בצל הקורונה צעדה תהלוכת ה-102 שנה של "מריה הקדושה" בשיירה רכובה בחיפה

תהלוכת מריה הקדושה (צילום: מהידה כרכבי עבוד מרכז הפרחים)

כמידי שנה, קיימה היום אחה”צ (ראשון, 18.4.2021) העדה הנוצרית בחיפה את התהלוכה המסורתית היא תהלוכת “מריה הקדושה” שהשנה מציינים אלפי המאמינים הנוצרים את שנת ה- 102 שנה לאירוע זה. לאירוע מגיעים מידיי שנה אלפי מאמינים מחיפה ומרחבי הארץ אך השנה בצל משבר נגיף הקורונה הפוקד את ישראל כבר למעלה משנה צעדה התהלוכה וזאת הפעם השנייה ברציפות בתולדות היסטוריית התהלוכה כשהיא ממונעת על גבי רכבים ובמתכונת מצומצמת ביותר.

תהלוכת מריה הקדושה בחיפה | צילום וידאו: חנא נחאס • צפו

אין תושב בעיר חיפה שלא מכיר את הפקקים הענקיים בכבישי העיר בעקבות תהלוכת “מריה הקדושה” החגיגית והמרהיבה של העדה הנוצרית בעיר, הנערכת מידי שנה בחיפה ביום ראשון, השני שלאחר חג הפסחא וזאת החל משנת 1919, תהלוכה של אלפי מאמינים היוצאת מכנסיית “סנט ג’וזף” (יוסף הקדוש) בעיר התחתית אל מנזר הכרמליטים “מאר אליאס” (אליהו הנביא) בסטלה מאריס שעל הר הכרמל, כשהם סוחבים במעלה ההר את פסל מריה הקדושה כשרחובות שלמים סגורים ובצידיי הרחובות אלפי אנשים מריעים.

השנה זאת הפעם ה-102 שהתהלוכה המסורתית ממשיכה לצעוד בחיפה רק הפעם בשל משבר הקורונה וההנחיות וההגבלות של משרד הבריאות היא צעדה במתכונת שונה ומצומצמת ביותר. תהלוכה כן היתה, במקומה של התהלוכה המסורתית התהלוכה היום נערכה בליווי משטרתי ותהלוכה של חמישה רכבים בלבד כשבראשה על גבי הרכב נישא גם פיסלה של “מריה הקדושה”.

תהלוכת מריה הקדושה (צילום: מהידה כרכבי עבוד מרכז הפרחים)
תהלוכת מריה הקדושה (צילום: מהידה כרכבי עבוד מרכז הפרחים)

השיירה שהחלה את דרכה בשעה 16:00 עברה ברחובות העיר התחתית, בהם רח’ העצמאות, יפו, פל ים, שיבת ציון, אלנבי, הציונות, ח’ורי, י.ל. פרץ, שבתאי לוי, 2 בנובמבר, הצלבנים, היובל, טשרניחובסקי, בית לחם, רחובות עין הים, ש”י עגנון, הגפן, סטלה מאריס, הבישוף חג’אר, שיזף, ג’מיל שלוהוב, אל-מותנאבי, עבאס, הפרסים, עין דור, המגינים ובן גוריון, ברחובות אלה מתגוררים ריכוזים גדולים של נוצרים תושבי העיר.

עוד נטלו חלק בתהלוכה מצומצמת זו, הארכיבישוף פייר בטיסטה פיטסבאלה, מ”מ הפטריארך הלטיני מירושלים, שהגיע במיוחד לתהלוכה, נזירים כרמליטים בחיפה ונציגי תנועת הנוער של הצופים המארונים בחיפה.

עקב משבר נגיף הקורונה בישראל הוציאה ה”פטריארכיה הלטינית” בירושלים הוראות מיוחדות וקפדניות וביקשה מתושבי העיר שלא להתאסף ברחובות ולא לגרום לריכוז של קהל במהלך התקדמות התהלוכה, הפעם פיסלה של “מריה הקדושה” צעד בתהלוכה ממונעת והגיע אל מרפסות בתיהם, וכמו כן ביקשה לא לגעת בפסל של מריה הקדושה שעל הרכב המוביל.

תהלוכת מריה הקדושה (צילום: חנא נחאס)
תהלוכת מריה הקדושה (צילום: חנא נחאס)

למי שאינו יודע ואינו מכיר את תהלוכת “מריה הקדושה”, מדובר במסורת רבת שנים שהחלה בשנת 1919 עם סיום מלחמת העולם הראשונה, כאשר במהלך המלחמה התעורר חשש לפגיעה בכנסיית “יוסף הקדוש” הלטינית הוותיקה בעיר שנחנכה בשנת 1867 הנמצאת בשד’ המגינים 80 במושבה הגרמנית ולפיסלה של מריה הקדושה שהיה מוצב בתוכה והיה חשש גדול שחיפה תותקף, לכן ראשי הכנסייה הנוצרית העלו את הפסל לכנסיית סטלה מאריס שעל הר הכרמל ומאז ראשי הכנסייה נדרו נדר לקיים את התהלוכה מדי שנה מכיוון שהם האמינו שקדושתו של הפסל היא זאת ששמרה על תושבי חיפה וכך נקבעה מסורת רבת שנים זאת עד עצם היום הזה.

יש לציין כי כמו בכל שנה, קישוט הפרחים בפסל "מריה הקדושה" נעשה ובוצע, עם הרבה אהבה ומסירות כבכל שנה, ע"י מאהידה עבוד מ"מרכז הפרחים", החנות הוותיקה בחיפה מזה 50 שנה.

עם השנים הרבות שחלפו, האירוע שהתחיל והיה חיפאי במהותו החל לצבור תנופה ובמקום עשרות הצועדים שליוו את מריה הקדושה בשנות ה-50 וה-60 של המאה הקודמת, היום מספרם מוערך באלפי מאמינים ומלווים ואולי אף בעשרות אלפים. נוצרים רבים מהסביבה ומהגליל החלו לנהור לעיר חיפה ובקהילה הנוצרית בעיר סבורים שראשי העיר חיפה יכולים להשקיע יותר ויותר בתהלוכה הנערכת מדי שנה בשנה בחיפה וראשיה צריכים לעשות הרבה יותר וזאת על מנת להפוך את התהלוכה המסורתית הזאת לאירוע בינלאומי גדול יותר שבכוחו למשוך עשרות אלפי תיירים מחו”ל שיבואו ויבקרו בעיר חיפה.

תהלוכת מריה הקדושה (צילום: מהידה כרכבי עבוד מרכז הפרחים)
תהלוכת מריה הקדושה (צילום: מהידה כרכבי עבוד מרכז הפרחים)
הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. יותם יעקבסון אמר/ה

    המסורת המתוארת כאן שגויה. הצלם של מרים היה בכנסייה בסטלה מאריס והורד ממנה אל בית פרטי כדי שלא יאונה לא כל פגע במהלך מלחמת העולם הראשונה. אתם מפרסמים את אותו הטקסט כל שנה והיה ראוי להתעמק ולו טיפה בהיסטוריה של המסורת בת ה-102…

הגיבו כאן לכתבה