולה, בלי לתת את דעתם על תחושות הנמלים הרוחשות את חייהם על פני הקרקע.

| “משילות” – מה זה?

יש יאמרו שזוהי ״משילות״: כדי לנהל את ענייני המדינה או העיר, יש צורך במשילות-יכולת ניהול ומנהיגות חד משמעית שבה עושים גם החלטות קשות.

אולם משילות וסייג בה. גם המשילות חייבת שומרי סף כדי לשמור מפני זחיחות שלטונית. שומרי הסף הם אופוזיציה ביקורתית, תקשורת, רגולציה ושקיפות אזרחית. אלו מייצרים איזונים ובלמים לתהליכים שיכולים להיות דורסניים. את הביקורת והרגולציה הזו ראינו במחאות שהיו בתקופת יונה יהב וחשפו תהליכים לא תקינים ולא רצויים אשר הובילו לשינויים דרמטיים, כמו ההחלטה ממשרד ראש הממשלה לגבי פינוי המפעלים המזהמים, פעולות בתוך העיר והקהילה ועוד.

בני אדם אינם מוכנים להיות סטטיסטיים בשלטון מנוכר ומתנשא בלי שיבינו את המציאות בה הם חיים. זה קיים במשטרים פאשיסטים ודיקטטוריים. לכן כלים כמו שקיפות, שיתוף ציבור, כנות, רגולצייה וניהול הדוחה את המתנגדים בדיון מנומק ומכבד – חיוניים ליצירת משילות הוגנת בהתאמה לערכים דמוקרטיים. זהו אותו מודל שלטון של אקו וקיימות, בו המנהיג או המנהיגה הם חלק אורגני מריקמת המקום ולא שליטים מורמים מעם וכל יכולים.

| איזו מנהיגה היא עינת קליש רותם?

כל אחד ואחת יכולים לשאול את עצמם: האם חוויית ההנהגה בשנתיים וחצי שעברו עלינו מאז אותו אוקטובר 2018 היא מכבדת? שקופה? פועלת עם הקהילה? מעוררת אמון ותחושת כבוד? האם זו מנהיגות של אקו או אגו?

לפי המצב הנוכחי נראה שהאגו משחק כאן שעות נוספות ומעולם לא שמעו על אקו: השקיפות הפכה פריבילגיה ודיוני מועצת העיר כלי לחבטות או חיסול שאילתות. חופש המידע הפך חופש ההוראה לשלוח את האזרחים לתביעה מינהלית על חשבונם כי המידע אינו ניתן לדורשיו. ישיבות מועצת העיר הפכו לאלימות ועמוסות בהכפשות, מפגני שנאה, דיבור פוגעני, זלזול בשואלים ומבקשי תשובות מקרב האופוזיציה. וכל זה משולחן הנהגת העיר ונציגיה בקואליציה של עיריית חיפה. שיתוף הציבור הפך ליציאת ידי חובה באתר תובנות שאינו נגיש לרוב המוחלט של תושבי ותושבות העיר: בניסוח המידע, אי נגישות שפתית וטכנולוגית .

| הקהילה החיפאית ראויה לתחושת ערך

מאיה אנג׳לו, סופרת, משוררת, פילוסופית ושחקנית אפרו אמריקנית, שהיתה דמות חשובה מאוד בתנועה לזכויות האזרח של ארצות הברית אמרה: ״למדתי שאנשים ישכחו את מה שאמרת, אנשים ישכחו את מה שעשית, אך אנשים לעולם לא ישכחו את הדרך שבה גרמת להם להרגיש״

ההרגשה ששוררת היום בקרב רבים מתושבי חיפה היא קשה והתושבים חשים עצמם חסרי ערך בעיני ההנהגה. התחושה היא שאין בחיפה מנהיגות הרואה את טובת התושבים והתושבות לנגד עיניה. תחושה זו צומחת מתוך הרחובות המלוכלכים והמוזנחים, קהילת חזירי הבר המשגשגת, הרגרסיה הקשה בארועי תרבות, אי הוודאות הכללית, מצב החינוך, במופעי אימים ממועצת העיר והתבטאויות לא ראויות של צמרת המנהיגות החיפאית.
הציבור בחיפה למוד מאבקים מתקופת יהב. מאבקים קשים ונחושים. לזכותו של יהב יש לומר שהוא ידע לזהות תפנית בהלכי הרוח, לעצור ולהטות אוזן גם ברמה הכי אינטרסנטית ולו בכדי להציל את מעמדו. הוא עשה זאת מאוחר מדי ושילם בשלטונו.

| מנהיגות של אגו ולא של אקו

השלטון הנוכחי מסרב להקשיב ומתעקש להסתגר בעצמו, בלשכתו, במינהלת 2030 שהיא החממה הפרטית שלו ומפגני עליצות והתפארות בערוצי התקשורת והפרסום העירוניים המגוייסים להאדרת דמותה של צמרת השלטון המקומי. זוהי מנהיגות של אגו ולא של אקו.

זוהי מנהיגות שמשדרת מסר לתושבי ותושבות העיר שהם הדבר הכי מיותר בחיפה. הם מפריעים לראש העירייה עינת קליש רותם לחלום ולהגשים את חלומותיה. לא חשוב אם הם מתאימים לעיר ואם לאו. העיקר שהיא מגשימה את שאיפותיה.

והציבור? האם כל זה מתאים לו?
הציבור ישפוט.

הגיבו כאן לכתבה

18 תגובות
 1. צעירה אמר/ה

  כל הכבוד גילה על מאמר והסבר מרשים.
  אקו במקום אגו. אכן!

 2. א.ד. אמר/ה

  בישראל, כל מנהיגות ולאמשנה באיזה תחום, היא מנהיגות של “אגו”. אצלנו זה ב-DNA שהאגו מעל לאקו.

 3. איריס אמר/ה

  גילה כותבת יפה כרגיל.
  ונקווה שראשת העיר תסיים מהר את כהונתה ויבחר במקומה מישהו שרואה את טובת התושבים לנגד עיניו.

 4. אריק שטיינר אמר/ה

  כל הכבוד לגב’ לבני-זמיר ולמו”לים היקרים של חי-פה על פרסום מאמר דעה אמיתי, נוקב וכואב

  מחכים לשינוי!!

 5. ירון חנן אמר/ה

  מסכים מאד עם המאמר הארוך והנכון הזה. אציין כי דמוקרטיה בריאה משמעה שלטון הרוב וכיבוד המיעוט. האחריות של הרוב לא רק לדאוג להוביל את האידיאולוגיה שעבורה נבחר אלא גם לדאוג לזכויות יסוד של המיעוט במדינה איכותית וסובלנית.
  הקואליציה מנהלת את השלטון אך אל חבריה לזכור כי להם אין ערובה וביטחון שבעתיד חבריה לא ישבו באופוזיציה. לכן בדמוקרטיה בריאה יש לכבד גם את האופוזיציה, לא למדר את חבריה ולשתף את האופוזיציה על פי גודלה היחסי בועדות וגופים שלטוניים. גם חברי האופוזיציה מייצגים ציבור חשוב שמאמין בדרכם ובמנהיגיהם. אבל בל נטעה, גם לאופוזיציה יש תפקיד בדמוקרטיה בריאה ואסור לשכוח אותו: מחד הם “כלב השמירה” שמאזן את הכח השלטוני ולכן תפקידה לבקר את השלטון, לשאול שאלות, לבקש הסברים להחלטות המובאות להצבעה מטעם השלטון, להציע הצעות החלטה חליפיות ולהשמיע את קולם של התושבים שלא מרוצים מהשירותים שהם מקבלים.
  כללי המשחק מחייבים את שני הצדדים. הצד שהפסיד בבחירות צריך לקבל את הפסדו בכבוד ולהכיר בחשיבות תפקידם כאופוזיציה. כאשר האופוזיציה (המיעוט) לא מכירה בהפסדה ומנסה לשבש את סדרי השלטון בכל מיני מניפולציות מוגזמות שממש מפריעות לנהל את השלטון, הם פוגעים בציבור וגם בעצמם. כך גם כאשר הקואליציה פוגעת תוך ניצול כוחה בזכויות המיעוט ומנסה להצר את צעדי האופוזיציה ולרדוף את מבקריה ואת הלגיטימיות של הביקורת והדרישה לקבל מידע והסברים.
  נראה לי שהן בכנסת והן במועצת העיר חייבים נבחרי הציבור להכיר את האיזון העדין הזה ולשמור עליו ככל האפשר, גם אם לא פעם הרגשות והתסכול משתלטים על ההיגיון הבריא ואז “הבטן” מנהלת אותם ולא “הראש”, חשוב להיזכר מהי דמוקרטיה בריאה!

