גאווה לחוד ומעשים לחוד – כיצד נראית עיריית חיפה מעבר לקשת? | פרשנות | ד"ר יריב שגיא

מצעד הגאווה בחיפה


אנחת רווחה התגלגלה במורדות הכרמל עת הגיע מצעד הגאווה לסיומו, וגם האירוע בגן האם עבר בשלום. לשם שינוי לא היו בעיות עם המשטרה בארגון האירוע, החרדים לא התקוממו בפומבי וראש העיר הקפידה להימנע מלעלות לבמת האירוע וגם לא הצהירה שום הצהרה משמעותית ביחס לעתיד העיר והקהילה הלהט"בית בחיפה.

| מדוע בעצם לא עלתה ראש העיר אל הבמה לשאת דברים?

דבר ידוע הוא שאירועים הממומנים על ידי הציבור החיפאי, מזמנים הזדמנות לחשוף קבל עם את האג'נדה העירונית ואת התכניות לעתיד בתחום הנחגג. אני לא מתכוון לשיח רדוד של נבחרי ציבור המחבקים את הזמר התורן שלידם ומצטרפים אליו בשירה במלוא גרון. אני מתכוון לצורך באקט מנהיגותי של מנהיג מקומי המתייצב על הבמה ומתאר פומבית ובצבעים חדים חזון ודרך ברורים עבור הקהילה הלהט"בית. דבר כזה נדרש במיוחד לאור מערכת היחסים הבעייתית ביחס לקהילה הלהט"בית ונציגיה בעבר.

מופעי מצעד הגאווה בחיפה 2021 (צילום: עדן קליימן)
מופעי מצעד הגאווה בחיפה 2021 (צילום: עדן קליימן)

| ראש העיר חיפה בחרה שלא לעמוד על הבמה

השמועה אומרת שנוצר סוג של הסכם ג'נטלמני לפיו פוליטיקאים מקומיים לא יעלו לדבר ופוליטיקאים מהשלטון המרכזי דווקא כן. ההסכם הזה שירת לכאורה היטב את ראש העיר שכנראה אינה מעוניינת לנקר את עיני שותפיה החרדיים והדתיים במועצה באמירות מחייבות. וכך הסתפקנו בראש עיר ובעירייה ששימשו לא יותר מחברת הפקה עבור האירוע. ללא ערך מוסף, ללא אמירה חדה לטובת העיר, ללא סכנה לספיגת קריאות בוז נגד ראש העיר כפי שכבר קרה בתיאטרון חיפה, וכמובן שללא שום סיכוי ששותפיה החרדים של ראש העיר יצאו מכליהם.

| גאווה והתנהלות קדומה

האירוע של מצעד הגאווה מהווה מוסד חיפאי ותיק שצמח לצד חיזוקה האיטי והעקבי של הקהילה הלהט"בית המקומית. אך האירוע הפעם היה דווקא בסימן של היחלשות הקהילה הזו. החלטת מועצת העיר לרישום זוגיות לא רק שאינה מיושמת אלא ניכרת התעלמות מצד הנהגת העיר לעצם קיומה. בהקשר זה ראוי לציין שבקריית ביאליק החלו ברישום כזה ללא תקלות מיוחדות.

בעיר חיפה אין מחזיק תיק גאווה, כבר כמעט שנה, ומחזיק תיק הגאווה האחרון עזב את תפקידו בטריקת דלת תוך שהוא טוען כלפי ראש העיר: "חוסר שיתוף פעולה משווע, ניסיונות מתמידים לקיצוצים ונתק תקשורתי מתמיד מצדך. איני מוצא עוד הנהגה עירונית ליברלית ומתקדמת שמבינה מהי החשיבות של פיתוח הקהילה הגאה בעיר".

גם השיפור המסוים במיקום העיר במדד הגאווה (ממקום 7 למקום 4 בין ערי ישראל) אינו מותיר רושם מיוחד לאור הדברים שלעיל. אז אם התמונה אינה צבעונית כל כך, ומעשיה של ראש העיר בתחום אפורים למדיי,  אז נראה שמשהו די חשוב התפספס בדרך…

שר הבריאות ניצן הורוביץ, עם תבור להט ממועצת העיר חיפה • מצעד הגאווה בחיפה 2021 (צילום: עדן קליינמן)
שר הבריאות ניצן הורוביץ, עם תבור להט ממועצת העיר חיפה • מצעד הגאווה בחיפה 2021 (צילום: עדן קליינמן)

