עוד ועוד גני ילדים נסגרים בחיפה | ההורים זועמים: “תחושה קשה של הזנחה ואטימות”

גן לוטם בקרית חיים (צילום: חי פה בשטח)

בעקבות סכנת סגירת הגנים: ההורים הזועמים כינסו מפגשי חירום בקרית שפרינצק ובקרית חיים

בשכונות בעיר ממשיכים ההורים, אחת לכל כמה ימים, להתבשר על כוונת עיריית חיפה לסגור עוד גני ילדים. בכוונת ההורים לדרוש כי המהלך לא יעשה. ביום שלישי (2021\05\11) התקיימו שני מפגשי חירום של ההורים בקריית שפרינצק ובקריית חיים, שבעקבותיהם הוקמה קבוצת וואטסאפ לכל הורי חיפה.

לפני מספר ימים התבשרו הורים לילדים בגן טרום חובה “נחליאלי” בקרית שפרינצק, על הכוונה לסגור את הגן בשל מספר קטן של נרשמים. משמעות העניין היא שיישאר בשכונה רק גן טרום חובה אחד גן “יערה”. בשנה שעברה נסגר גן טרום-טרום חובה היחיד שהיה בשכונה – גן “ברבור” כשפניות לעיריית חיפה ועצומות התושבים להשאירו, לא הועילו.

בשבוע שעבר התקיים מפגש הורים בנושא, שלדברי הנוכחים, לווה ברגשות קשים של ייאוש ותסכול מהתנהלותה של העירייה.

מפגש הורים מגן נחליאלי בקרית שפרינצק (צילום: רותם עטר)
מפגש הורים מגן נחליאלי בקרית שפרינצק (צילום: רותם עטר)

“זאת תחושה קשה מאוד של הזנחה ואטימות”, אומרת אחת האימהות, שילדתה בגן נחליאלי ושעברה עם משפחתה לשכונה לפני חמש שנים. “למרות ההבטחות להתחדשות עירונית, התחושה היא שלא מקדמים את קריית שפרינצק היום, את שירותיה ואת החינוך”. בשנה שעברה, לאחר שנסגר גן פרטי, רצתה האמא לרשום את בתה לגן ברבור שנסגר, וכאלטרנטיבה הוצע להורים להשתמש בהסעות לגן ברמת התשבי. “מנובמבר ועד אפריל לא היה צהרון בגן ברבור, פשוט סגרו אותו וכל הפניות שלנו לעירייה נענו בשלילה. כולם, גם המתנ”ס, התנערו מאחריות. בהרשמה כבר צוין שאין לגן ברבור צהרון ואז מתפלאים שאין הרשמה לגן”, היא מסבירה. כיום, אומרת האם, שגן יערה הוא היחיד שנשאר בשכונה, והוא כבר בתפוסה מלאה.

קריית שפרינצק (צילום – ירון כרמי)

אם לילדה בגן נחליאלי בקריית שפרינצק:

לשלוח את הילדים שלנו לגנים מלאים במקום לנצל את ההזדמנות ולשים בגנים שלא מלאים, זה פשוט לא נכון. יש כאן אוכלוסיות של עולים חדשים, למה לא להשקיע בהם וללמד אותם עברית כדי שיגיעו מוכנים לכיתה א’? במקום לשפר את רמת החינוך, רק מצמצמים בגנים כל הזמן. המינימום שאנחנו מצפים ממי שבחרנו בו בעירייה הוא לבוא ולדבר אתנו ולא לסגור לנו גנים שנה אחרי שנה. תגידו לנו שקריית שפרינצק מזדקנת, או שאתם חושבים איך להתארגן מחדש מבחינת משאבים. אבל תבואו ותשמעו את מה שיש לנו לומר. ההתעלמות הזאת מייצרת זעם.

ההורים רוצים להתאחד עם שאר ההורים בחיפה שהתבשרו על סגירת גנים ולנקוט בפעילויות כלל עירוניות.

מעיריית חיפה נמסר בתגובה:

“כמידי שנה בוצע והושלם מיפוי צרכים בכל שכונות העיר על מנת להבטיח מענה מלא ומיטבי לכל ילד וילדה בעיר על פי צרכיו. בתוך כך בוחנת העירייה באופן סדור ומקצועי בשיתוף פעולה מלא עם משרד החינוך את פתיחתם של גני הילדים בחינוך הרגיל והמיוחד, לשנת הלימודים הבאה, בהתאם לנתוני הרישום, צרכי הילדים והבקשות לוועדות ההעברה בחינוך הרגיל וועדות זכאות ואפיון בחינוך המיוחד.
בהתאם לאמור נבדקים גם הגנים בקריית שפרינצק. הודעות על שיבוץ הילדים נשלחות ישירות להורים ולא באמצעות התקשורת”.

