"שקט כזה, שמונע צחוק או הרמת קול" | סא"ל אמנון לייבוביץ' מחיפה בפוסט מצמרר מאתר האסון במיאמי | פורום "חריף" – הפוסטים של תושבי חיפה

סא"ל אמנון לייבוביץ' מחיפה הוא ראש אגף בינוי ותחזוקה בטכניון ומהנדס יחידת החילוץ הארצית של פיקוד העורף (היחצ"א). אמנון הוזנק למיאמי כדי לסייע באיתור הנפגעים באסון קריסת הבניין. אמנון מוקפץ למבצעים במסגרת שירות המילואים שלו ב-20 שנה האחרונות והוא השתתף במשלחות לנפאל, מקסיקו, ברזיל ועוד…

הנכם מוזמנים להגיב בתחתית הכתבה. תודה.


בפוסט מצמרר, מתאר אמנון את מה שעובר עליו במבצע החילוץ:

"לפני 10 ימים הוקפצנו לסייע באיתור וחילוץ לכודים במיאמי – ומאז הימים והלילות מחוברים לרצף ארוך ללא התחלה וללא סוף. עבודה רציפה עם הפסקות לשינה קצרה, מזג אוויר מטורף שמגיע עד 40 מעלות, פרקים של גשם שוטף. באמריקה אין אמצע – או גדול מאוד או ענק. הבניין שקרס התנשא לגובה של 12 קומות, דירות של 300 מ"ר מול האוקיינוס עם אדם אחד שחסר. עבודה מאומצת מאוד של כוחות החילוץ, עם כל מאמצי הגוף והנפש.

בכניסה למלון חשים מיד שקט כזה, שמונע צחוק או הרמת קול, כולם כל כך מנומסים. אולם ההתכנסות מלא בכאב ובסבל עד התקרה, הלב מתכווץ מעצמו והדמעות עולות רק מהשהיה במקום שכזה.

ואני חוזר ממשמרת באתר מאובק ומזיע, מגיע לתדרוך היומי לענות על שאלות – 'האם יש סיכוי? האם יש חללי אוויר? הבן שלי יודע מה זו רעידת אדמה, ייתכן שהוא הספיק לברוח? אני בטוח שהם ברכב בחניה'. ואני, שהתשובות ידועות לי, צריך לנסות לבנות מעגלים של הבנה בלי להגיד את המובן, מראה להם תמונות של הדירות לאחר ההרס ומקבל חיבוק מטלטל עם בכי קורע לב על הכתף, והלב מחסיר פעימה.

אני חייב לחזור לאתר, איך אפשר לעלות לנוח? אורז את עצמי מחדש, קפה ולעבודה. שעה אחרי שעה ברצף הזמן מתגלגל, ללא הבדל בין יום ללילה. מגיע לאתר, מולי אלונקה עם גופה וחולצת כבאים עליה. אני מבין ישר – זו אשתו לשעבר של הכבאי שעבד איתנו כדי למצוא את גרושתו ואת הבת שלו, כתף לכתף. החברים שלו רואים אותי ועוזבים הכול. אמריקאים ענקיים בגובה 2 מטר, עם ריח העבודה עליהם, מחבקים אותי אחד אחד, ואומרים 'היא הייתה איפה שאמרת, אין כמוכם, תודה שבאתם, אנחנו בשבילך עד סוף העולם'.

הרגע הזה היה שווה את הכול. מאותו הרגע נהיינו כולנו האנשים עם האחריות העצומה באתר – מנחים איפה לחפור והיכן לחפש. תודה לחברים מהמשלחת, תודה לצוות האחורי שלנו שהכין את כל תכניות ההנדסה, תודה למשפחות שלנו שנתנו לנו לעזוב הכול ולהיעלם בחור השחור של משימות הצלה סביב הגלובוס.

תם ולא נשלם – יחצ"א אל האינסוף ומעבר לו!
סא״ל אמנון לייבוביץ, מהנדס במשלחת החילוץ והסיוע לאסון במיאמי.


ברוכים הבאים לפורום – "חריף"!
זהו פורום התושבים ובו פוסטים חריפים, דעות, וציוצים שכדאי להכיר.


לא ניתן להגיב