 6. הדרך שבה צוק וקליש גרמו לחיפאים להרגיש אמר/ה

  כותבת גילה לבני זמיר: ״מאיה אנג׳לו, סופרת, משוררת, פילוסופית ושחקנית אפרו אמריקנית, שהיתה דמות חשובה מאוד בתנועה לזכויות האזרח של ארצות הברית אמרה: ״למדתי שאנשים ישכחו את מה שאמרת, אנשים ישכחו את מה שעשית, אך אנשים לעולם לא ישכחו את הדרך שבה גרמת להם להרגיש״ – נדמה שקליש וצוק, מיומם הראשון בלישכה, גרמו לכל כך הרבה אנשים – עובדי עירייה, נציגי ציבור, חברי מועצה, ורבים מתושבי חיפה – להרגיש מושפלים, שקופים, חסרי ערך, מיותרים. ההרגשה היא שאין בחיפה מנהיגות הרואה את טובת התושבים והתושבות לנגד עיניה. במקום זאת, יש היום בחיפה הנהגה מסתגרת, מתנשאת, מזלזלת, פוגענית וזחוחה, הנהגת עיר שלא רואה את התושבים ממטר. התחושה הרווחת היום בקרב ציבור גדול בחיפה היא שכלו כל הקיצים ושקליש וצוק חייבים ללכת. הגיע הזמן להנהגה חדשה – מקצועית, אחראית, שקולה, מכבדת, אמינה. הגיע הזמן לרוח חדשה – טובה יותר מהרוח הרעה המנשבת כבר למעלה משנתיים וחצי בלשכת צמד ראשי העיר חיפה. הגיע הזמן לשינוי. כי לחיפה ולחיפאים מגיע טוב יותר!

 7. אייל חיפה אמר/ה

  עוד “בוגרת” של קרן מנדל אותה הקרן המסיתה את שוטרי ישראל ואנשי צבא למסרים של השמאל הקיצוני.
  מה מצחיק לשמוע מאנשי רשימת מרצ הקיצונית למועצת העיר על אגו מול אקו כשכולכם עסקתם בבחירות רק בקרבות על מיקומים ואגו. חה וחה להטיף לקליש.
  מנהיגות זה לקבל החלטות קשות ולא פופולריות, ולא רק להיות חביב הקהל ופופוליסט.
  קרן מנדל כמו יצר עמותות וקרנות ההסתה ושטיפת המוח. נזק אדיר שיוצר הנהגה חלשה, תבוסתנית, שאינה מנצחת בקרב על בטחון הפנים או החוץ בישראל ואת הערעור בהרתעה ובלחימה אנו מרגישים. מזעזע שזרועות התמנון האלו של הקרנות חודרות לכל מקום

 8. גל אמר/ה

  …עוד “מנהיגה” כמו גילה זמיר ואבדנו!

 9. יובל לסמן אמר/ה

  הבעיה היא לא במנהיגות אלא בחוסר אידיאולוגיה שסביבה ניתן לקיים שיח בלתי מתלהם , והשאלה היא בראש וראשונה כיצד להגדיר את הזהות שלנו בחיפה ,כמובן שאין כאן אחדות ונסיון להתאחד ,אלא ליצור איזה בסיס לקיים דו שיח שיאפשר לפחות להכיל את חילוקי הדעות וזאת רק כאשר מתכנסים סביב אידיאולוגיה בסיסית משותפת שתוביל למכנה משותף רחב החוצהאת כל אבל את כל המיגזרים המרכיבים את המירקם האזרחי בעיר שלנו היפה

 10. חנה מורג אמר/ה

  תודה גילה.
  תודה על החידוד, על הסדר במושגים המסייעים להבין אנא אנו באים.
  מנהיגות מצמיחה מול מנהיגות גודעת
  מנהיגות מאפשרת מול מנהיגות מצמצמת
  מנהיגות מטייחת מול מנהיגות הלוקחת אחריות
  מנהיגות מכבדת מול מנהיגות דורסת
  מנהיגות נוכחת בעת חירום, מול מנהיגות נבלעת ודוממת
  בעיתות שכאלה.
  מנהיגות מובילה מול מנהיגות מובלת.
  כן, הרבה מאד חומר למחשבה על עתידנו 🙏🏻

 11. מרים קרן סיבובית בננה אמר/ה

  וואוו, איזו גבבה ארוכה ומתחסדנת, העמוסה סיסמאות נבובות ואמירות ריקות מתוכן. גם ההתגאות ב”קרן” הזו שמימנה את הכותבת הזו, שלא מפסיקה לעוף על עצמה ולהתפעל מבבואתה, מעוררים גועל. גם כל “התשבחות” שמעמיסים עליה חסידיה השוטים רק מעוררים את החשד שמתחת לעשן שמיצרת הכתבה, יש אש זרה של אינטרסנטיות. אותי הכתבה הזו רק שכנעה, שקליש עושה כנראה פעולות נכונות בעירייה ויש מושחתים המעונינים בסילוקה.

 12. גלעד אמר/ה

  מרים קרן סיבובית בננה . . אנחנו מסתכלים על השורה התחתונה, שום דבר לא נעשה כאן תחת הנהגתה של הגברת קאליש וזה אומר הכל.