| קריסתן של ציפיות התושבים: עדיף אירועים במקום ערכים

אני מסייג את דבריי בכך שאם נציגי הקהילה הלהט"בית בחיפה מסתפקים באירוע צבעוני ותו לא אז שיבושם להם. אבל לי חבל על כך שהאירוע היה רק אירוע נקודתי ונטול זיקה לתהליכים המתרחשים בעיר לאורך השנה כולה. כמה חבל שההתנהגות המנהיגותית משאירה מאחור את המהות והערכים לטובת פוסטרים ותמונות דו מימדיות. זה לא מוסיף כוח לעיר אלא רק דוחף באופן שיטתי את רמת הציפיות של התושבים כלפי מטה. דוגמא סרקסטית במיוחד לכך הופיע בשבוע שעבר בפרסומי העירייה עת דווח בהתרגשות על הצבת "אטרקציה חדשה" בטיילת לואי ועוד בחינם! יודעים מה היא אותה אטרקציה חינמית? משקפת תצפית לכיוון המפרץ ללא תשלום. אין ספק שמיליוני התיירים כבר מתדפקים על דלתות העיר, אבל לא בשביל המשקפת, אלא בשביל לראות את העיר המוזרה שבה משקפת הופכת לאטרקציה.


| אי שם מעבר לקשת?

נראה שיותר ויותר תושבים מסתפקים בהישגים מוגבלים ובאטרקציות מגוחכות, כדי להרגיש שמשהו קורה כאן. אלו בשורות מצוינות עבור ראש העיר, שהכריזה כבר על רצונה לכהן קדנציה נוספת. אבל עבור הציבור החיפאי מדובר בטרגדיה. תושבים מקבלים את המובן מאליו, ולעתים אף למטה מכך, בהסכמה ובהבנה שזה עדיף מכלום. עד לשם הידרדרנו.

חשוב שלא נרגיל את הנהגת העיר לכך שאנחנו מסתפקים במועט. חשוב שידעו שלא ניתן לקנות את שביעות רצון התושבים בצילומים צבעוניים של אירועים ושל מנקי רחובות – מגיע לנו הרבה הרבה יותר!

ובקשר לנציגי הקהילה הלהט"בית, מדוע לא עליתם אתם על הבמה ודרשתם את שמגיע לכם? מדוע לא הצהרתם אתם בראש חוצות את החזון שלכם עבור העיר חיפה?

4 תגובות
 1. גידי מרום אמר/ה

  לצטט אותך ולשאול מה אתה בדיוק רוצה?
  "הנהגה עירונית ליברלית ומתקדמת שמבינה מהי החשיבות של פיתוח הקהילה הגאה בעיר" – איזה פיתוח? מה הקהילה צריכה סבסוד של KY?
  "כמה חבל שההתנהגות המנהיגותית משאירה מאחור את המהות והערכים" – איזה מהות יש כאן, ואיזה ערכים? איזה ערך יש בחיי להט"ב שדוחפים לנו בכח את הצורך במתן לגיטימציה למציאות שלהם, הערך של חיה ותן לחיות, מישהו מפריע להם לחיות את חייהם?
  "ראש העיר שכנראה אינה מעוניינת לנקר את עיני שותפיה החרדיים והדתיים במועצה באמירות מחייבות" – המנקר את עיני הקהילה הגאה נקרא הומופוב חשוך קלאריקל, המנקר את עיני החרדים והדתיים נקרא סובלני וליברלי. האם רק מגזר או קהילה מסויימים זכאים לסובלנות והתחשבות, ואילו מגזר אחר אמור לספוג רפש על דעותיו? להיכן נעלם כבוד הזולת וקבלת דעות באופן חופשי כאשר זה מגיע לשומרי מצוות?
  "ובקשר לנציגי הקהילה הלהט”בית, מדוע לא עליתם אתם על הבמה ודרשתם את שמגיע לכם? מדוע לא הצהרתם אתם בראש חוצות את החזון שלכם עבור העיר חיפה?" – על איזה חזון אתה מדבר, עידוד הנוער לקיום יחסים חד מיניים? חזון שבו יתלו דגלי הלהט"ב בכל חוצות העיר לצד דגלי הלאום ודגלי חיפה?
  רק נתאר לעצמנו אם כולנו נהפוך ללהט"ב, מה יהיה עם הדור הבא??? זה בסדר לא יהיה דור הבא, אין מצב שלהטבי"ת תסכים להיות פונדקאית לזוג גברים שובינסטי הנרתעים מנשים.

 2. אייל חיפה אמר/ה

  מחזיק תיק הגאווה זה – מושג ארכאי סקסיסטי מיותר שמוטב שלא היה בא לעולם. אין מחזיק תיק הסטרייטים, מחזיק תיק החד-הורים ומחזיק תיק הרווקים. הגיע זמן שקהילת הלהט"ב או כל שם אחר (השמות מתחלפים כל הזמן, שמתם לב?) יבינו שאם הם דורשים להיות "כמו כולם" אי אפשר לדרוש תקציבים יחודיים ותיקים. הם לא סקטור והנסיון גם לדרוש סקטוריאליזם ותקציבים ייחודיים ובו בזמן לספר לנו שהם לא שונים ורוצים שוויון פשוט לא מסתדרים יחד. אגב זאת אותה מכשלה של המגזר החרדי והערבי. אם אתם רוצים השתלבות תפסיקו להתבדל. אם אתם רוצים להשתלב תפסיקו להתמגזר ורק להתשתבלל בתוך ארגונים מגזריים ובתוך שכונות מתבדלות. אני מניח שלא ירחק היום שמגזר הלהט"ב ידרוש להקים שכונות נפרדות מהסטרייטים, החרדים והערבים? זה השלב הבא?
  אגב הנסיון להתייחס לכל הופעה, נאום והצהרות שפוליטיקאי במקרה הזה ראש עיר אומרים הוא כמובן כשלון בפני עצמו. יש לנו ראש ממשלה שנתן הצהרות פומביות לפני הבחירות READ MY LIPS לא אשב בממשלה עם מפלגה אנטי ציונית, נקים קואליצית ימין. אז אמר, אז הצהיר, מה שוות הצהרות? מה היו שוות הצהרות של קליש בעצרת?
  באמת בשביל מה היא צריכה להסתבך עם קהילה, שעל הבקשה להסיר דגל גאווה שאינו דגל רשמי בספרייה שמשרתת את כלל הציבור, אכלו אותה חיים. דרישה מוצדקת, כפי שלא היינו רוצים בספרייה דגל צנחנים, דגל ארצות הברית, דגל אולימפי או כל דגל אחר. ספרייה היא מקום ציבורי עירוני שבו צריך ממלכתיות. הדרישה הייתה מוצדקת, אבל "קהילת הלהט"ב" יצאה לקרבות נגד העירייה כאילו אסרו עליהם להתנשק ברחוב. במצב כזה, למה היא צריכה לתת להם צ'ופרים?
  ועוד דבר.
  הגיע זמן לומר בבירור מצד העירייה, שלא יתקיימו יותר מצעדים במוריה. ולא ארועים במוריה. ולא שום דבר שיחייב לסגור את רחוב מוריה או מרכז הכרמל למשך שעות רבות. אין צירים חלופיים , זאת לא תל אביב עם רחובות מקבילים בצורת גריד, כל סגירה של רחובות יוצרת מטרד קשה. דווקא על זה חשבתי שתוכל לתת את מנת הביקורת, ואז לפחות היה קצת צדק בטור הביקורת הקבוע. מדובר במטרד מיותר שסוגר שכונות שלמות בהן אוכלוסיה שאין לה רכב וקווי אוטובוס מפסיקים להגיע, שניתן להעביר לטיילת בת גלים, פארק הכט, טיילת הטכניון ודשא הטכניון, אצטיון האטלטיקה נוה שאנן או טיילת לואי אל גן האם. יש שפע אלטרנטיבות לכאוס שיוצרים במוריה. די ומספיק לסגור את מוריה.

 3. אריה אמר/ה

  כמה עובדות מקוממות: ארגון הלהט"ב מקבל כל שנה 750 אלף ש"ח מהעירייה. בתל אביב זה 3 מליון ש"ח. אם ינסו לבטל התקציב בג"ץ יורה לתת.
  דגל להט"ב ענק שתלוי מהגג עד האדמה מכסה כעת ובכל שנה ביוני את הצד השמאלי של הכניסה בחזית בניין העירייה.
  מנכ"ל הקרן החדשה לישראל: "בלעדנו לא היו ארגוני להט"ב בישראל". כך שתנועת הלהטב שמקודמת גם בעולם מטרתה לכפות ערכים על הציבור הכללי כפי שנאמר פה. בישראל המטרה היא ההכרה שכמו שמשתמע מדבריהם ההגדרה העצמית הבסיסית שלנו של זכר ונקבה לא קיימת כך הגדרתה של המדינה כיהודית צריכה להתבטל עד שתהפוך מישראל לפלסטין

 4. ליאור מנצ'ר אמר/ה

  אירוע הגאווה בחיפה היה "חביב". ויתכן שדי בכך.
  למרות שהקשבתי רוב קשב (גם לנאומים בערבית ורוסית) לא הבנתי על מה ולמה האירוע, האם פשוט מסיבה על כך שלקהילה טוב ומימשה את יעדיה כקהילה בעיר ? האם טוב לחברות וחברי הקהילה הגאה בעיר ?
  האם הרצאות חוש"ן נכנסות לבתי הספר ? האם איג"י פועל ונתמך ככל תנועת נוער הפועלת בעיר ? האם מחלקת הרווחה עודדה התמחות של עו"סיות ועו"סים בתחומי הקהילה ? ועוד רשימת שאלות לגבי קהילה שלהערכות המחקריות כוללת כ 10 % מתושבי ותושבות העיר.
  אשמח לכתבה המספקת תמונה כללית

לא ניתן להגיב