כשהעיר חיפה יורדת מנכסיה מתחיל המשחק הפוליטי האמיתי • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

בבוקר שלאחר הזכייה באליפות ה-13 של מכבי חיפה, פורסמו בפייסבוק העירוני שתי הודעות בזו אחר זו. האחת על הזכייה באליפות, והשנייה על הגדלה מסוימת בתקציב הניקיון של העיר. הסמיכות הזו אינה מקרית או חד-פעמית, והדיסוננס בין הידיעות זועק לשמים. איך ניתן להסביר את הפער העצום בין ההישגים הנפלאים של החיפאים לבין העיסוק המאוד עקבי של עיריית חיפה בהאדרת המובן מאליו? ומה זה אומר עלינו החיפאים כאשר עיר גדולה כמו חיפה מתהדרת בעת ובעונה אחת בקבוצה שהיא פאר המצוינות ובעירייה שהיא דוגמה מובהקת לאובדן דרך?

התשובה לכך נעוצה במנהיגות של שני הארגונים. בעוד שיעקב שחר, הבעלים של מכבי חיפה, הוביל בעקביות ובהצלחה שינוי וחזון מרחיקי לכת במכבי חיפה ובכדורגל הישראלי בכלל, הרי שראש עיריית חיפה עסוקה מיומה הראשון בהישרדות.

מכבי חיפה האלופה (צילום: האתר הרישמי מכבי חיפה)
מכבי חיפה האלופה (צילום: האתר הרישמי מכבי חיפה)

זה רק ילך ויחמיר

כבר שום דבר גדול לא יקרה לטובת תושבי העיר חיפה בקדנציה הזו. הסיבה לכך היא שמאזור אמצע הקדנציה, עת שעון החול מתהפך, כבר ניתן להסיק שני דברים מרכזיים לגבי ראש עיר.

הדבר הראשון נוגע למעמדו הציבורי ולדימוי שנוצר לו לאורך השנתיים וחצי שחלפו.
הדבר השני נוגע לרזומה שצבר ראש העיר עד כה, אשר עשוי להצביע במידה רבה על הדברים שעוד יצליח לעשות בעתיד.

כאשר משקללים את שני אלה מתקבלת תמונה המעידה בוודאות מסוימת על השנתיים וחצי הבאות. המצב בחיפה עגום למדי. מעמדה הציבורי ודימויה של ראש העיר בקרב הציבור ובמועצת העיר נמצא בשפל חסר תקדים. בנוסף, מספר הפרויקטים המשמעותיים שיצאו עד כה לפועל בעיר בזכות ראש העיר הנוכחית הוא אפס. לעיר אין חזון או תכניות עבודה שקופות לציבור, וגם חזון המפרץ שהובטח הומר לטקסט פוליטי בר חלוף. אך הבעיה הקשה יותר היא שלראש העיר הנוכחית אין שום פרויקט משמעותי עבור העיר לשנים הבאות.

מסוף הכימיקלים - מפרץ חיפה (צילום: ירון כרמי)
מסוף הכימיקלים – מפרץ חיפה (צילום: ירון כרמי)

אז מה עושים כדי לתקן את המצב?

אין מה לעשות.
ולכן מתחילה הלשכה בחסן שוקרי לירות לכל הכיוונים. וכך קיבלנו בתוך כמה ימים הצהרות פומפוזיות על יציאתם לדרך של כמה מהלכים שאולי יאטו את שקיעתה של הלשכה בחסן שוקרי, אך ככל הנראה לא ימנעו אותה. כך למשל, הוחלט שמתישהו בעתיד יבנו 3-5 גרמי מדרגות נעות ברחבי העיר בהשקעה של עשרות מיליוני שקלים מכספי תושבי העיר חיפה ולא מכספי משרד התחבורה כפי שהתחייבה ראש העיר. הוגדלו תקציבי התמיכות לעמותות הספורט וגם ללא מעט עמותות חרדיות – כי מה יותר הגיוני מלהחזיר את כספי הציבור לציבור, ולסיום סיומת יתווספו 30 פקחים עירוניים רב-תכליתיים שאולי יצליחו לשקם במעט את מגמת הירידה במספר הדוחות המחולקים בעיר.

בקיצור, שום דבר שאמור לבלום את המשך המגמות הדמוגרפיות והכלכליות השליליות הקיימות בחיפה.

כביש החוף לתל אביב (צילום: ירון כרמי)
הדרך לתל אביב קורצת מאי פעם – כביש החוף (צילום: ירון כרמי)

קניבליזם בשירות העירוני

מכיוון שמצבה הכלכלי של העיר לא משתפר, ובגלל מחיקתם של הכנסות ופרויקטים משמעותיים שלא התקבלו ממשרדי ממשלה ומחברת יפה נוף, נאלצת העירייה לנהוג בקניבליזם עירוני קלאסי, על מנת לשפר שירותים לתושב, או במלים אחרות, שירותים לא פופולריים מקוצצים לטובת תגבור שירותים פופולריים יותר.

בנקודה זו מבצעת, לכאורה, לשכת ראש העיר, שיקול פוליטי פשוט כשהיא מניידת משאבים בין שירותים בהתאם למידת הפופולריות והנחיצות שלהם בקרב הציבור. כך ניתן למשוך את השמיכה הקצרה מצד אל צד מתוך כוונה שסך ההון הפוליטי שבו תזכה ראש העיר דווקא יגדל.

לכלוך מדורה בחוף הגולשים בראש כרמל (צילום: ירון כרמי)
לכלוך מדורה בחוף הגולשים בראש כרמל (צילום: ירון כרמי)

מי שילם על העלייה בתקציב הניקיון?

בהקשר זה עלתה על כולן כוונת העירייה לסגור באופן סיטונאי גני ילדים ברחבי העיר. לא פחות מ-17 גני ילדים עלולים להיסגר בשנת הלימודים הקרובה (מספר לא בדוק עדיין). וזה מצטרף לבית ספר אחד שלם שכמעט נסגר (גבריאלי).

המשמעות של הפעולות הללן היא שגני הילדים יהיו צפופים יותר במקומות אחרים בעיר. הציפוף בגנים אינו תורם מאומה לאיכות החינוך בגן – בדיוק להפך, אבל מכיוון שהפתרון החינוכי המיוצר על ידי העיר נתפש כלגיטימי על ידי הציבור הרי שלא צפוי להיגרם נזק פוליטי כתוצאה מהמהלך הזה. מקסימום כמה הורים יצאו משלוותם, אבל מן הצד האחר יקבלו יותר תושבים את מבוקשם על חשבון החיסכון בחינוך.

גן ילדים בחיפה - ארכיון (צילום: ירון כרמי)
גן ילדים בחיפה – ארכיון (צילום: ירון כרמי)

להפוך גן ילדים לזפת ומטאטאי רחובות

כל גן סגור חוסך לקופת העירייה שכר של סייעת, שכר אב בית, מקטין הוצאות שוטפות על תחזוקת הגן והציוד וחוסך כסף רב המושקע בתכניות נוספות המתוקצבות על ידי העיר. בהערכה גסה ניתן לשער שגן סגור מייצר חסכון של כ-400-300 אלף ₪ לשנה עבור קופת העירייה המדולדלת. חסכון אותו יכולה העירייה להעתיק לטובת הגדלת תקציב הניקיון למשל, או לצורך הוספת עוד כמה קילומטרים של זיפות או לקליטה של יועץ נוסף במנהלת 2030 החביבה מאוד על ראש העיר.

הרציונל הזה מקבל משנה תוקף לאור תרבות היח"צ שהנהיגה קליש במחצית הקדנציה הראשונה. הרי אתם לא תראו תמונות של כיתות לימוד דחוסות או תמונות עירוניות המנציחות הפגנות וקריאות נגד ראש העיר, אבל כן סביר שתמשיכו לראות זינוק משמעותי במספר צילומי האיכות של מנקי הרחובות.

צמיג שנפגע מבור בכביש חוף הסטודנטים בחיפה (צילום: חי פה)
צמיג שנפגע מבור בכביש חוף הסטודנטים בחיפה (צילום: חי פה)
הגיבו כאן לכתבה

13 תגובות
 1. מיכה רביב אמר/ה

  לצערי הכל נכון ויהיה קשה מאוד לשקם את העיר
  איני רואה כעת מועמד מתאים שיתמודד על רשות העיר
  אחד המחדלים הגדולים של ראש העיר היא ביטול
  חברת יפה נוף שהיתה מביאה כל שנה כ- 200 מילון
  ש"ח לפיתוח רשת הדרכים בעיר ממשרד התחבורה

 2. זהבה אמר/ה

  ראשת העיר שלנו הינה כשלון רצוף והיא מודעת לכך. אם העיר יקרה לה מן הראוי שתתפטר. לכל לכי לכי !!!

 3. קונסטרוקטור אמר/ה

  יש לציין דווקא "פרוייקט גדול" שראש העיר יחד עם מהנדס העיר הכושל הצליחו לבצע "בהצלחה יתרה" – הריסה זדונית שיטתית של מתחם הרחובות ויתקין – סמולנסקין באחוזה, פרוייקט גדול המושתת על סדרה שלמה של עבירות על חוק התכנון והבניה ועל חוק תמ"א 38, אישור חריגות בנייה עם סטייה ניכרת בניגוד לחוק, תוך היעדר תכנון אורבני כולל לאיזור, בתוך זה פיתוח ציבורי של בתי ספר, גני ילדים, גנים ציבוריים, חניה נאותה, תחבורה איכותית וכד'.
  תוספת פראית לא מתוכננת של מאות יחידות דיור באיזור זה טומנת בחובה מפגע בטיחותי חמור במיוחד בעת אירוע חרום, כמו השריפה הגדולה בכרמל וביחוד באיזור זה, כאשר אלפי מכוניות מתנקזות בנתיב אחד צר וחד סטרי, בתוך זה אמבולנסים מביה"ח "כרמל" לכיוון מוצא יחיד.
  זועקת לשמיים ההתעלמות וההתייחסות הצינית הבזויה של ראשות העיר כלפי תושבי האיזור שהגישו לאחרונה עצומת מחאה לראש העיר נגד הריסת איזור זה וכל זאת בניגוד מוחלט להגדרה העירונית לאיזור זה כ"איזור לשימור".
  ראויה לציון אוזלת היד והכשלון המהדהד בטיפול במתחם זה של ראש העיר, מהנדס העיר כולל מינהל התכנון העירוני, אגף רישוי הבניה, וועדת המשנה לתכנון ולבניה וכן המזכירות העבריינית של הוועדה המקומית.
  ניפגש בעוד כשנתיים בבחירות לראשות העיר!

 4. שמשון פריצקר אמר/ה

  אני תושב חיפה מיום היוולדי 84 שנים.יליד 1937.אבי ואני איתו ואחריו,בנינו בחיפה במשך שנים אלפי יחידות דיור,ופיתחנו כמה שכונות גדולות קניונים בתי מלון משרדים ועוד ועוד.בניתי בכל הארץ,וברחבי העולם אך תמיד חזרתי לחיפה,שנחשבת בעיני היפה ביותר בין שלושת הערים הגדולות,ולדעתי גם הנעימה ביותר לחיות בה.ואני מתכוון לגור בה עד יומי האחרון.הכרתי את כל ראשי הערים שהיו כא,החל בחסו שוקרי בימי המנדאט הבריתי,כשהייתי מתלווה לאבי כילד בביקוריו בעיריה,את אבא חושי מיצנע ואת כל היתר גם את יונה יהב שהיה האחרון שעשה ופיתח את העיר.כל מנהל וכל ראש עיר לוקה בשגיאות,אבל ראשת עיר כגון זו וסגנה המקרקש אחריה,או היא המקרקשת אחריו ועושים עבור העיר כפי שכותב המאמר העיר אפס… אני חושב שגרוע יותר מינוס.המתנשאת הזו חושבת שהיא וסגנה יודעים לנהל עיר,אני לא הייתי נותן להם לנהל לול של תרנגולות.וכן שמתי לב לאחרונה שמשאיות הזבל משוטטות כל ערב ליד ביתי בלילה.היא הצליחה בכישרון רב להסתכסך עם רוב משרדי הממשלה,פיטרה את המוכשרים כולל גזבר העיר הטוב ביותר שהכרתי,וראיתי מספר גזברי עיריות.היא מצליחה לריב עם חברי המועצה שלה,ולא ירחק היום ותיבש קופתה,ואז תמונה כאן בחיפה לראשונה וועדה קרואה וניפטר ממנה ומסגנה,או אולי לא האדמור מויזניץ יזרים שלמונים.אבוי לאן הגיעה העיר היפה והנעימה לגור בה חיפה.

 5. אסתי+שפירא+רויטר אמר/ה

  זה ממש מפחיד,והכי גרוע שאין מועמד להחליפה צריך להביא משהו״ מבחוץ שינהל את העיר שלנו כמו שצריך. הלוואי וזה ייתגשם אחרת בקצב הזה נלך לאבדון!

 6. חנה מורג אמר/ה

  וזה רק קצה הקרחון…😱😱😱😱😱

 7. דין דין אמר/ה

  מענין שאף אחד בעל שיעור קומה ובעל יכולת ניהול עיר גדולה אינו מתמודד על תפקיד ראש העיריה ולכן העיר מוסיפה להתדרדר.אולי היה ראוי למנות ועדה קרואה לעיר.

 8. קובי עירוני אמר/ה

  אני חושב שחזונה של ראש העיר להפוך את חיפה מעיר תעשייה מזהמת לעיר תיירות מתקדמת עם תעשייה חדשנית היה והינו ברור לא מי שעוקב ורוצה לשמוע. אני מניח שאם הד"ר המכובד היה מברר קצת היה מבין שהתכנון לעיר כולה מתקדם ואף הוצג בשכונות השונות.
  לא ברורה לי ההשוואה בין קבוצת כדורגל לעיריית חיפה (פשוט דמגוגיה באיצטלה אקדמית).
  מי שמצפה ליישום חזון הפיכתו לאסטרטיה, תוכנית עבודה ויישום במהלך של שנתיים (כמו הד"ר המכובד) פשוט אינו מבין בתהליכים אירגוניים ובטח באירגון כל כך מסובך כמו עירייה.
  מצבה של העיר, שקיעתה, העובדה שהערים מסביב מתפתחות וחיפה שומרת במשך שנים על גודלה ללא יכולת לסחוף צעירים לבוא ולגור בה, היא תוצאה של מדיניות שגויה ארוכת טווח של ראש העיר הקודם.

  מסקנה – מאמר פוליטי, מקושקש ללא כל ביסוס.

 9. עוז אב-רם אמר/ה

  אין כל פלא שרוב תגובותיהם של הקוראים כאן, שוללים ובגדול את המשך פעילותה את ראשת העיר וכל צוות עוזריהם שאינם אלא אוכלי חינם שקיבלו תפקידים בכדי לשפר את הכנסותיהם, והכל על טהרת שמור לי ושמור לך !
  כל אזרחי העיר מרגישים כיום עד כמה כשלה ראשת העיר בתפקידה ביחד עם עוזריה !
  והמסקנה שכה מתבקשת היא שעינת קליש תןדה על כשלונה ותוציא מלשכתה הודעת התפטרות מיידית, משום שלכולנו המצב נמאס !

 10. אביה אמר/ה

  כאחד שבחר בקליש, מסיבה אחת והיא להחליף את יונה יהב לאחר 3 כהונות, 15 שנים רצופים , חשבתי שטוב אם יזרום דם צעיר בתפקיד ראש העיר. בדיעבד טעיתי. לדעתי מה שראשת העיר הרסה ותהרוס במשך 5 שנות כהונתה, הבאים אחריה יצטרכו לתקן ולבנות במשך 50 שנה.

 11. לאביה אמר/ה

  אני חזיתי שה מה שיקרה עוד לפני שיונה יהב הוחלף. יתרה מזאת, זה מה שייכתב בעוד כמה שנים אם ממשלת השינוי תצא אל הפועל. רק תחליף קליש ויהב בלפיד וביבי. ככה זה כשלא פועלים מתוך מחשבה אלא מתוך קנאה ונקמנות. הולך להיות רע מאוד עכשיו

 12. פלג אמר/ה

  כמה עשן וצלצולים – במקום להתכונן לבאות.

 13. רמי אמר/ה

  אכן, מקרקש ומקרקשת… ומתום לעיר הדואבת אין.

הגיבו כאן לכתבה