 13. לוטן לרון אמר/ה

  מה לא ברור? לי זה ברור מאוד,הד”ר קליש הנכבדה מאסה בהוד דוקטוריותה שם האשמה כזכור בפלילים,ובחרה במקצוע עם הגנה משפטית מובנית כשכל מה שהוד ראש ,ולא ראשת שאין כזה בעברית,העיר צריכה היא או לא להגיב כלל או לסלק את אזרחיה כעדת זבובים טורדניים,נותרה רק שאלה אחת מתי הבחירות לראשות העיר???….מתושב העיר חיפה בן 72 שנולד בביה”ח בתר ז”ל ובוגר “חוגים” של אלן ויאיר כ”ץ ועוד ועוד

 14. מרים קרן סיבובית בננה אמר/ה

  גלעד ולוטן, כמה נאיביות התקפלה בשניכם. אם המחלקות בעיריה לא מבצעות תפקודן משום שראשת העיר מאימת על בכיריהן, אז “ייבוש החולה” זו פעולה בעלת אפקט. מפסיקים לתפקד ומטילים אשמה על ראשת העיר. תחשבו: מהי הביקורת הכי נוקבת כנגדה? נכון “הטיפול בחזירים”, אבל ביננו ה”טיפול בחזירים” כמו הטיפול בעכברושים, ג’וקים ומה לא נמצא באחריות מקצועית! זוכרים מה קרה כאן, מחלקה עירונית אחת הטילה אחריות על מחלקה ממשלתית ונוצר כיאוס. זה היה מכוון מראש. מה, וטרינר עם רשויות הטבע אמור לטפל בזה. קליש צריכה לטפל בבעיות חשובות בהרבה!! ואתם בולעים את הלוקש. תפנימו קליש מאימת על המושחתים והם מנסים לייבש אותה!!

 15. אייל אמר/ה

  מפלתה של קליש הייתה בבחירה שלה להתנכל למי שתמכו בה, ולהכניס לקואליציה אנשים גרועים, קיצוניים, חסרי נסיון, פלגנים שהתנהגו בצורה ברוטאלית, הסיתו מיד עם כניסתם לתפקיד, הביאו מהומות מכוונות ואיומים.
  כזה היה דב חיון.
  כזה היה רג’א זעתרא.
  כשאלו האנשים הקיצוניים שקליש בחרה להקיף עצמה – חד”ש ומר”צ ההרסניות (אצל יהב לא היו בקואליציה! עשה בשכל!) אין פלא שהציבור שבחר בה אמר עד כאן ואיבד אמון.

 16. מרים קרן סיבובית בננה אמר/ה

  שטויות במיץ. מר”ץ וחד”ש קיצוניות? ואתה מה? אתה בטח מתנחבל מוסרי, ביביסט פטריוט דביק. ופחוס פדחת המאמין באיזה עלועים שיש לו יותר שרירים מאללה, נכון? קליש הנפלאה היא מינוי מהשמיים ממש. גם אדריכלית וגם אורבנולוגית מבריקה שנדרשה לעירנו. והנה מה? חבריך הנלוזים במוסדות העיריה ובתוך המועצה, מסרבים להכנע לה. שחיתותם המתפרצת שנמשכת שנות דור ומעלה מונעת מהם לשתף פעולה עם ראשת עיר מתקדמת ומוסרית. אז לפתע היא אשמה שלא מטפלים בחזירים, או שלא גוזמים ענפים, או שלא מסלקים מטרדים עמו האזבסט בליאו בק. “דר קאליש היא הוטרינר, היא מפנית האזבסט וגוזמת הענפים ומסלקת המשוגעים… גי כבר. אפילו טלפונים ללישכתה שלא לדבר על מכתבי אזרחים, הכל הולך לפח…. נו באמת מושחתים, די כבר!! לא יעזור לכם!!! אז עכשיו מנסים להחזיר את הפומפוז השמן והמושחת הראשי לראשות העיר ופתאום הפלא ופלא הכל יעבוד…. חלם כבר אמרנו.

 17. אנטון אמר/ה

  מה שקורה עכשיו בעיר שלנו זאת הדמוקרטיה אבל הצד הפחות יפה שלה. כשהאופוזיציה מזלזלת מיום הראשון בקול הציבור החיפאי אשר עשה את הבחירה שלו, החליף את השלטון ומחכה לבחון את התוצאות בבחירות הבאות. איזה אסון התרחש בעיר שלנו אשר מצריך קיצור הקדנציה של ראש העיר המכהן? אסון אובדן השליטה והפגיעה באינטרסים האישיים של נציגי השלטון הקודם לא נחשבים בעיני הציבור. המראה קשה לצפיה חברים..

 18. חן. א. אמר/ה

  קליש הביתה ויפה שעה אחת קודם.
  לא הועילה בדבר רק הזיקה מאד.
  בושה לעיר חיפה שזאת המנהיגה שלה.
  ראש עיר כישלון יחד עם שלל סגניה.

הגיבו כאן לכתבה