סיום קורס מפעילי כלי טיס מאויש מרחוק ה-37 • הכירו את הבוגרים מאזור חיפה

טקס סיום קורס מפעיל כטמ"ם | דובר צה"ל

השבוע נערך טקס סיום קורס מפעיל כטמ”ם (כלי טיס מאויש מרחוק) ה-37. היה זה טקס מרגש, בסימן 20 שנה לבית הספר למפעילי כטמ”ם.

הכטמ”ם לוקח תפקיד מרכזי בהגנת שמי המדינה והמפעיל אחראי על כלל מערכות הכטמ”ם, מקבל החלטות באירועים מבצעיים ואמון על ליווי וסיוע לכוחות קרקעיים מהאוויר, איסוף מידע מודיעיני והעברת חוזי בזמן אמת מכל הזירות. בכל תרגיל ומבצע כטמ”ם נמצא בשמיים ואף בעזרתו יש לחיל האוויר ולכלל צה”ל עליונות אווירית.

טקס סיום קורס מפעיל כטמ”ם

את הקורס סיימו 27 צוערים, מתוכם צוערת אחת, שימשיכו לקורס אימון מתקדם ולאחריו ישובצו בטייסות המבצעיות של המערך וחלקם ביחידת “זיק” של חיל התותחנים.

הכירו את בוגרי קורס מפעיל כלי טיס מאויש מרחוק, מחיפה והסביבה

סגן ע’ בן 24 ממועצה אזורית “חוף הכרמל” האח האמצעי מבין ארבעה, תחביביו של סגן ע’ הם רכיבה שחייה ובישול. ע’ למד בבית הספר “המשותף חוף הכרמל”. ע’ התנדב בתנועת הנוער “האיחוד החקלאי”. לאחר התיכון המשיך לשנת שירות במסגרתה התנדב בשכונה עם אוכלוסייה מוחלשת, במטרה לסייע לחברי השכונה להשתלב במעגל העבודה. ע’ התגייס באוגוסט 2016 ללוחמה בחיל התותחנים, שם בשלב מאוחר יותר, לאחר סיום טירונות וקורס מפקדים, יצא לקורס קצינים. בסיום קורס הקצינים וההשלמה החיילית שירת כקצין סיוע אש בחטיבת עזה “דרומית”. לאחר מכן המשיך לפקד על צוערים בהשלמה חילית של חיל התותחנים – שם מחליפו בתפקיד היה מ’, אשר מסיים יחד איתו את הקורס.

ע’ חזר לאוגדת עזה בתפקיד קצין במדור “אופרטיבי” – תפקיד משמעותי בלב העשייה המבצעית.

סגם ע’ מיישובי חוף הכרמל (צילום: דובר צה”ל)

בסופו של דבר, בחר ע’ להמשיך את שירותו המשמעותי בצבא ולהגיע לקורס מפעילי כטמ”ם. הוא מספר שבחר לעשות זאת לאחר שחווה את העשייה של מערך הכטמ”ם “מהצד השני” במסגרת תפקידו מחוץ לחה”א, ע’ הבין את חשיבותם ועשייתם של כלי הטיס הבלתי מאוישים ורצה לעסוק בתחום מקצועי חדש. ע’ מספר: “הקורס מדהים ומקצועי, אתה מקבל המון אחריות על הכתפיים, מלבד להפעיל כטמ”ם אתה לומד גם להיות בן אדם איכותי וערכי”. אחת החוויות שהכי זכורות לסגן ע’ מהקורס היא מבצע “שומר החומות” במהלכו חזר לתפקידו הקודם באוגדת עזה ולקח חלק במהלכים מבצעיים רבים של צה”ל במסגרת המבצע. ע’ מספר שכשחזר לעסוק בתפקידו הקודם במסגרת המבצע, הוא חזר עם ידע מקצועי וניסיון על מערך הכטמ”ם.


סג”ם ג’ בן 21 ממועצה אזורית “חוף הכרמל”. האמצעי מבין ארבעה אחים ותחביביו הם גלישה, בנייה ונגרות. סג”ם ג’ למד בתיכון הריאלי שבחיפה. לאחר שסיים את התיכון החליט שברצונו לתרום לקהילה ובחר להתנדב לשנת שירות בעמותת “איילים” בדימונה אשר עוסקת בהתיישבות ובנייה בפריפריה. סג”ם ג’ בחר להגיע לקורס מפעיל מכיוון שהבין שבתור מפעיל כלי טיס מאויש מרחוק הוא יוכל לתרום מעצמו הכי הרבה שאפשר “הקורס שם דגש רב על דמות המנהיג והערכיות, גם בצבא וגם באזרחות. קיבלתי המון כלים לחיים”, הוא אומר.

סגם ג’ מחוף הכרמל (צילום: דובר צה”ל)

סג”ם י’ בן 20 מתגורר בחיפה ולו אח גדול. תחביביו הם ספורט, גלישת רוח וציור. סג”ם י’ למד בתיכון ‘ליאו בק’ בחיפה. במהלך לימודי התיכון היה חבר בתנועת הנוער “החלוץ” בה בחר להמשיך והתנדב בשנת שירות. סג”ם י’ בחר להגיע לקורס מפעיל מכיוון שהבין שבתור מפעיל כלי טיס מאויש מרחוק הוא יוכל לתרום מעצמו הכי הרבה שאפשר “היחס בין המדריכים לחניכים בקורס מקצועי מאוד. בקורס אתה לומד להיות בן אדם ערכי יותר”.

סגם י’ מחיפה (צילום: דובר צה”ל)

עוד מספרים מסיימי הקורס, כי חשיבות הכטמ”ם בעידן הנוכחי היא מאוד גדולה וכי מערך הכטמ”ם הוא המערך עם הכי הרבה שעות טיסה בחיל, עובד בשיתוף פעולה עם כלל הזרועות בצה”ל ומסייע לבצע את הפעילות המבצעית על הצד הטוב ביותר.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

    כל הכבוד לטיסי וטיסות חיל האוויר אשר סיימו ביום חמישי האחרון את קורס טיס בחצרים. הייתי בטקס כמוזמן ואני מבקש לשבח את הנשיא מר ראובן רובי ריבלין ,את ראש הממשלה ,מר נפתלי בנט,את שר הבטחון,רא”ל והרמטכ”ל לשעבר בנימין גנץ ,את סגן הרמטכ”ל האלוף אייל זמיר ואת מפקד חיל האוויר ,האלוף עמיקם נורקין והמשפחות שבניהם סיימו את הקורס על שנענו להזמנה והגיעו מכל חלקי הארץ כדי לכבד את הטקס בנוכחותם. וכמובן לנירית קופל – וונדרמן,מאתר חי פה של נגה כרמי על הכתבה המרשימה ועל הטקס.שבוע טוב

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור חברה וחינוך בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו