הכתובת הייתה על הקיר | הטרגדיה של מוניר ענבתאוי ז"ל ומשפחתו היא, לדאבוננו העתק מדויק של נסיבות מותם של שיראל חבורה ז"ל לפני שנה

ריבי צוק יו״ר עמותת עוצמה ( עמותה של משפחות לקידום בריאות הנפש):

הכתובת היתה על הקיר. הטרגדיה של מוניר ענבתאוי ז"ל ומשפחתו היא, לדאבוננו העתק מדויק של נסיבות מותם של שיראל חבורה ז"ל לפני שנה, ושל יהודה ביאגדה ז״ל. ניתן לומר בוודאות שמוניר גם לא יהיה האחרון.
כל זאת , משום שעל אף שברור לכולם שנדרש מענה מערכתי למצבי משבר בבריאות הנפש בהתאם למודלים הקיימים בעולם, דבר לא נעשה ובמדינת ישראל אין כתובת לטיפול ב מצב חרום נפשי.
היעלה בדעת מי מאתנו להזעיק שוטר בעת התקף לב? מחובתה של המדינה להיערך למתן פתרון כשההתקף הוא נפשי ולא גופני. אין כיום בישראל מענים למצבי משבר נפשי, כפי שנוהג במדינות מפותחות. אין שירות טיפולי זמין, אליו ניתן לפנות ברגעי המצוקה וחוסר האונים של סיטואציות בלתי אפשריות ובאין ברירה מוזעקת המשטרה, שהיא הגורם הכי פחות מתאים ומוכשר לטפל במצב.
הופעת שוטר במדים עלולה להחמיר את חרדות המתמודד הנתון במצוקה נפשית ולהחריף את התנהגותו. לדאבוננו, גם השוטרים מחזיקים לעתים בסטיגמה כנד מתמודדי נפש ומגיבים תגובת יתר בשל פחד לא רציונלי. בעקיפין, הם הופכים גם הם לקורבנות לסיטואציה, כי הם חסרי כלים והכשרה. בנוסף, גורמים שונים ממהרים לתת הקשר מגזרי ועדתי וכתוצאה מכך לא מטופלת הבעיה היסודית של העדר מענה למתמודדי נפש בישראל באשר הם, מכל עדה ומגזר.

מי ייתן והאסון הכבד יניע את הקמתם של צוותי משבר רב מקצועיים, כפי המלצתה של ועדה בין-משרדית שפעלה לאחרונה בחסות בית הנשיא. בנוסף, חיוני שיפור משמעותי בשירותי הטיפול בקהילה ובבתי החולים, כאלה שיהיו זמינים וללא התורים הבלתי נסבלים כיום ובפריסה ארצית. בכלל זה ביקורי בית ומוקד מאויש באנשי טיפול, אליו ניתן לפנות בכל עת. כך ימנעו מצבי קיצון של מתמודדי הנפש. מדובר במשאבים לא גדולים שיחסכו חיי אדם ואף עלויות ארוכות טווח לכולם.
יש לזכור שכל אחד מאתנו עלול להיקלע למשבר נפשי ישיר או של בן משפחה ותופעה זו אף החמירה בשנת הקורונה, כך שמדובר בבעיה הנוגעת לכל אחת ואחד מאזרחי המדינה ואשר נותרה עד כה ללא מענה.

הגיבו כאן לכתבה

15 תגובות
 1. רחלי+אור אמר/ה

  מדויק
  לא יאומן שבשנת 2021 כשיש כל כך הץפתחות בתחום הרפואה בכלל והנה אפילו תרופה לקורונה כבר יש
  בבריאות הנפש לא מצליחים לאזן אנשים ולשמור עליהם

 2. עזיז אמר/ה

  כל בן אנוש שהוא ברשויות מוגדר נרקומן הוא כחולה נפש.!!!
  עד מתי אמת לא תהיה גלויה.???
  בן אדם בא לבקש 50 ₪ מאמא שלו . למה.???
  בשביל המנה הבאה. היה בקריז……

 3. ענת דוד אמר/ה

  אכן הכתובת על הקיר, זועקת: "דחוף להקים מד"א נפשי, דחוף להוציא לפועל צוות להתערבות במצב משבר!"

  שוב מקרה דומה למקרים דומים ששמענו עליהם….ביאדגה ז"ל, חוברה ז"ל.
  אין לי מילים. הכאב רב.

  כאחות למתמודד נפש שנקלע לא אחת למצבי משבר- וגם אנו נאלצים לעתים להזעיק עזרה רפואית או משטרתית- אין לי מילים. הכאב רב. וכמו שנאמר: "אל תדון את חברך, עד שתגיע למקומו". לכן אין לי מה לומר לגבי השוטר/שוטרים. איני יודעת איך אני הייתי נוהגת במצבם. וכנראה גם הייתי נוהגת כמו האמא, ובלית ברירה קוראת למשטרה לעזרה. אחרי עוד הידרדרות של בנה.

  הלוואי ובישראל במהרה יקום מד״א נפשי, שאליו אפשר יהיה לפנות כבר בראשית ההידרדרות והמשבר, ובמקרה הצורך, הם יפעילו את המשטרה, עם מתן רקע והכוונה. זה מחוייב המציאות

 4. אילה אמר/ה

  דברים כל כך חשובים נאמרים ע"י ריבי צור יו"ר עוצמה
  מישהו צריך לקחת את המושכות, להניע את הגלגלים ולהקים צוות משבר, להקים מד"א נפשי שאירועים כאלה לא יחזרו.
  אנחנו לא בתקופה חשוכה אלא בעידן נאור, אז מדינת ישראל, מערכת הבריאות, תפעלו בהתאם

 5. נילי אמר/ה

  זהו הסבר מתומצת ומדויק של הבעיה: אין לאן לפנות במצב של משבר. אין ביקורי בית כנדרש, אין מוקד חירום, אין מד״א נפשי. אין לאם המבוהלת שום מקום לפנות אלא למשטרה . הופעת שוטר מסלימה את המצב. זו רשלנות של המדינה שלא השכילה לתת מענה מתאים למצבים האלו. מסכנה המשפחה, מסכן הקורבן ובעצם גם השוטר. מה , בוא איש טיפול? לא. אז הגיע הזמן לתת מענים ולא להצטרך לקרוא למשטרה ולמנוע הישנות טרגדיות כאלו.

 6. חיפני אמר/ה

  ענבתאוי מקומו בענבתא.

 7. אפרת אמר/ה

  מתמודדי הנפש ומשפחותיהם משוועים לקבל מענה הולם ומעטפת הגנה מקצועית ותומכת במצב נפשי אקוטי שלמרבי הצער לא קיימים וגובים חיי אדם פעם אחר פעם!!! המסר של הגב' צוק יושבת ראש עמותת עוצמה מדוייק, רהוט, ענייני ומדבר בעד עצמו וכמובן מייצג את פיהם של כולנו. יישר כוחך הגב' צוק! מי ייתן ומשאלת ליבינו תתגשם בדחיפות הראויה ויפה שעה אחת קודם!!!!!

 8. שרונה אמר/ה

  יש צורך מיידי להכשיר שוטרים שיידעו כיצד לנהוג בחולה שבהתקף. עדיף עם רקע כסניטר שלוקח חולה כזה לאישפוז כפוי. הם יודעים ומבינים את מלאכתם. גם הדרכה חייבת להיעשות. אני אישית לא מאשימה שוטרים שאף אחד לא לימד אותם מה זה כי המצב הזה הוא לא נורמטיבי וגרם להרבה שפיכויות דמים

 9. טובה כרמלי אמר/ה

  לארוע מוחי , להתקף לב …מזמינים משטרה ? למה להזמין משטרה לארוע פסיכוטי שקורה בגלל שיבוש במח ? למה , למה, למה ? דחוף להקים מד"א נפשי+
  ליווי שוטר ,ללא נשק חם כמובן !!! ליבי ליבי עם האמא.

 10. rasputin אמר/ה

  אבא שבשמיים, תציל י' את המאובחנים בהפרעות פסיכיאטריות

 11. rasputin אמר/ה

  אבא שבשמיים, תציל י' את המאובחנים בהפרעות פסיכיאטריות/
  why send

 12. אייל אמר/ה

  עכשיו הפכת כל אדם במצוקת נפש לדוקר פוטנציאלי של שוטרים?
  מדובר בנסיון די מביך להסתתר מאחורי עניין נפשי כשמדובר בגורם עברייני ומעשה פלילי חמור

 13. אניה+לויץ אמר/ה

  בושה למשטרה הרי מוניר היה מוכר כחולה נפשי למה צרייך לירות בו 4כדורים

 14. אניה+לויץ אמר/ה

  בושה למשטרה מוניר היה הרי מוכר כחולה נפש היה אפשר לתיז עלין מדמיע גז היה מהר נירגע

 15. אייל אמר/ה

  מה זה "מוכר כחולה נפש?"
  אדם חולה נפש לא מתנפל עם סכין על שוטר.
  אם היה מסוכן מדוע משפחתו לא פנתה מיוזמתה למשטרה ולרשויות כדי לאשפזו?

הגיבו כאן לכתבה