אירוע ירי | השוטר שהרג אדם שדקר אותו ברחוב אל-סלט בחיפה • מסקנות החקירה

זירת אירוע - שוטרים ירו וניטרלו תוקף שניסה לדקור אותם בחיפה (צילום: משטרת ישראל)

החלטה בעניין אירוע הירי במוניר ענבתאוי ז”ל

ביום 29/3/21 דווח בחי פה – תאגיד החדשות, אודות האירוע שהתרחש ברחוב אל סלט בוואדי ניסנאס בחיפה, בו ירה שוטר לעבר אדם ששלף סכין ודקר אותו. האירוע הסתיים במותו של אותו אדם, מוניר ענבתאוי ז”ל, שלאחר מכן כי הוא לוקה בנפשו.

משפחתו של ענבתאוי ז”ל היא שהזעיקה את כוחות המשטרה כשהמנוח החל להתפרע ולא הצליחו להרגיעו. כאמור, האירוע הסתיים במותו הטראגי של ענבתאוי והועבר לטיפול במחלקה לחקירות שוטרים (מח”ש), כעת הגישה מח”ש את מסקנות החקירה.

זירת אירוע - שוטרים ירו וניטרלו תוקף שניסה לדקור אותם בחיפה (צילום: משטרת ישראל)
זירת אירוע – שוטרים ירו וניטרלו תוקף שניסה לדקור אותם בחיפה (צילום: משטרת ישראל)

מהמחלקה לחקירות שוטרים (מח”ש) נמסר לחי פה – תאגיד החדשות:
לאחר חקירה יסודית ובחינת מכלול הראיות, החליטה המחלקה לחקירות שוטרים כי מממצאי חקירת אירוע הירי, שבמהלכו נורה ונהרג מוניר ענבתאוי ז”ל בידי שוטר, עולה כי חרף התוצאה הטראגית, הירי באירוע בוצע בהתאם לדין ולנהלים. לאור האמור, הוחלט לגנוז את התיק במישור הפלילי מחוסר אשמה ובמקביל להעביר למחלקת משמעת של המשטרה את ממצאי חקירת האירוע, לצורך הפקת לקחים בנוגע לטיפול באירועים בהם מעורב אזרח הלוקה בנפשו.

פרטי האירוע:

ביום 29/3/21 התקבל דיווח במוקד 100 של המשטרה כי המנוח, אשר לוקה בנפשו, מאיים באמצעות סכין. עם הגעת ניידת למקום הבחין השוטר במנוח, אך לא ידע תחילה כי הוא מושא הקריאה. השוטר פנה אל המנוח, אשר הסתיר מאחורי גבו יד אחת שבה אחז סכין, והמנוח הכווינו אל בית בהמשך הרחוב.

מיד לאחר שהחל השוטר לפנות להמשך הרחוב, זינק לפתע המנוח לעברו, כשהסכין בידו. המנוח החל לרדוף אחר השוטר תוך שהוא מניף את הסכין לעברו ומנסה, שוב ושוב, לדקור אותו בפלג גופו העליון, לרבות בראשו. השוטר, שנס על נפשו, צעק לעבר המנוח “עצור עצור” אולם המנוח לא שעה לקריאות והמשיך בניסיון להדביק את השוטר ולדקור אותו. תוך כדי מנוסה המנוח אף הצליח לפצוע את השוטר אשר נחבל בפניו. או אז, ובשל חשש ממשי לחייו, שלף השוטר את אקדחו וירה שלוש יריות לעבר המנוח, כאשר שתיים מהן פגעו במנוח והביאו, בסופו של דבר, למותו.

כאמור, לאחר בחינת נסיבות העניין בכללותן, לרבות תיעוד חזותי של חלקו הארי של האירוע, עלה כי הירי אשר ביצע השוטר היה מוצדק בנסיבות העניין ובוצע על פי הדין ונוהל הפתיחה באש, הואיל והיה חשש ממשי לפגיעה מידית בחייו או בשלמות הגוף של השוטר ולא הייתה דרך אחרת למנוע אותה פגיעה. לאור האמור, חרף התוצאה הטראגית והמצערת של מות המנוח, כאמור, במישור הפלילי הוחלט על גניזת התיק מחוסר אשמה. לצד זאת הוחלט להעביר את התיק לבחינת הגורמים הרלוונטיים במשטרת ישראל.

המשפחה ובאי כוחה הוזמנו לפגישה לצורך שיתופם בנוגע לנסיבות האירוע וההחלטה לגופה. אנו מכבדים את בקשתם שלא לקיים פגישה ולהעביר את ההחלטה ונימוקיה בכתובים ואכן כך נעשה.

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. יהודה אמר/ה

  אדם אשר מרים יד על איש ביטחון דמו בראשו. מחזק את ידה של משטרת ישראל.

 2. עובד סוציאלי אמר/ה

  המנוח הוזנח ולא טופל במוסד ללוקים בנפשם, יש לבדוק רשלנות של גורמי העירייה והרווחה האחראים על כך, אם עשו את עבודתם האירוע הטרגי הזה לא היה מתרחש.

 3. שלמה יובל אמר/ה

  הדיווח של מסקנות חקירת מצ”ח על הריגת חולה נפש שאיים בסכין על שוטר חמוש שנמלט ממנו ובאקט של “הגנה עצמית” ירה לעבר פלג גופו העליון 3 כדורים ששנים פגעו ברודף וגרמו למותו , צריך
  להקרא עם ראיון מיום 31.3.21 שקיימה נוגה כרמי עם יו”ר עמותת עצמה ריבי צוק שאמרה על בסיס נסיונה כי “הכתובת הייתה על הקיר | הטרגדיה של מוניר ענבתאוי ז”ל ומשפחתו היא, לדאבוננו העתק מדויק של נסיבות מותם של שיראל חבורה ז”ל לפני שנה”. לכך ראוי להוסיף פרטים מהתייחסות ירון לאירוע זה ממנו מתברר שהיו עוד שוטרים מעורבים וכי המשפחה היא שהזעיקה את עזרת המשטרה לטפל בבנם החולה. מצירוף הדברים ברור שיש מקום לבדוק את המשטרה שבודקת את עצמה. יש שישראל יותר ממומחה אחד שיכול לעזור בענין טרגי זה

 4. גילי אמר/ה

  תסבירו לי איך נותנים לאיש כזה להסתובב חופשי ולא סגור באיזה מוסד?

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור חדשות חיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו