החגיגה שמייחדת את ואדי ניסנאס: "הרגשתי גאוות שייכות לחיפה" | תושבי הוואדי בארוחת איפטאר חגיגית ויוצאת דופן

ביום שני התקיימה בלב השוק שבשכונת ואדי ניסנאס ארוחת איפטאר קהילתית בהשתתפות 170 תושבי השכונה וכן נציגי עיריית חיפה, בית הגפן ועוד. את הארוע יזמו ועד השכונה, המרכז הקהילתי אחווה, עיריית חיפה וגופים נוספים. הנוכחים סיפרו ל"חי פה תאגיד החדשות" על האירוע המיוחד, על ייחודיות ואדי ניסנאס ועל הרמדאן.

שבירת צום הרמאדאן

ארוחת האיפטאר שהתקיימה השנה היא יוצאת דופן, בכפוף לתו ירוק והנחיות הקורונה. ארוחת איפטאר מסמלת את שבירת הצום היומי ונערכת לאחר תפילת המע'רב עם שקיעת השמש.

הכנות לארוחת איפטאר בואדי ניסנאס (צילום: המרכז הקהילתי אחווה)
הכנות לארוחת איפטאר בואדי ניסנאס (צילום: המרכז הקהילתי אחווה)

התושבים הכינו את הארוחה

עד שנת 2019 התבססה ארוחת האיפטאר בואדי ניסנאס על ארוחת קייטרינג שהזמינה עיריית חיפה והאנשים היו מגיעים לאכול והולכים. השנה החליטו יוזמי הארוע, ביניהם המרכז הקהילתי אחווה, עיריית חיפה ואגף הרווחה, יו"ר ועד ואדי ניסנאס עו"ד חמודי מסרי ובית הגפן לקיים ארוחת איפטאר משותפת לתושבי השכונה בלב שוק הואדי, כאשר כל אחד מהתושבים נרתם להכנתה והביא מאכלים שהכין וקישט את המקום. האוכל שנשאר חולק למשפחות נזקקות כחלק ממנהג החג.

לארוחה הגיעה ראש עיריית חיפה עינת קליש רותם ומ"מ נחשון צוק, השייח' רשאד אבו טלהיג'א, חברת מועצת העיר שהירה שלהבי ואורחים נוספים. תושבי השכונה נוצרים ומוסלמים שנכחו במקום, מספרים שלא זכור להם ארוע כזה במשך זמן רב שמסמל את השיתופיות והקהילתיות בשכונה.

עינת קליש רותם, נחשון צוק ופעילי שכונת ואדי ניסנאס (צילום: המרכז הקהילתי אחווה)
עינת קליש רותם, נחשון צוק ופעילי שכונת ואדי ניסנאס (צילום: המרכז הקהילתי אחווה)

אירוע שיא עבר תושבי הוואדי

חאולה חשיבון, רכזת המרכז הקהילתי אחווה, נוצרייה שחווה את הרמדאן כל חייה. מאז הילדות היא חיכתה לחג כל שנה ולתכניות המיוחדות בטלויזיה, לחגיגות ולארוחות חג משותפות אצל השכנים. "אין מילים לתאר את מה שהיה בארוחת האיפטאר. אני עובדת במרכז 10 שנים ומנהל המרכז במשך 30 שנים עאדל חלאילה, אמר שבשבילו זה היה ארוע שיא", אומרת חשיבון.

חאולה חשיבון, רכזת המרכז הקהילתי אחווה:

"בשנה שעברה אנשים אפילו לא שמו לב שהיה רמדאן כי כולם היו מרוכזים בקורונה. כולנו, נוצרים ומוסלמים חוגגים את הרמדאן, זה חודש חשוב ומיוחד לכולם. החגיגה הזו מייחדת את ואדי ניסנאס, אי אפשר לזהות מי נוצרי ומי מוסלמי וזה מדהים. כל מי שנכנס לכאן מרגיש שייך ולכן זאת שכונה מיוחדת מאוד"
תושבת נוצרייה שהזמינה את חברותיה לארוחת האיפטאר (צילום: המרכז הקהילתי אחווה)
תושבת נוצרייה שהזמינה את חברותיה לארוחת האיפטאר (צילום: המרכז הקהילתי אחווה)

חשיבון אומרת שגם אלו שהיו בצום, קודם שירתו את האורחים ורק אחר כך התיישבו לאכול, דבר שריגש מאוד את הנוכחים.

ג'מילה חוסיין חליילה גדלה בואדי ניסנאס ומספרת שמנהג החג של עזרה לנזקקים מורגש בוואדי ניסנאס במיוחד. "אנשים לא מרגישים שהם בודדים בוואדי, כי הוואדי זאת משפחה אחת גדולה.

בחג מביאים אוכל למי שחסר ועוזרים לקשישים ולמי שנמצא לבד. זה מסמל את התרבויות הישנות שבהן השכן הוא חלק מהמשפחה. "אם חסר לך משהו, אתה פונה לשכן והוא מביא לך", היא אומרת.

ביחד עם עוד מספר נשים, חוסיין חליילה אספה כספים וקנתה ממתקים לאיפטאר. חברותיה בישלו אורז, עלי גפן וקישואים ממולאים.

אורז שהכינו תושבות שכונת ואדי ניסנאס לארוחת האיפטאר (צילום: המרכז הקהילתי אחווה)
אורז שהכינו תושבות שכונת ואדי ניסנאס לארוחת האיפטאר (צילום: המרכז הקהילתי אחווה)

"אף פעם לא השתתפתי בארוחת חג כזאת גדולה. הארוע היה יפה ומכובד. אהבתי שהייתה נציגות של עיריית חיפה ושל בית הגפן. אני הרגשתי גאוות שייכות לחיפה. ראיתי שאנשים מרוצים, שמחים וברגעים כאלו שוכחים מהצרות", היא מתארת את אווירת האיפטאר. לדבריה, ברמדאן, שולחן החג תמיד מלא מכל טוב ובדרך כלל מזמינים אורחים לארוחה כי מטרת החג היא לחבר בין המשפחות והשכנים, במיוחד כאלה שהם מיעוטי יכולת.
בין המאכלים האהובים במשפחת חוסיין חליילה ברמדאן כלולים הקטאיף עם צנוברים וגבינה, כנאפה, עלי גפן וממתקים.

ארוחת האיפאר הקהילתית בואדי ניסנאס (צילום: המרכז הקהילתי אחווה)
ארוחת האיפאר הקהילתית בואדי ניסנאס (צילום: המרכז הקהילתי אחווה)

ג'מילה חוסיין חליילה:

"שנה שעברה כולנו עברנו טראומה, במיוחד בחברה הישראלית. היינו בודדים ולא ביקרנו את המשפחות. השנה אני רואה את האיפטאר הזה כפיצוי על מה שהיה. אולי זה מסמל את הדרך לראות את האור והתקווה".

אם אפשר לארגן ל-40, אז אפשר גם 400…

מוטדא כיאל, עובד קהילתי בואדי ניסנאס מלשכת הרווחה בעיריית חיפה יזם את הרעיון של הארוחה הקהילתית לפני 3 שנים, כאשר אורגנה ארוחת חג ל-40 איש בשכונה. הוא הבין שאם אפשרי לארגן ארוחת חג לעשרות אנשים, אפשרי גם ל-400 איש בשיתוף עם המרכז הקהילתי אחווה. "שיתוף הפעולה בין כל הארגונים כל כך חימם לי את הלב. זאת השיטה החדשה שאנחנו נמשיך לעבוד בה כי התוצאות טובות ויפות", אומר כיאל. בנוסף, כיאל אומר שהמראה של צעירים בני 16-18 שתרמו ועזרו במהלך הארוחה הוא הדבר השני שחימם לו את הלב. "הם עשו זאת כל כך בשקט ובאדיבות שזה נותן נקודת מחשבה על הצעירים שמחפשים מסגרת התנדבותית כי יש להם לב טוב ונכונות לתת". כיאל אומר שאת ארוחת האיפטאר אפיין המקום שהיה בלב השכונה ושהאנשים הגיעו והציעו לתרום אפילו מבלי שהתבקשו.

ארוחת האיפאר הקהילתית בואדי ניסנאס (צילום: המרכז הקהילתי אחווה)
ארוחת האיפאר הקהילתית בואדי ניסנאס (צילום: המרכז הקהילתי אחווה)

הירקנים תרמו את הפירות והירקות

פאח'ר ביאדסי, דובר עיריית חיפה לשפה הערבית שהיה שותף בארגון סעודת האיפטר, מסר ל"חי פה תאגיד החדשות":
"סעודת האיפטאר הקהילתית ללא ספק אחד האירועים המרגשים והיפים שהיו, ואני שמח שהיינו שותפים להצלחתה. האירוע שונה במהות מאירועים שהיו בעבר, כאן הייתה התגייסות מרגשת ומחממת את הלב של תושבי השכונה, שילוב ידיים וזרועות של הפעילים השכונתיים, המרכז הקהילתי ועד השכונה עובדי רווחה ותושבי ואדי ניסנאס.

נשים הכינו אוכל בעצמן, עובד הרווחה הכין את המרקים, ירקנים תרמו את הפירות, ובכל שנייה הגיע עוד סיר ועוד מאכל מעוד בית בשכונה, מסעדת נדימה המיתולוגית פתחה את שעריה והפכה למטבח של השכונה בו בישלו חלק גדול מהמאכלים, צעירים פעילים ואנשי הוועד הגישו את האוכל לסועדים באהבה.

שיתוף הפעולה וההתלכדות של התושבים והתמונה הנפלאה של תושבי ואדי ניסנאס ואורחיהם סביב שולחן אחד לקול המואזין, ללא הבדלי דת מין או גזע, ועם הרבה כבוד והערכה, הם המטרה הנשגבת והעליונה של הצום וחודש רמדאן, קידום ערכי הסבלנות סובלנות אחווה, הערכה כבוד הדדי והרבה צניעות, אלה הערכים שהצום בא לקדם.

עיריית חיפה מקדמת את החזון יחד עם אגף קהילה וחברה, שהמרכזים הקהילתיים יהוו הלב הפועם של השכונה תוך פתיחת שערי כל המרכזים הקהילתיים בפני תושבי כל השכונה ומתן מענה לצרכיהם, ולהפוך את התושבים לשותפים דומננטיים ומלאים בפעילות הקהילתית של המרכזים, בדומה לכלל אירועי רמדאן ובכל אותם מרכזים קהילתיים בשכונות הערביות ששמות דגש תחילה על התושבים, אנשי ילדי וצעירי השכונה תחילה, לחבק את התושבים ולכבד נאמנה את צרכיהם, וזה השינוי הגדול שהעירייה ואגף קהילה וחברה מקדמים היום".

בישולים לארוחת האיפטאר הקהילתית בואדי ניסנאס (צילום: המרכז הקהילתי אחווה)
בישולים לארוחת האיפטאר הקהילתית בואדי ניסנאס (צילום: המרכז הקהילתי אחווה)
5 תגובות
 1. רונית פיקן שלם אמר/ה

  מאוד מרגש.
  הידד למארגנים ולכל המשתתפים 💝
  תהנו המון,
  חג שמח🌸

 2. נירו הרומני אמר/ה

  לא מאמין למראה עיניי..
  תגידו..גם בשבירת הצום שלנו עושים כזה משתה??
  קליש ימחבלת בהסוואה..פחחח על הפרצוף שלך

 3. עייע אמר/ה

  עיריית חיפה מממנת ארוחות חינם למיעוט הערבי. בינתיים מבטלים אירועי ל"כ בעומר. מתי יארגנו ארוחת מנגל על האש לכבוד יום העצמאות. עיר בפשיטת רגל ערכית.

 4. שיאכלו רעל הלוואי? אמר/ה

  אני בעיקר מאחל לכל יהודי שרואה את הכתבה הזו לא לדבר כמוך.

 5. פנוי שם עכשיו אמר/ה

  למה לא עשו את זה בהר הבית?

לא ניתן להגיב