עשרות השתתפו בצעדת השרמוטות בחיפה, 2015

05_-_מצעד_השרמוטות_-_עפרי_פרץ_וענת_יקל.jpg

מצעד השרמוטות – עפרי פרץ וענת יקל

עשרות נשים וגברים נערים ונערות השתתפו היום (ו') בצעדת השרמוטות בחיפה, שיצאה מכיכר ספר והסתיימה בגן האם.

כתבת וידאו קצרה עם מארגנות האירוע – מצעד השרמוטות


לידעתכם, לא נוכל לשדר את סיפורי הנערות שנפגעו, כי הן קטינות
מגישה: סמר עודה. צילום ועריכה: ירון כרמי

סיפורים מצמררים של בני נוער

נער חיפאי שנאנס: "הדבר הכי נורא שחוויתי זה לא האקט עצמו ולא הסיוט שעברתי באותו לילה אלא התגובה של הסביבה איך אתה גבר ולא מסוגל לא להתנגד או לשתוק. אנשים לא מבינים שכשזה קורה אתה קופא". נערה טרנסג'נדרית: ""מאז שהתחלתי להסתובב כאישה אני מוטרדת אין ספור פעמים ברחוב ע"י גברים".

עשרות סיפורים מרגשים ומצמררים נשמעו היום מפיהם של מספר נערות ונערים שחוו אלימות מינית ואונס. הם סיפרו ושיתפו את משתתפי הצעדה בחוויות הקשות שעברו או שאחד/ת מקרובי המשפחה או החברים עברו. "אני לא אחת מתוך שלוש אבל אחותי כן", סיפרה נערה שהגיעה במיוחד מיבנה כדי להשתתף בצעדה בחיפה. "אחותי נאנסה ע"י בן הדוד שלנו מספר פעמים. תמיד הרגשתי אשמה כי באחד הימים בו היא נאנסה, אני הזמנתי אותו לאכול איתנו צהריים, היתי ילדה בת 9 וההורים שלי לא בבית. אחרי שסיימנו את הארוחה הוא שאל על אחותי ואמרתי לו היא בחדרה תיכנס אליה. לא ידעתי שהוא כזה הרי הוא חבר שלנו ובן דוד שלנו. באותו יום הוא נכנס לחדרה ואנס אותה. כשנודע לי על זה אני הרגשתי אשמה. כשאתה יודע שאנסו את אחותך אתה יודע כמה שזה קרוב וכמה זה קשה במיוחד שלא יכלת לעזור".

מצעד_השרמוטות_-_מפגן_תמיכה_בנפגעות_תקיפה_מינית.jpg

מצעד השרמוטות – מפגן תמיכה בנפגעות תקיפה מינית
נערה טרנסג'נדרית מחיפה שיתפה את המשתתפים בחוויות הקשות אותן עברה: "מאז שהתחלתי להסתובב כאישה אני מוטרדת אין ספור פעמים ברחוב ע"י גברים. אנשים שאני מכירה מצדיקים את זה כי הם טוענים שזה בגלל איך שאני מתלבשת, שאני מתלבשת חשוף ואני מבקשת את זה. יום אחד כשדיברתי עם ידידה שלי וסיפרתי לה על החבר שלה שאיים עליי במכות כי לא רציתי להתפשט. היא ענתה לי " את מגדירה את עצמך כשרמוטה אז מה את מצפה, זה מה שאת רוצה". "אז לא ממש לא" אומרת הטרנסג'נדרית.

"לצערי אני גם נפלתי לסטטיסטיקה הזאת" סיפר נער חיפאי שנאנס, והמשיך "נראה לי שהדבר הכי נורא שחוויתי מזה זה לא היה האקט עצמו ולא הסיוט שעברתי באותו לילה אלא התגובה של הסביבה, איך אתה גבר ולא מסוגל לא להתנגד או לשתוק. אנשים לא מבינים שכשזה קורה אתה קופא ואנשים לא מבינים שהמושג "לא" זה לא. מסכת האימים שעברתי אחרי היתה נוראית. הרגע הזה שצריך לספר לחוקרים את מה שעברתי פרט פרט ולחזור על זה. בסופו של דבר ביטלתי את התלונה כי לא יכולתי יותר אנשים התחילו להגיד שאין מצב שאותו אנס נגע בי".

ענת יקל, אחת ממארגנות הצעדה בחיפה סיפרה לחי פה: "אנחנו מוחות על האלימות המינית וגם על ההתעלמות של הרשויות מנשים שמתלוננות. יש נטייה להאשים דווקא את הקורבן במקום להאשים את האנס והתוקף. במקום להכניס לכלא את מי שתוקף, את מי שאונס ולהעניש אותו, מאשימים אותנו הרבה פעמים".

עופרי פרץ אחת ממארגנות הצעדה בחיפה סיפרה לחי פה: "יש מודעות יותר מאשר בשנה שעברה. כשפרסמנו את מועד הצעדה היתה הענות מדהימה. השנה גם יש השתתפות רבה של נערות שמגיעות ומספרות את הסיפור שלהן".

"כל אישה שעברה דבר כזה יש לה גב. אנחנו מאחוריכן אתן צריכות לספר ולהתלונן. התוקפים צריכים לקבל עונש על המשעים שלהם וגברים צריכים לקחת על זה אחריות בדיוק כמו שאנחנו לוקחות על זה אחריות. זה לא רק מאבק שלנו", סיכמה יקל.

צעדת השרמוטות 2014 – חיפה


לא ניתן להגיב