אהבה חיפאית • חיפאים, אל תתנו לרעל להרוס את העיר המיוחדת שלנו

שוק תלפיות בחיפה (צילום: גלעד שטיין)

גל של שנאה שוטף את חיפה, גל עיוור של גזענות, חשד באחר ופחד. חזרנו מאה שנה אחורה – ברגע אחד.

"חבר'ה, אתם לא מבינים מה הולך פה על הבוקר! אני מסתובב פה לראות… מה עשינו להם אתמול! ותתפלאו, אבל רוב הרכבים ששברנו אתמול ללא אנשים בפנים, היו כן של ערבים, חברים (צחוק) והעובדים שניקו פה הבוקר, גם ערבים, ואלה שהולכים לסבול פה הלילה – גם ערבים. אנחנו צריכים היום, מעשר בבוקר, אחת עשרה לפני הצהריים, להתחיל להפחיד אותם, שייכנסו לבתים שלהם ולא יצאו. כבר בשעה הזאתי ולא כשהם מסיימים עבודה ואומרים יאללה כבר סיימנו את היום שלנו".

הוואטסאפ הזה שקראתם עכשיו, הועבר ביום חמישי בבוקר (13/5/21), מופץ כאש בשדה קוצים, וכך המשכנו ללילה שני של בלהות בעיר חיפה. אני מניח שהיו עוד הודעות רבות מהסוג הזה, ובשפות שונות.

גל של שנאה שוטף את חיפה, גל עיוור של גזענות, חשד באחר ופחד. חזרנו מאה שנה אחורה – ברגע אחד.

האינסטינקט הראשוני של האדם הוא השימוש בכוח. האינסטינקט השני הוא כנראה ההישרדות. אחר כך מגיעה האינטליגנציה. אם האירועים שחווה חיפה לאחרונה הם פשע או היעדר שפיות, על כך תכריע הפסיכולוגיה, אך הניצול הפוליטי הציני אשר מצלק את הנפש החיפאית, הוא שהכעיס אותי יותר מכל.

אלימות חיצונית שמחלחלת פנימה

ההיסטוריה מראה, שוב ושוב, שבכל מצב של אלימות חיצונית, היא גם זולגת פנימה, אם זה במצב של מלחמות בין מדינות, או במצב של שכונות בהן הפשע משתולל ונכנס אל תוך הבתים. שלטון חוק וכל שלטון אחר מודעים היטב לעובדה זו, ועל כן מטרת השליט ההוגן היא להימנע ממלחמות ככל שניתן, וכשכבר יוצאים למלחמה, המטרה היא שתהיה קצרה ככל האפשר, בטרם תזלוג האלימות אל תוך ארצו בממדים שיסכנו את שלטונו.

לעיתים ייצור שליט מצב מסוכן של אנרכיה, כדי להביא למצב חירום, בו הוא יוכל לשמר ולבסס את שלטונו.

בחיפה ראינו שלושה סוגי מחאות והתאגדויות: המחאה שבאה להביע תסכול מהמצב – מחאה פסיבית יותר. המחאה האקטיבית – האלימה והאגרסיבית, ולמולן – הקהל החיפאי שמחפש בריחה מהמצב הרעוע והמסוכן אליו נקלעה עיר מיוחדת זו.

התפרעות פרו-פלסטינית בשדרות בן גוריון 11/5/21 (צילום: שי רגב)

מעורבות רגשית של תושבי חיפה

המעורבות הרגשית ההולכת וגוברת של תושבי עירי היפה, ומספר התקריות האלימות ההולך וגדל, יוצרים שתי קבוצות עיקריות: האחת – חיפאיות וחיפאים שנרתמים והולכים אחר מנהיג זה או אחר, שמוביל אותם כקבוצה דרך האירועים, כאשר לעתים הקבוצה הופכת להמון טעון רגשית, והשנייה – קבוצות מפוחדות שמתאגדות כדי לחפש דרכי יציאה מהמשבר המסוכן. הקבוצה הראשונה גורמת לאיבוד ה'אני' לטובת אג'נדת ההמון המשולהב, ואילו השנייה מנסה להביע את ה'אני' ולהגביר את תרומתו לפתרון המצב.

הפתרון למשבר החיפאי מגיע בצורת תשומת לב. בהיעדר מנהיגות, נצטרך אנחנו להפוך למנהיגים, כל אחת ואחד מאתנו. תשומת לב לאני שבתוכנו ובתוך כל אחד ואחת מהסובבים אותנו.

מה שמייחד את חיפה, הוא שהיא אוסף של אינדיבידואלים של "אני" ו"את". אנחנו לא קבוצה, אלא כל אחד מאתנו הוא אדם בקבוצה, עם יכולת חשיבה משל עצמו. אנחנו לא "המון", אנחנו תושבים המנהלים כאן את חיינו אנו.

