מה שמתחולל כבר תקופה ארוכה והתהליך שעברתי עד להחלטה הנוכחית | שרית גולן | חריף – פורום חי פה

דבר העורך: שרית גולן כותבת פוסט חריף על ההחלטה לחבור לקבוצת השינוי ולהדיח את סגני ראש העיר המכהנים. הנכם מוזמנים להגיב בסוף הכתבה.


ברוכים הבאים לפורום החדש – “חריף”!
זהו פורום התושבים ובו פוסטים חריפים, דעות, מימים וציוצים שכדאי להכיר.


כמה מילים על מה שמתחולל כבר תקופה ארוכה והתהליך שעברתי עד להחלטה הנוכחית


זה לא סוד שבבחירות המקומיות האחרונות נמנעתי מלתמוך במועמד כזה או אחר לראשות העיר. ביחס לראש העיר המכהנת, הבעתי את הסתייגותי בשל חוסר נסיונה בניהול והרשעתה בעבירה של תכנון ובניה.

בסופן של בחירות, עינת זכתה כאשר ניכר היה שהדבר נעשה יותר על בסיס “רק לא יונה” מאשר בשל אמונה ביכולותיה. משנבחרה, הגעתי למפגשי המו”מ בנפש חפצה תוך שאני מציגה את דרישותי ותפיסת עולמי. קיבלתי הבטחות רבות ונתתי הזדמנות להיווכח אחרת. כך נכנסתי לקואליציה לאחר שקיבלתי על עצמי את תיק איכות הסיבה ומינויי ליו”ר איגוד ערים להגנת הסביבה. ניסיתי בכל מאודי להשפיע בשלל הנושאים החשובים לכולנו אך נוכחתי לגלות כי הדבר לא באמת יסתייע הואיל וראש העיר בחרה פעם אחר פעם לילך לבדה. בדיעבד, התחוור לי כי צדקתי בתחילה.

מהר מאוד נוכחתי לגלות כי ראש העיר מתנהלת מתוך חרדה ותחושת רדיפה, נמנעת מלשתף פעולה עם חברי המועצה בקואליציה שלה, מסוגרת בלשכתה עם אנשי שלומה ואומרי ההן, שחלקם לטעמי מסבים לה רק נזק ובעיקר, לא קשובה לשמוע דעות שונות משלה. היא פועלת על סמך קונספציות ואלו מנחות את דרכי פעולתה גם במחיר הרס של קשרים והזדמנויות, עבודת אנשי מקצוע, מחלקות עירוניות ואף תאגידים.

מזה חודשים רבים שראש העיר אינה בקשר, אינה פועלת בשיתוף פעולה בתחום הסביבה, נמנעת מלהתייעץ עימי ועם איגוד ערים לסביבה שבראשותו אני עומדת כשהיא וסגנה אשר לא אחת ביקרו את האיגוד מפגינים בורות גדולה ביחס לסמכויותיו ולתפקידיו, מצרה את צעדיי בועדת איכות הסביבה תוך שהיא מונעת ממני העלאת נושאים לדיון ויישום המלצות הועדה, מונעת הקמת ועדה מקצועית לטיפול בעיוותי ארנונה, בניגוד להסכם הקואליציוני ומסמך שהכנתי בנושא זכה להתעלמות מוחלטת מצידה. על כל אלו לא נעניתי למיילים, שאילתות למועצת העיר לא זכו למענה או שנתקבל חלקי בלבד, חומרים שביקשתי לא הגיעו ויותר מכל, זכיתי לכינויי לעג לא אחת.

התנהלות ראש העיר וממלא מקומה ביחסים מולי (אשר היו דומים ליחסיה עם מרבית חברי הקואליציה) הגדישה את הסאה כאשר בעודי מתאבלת על אובדנו של אחי, פירסמו כי השניים ניהלו מו”מ קואלציוני מאחורי גבי בהתייחס לאיגוד ערים להגנת הסביבה חיפה. עוד לא סיימו לנסות ולהכחיש הדברים ומייד פנו והשמיצו האיגוד בראשותי מעל גלי האתר כשאני עוד יושבת עם משפחתי בבית אימי בירושלים אליו כמובן לא הגיעו. הם הגדילו לעשות כאשר נחשון אף טען כי האיגוד אינו רלוונטי (כאמור, מבלי שביקר בו ולו פעם אחת).

תוכניתם להקים מערך ניטור נוסף, מבלי להבין כי המערך של האיגוד הינו מערך השייך לרשויות החברות בו בהובלת העיר חיפה, רק המחישה עד כמה הם חסרי מקצועיות בקבלת ההחלטות ואין להם בעיה בבזבוז כספי התושבים החיפאים על קפריזות ילדותיות.

חוסר שיתוף הפעולה שלהם בנושאים רבים כמו בעניין פינוי האסבסט מבית הספר ליאו בק, באי קידום חקיקת עזר למניעת חד פעמי מחופי הים, בטיפול הגרוע בסוגיית חזירי הבר, באי קידום ממשי של תחבורה חשמלית, של עמודי טעינה חשמליים ותאים סולאריים לעיר כחלק מצמצום משבר האקלים – כל אלה פגעו בשוטף בעיר חיפה ובתושביה.

בנוסף לכל המצויין מעלה, איפשרו ראש העיר וסגנה שיח פוגעני, ביריוני ואלים מצד חבר סיעתם ומצד תומכיהם כמו גם נציגיהם בועד נווה שאנן והיו”ר שלו שפיטר את נציגתי מהנהלת הועד לאור שאילתא שהעליתי בגין סגירת בית ספר גבריאלי.

ראש העיר הציגה לא פעם כי היא נעדרת יכולת להנהיג את העיר הזו, אינה מסוגלת להתוות דרך בטוחה ומגייסת של הציבור ונוהגת בגישה של הטלת אחריות על קודמיה או על רשויות אחרות. הציבור החיפאי איבד אמון ותקווה במנהיגיו.

הגיבו כאן לכתבה

20 תגובות
 1. א.ד. אמר/ה

  אכן קליש נבחרה על בסיס “כל דבר, העיקר לא יונה יהב” … טעינו בגדול, קיבלנו את הדבר הכי גרוע שיכול להיות.

 2. די לשחיתות אמר/ה

  הגיע הזמן לאיחוד עיריות חיפה-קריות-נשר לעירייה אחת שתפעל למען התושבים, תחסוך בעלויות ויהיה לה את הכוח והכסף להוביל מהלכים גדולים באיזור שלנו!!! עירית חיפה לא עושה כלום ואין לה גם כוח לעשות משהו כל היום מתעסקת בשטויות במקום במשיכת מקומות עבודה מהמרכז היקר לחיפה היחסית זולה והעפת המתקים הפטרוכימיים במהירות!!!!

 3. אייל חיפה אמר/ה

  סגירת מנהלת 2030. ביטול סגן 4 ו5 בשכר. והעברת המליונים לרווחה קייטנות סייעות ספורט ותרבות.
  חגיגת המקורביזם חייבת להיפסק

 4. ריטה אמר/ה

  יש לנו בעירנו מאפיונרת כמו שלמדינה היה מאפיונר,יש פתגם שאומר קול כלב יבוא יומו קליש לכי לכי לכי תושבי חיפה ר ו ב ם לא מעונינים בך והם מודים באשמה

 5. ריטה אמר/ה

  האשמה שבחרו בך

 6. עבודיאן אביאל אמר/ה

  אני בשוק ממה שקורה פה איך שכול המועצה נהיו כמו לא יודע מה אחד רוצה לטרוף תשני מה קרה למה תדאגו לעיר לרווחה לתושב לאזרח לזקוקים לאלה שחסריי יישע שחוסמים להם מדרכות אל ימין ואל שמאל תתעוררו גברת שרית גולן אני מכיר אותך וגם ממך אני מזועזע לא מתאים לך כך להיתנהג את אחת שדואגת ואכפתית ניר בעניי אתה היחיד שמקשיב שעוזר,שמסייע ברגע שזקוקים לך ותמי ברק,גם את ייצא לראותך כמה פעמים אישה מדהימה שנלחמת למען התושב דוקטור קליש מקווה שתצליחי ותמשיכי לנהל עיר כמו שצריך וכמו שמקובל חבל שחיפה תהרס זו עיר בירת הצפון אנו התשובים אוהבים תעיר ורוצים שיהיה לכולנו טוב בא ושנוכל להמשיך להיות בירת הצפון

 7. ט. אמר/ה

  תכלס, קאליש דירדרה את העיר למצב הכי גרוע שלה אי פעם.
  אין לה טיפת הבנה בניהול.
  אין לה הבנה בהאצלת סמכויות.
  אין לה טיפת יכולת לעבודת צוות.
  אין לה טיפת בושה לעשוק את התושבים ולהרוס טיפה אחרונה של איכות חיים שנותרה בעיר המתפוררת חיפה.
  לו היה לה טיפת שכל לא היתה זקוקה לרוץ לבימ”ש מחוזי חיפה ביום האחרון וברגע האחרון (13:30) להתחנן שיקבלו את ערעורה כך שתוכל להגיש מועמדות בבחירות האחרונות.
  לו נותרה בה טיפת הגינות (אם בכלל היה לה) היא תחסוך מתושבי חיפה את המשך נוכחותה ההרסנית בעירית חיפה. נמאסת קאליש. נמאסת!

 8. אביבה אמר/ה

  שרית היקרה את גדולה מהחיים את השראה לכולנו חזקי ואמצי .את תגיעי רחוק כי את יצוקה מחומר של מנהיגות ערכית ומקצועית.

 9. פיטר פן גוטמן אמר/ה

  כל מלה בסלה

 10. זהבה אמר/ה

  קאליש כאפיש…לכי!!!

 11. עפר אמר/ה

  מסכים עם כל מילה.
  הצבעתי לקאליש לא רק בבחירות האחרונות אלא גם בקודמות שבהן לא זכתה.
  חשבתי שצריך מישהו חדש רעב ועם רעיונות חדשניים שיחליף את ההנהגה הקודמת שלדעתי עברה למצב טייס אוטומטי – פחות השקיעה בלחדש ויותר בלהמשיך ולדאוג לפנסיה.
  כבר מההתחלה לאחר שקאליש נבחרה היו סימנים מעוררי דאגה אבל העדפתי לתת 10 ימי חסד. אולי באמת היא לומדת את המצב ועוד חודש,חודשיים שלושה תתחיל בעשיה. אבל כלום ושום דבר, שמעתי מכמה וכמה גופים שונים שניסו ליצור איתה קשר ונתקלו בדלת סגורה.
  גם אני בכל תקופת כהונתה שלחתי הודעות הצעות ורעיונות לשיפור המצב בעיר.עד לשבוע האחרות מעולם לא זכיתי לתשובה אפילו לא מסגן העוזר של המזכירה לעיניני שטויות במיץ.
  השבוע במפתיע ודווקא אחרי שכתבתי בפייסבוק תגובה שנבעה מתיסכול – בסרטון שצולם על רקע השריפה שהיתה בנו”ש קאליש דברה כמה העיריה עשתה כדי לעזור לתושבים המסכנים, לא יכולתי להתאפק וכתבתי לה ” זוזי הצידה את מסתירה את מה שקורה” ואז להפתעתי קבלתי מענה, אוטומטי אבל מענה “מסיבות טכניות אני לא יכולה לענות כאן אבל אפשר לשלוח לי מייל וצוות הלשכה יטפל בפנייתך” שלחתי מייל לכתובת שנמסרה וכאן זה נגמר.
  היא לא מדברת עם התקשורת למה שתדבר עם התושבים ?
  יש הרגשה שכל מה שהיא עושה יוצא הפוך. אם היא תגיד בוקר טוב מייד תשקע השמש ויחשיך.
  אולי יש לה כוונות טובות אבל היא מצליחה להסתיר אותן יופי.
  חבל, ממש חבל שאנחנו מדרדרים ככה. ואפשר לתקן את המצב להפסיק לשמוע ליועצי אחיתופל ולהתחיל להקשיב לרחוב ובעיקר לאלה שלא תמיד נעים לשמוע את דעתם.

