"חסת המים" הפולשנית שוב השתלטה על מי הנחל | צפו

פעולות למיגור חסת המים הפולשת (צילום: רשות נחל הקישון)

רשות נחל הקישון במאבק עיקש במין הפולש 'פיסטיה צפה' שהתפשט במי נחל גדורה

רשות נחל הקישון החלה השבוע בעבודות פינוי של הצמח הפולש, פיסטיה צפה, או בשמו העממי 'חסת המים' או 'כרוב המים' מנחל גדורה (פוארה).

הצמח הפולש אותר ע"י אלון בן מאיר, ממונה הפיקוח ברשות נחל הקישון, בגדות נחל גדורה בתחום העיר קריית ביאליק (בין רחוב העמקים למתחם "ביג" קריית אתא) והתפשט כשטיח עלים צפוף שכיסה את מי הנחל לאורך של כ-500 מטרים. זו השנה השנייה בה נמצא הצמח הפולש באזור זה בנחל.

עבודות פינוי הצמח הפולש מנחל גדורה (צילום: רשות נחל הקישון) | צפו

מרגע גילוי התפשטות הצמח במים פעלה רשות הנחל למגרו באמצעות מחפר (באגר) עם זרוע ארוכה שהותקנה לו מסננת על הכף שבאמצעותה הוציאו את הצמח מן המים באופן יעיל. הצמחים שנלכדו בינות צמחיית הנחל הטבעית והגדות הוצאו באופן ידני בעזרת סירות קיאקים. כך שנערכה עבודה מדוקדקת וקפדנית להוצאת כל הפרטים. לאחר ייבוש הצמח, הוא יפונה ע"י עיריית קריית ביאליק לאתר פסולת גזם מורשה.

'פיסטיה צפה' (חסת מים) שהתפשטה במי נחל גדורה (צילום: רשות נחל הקישון)

צמח פולש

לצמח הפולש פיסטיה צפה, עלים עבים ורכים היוצרים מראה של שושנת עלים הצפה על פני המים. שורשיו טבולים ומשמשים אותו לציפה. הצמח מתרבה באופן מהיר ומסייע להתרבות יתושים, ביניהם יתוש הטיגריס האסיאתי, מטרד הנושא נגיפים מסוכנים כמו קדחת הדנגי וקדחת מערב הנילוס. היתושים מטילים ביציהם בצדו התחתון של העלה ואילו חלקו הטבול של הצמח מהווה בית גידול לזחלים ולגלמים.

פעולות למיגור חסת המים הפולשת (צילום: רשות נחל הקישון)

דגים מתים מחוסר חמצן

בנוסף, קיימת השפעה שלילית של הצמח לבית הגידול בנחל. כתוצאה מכיסוי העלים מתחוללת ירידה בכמות החמצן המומס במים ונמנעת חדירת אור לגוף המים. בשל העדר החמצן במים מתים דגים ובעלי חיים נוספים ומתנוונת צמחיה טבעית אחרת ש'חסת המים' מתחרה בה.

בצמח הפולש נעשה שימוש באקווריומים של מים מתוקים ולהערכת אנשי המקצוע ברשות נחל הקישון יתכן שמצא דרכו אל הנחל כתוצאה מריקון מי אקווריומים.

שרון נסים על רקע הנחל (צילום: רשות נחל הקישון)
שרון ניסים (צילום: רשות נחל הקישון)

שרון נסים, מנכ"לית רשות נחל הקישון מסרה לחי פה:

מיגור צמחיה פולשת בנחל ובסביבתו היא פעילות מורכבת המחייבת היכרות וטיפול מהיר במפגע. הרשות פועלת למיגור המינים הפולשים כחלק משיקומו האקולוגי של הנחל. אנו פונים אל הציבור שלא לשחרר מיני חי וצומח לנחל ללא אישור הגופים המוסמכים. במקרים כאלו יש לפנות אלינו ו/או לרשות הטבע והגנים.
2 תגובות
  1. ענת+לקריף אמר/ה

    מתגוררת ממש בסמוך לחלונות כבר שנה שנייה שאני רואה מחלון ביתי את התפשטות הצמח הנ"ל. לצערי, ולמרות דיווחים על כך לא ממהרים ברשות הנחלים לפתור את הבעיה. חולפים שבועות עד שהם מתפנים לבוא ולנקות ובינתיים הנזקים האמורים כבר נגרמים.

  2. אבי אמר/ה

    הבנתי שיש דגים שאוכלים את הצמח הזה. מעניין למה לא ציינו את האפשרות הזו.

לא ניתן להגיב