“אל תיקחו לנו את הבית” – חברי הקן בכרמל הצרפתי של הנוער העובד והלומד הפגינו מול עיריית חיפה

הקן של הנוער העובד והלומד מהכרמל הצרפתי בהפגנה (צילום: דביר בר-גל)
הקן של הנוער העובד והלומד מהכרמל הצרפתי בהפגנה (צילום: דביר בר-גל)
הקן של הנוער העובד והלומד מהכרמל הצרפתי בהפגנה (צילום: דביר בר-גל)

כ-40 חברי תנועת הנוער העובד והלומד מכרמל צרפתי מפגינים בשעה זו (2021\4\5) מול בניין עיריית חיפה כנגד העברתם מהמבנה בו שוכן הקן ב-60 שנה האחרונות למקלט בחטיבת הביניים ליאו בק. המפגינים הניפו שלטים: “65 שנה לא מפסיקים ברגע”, “לא מוציאים גוזלים מהקן”, “אל תיקחו לנו את הבית” ועוד. חברי ובוגרי הנוער העובד דורשים מעיריית חיפה למצוא פתרון אחר שלא דורש את העברתם. בנוסף, שוחחו המפגינים על הבעיה עם חברי המועצה שהגיעו לישיבת מועצת העיר, ביניהם: נעמה לזימי, שרית גולן שטיינברג וסופי נקש.

חברי הנוער העובד מכרמל צרפתי עם חברי מועצת העיר ואבישי כפיר, בוגר התנועה ומנהל הסינמטק בעבר (צילום: דביר בר-גל)
חברי הנוער העובד מכרמל צרפתי עם חברי מועצת העיר ואבישי כפיר (צילום: דביר בר-גל)

תנועת הנוער העובד והלומד פועלת בכרמל הצרפתי מ-1957 במבנה ברחוב אדמונד פלג 20 השייך לעיריית חיפה ומשתרע על פני 290 מטר. כל מספר שנים הנוער העובד והלומד מגיש בקשה להמשיך להשתמש במבנה ומקבל אישור על כך מהעירייה. ב-2018 הגישה התנועה בקשה חדשה ולא קיבלה תשובה. לפני כחודש, גילו חברי התנועה כי עיריית חיפה לא תאריך את האישור להשתמש במבנה. לאחרונה הוקם מטה מאבק עם בוגרים והורים של הקן בכרמל הצרפתי שכותבים ברשתות חברתיות על חשיבות המקום שהווה להם בית שני לגדול בו.

הקן של הנוער העובד והלומד מהכרמל הצרפתי בהפגנה (צילום: דביר בר-גל)
הקן של הנוער העובד והלומד מהכרמל הצרפתי בהפגנה (צילום: דביר בר-גל)

נמרוד רותם, אחד מבוגרי הקן, כתב בפוסט:

לקן כרמ״צ נכנס ילד כלשהו ויצאתי משם אני, האיש הזה שלמדתי לאהוב בזכות הכל ולמרות הכל, כי בקן הזה חיבקו אותי כמו שאני, אני חיבקתי את כולם כמו שהם ולכולנו יש חלקים של הלב שלנו זה בתוך זה ושום דבר לא יכול למחוק את זה.קשר כזה חזק עובד גם אם לא מדברים כמה שנים, ממש כמו המבנה המתוק והתמים הזה, הזמן לא פוגע, לא משפיע, להפך, רק משפר את התחושה כשנזכרים אחד בשני, בברית האחים החד פעמית הזאת. בשבועות האחרונים התגלה לי שעל המקום היפה הזה בו גדלתי, מוטלת סכנת סגירה איומה, מהר מאד התחוור לי שהחלטה אומללה של עיריית חיפה עלולה לקטוע את אותה תמימות ומתיקות אצל הילדים של היום ולמנוע מהם אולי להיות מי שהם ולגדול באחווה עם בני ברית שהם אחים. הבנתי שאני לא יכול לעמוד מנגד כשהדבר הזה קורה, זה פשוט כבר יותר מדי בשבילי.
גם אם נפרדתי מזמן מתנועת הנוער העובד והלומד, קיבלתי מהתנועה הזאת כל כך הרבה.
היום אני גאה להגיד, היה לי מזל גדול בחיים שהייתי חניך בקן כרמ״צ.
והרי חיים רק פעם אחת.
הקן של הנוער העובד והלומד מהכרמל הצרפתי בהפגנה (צילום: דביר בר-גל)
הקן של הנוער העובד והלומד מהכרמל הצרפתי בהפגנה (צילום: דביר בר-גל)

קשת זאבי, הקומונרית של הקן בכרמל הצרפתי לא נשארה גם היא למצב ופרסמה פוסט בנושא:

אני הגעתי לקן כרמל צרפתי אי שם בספטמבר בשיא משבר הקורונה ומאז אני מדריכה ומגייסת.
הקן הזה הגיע מרוסק ושבור וכנגד כל הסיכויים עומד איתן מול אותם אנשים שמנסים להחליש אותנו. אותם אנשים שמחלישים את החניכים שלי שרק רוצים להתחנך ולחנך – אותם אנשים שפוגעים בזכות של ילד וילדה להיות חניכים בתנועת הנוער העובד והלומד ושיהיה להם קן שיוכלו לקרוא לו הבית השני שלהם.
בואו אני אספר לכם מה זה להיות קומונרית בקן כרמל צרפתי.
זה לתת לילדים מקום להיות מי שהם בלי לפחד מאף אחד, הקן זה מקום ללמוד ולגלות דברים שלא נותנים לי להבין בשום מקום אחר. הקן שלנו זה המקום שבו כל כך הרבה ילדים וילדות גילו מה הם באמת ומה הם יכולים להיות. זכו בכלים בהדרכה וכלים בחיים הבין אישיים. זה מה שקן כרמל צרפתי הוא עבורי ועבור החניכות שלי. מקום שמכיל ונותן ואאפשר לקחת את זה מאתנו ומהחניכים שיישארו בקן הזה הרבה אחרי שבעלי התפקידים ישכחו שבכלל החליטו על להוציא אותנו משם.
איך אתם עיריית חיפה עומדים מאחורי ההחלטה לקחת בית ששייך לאלפי בנות ובני נוער? האם אתם בטוחים שאתם רוצים להוציא את כל הזיכרונות שהקן הזה מכיל – 65 שנים של זיכרונות ושל אלפי חניכים – ולהוציא את החניכות שרק רוצות להדריך בקן ולזרוק אותן לרחוב?
הקן של הנוער העובד והלומד מהכרמל הצרפתי בהפגנה (צילום: דביר בר-גל)
הקן של הנוער העובד והלומד מהכרמל הצרפתי בהפגנה (צילום: דביר בר-גל)

טליה ריטר, רכזת הפעילות בקן של הנוער העובד והלומד בכרמל הצרפתי:

“זה נעשה מחוסר שקיפות. הבנו שהנתונים שלפיהם החליטו שהפעילות שלנו קטנה הם מנתונים לא מעודכנים מ-2019. עכשיו אנחנו במצב הרבה יותר טוב ופעלנו הרבה בקורונה, מבחינת תרומה לקהילה, לחניכים, פעילות בבתי ספר ושיעורים בזום. לא פעלנו רק בסגרים במבנה כי אסור היה לקיים פעילויות. מציעים לנו בעצם לעבור למקלט בחטיבת הביניים ליאו בק שהוא קטן מאוד ואי אפשר לקיים בו פעילויות לילדים. אנחנו אמורים לפנות כנראה את המבנה שלנו לצופים. צריך למצוא גם להם פתרון ראוי ולא אחד על חשבון השני על מנת שכמה שיותר ילדים יהיו בתנועות נוער. העירייה מסוגלת למצוא פתרון אחר”.

ביום חמישי הבא (2021\5\13) יתקיים בקן בכרמל הצרפתי כנס מחאה בהשתתפות בוגרים והורים.

קן כרמל צרפתי של הנוער העובד והלומד (צילום: טליה ריטר)
קן כרמל צרפתי של הנוער העובד והלומד (צילום: טליה ריטר)

מעיריית חיפה נמסר לחי פה תאגיד החדשות:

תהליך הקצאת מבנים הינו תהליך ארוך ומסודר שנמשך כשנה וחצי ומתבצע על בסיס נתונים שמתעדכנים באופן שוטף ומידע נוסף שמועבר ע”י הגורמים המקצועיים ברשות הנוער שנציגיו קיימו ביקורים תכופים בסניף ואף קיימו פגישת עדכון עם רכז הרשויות הארצי של הנוער העובד והלומד וראשי התנועה בחיפה.
תהליך ההקצאה כולל בין היתר שני פרסומים על מנת לאפשר הגשת התנגדויות להליך לכל גורם המעוניין בכך או רואה את עצמו נפגע מההחלטה. למרות פרסומים אלה לא הגישו נציגי התנועה התנגדות להחלטת ההקצאה.
לא רק זאת אלא שבעקבות תלונה על מטרדים שנגרמים לשכנים כתוצאה מהיות המבנה נטוש עקב אי פעילות של הנוער העובד והלומד במקום, אטמה העירייה בלית ברירה את הנכס ב – 16 ליוני 2020 והוא נפתח מחדש לפעילות ע”י התנועה רק בחודש ספטמבר 2020.
העירייה מקדמת בברכה כל שינוי חיובי בפעילות הסניף ובהתאם לכך הכשירה עבורם מבנה חלופי המותאם לצרכי הסניף והיקף פעילותו הנוכחית.
הליך הקצאת הנכסים נועד להבטיח חלוקה צודקת ושימוש מיטבי בנכסי העירייה שהנם מצרך נדיר. נציגי העירייה ימשיכו לעמוד בקשר שוטף עם ראשי התנועה והסניף כמו גם עם נציגי כל תנועות הנוער על מנת להבטיח מענה לצרכי הסניפים והחניכים הפועלים במסגרתו ולעודד היקף פעילויות רחב ככל האפשר.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. נטע אמר/ה

    כל הכבוד לנוער העובד והלומד

  2. שלמה גרוס אמר/ה

    אני הייתי חניך ומדריך בקן הזה עוד בשנות ה 60, אלפי בוגרים התחנכו בקן כרמל צרפתי חלק מחניכי התנועה נהרגו במלחמות ישראל .חבל, שכעת גב קליש ראשת העיר , רוצה לסגור את הקן ולזרוק נערים ומערות לרחובות, מצער לחשוב שהזכרונות שלנו יעלמו עם המקום, מצער שהנוער של היום לא יספוג ערכים חשובים בקן המיוחד הזה.
    מצער שקליש שולחת את הנערים והנערות לרחוב יחד עם החזירים שהביאה לעיר.
    אסור לוותר

הגיבו כאן לכתבה