מ-2010: רק 34 בתי”ס מתוך 1,600 הוכנו לרעידת אדמה 4 מהם בחיפה

 

אין סיבה להיות רגועים: תמונה קודרת התגלתה בוועדה לביקורת המדינה, על מוכנות המדינה לרעידת אדמה שהתקיימה ביום שלישי. בירוקרטיה שמונעת פיקוח על מפעלים מסוכנים, מערכת התראה לבתי ספר שתקועה במכרז ותקציב מיגון בתי חולים שהוקפא. יו”ר הוועדה קארין אלהרר: ” אסור לנו לחכות שיקרה אסון, כבר שנים יש דו”חות וועדות, והמבחן העיקרי הוא אי-השינוי בשטח”.

 

003-_רעידת_אדמה.png

התמונה להמחשה – רעידת האדמה בנפאלכך ישראל מתכוננת לרעש אדמה: בירוקרטיה מונעת פיקוח דליפת חומרים מסוכנים, מערכת התראה לבתי ספר תקועה במכרז והוקפא תקציב למיגון בתי חולים. כך נחשף בוועדה לביקורת המדינה שהתקיימה ביום שלישי השבוע.

יו”ר הוועדה, ח”כ קארין אלהרר: “היישום של משרדי הממשלה בתחום הוא פרומיל מהנדרש. אסור לנו לחכות שיקרה אסון, כבר שנים יש דו”חות וועדות, והמבחן העיקרי הוא אי-השינוי בשטח”. אלהרר הורתה למשרד החינוך להציג בתוך שבועיים, תכנית רב-שנתית להפעלת מערכת-ההתראה ולחיזוק כל בתי ספר הזקוקים לכך, וקראה למשרד להגנת הסביבה להעניש קשות מפעלים מסכני-חיים.

ליאורה שמעוני, נציגת מבקר המדינה: “למרות שהוחלט על תקצוב ייעודי הכסף לא הועבר. מצב עמידות המבנים, הפרטיים והציבוריים איננו טוב, ויותר מ-800,000 יחידות דיור בארץ אינן עמידות לרעש אדמה”.

רק 34 בתי ספר מתוך 1,600 נמצאים בימים אלו בעבודות חיזוק

לדברי אילנית שושני, מנהלת אגף הבינוי במשרד החינוך, החל משנת 2010 מחזקים בתי ספר, כאשר היא הודתה כי מתוך 1600 בתי ספר המיועדים לחיזוק, מתוכם נבדקו כבר כמאתיים המסוכנים ביותר, אך רק 34 מהם נמצאים בימים אלו בעבודות חיזוק. “הביצוע מורכב וארוך, שכן לא קל למצוא מבנה חילופי לבית ספר שנמצא זקוק לחיזוק הנדסי. המיזם כולו אמור להימשך כ-25 שנה, ובשבועות הקרובים יפורסם מכרז מתוקן למערכת התראה לבתי הספר, והוא יבוצע עד סוף 2016”, אמרה שושני.

 

משרד החינוך החליט לחזק רק 4 בתי ספר בחיפה

מבדיקת חי פה עולה כי, בחיפה הוחלט לחזק 4 בתי ספר על פי סדרי עדיפות שנקבעו על ידי משרד החינוך ביניהם: בי”ס עירוני ג’ שבימים אלה מתבצע בו חיזוק מבנה החטיבה העליונה בעלות של כ -12 מיליון ₪. עם סיום העבודות ואישור המשך העבודות על ידי משרד החינוך יחל חיזוק מבנה חטיבת הביניים.
בבי”ס עירוני ה’ הושלם סקר ותכנון מפורט בעלות של כמיליון ₪. פורסם מכרז לחיזוק האגף המרכזי של בית הספר ונבחר קבלן מבצע. עם אישור התקציב של כ – 18 מיליון ₪ ע”י משרד החינוך יחלו עבודות החיזוק. גם בבי”ס עירוני א’ הושלם סקר מפורט ותוכנית חיזוק בעלות של כמיליון ₪. עם אישור תקציב עבודות החיזוק יפורסם מכרז ביצוע ולמקיף קריית חיים אושר תקציב של 750 אלף ₪ לביצוע סקר פרטני ותכנון חיזוק. עם השלמת התכנון ואישור התקציב על ידי משרד החינוך יפורסם מכרז לחיזוק המבנה.

מעיריית חיפה נמסר, כי חיזוק מוסדות חינוך מתבצע בכל הארץ על ידי ממשלת ישראל באמצעות משרד החינוך. חיזוק מוסדות החינוך מתבצע על פי סדרי עדיפות שנקבעו על ידי משרד החינוך בעקבות סקר מקיף שנערך על ידי מומחים לדבר. במסגרת זו הוחלט כי בשלב הראשון יחוזקו בחיפה כאמור 4 בתי ספר על פי סדרי עדיפות שנקבעו על ידי המשרד.

בימים אלו מחוזקים בתי החולים “בני ציון” ורמב”ם בחיפה

ראש התכנית לניהול הבניה באוניברסיטת בן גוריון פרופ’ יגאל שוחט, טען מנגד כי “תהליך התכנון יכול להימשך לא יותר משנה, אך החשב הכללי באוצר מקשה מאד על שכר מהנדסי המבנים, וגורם לבריחה מהתחום. ואולם לדעת יעקב קידר, נציג משרד הבריאות, אין מספיק ידע הנדסי בארץ לחיזוק מבני ציבור, “ובתי חולים לא ניתן להרוס ולבנות מחדש אלא לחזק במקביל להמשך הפעילות. בימים אלו מחוזקים בתי החולים “בני ציון” ורמב”ם בחיפה אך המדינה הקפיאה תקציב תכנון חיזוק מבנים נוספים – ואנו מבצעים זאת מתקציבנו”.

אורי בר חיים, נציג משרד הבינוי, סיפר כי המשרד מימן בשנה האחרונה חיזוק של 487 דירות ב 29 מבנים בדיור הציבורי, ואילו רונית גדוליאן-מוכתריאן, מנהלת אגף שיקום שכונות במשרד, הוסיפה כי המשרד הבטיח מענקים לקבלנים שיחזקו מבנים בפריפריה, וכיום לאחר תקציב של כ-86 מיליון ₪ חוזקו כאלפיים מבנים כאלו. לדבריה, מבנים נוספים ממתינים לחיזוק בתקציב של כ-25 מיליון ₪.

 

אלון: “רעש אדמה בשילוב עם חומרים מסוכנים יהיה קטלני”

עמיר אלון, נציג המשרד להגנת הסביבה הזהיר, כי רעש אדמה בשילוב עם חומרים מסוכנים יהיה קטלני. כמאתיים מפעלים המחזיקים כמות גבוה של חומרים מסוכנים ובקרבת-מקום למרכזי אוכלוסייה, אך תהליך הפיקוח עליהם נעצר מסיבות משפטיות וחוסר מקצועיות מספקת של הנהלים. לדבריו: “39 מפעלים כבר נמצאים בפיקוח, והם יחלו לפעול ע”פ הנחייתם בתחילת שנת 2016”.

מבדיקת חי פה מול המשרד להגנת הסביבה לגבי המפעלים במפרץ חיפה, נמסר בתגובה כי, הרשימה עדיין אינה סופית ותוצג לציבור כשתגובש במלואה.

הגיבו כאן לכתבה