 12. שמואליק גלבהרט אמר/ה

  לא נאה להפיל עכשיו הכל על קליש, אחרי שמתחילת הקדנציה העניקה לה שרית תמיכה וגיבוי, ולא שמענו ממנה כל תלונה. יתרה מכך- העניקה גיבוי גם למנכ”ל האיגוד, ודחתה בזעף תלונות מתועדות נגדו על סילוף חוו”ד מומחים, באופן שגונן על מפעלים מזהמים. שנתיים וחצי היא עומדת בראש האיגוד, ועדיין הוא מורדם ומונשם. הירוקים ופעילי סביבה נאלצים להאבק בעצמם, בועדות ובבתי משפט, נגד עוולות סביבתיות במפרץ הנתון לאחריותה, מהגשר המפלצתי שפוגע בשייט הספורטיבי בקישון, ועד תכנית חנ”י להסב את פארק הקישון לפארק מכולות. איפה האיגוד שהיא עומדת בראשו, בכל המאבקים האלה? הביקורת שלי מכוונת לפעילותה, ואני מקווה הפעם לתשובה עניינית, ולא הכפשות אישיות על האופי שלי.

 13. רמי חן אמר/ה

  דברים קשים. מה שידענו זמן רב עולה וצף מצד האנשים שראו את תפקוד ראשת העיר מקרוב, אלו שעבדו עימה (כלומר לא יכלו לעבוד…). וכל הכבוד לשרית גולן. לא קל לצאת נגד מי שהאמנת וחברת עמו לקואליציה כדי להוביל את העיר, ולא קל גם להודות בכך שעשית מהלך שגוי. אך דבריה חשובים ביותר לכולנו כיוון שהיתה חברת קואליציה, ולא עוד מישהו מהאופוזיציה שמחפש לנגח את ראשת העיר והקואליציה שלה. דבריה חשובים כדי להתחיל להוליך שינוי ולהחזיר את העיר למסלול הנכון.

  לנוכח הגילויים וההצבעה של רבים מחברי המועצה נגד ראש העיר, חייבים כל תושבי העיר לכתוב לה מכתבים, ישירות אליה ואל לשכתה, שתבין שדיי!!! שתניח לעיר ותלך לביתה, ויפה שעה אחת קודם. הנזקים הרבים שגרמה הולכים ומצטברים.

 14. עירית+לנדסברגר אמר/ה

  תודה לכם על השיתוף. שמחתי. שיבואו ימים טובים יותר לכולנו.

 15. רות בלומנפלד אמר/ה

  עו”ד שרית גולן כותבת “נוכחתי לגלות כי ראש העיר מתנהלת מתוך חרדה ותחושת רדיפה”. חרדה ותחושת רדיפה לא נובעים מאפס, יש להן סיבה. חרדה ותחושת רדיפה יכולות לשתק גם את האדם הראוי ביותר. היה מועיל, אם כל אחד היה שואל את עצמו אם הוא לא תרם לתחושות הרדיפה והחרדה הללו, ואם המצב שנוצר, של עיר בנסיגה, הוא בגלל חוסר שיתוף פעולה וניסיונות להכשלתה של ראשת העיר.

 16. Richard אמר/ה

  איפה ההופעות בימי שישי ובפסטיבלים?
  מתי יתחילו לדלל את חזירי הבר?

 17. יורם אמר/ה

  הגיע זמנה של קליש ללכת הביתה וככל שתקדים כך יוטב לעיר.
  נכשלה בניהול. עיריית חיפה גדולה עלייה.

 18. אילנה אוחנה אמר/ה

  על פינוי בינוי שזה אחד הנושאים החשובים ביותר הכתבה לא מדברת. הבתים במצב של סכנת מגורים דבר שנקבע ע”י מהנדס העיר כמו בקרית אליהו שכל האישורים התקבלו רק לעלות על השטח ולהתחיל בעבודה וגם כאן רשאת העיר לא פועלת ללא סיבה מוצדקת. למרות כל הפניות של הדיירים והיזם אין שום התקדמות.

 19. דין דין אמר/ה

  חיפה זקוקה לבולדוזר שיפנה את העפר קרי ראשת העיר והמועצה .למנות עסקן זה או אחר לא יביא אותנו לשום מקום ויפה שעה אחת קודם.

 20. להב אמר/ה

  נאמנים עלי דבריה של שרית גולן.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור חריף הפורום
 4. סגור והמשך בכתבה זו