צוללנים הצילו צב ים פצוע במבצע לכידה מורכב

ההצלה של צב הים (צילום: אילן אלגרבלי)

ביום ראשון שעבר (16/5/21) צללו שני חברים (אילן ומירון) מול חופי חיפה וראו צב ים פצוע שהסתבך ברשת דייגים. הם הצליחו לתעד אותו אך לא רצו להתערב ועזבו אותו לנפשו. כשיצאו מהמים, הם התקשרו למוקד החירום של רשות הטבע והגנים, ואלה העבירו את הפניה למרכז הארצי להצלת צבי ים. להפתעתם של אילן ומרון, המרכז יצר איתם קשר והנחה אותם כיצד לחלץ צב ים במצוקה במקרה שהם נתקלים בכזה בפעם הבאה. הם החליטו לא לחכות למקרה הבא, אלא לחזור למים למבצע חיפושים ולכידה. היום (ו׳ 21/05/21) הם נכנסו לצלילה חוזרת משקמונה ועד בת גלים בתקווה לאתר את הצב הפצוע. למרבה המזל הם הצליחו למצוא אותו ואף ללכוד ולחלץ אותו בהתאם להנחיה שקיבלו מהמרכז.

הסיפור לפניכם:

צב ים פצוע הסתבך ברשת דייגים בחיפה

(צילום: אילן אלגרבלי)

הצב נשאר במים חסר אונים

ביום ראשון השבוע (16/05/21), אילן וחברו מרון הגיעו לחוף הים מול שקמונה כדי לצלול ולתעד את החיים במעמקים כהרגלם מדי יום. הם שמחו כשקיבלו את פניהם צבי ים רבים, אך הבחינו מיד שאחד הצבים הסתבך בחוטי דיג ונחבל בכל גופו. ״לא ידענו מה לעשות. צילמנו את הצב ופנינו למוקד חרום. מיד יצרו איתנו קשר מהמרכז להצלת צבי ים ואמרו שבמקרה כזה אפשר להתערב, לתפוס את הצב ולהוציא אותו״. העובדה שהחיה נשארה במים חסרת אונים הדירה שינה מעיניהם של אילן ומרון, והם החליטו להגיע לחוף הבוקר במטרה אחת – למצוא ולהציל אותה.

אילרון הצב, לפני שנמשה מהמים (צילום: אילן אלגרבלי)
אילרון הצב, לפני שנמשה מהמים (צילום: אילן אלגרבלי)

הצלחנו לאתר אותו

״התחלנו את החיפושים באותו מקום שראינו את הצב בפעם שעברה. המשכנו עד בת גלים ולשמחתנו הרבה הצלחנו לאתר אותו. נתתי את המצלמה למרון, תפסתי את הצב מלמעלה כששתי הידיים אוחזות בגבו. ווידאתי שהוא יכול לנשום. הוא לא התנגד, והצלחנו להוציא אותו בשלום אל החוף שהיה מרוחק מאיתנו כשלוש מאות מטרים. העברנו אותה לטיפול המרכז הארצי להצלת צבי ים."

כשמגיעים צבי ים לטיפול במרכז במכמורת, הם מקבלים שֵם, בדרך כלל הם נקראים על שם מי שהציל אותם. לצב שאילן ומרון הצילו ניתן השם ״אילרון״.

אילרון הצב לאחר שהוצא מן המים (צילום: שרה אוחיון)
אילרון הצב לאחר שהוצא מן המים (צילום: שרה אוחיון)

זה נס שהוא שרד עד עכשיו

טל רז, המכונה טל בת הים, תושבת בת גלים ופעילה בשמירה על הים והסביבה, סיפרה לחי פה:
״זה מאוד משמח שהצב הוצל וזה נס שהוא שרד עד עכשיו. עצוב שדבר כזה קורה. חוטי הדיג שנמצאים שם זה משהו שיכול להימנע מלכתחילה. יש מה לעשות בעניין. עיריית חיפה ורשות הטבע והגנים צריכים לשתף פעולה ולהכריז על האזור כאזור מוגן, או לפחות להעביר חוק עזר עירוני שאוסר על דיג באזור. המקום שופע בחיים, והסיפור הזה מראה כמה זה חשוב לקדם את העניין כמה שיותר מהר, צבי הים בסכנת הכחדה.״

עיריית טירת כרמל – רחב
הצלת צב הים (צילום: טל רז)
הצלת צב הים (צילום: טל רז)

אם גם אתם נתקלים בחיית בר פצועה, פנו למוקד החירום של רשות הטבע והגנים *3639


9 תגובות
 1. ליה אמר/ה

  נשיבוקימקי

 2. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  כל הכבוד לצוללנים. יישר כוח. שבת שלום.

 3. איבון אמר/ה

  צריכים לאסור דיג באיזור הזה

 4. שלומית אמר/ה

  מדהים כל הכבוד לצוללנים!!!!

 5. ליאורה אמר/ה

  איזה אנשים טובים הצוללנים שאיכפת להם ובכך הצילו את הצב ים המסכן ,כול הכבוד הלואי שיהיו עוד אנשים כמוכם ,הצב ים מקסים 👍👍💖♥️♥️♥️♥️

 6. אייל אמר/ה

  הפעולה הפשוטה של איסור דייג בתחום השמורה שהוכרזה – גם את זה אי אפשר לעשות
  נחשו למה? אותו "פחד משתק" מגורמים פוליטיים שייכנסו לנושא ויאיימו שוב..

 7. אורלי אמר/ה

  יש כל הזמן דייג לא חוקי בים בחיפה.ולצערי מותר להם לדוג במקומות לא מוכרזים.נורא .זה מביאי נזק עצום לסביבה.מדינה ללא חוק.

 8. אנטיוכוס אמר/ה

  וואי איזה חמודי קטן מאמושקוששש

 9. אורלי אמר/ה

  אילן ומירון תודה רבה לכם.ישר כוח.הקייום שלנו כבני אגם קצת יותר טוב בזכותכם.שירבו עוד כמוכם.ויש אנשים טובים שאוהבים חופים וחיות.

לא ניתן להגיב