ה-DNA החיפאי

בואו נעצור קודם כל את עצמינו ונחשוב. השלטון הפוליטי במדינה שלנו במשבר וגם הבחירות החמישיות לא יצילו אותו בדרך בה הוא פועל. השימוש בפסיכולוגיה של ההמונים למטרות שליטה בעם המאוד מיוחד הזה לא עובדת, וכל תרגיל, אלים ומלוכלך ככל שיהיה, לא יהפוך את היופי הפנימי שלנו לקהל מאמינים עיוור שהעלה לשלטון אנשים כמו יוזף סטלין ומאו צה טונג. אנחנו לא מוצר מלאכותי, אנחנו, החיפאים, אנשים בשר ודם עם יכולת חשיבה עצמאית, חמה, אוהבת, אינטליגנטית ומתפתחת.
ה-DNA החיפאי חזק יותר מהתרגיל הפוליטי שמנסה להרעיל את החשיבה שלנו.

ואכן, אנחנו ושכמותנו מאיימים על הפוליטיקה הרקובה, בזכות דבר אחד: אנחנו אנשים אמיתיים.
תהיו אתם, תאהבו, תחבקו וחיפה תחזיר, לא רק אהבה, אלא גם עתיד מבטיח לדורות הבאים שילכו בעקבותינו.

אוהב את עירי ואוהב אתכם.

עיריית טירת כרמל – רחב
שלוש הדתות - עבודה מאת גלעד שטיין • התערוכה 'מטרוארט' בכרמלית חיפה (צילום: ירון כרמי)
שלוש הדתות – עבודה מאת גלעד שטיין • התערוכה 'מטרוארט' בכרמלית חיפה (צילום: ירון כרמי)
10 תגובות
 1. לימבו אמר/ה

  מבחוץ?
  באתר הזה צוין השבוע שתפסו מישהו חיפאי עם בקבוקי תבערה מוכנים.

 2. ענבל בר סלע אמר/ה

  תומכת לגמרי ומזדהה עם הכאב והזעזוע.
  בואו נשמור על הרקמה האנושית החיה שלנו. אנחנו יכולים לחיות ביחד! ערבים, יהודים, דרוזים, כולם. בני אדם. פשוט. אנחנו עושים את זה כבר הרבה זמן. חיינו משולבים זה בזה.
  חשוב שכל אחד ואחת יקומו ויגידו את זה. יש המון יוזמות של פעילויות והפגנת סולידריות.
  אם גם אתם חושבים כך, אנא תצטרפו.

 3. בילי לוטן אמר/ה

  אנדרי- אתה מאוד צודק- חיפה עיר של מיזוגים ותיקים ועולים חדשים, יהודים, נוצרים, מוסלמים, מוחמדים, דתיים וחילוניים נשים וגברים- כולנו מסתדרים וחיים ביחד במצרף מיוחד- בואו נפזר אהבה וסובלנות, וקבלת האחר – וזה מה שנקבל. רק אהבה תביא אהבה💜💙❤️

 4. מאי אמר/ה

  כתבה מדהימה, חזקה, חשובה בעלת אלמנטים רבים ונכונים. גורמת לקורא לחשוב שוב שוב על תוצאה לפני העשייה. כל הכבוד על הכתבה המורחבת והמסבירה.

 5. עזית אמר/ה

  לא אתם.. מנסים מה לגרום למישהו למות..
  צאו לרחובות בערב לילה אתם מבינים כמה זה מסוכן
  הם לא באים מבחוץ לא הערבים לא היהודים כולם מפה מחיפה מספיק עם הזיוף התקשורתי

 6. אזרח א אמר/ה

  זה ממש לא מאתמול השינאה הזו הם חיים טוב מאוד בחיפה ותמיד מציקים ומתנהגים כמו במדינה ערבית קפויי טובה לא תקבלו בשום מדינה ערבית מה שאתם מקבלים כאן אז תלמדו להתנהג ואם לא השדה פתוח.

 7. לייבלה אמר/ה

  עם כל הכבוד והרצון החיבוק הגדול והדו קיום תמיד היה עם האוכלוסיות הנוצריות בחיפה שרבים מהם ידידיי וויקירי לא כך עם רבים מהמוסלמים שהתיאוב הוא הדדי מיעוטם ממש חברים אך במיקרו זאת האמת מראותו של צבר שנולד בחיפה לפני 75 שנה וכדאי לא ליפות את האמת

 8. ניקו אמר/ה

  לשמור על דו קיום עאלק.עכשיו התגלה הפרצוף האמיתי שלהם.כולם מחבלים.תתעוררו.אסור לתת.להם להרים תראש.לא לקנות אצלהם ולא לפרנס אותם

 9. אייל אמר/ה

  חשוב פה האבחנה. הגל הזה לא שוטף את חיפה – הוא שוטף את ערביי חיפה.
  שוטף אותם כי יש שטיפת מוח של הסתה ארסית מהפוליטיקאים הערבים ברשימה המשותפת ובתנועה האיסלמית.
  חשוב מאד להבחין שכל האלימות והשנאה והלינצ'ים והצתות אינן "מעשה הדדי" אלא באות רק מהערבים שטופי השנאה והגזענות.
  מי שלא מכיר בכך עיוור למצב

 10. אבישי כפיר אמר/ה

  רק האהבה לעיר ולתושביה המיוחדים תנצח… כמו תמיד אני מאמין בנו ולכן לא מתרגש מכל הזיקוקים רעשים וניצוצות חולפים.

לא ניתן להגיב