גן לוטם בקרית חיים (צילום: חי פה בשטח)
גן לוטם בקרית חיים (צילום: חי פה בשטח)

גם בקריית חיים התקיים ביום שלישי (2021\05\11) מפגש הורים עם חברי מועצת העיר בנושא סגירת הגנים. במפגש נכחו אביהו האן, הילה לאופר ומוטי בליצבלאו מסיעת הירוקים של חיפה, וסופי נקש מסיעת חיים בחיפה. במפגש העלו הורים מגן לוטם שבסכנת סגירה, טענה כי בינואר ובפברואר, במועדי ההרשמה לגנים, לא יכלו להירשם לגן לוטם כי הוא אינו מופיע ברשימה. אחת האימהות סיפרה לחי פה – תאגיד החדשות, כי בשיחה עם עובדת באגף הרישום, נאמר לה ששם הגן שונה מ”לוטם” ל”צדף”. לטענת ההורים, אף אחד מהם לא ידע על כך. אחרי שההורים גילו שמדובר באותו הגן, כבר לא ניתן היה להירשם כי מועד ההרשמה הסתיים.

מעיריית חיפה נמסר בתגובה:

“בחיפה קיימים שני גני ילדים בשם זהה, דבר שיצר בלבול, ועל כן הוחלט על שינוי שמו של אחד מהם. הגן המדובר נמצא במתחם בו קיימים 5 גני ילדים שצוותיהם מוכרים להורים, ההורים בחרו לאן להירשם. כפי שמסרנו, העירייה בוחנת באופן סדור ומקצועי בשיתוף פעולה מלא עם משרד החינוך, את פתיחתם של גני הילדים בחינוך הרגיל והמיוחד, לשנת הלימודים הבאה, בהתאם לנתוני הרישום, צרכי הילדים והבקשות לוועדות ההעברה בחינוך הרגיל וועדות זכאות ואפיון בחינוך המיוחד.
בהתאם לאמור נבדקים גם השיבוצים לגנים האמורים. הודעות על שיבוץ הילדים ישלחו ישירות להורים ולא באמצעות התקשורת”.

מפגש הורים עם חברי מועצת העיר בקרית חיים לגבי סגירת הגנים (צילום: יוסי לבוב)

עוד אמרו ההורים, שהם כנראה יצטרכו לפזר את הילדים לגנים בקצוות שונים של קריית חיים ושרוצים לערבב ילדים בגילים שונים באותו הגן, למשל גיל שנתיים וחצי עם גילאי חמש, דבר שלא מתאים פדגוגית.

הילה לאופר, תושבת קריית חיים וחברת מועצת העיר מסיעת הירוקים:

אני מבקשת מסיגל ציוני, חברת מועצה ומחזיקת תיק החינוך, לאור עבודתי המשותפת איתה, לקיים אתנו דיון מיוחד בנושא. אנחנו עובדות בשיתוף פעולה ועשינו זאת בעבר. הדוגמה לכך היא נושא בית הספר דגניה. אני מקווה שנעשה את זה גם עכשיו, למען הבהרת התמונה, לטובת ההורים שכרגע נמצאים בחוסר ודאות. יש הורים שלא רוצים לשלוח את ילדיהם לגן בשנה הבאה ואנחנו לא רוצים להגיע למקום הזה. אני וחבריי נילחם בהחלטה לסגור גנים ולא נאפשר לאף אחד לפגוע בילדים. לצערי, עד כה לא נעניתי בחיוב לדרישתי לקיים דיון מיוחד בנושא.

ההורים מקרית חיים הקימו קבוצת וואטס אפ לכל ההורים בחיפה שהגנים של ילדיהם בסכנת סגירה בשנת לימודים הבאה ומזמינים את המעוניינים להצטרף ולשתף בבעיות השונות.

גן לוטם בקרית חיים (צילום: חי פה בשטח)

ממשרד החינוך נמסר בתגובה:

“בבדיקה עם הרשות בתחילת השבוע הקרוב יקבלו ההורים שיבוצים לגני הילדים, יש לציין כי גנים נפתחים בהתאם לרישום הורים ועמידה בתקן משרד החינוך בהתייחס למספרי הנרשמים.
כאמור כלל תלמידי הגנים יקבלו מענה על שיבוץ ילדיהם בימים הקרובים”.

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. א. אמר/ה

  תיבדקו מי אחראי בעיריית חיפה על תיק החינוך ואז תבינו הכל

 2. המנקה אמר/ה

  מה לא ברור , הכל הכל , הגנים המבנים , התקציבים , עוברים לדתיים המתרבים והולכים , ומשתלטים פה על הכל , עם הילודה שלהם . איםה שמעתם , שר דתי בממשלה : 19 ילדים ! והם סוגרים אותם כמו כת שלא ייבחרו בחיים חופשיים , אלא ימשיכו להיות בידיהם בבחירות לקלפי , שם הם מצביעים ב- 93% .

 3. אסד אמר/ה

  למה שונה השם להקל על המגזר ?

 4. נחמיה אמר/ה

  מתי תבינו שקליש צריכה לפנות כמה שיותר מבנים לטובת המגזר החרדי שהיא שבויה בו.
  היינו פתאים לפני הבחירות, רצינו רוח רעננה וקבלנו רוח רעה.

 5. אבי אמר/ה

  סגירת גני ילדים פירושה הגדלת מספר הילדים בגנים שנותרו. אז אם עד כה היה חינוך הילדים שלנו בגנים גרוע למדי, עכשיו יהיה גרוע בריבוע.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור חברה וחינוך בחיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו