"לקחו צלקת בלב השכונה והפכו אותה למקום הכי חי בחיפה" • למה סגרה העירייה את הגג בסירקין 21?

הבניין ברחוב סירקין (צילום: עומר מוזר)

בצעד שהפתיע את אורי בנאים, יזם שרכש את הבניין ברחוב סירקין 21 בשוק תלפיות, נתנה עיריית חיפה, לפני שיצאה לחופשת הפסח, צו סגירה למקום. על הגג פעלה משתלה והתקיימו בו אירועים וסדנאות אומנים. חברו הטוב ובעלי העסקים בבניין, מבקרים את ההתנהלות ומספרים על תרומתו של הבניין לשוק ולשכונה כולה. אנשי מקצוע מסבירים מה אומר הצו ועל הכשל הבירוקרטי שנוצר.

אורי בנאים (31) רכש בשנה האחרונה את הבניין הנטוש ברחוב סירקין 21 בשוק תלפיות, במטרה להפוך אותו למוקד פעילויות עבור החיפאים. בחודש פברואר, אחרי הסגר השלישי, נפתחה בו משתלה ועל הגג התקיימו אירועים שונים, כגון סדנאות אומנים וירידי מוצרים מקומיים. הבניין הפך למרכז חברתי של השוק, אליו הגיעו מאות אנשים. גם ראש העירייה עינת קליש רותם ביקרה בו ואף צולם במקום סרטון וידאו על המשתלה, על ידי מחלקת הדוברות של העירייה.

הגג בסירקין 21 בשוק תלפיות (צילום: אורי בנאים)
הגג בסירקין 21 בשוק תלפיות (צילום: אורי בנאים)

בצעד שהפתיע את בנאים, את שותפיו ובעלי העסקים בבניין, ב-25 במרץ, ביום חמישי שלפני ליל הסדר, כאשר עיריית חיפה יצאה לחופשת הפסח לשבעה ימים, נשלח על ידה צו סגירה למקום, בטענה שבוצעו בבניין עבודות בנייה אסורות. מאז מנסה בנאים להבין את מהות ההחלטה ולשם כך הוא פנה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה בבקשת דחיית ההחלטה על הסגירה, וכן לעורך דין ולאדריכל שיעזרו לו לטפל בסוגיה.

לטענתו של בנאים, פקחית של עיריית חיפה ביקרה בבניין שלוש פעמים במהלך השבועות האחרונים ואמרה שחסר לבנאים ולשותפיו היתר בנייה. במהלך ביקוריה, בנאים ביקש להיפגש ולהציג את כל האישורים הדרושים וגם ביקש לפנות לגורם האחראי, אך ללא הצלחה. הוא גם לא הצליח להשיג מענה טלפוני או תשובות בדואר האלקטרוני.

"אמרנו שאנחנו אנשים שומרי חוק ורוצים לעשות את כל הדברים הדרושים, אז שיעזרו לנו במה שצריך. עבדנו על פי תקנה 101, שבה מוגשת בקשה באתר הממשלה להקמת משתלה, ואף אחד לא טרח לשאול אותנו מה יש לנו", אומר בנאים. "'רישוי עסקים' בדקו את תהליך השיפוץ ואמורים גם לחזור לסיום התהליך".

אורי בן נעים (צילום: עומר מוזר)
אורי בנאים (צילום: עומר מוזר)

שאדי שריף, אדריכל ומעצב פנים שאחראי על פרויקט המחסן והפרגולה בגג הבניין, הסביר שלעיריית חיפה יש תקנות משלה, בגלל ייחודיות העיר שכוללת הרבה מבני שימור ומבנים ישנים. "בעיריית חיפה כל היתר מעל 20 מ"ר מצריך אישור מיוחד, וזה שונה מתקנות 101 באתר הממשלה, לכן אנחנו מגישים בקשה עם הקלות, שהיא בסמכות של הוועדה המקומית. מי שעובד מול עיריית חיפה מכיר את החוקים האלו. ייתכן שהמעצב שעבד על פרויקט הגג לא ידע על כך".

בנאים טוען שלא מצא הנחיות כאלו באתר העירייה, ודבר נוסף שהקשה על התהליך, הוא שבעיריית חיפה לא התקיימה קבלת קהל בשנה האחרונה, בשל הקורונה.

אדריכל שאדי שריף (צילום: טאהירה שאקריאן)
האדריכל שאדי שריף (צילום: טאהירה שאקריאן)

האדריכל שאדי שריף:

אגף ההנדסה נסגר מספר פעמים בגלל שהעובדים נדבקו בקורונה ולא היה עם מי להיפגש, ניתן היה ליצור קשר רק בטלפון ובדואר האלקטרוני. לנו, בתור אדריכלים, יש את פרטי הקשר של אנשי המקצוע שמולם אנחנו עובדים ודרך המערכת מגישים את התכניות לעירייה ומקבלים הערות מה לתקן ובמה לטפל.

בחשיבה סביבתית, התקין בנאים על הגג פאנלים סולאריים ושבשבת של הרוח. בתור מורה דרך עם אוריינטציה לתיירות, הוא פתח טריבונה לקבוצות, על מנת שיקבלו הסבר על העיר עם נקודת תצפית מרשימה.

שי פריזנר, ממנהלי קבוצת הפייסבוק "תלפיות או לא להיות", חברו הטוב של בנאים, עבר בעקבותיו לגור באזור שוק תלפיות. במאי השנה הוא אמור להתחתן על הגג, ולא יודע אם כרגע החתונה תצא לפועל. לאחר רכישת הבניין, שני החברים ניקו את כולו לבד והוציאו ממנו ערימות של זבל.

שי פריזנר ואורי בנאים (צילום עצמי)
שי פריזנר ואורי בנאים (צילום עצמי)

שי פריזנר – "תלפיות או לא להיות":

עשינו בבניין עבודה חבל על הזמן כדי שיהיה לאנשים מקום להיפגש. נוצר כשל בתקשורת ובאופן חד צדדי הם פתאום באו וסגרו את המקום וכנראה שלא העבירו יותר מדי דברים לצד של אורי, למרות שהוא עשה את הכל כמו שצריך. הוא צבע ושיפץ את המקום עם אנשי מקצוע ועבד תמיד עם מומחים ולא על דעת עצמו. אורי עשה המון דברים טובים למען השכונה.
עמרי עצמוני לחם עיניים בסירקין 21 (צילום: לחם עיניים)
עמרי עצמוני לחם עיניים בסירקין 21 (צילום: לחם עיניים)

עמרי עצמוני, בעל מאפיית לחמי המחמצת "לחם עיניים" בתחתית הבניין מעביר ביקורת על התנהלות העירייה:

כל מה שאורי עשה כאן בבניין הוא פשוט ברכה גדולה. אם דרוש שם שינוי, אז שיעשו אותו. אך לבוא ולסגור את המקום בצורה בוטה? אין סיבה טובה אחת. האם היתרי בנייה זאת סיבה מספיק טובה לעצור מקום שהפך למרכז חברתי למאות אנשים? המקום הוא על גג פתוח ועומד בתקנות הקורונה. עסקים לא נעצרים בגלל חופשת חג, אנחנו לא נחים. השוק חיכה לתנועה כזאת של אנשים וכל מי שמגיע קונה גם בעסקים שבמתחם.

אייל לבקוביץ' מחנות גולדמונד – ספרי יד שנייה, הנמצאת קרוב לבניין, משבח את אורי על פעילותו ומסכים עם עצמוני לגבי ההתנהלות.

גולדמונד ספרי יד שנייה בשוק תלפיות (צילום: אייל לבקוביץ')
גולדמונד ספרי יד שנייה בשוק תלפיות (צילום: אייל לבקוביץ')

אייל לבקוביץ':

אנשים פרטיים לקחו מקום, לקחו בניין נטוש, צלקת גדולה בלב השכונה שאף אחד לא רצה להתעסק איתו. הם שפכו כאן המון כסף וכיום הבניין פורח. אין הרבה אנשים שעושים דברים כאלה בחיפה. מגיע לפה קהל שכמעט ולא היה באזור לפני כן. מגיעים עובדי הייטק שבאים לאכול בשוק, יש בבניין משתלה יפהפייה והאירועים על הגג, עם מוזיקה, זה הדבר הכי חי שראיתי בעיר בשנים האחרונות. במקום לעזור ולהסביר, הפקחים באו בצורה כוחנית, העירייה הייתה צריכה לשים לב למה שקורה בבניין הזה ואני חושב שמגיע ליזמים דיאלוג ולא סגירה פתאומית.

בעתיד מתכנן בנאים לקיים במתחם הפקות, הופעות אקוסטיות וסדנאות אמנים. "אני עושה את הכל על הגג הפרטי שרכשתי בעמל כפיי. אין לי מטרות רווח, אני רוצה למשוך אנשים למקום, כדי שיהיה להם כיף ומעניין וזו המטרה העיקרית. המסר המרכזי שאנחנו מנסים להעביר הוא שאנחנו רוצים שייווצר פה שיתוף פעולה ארוך טווח ושהעירייה תעבוד בצורה מקצועית עם אנשים שפועלים בעיר. ברור לכולם שמי שמבצע עבירות צפויים לו עונשים, אבל התנהלות בצורה כזאת של הרשות המפקחת היא לא תקינה ולא מקובלת", אומר בנאים.

ב-9 במרץ הגיש בנאים על ידי עורך הדין בהאא גובראן בקשה לפטור מהיתר בבניין לפרגולה ששטחה אינו עולה על 50 מ"ר ועד כה לא קיבל תשובה.

עורך דין בהאא גובראן (צילום: נועה ברוך)
עורך דין בהאא גובראן (צילום: נועה ברוך)

עורך הדין בהאא גובראן:

אנחנו מאמינים שהעירייה תגיע איתנו לפיתרון כי גם לעירייה חשוב המקום ושהסוגיה תיפתר. היזמים כאן ששואפים לפיתוח, פועלים על פי החוק, הגשנו בקשה לפטור מהיתר בנייה ואף אחד לא עדכן את היזמים שהעניין לא פתור. במקום זאת קיבלנו צו למניעת שימוש. בד"כ כשהעניין לא פטור מהיתר מודיעים למבקש שהוא לא עומד בתנאים והוא בוחר את המסלול הנכון לפי הנחיות העירייה. נפלנו בכשל בירוקרטי.

מעיריית חיפה נמסר בתגובה לחי פה – תאגיד החדשות:

בביקורת שנערכה במקום ב- 10/3/21, נמצא כי על גג המבנה בוצעו עבודות בנייה בניגוד לחוק וללא היתר, שכללו, בין היתר, הקמת קונסטרוקציה להקמת משתלה, מחסן ומועדון.

מנהל המחלקה לאכיפה שוחח באופן אישי עם היזם והבהיר לו כי העבודות המבוצעות טעונות היתר בניה. בעקבות כך, פירק היזם עוד באותו היום את המחסן.

בביקורת חוזרת שנערכה במקום, נמצא כי הבנייה נמשכת ובתוך כך גם הוקם המחסן בשנית ושוב ללא היתר ובניגוד לחוק. בנסיבות אלה הוצא צו למניעת פעולות במקום, שכן לא ניתן לקיים אירועים או להכניס קהל למקום ללא היתר בניה והמצאת האישורים הנדרשים.

יודגש כי ליזם ניתנו הנחיות, הבהרות והסברים מספר פעמים, לרבות במהלך חופשת חוה"מ פסח. יצוין גם כי במהלך החג התקבלה פנייה כי מתוכננת חתונה על הגג ובעניין זה השבנו לפונה לגבי קיומו של הצו.

מבדיקה שנערכה באגף הרישוי עולה כי רק אתמול (א' 4.4.21) פתח היזם בקשה לקבלת תיק מידע שהוא השלב הראשוני הנדרש לקידום בקשות להיתר בנייה.


11 תגובות
 1. זהבה אמר/ה

  כהרגלה בקודש עירית חיפה בהנחיית ראשת העיר הורסת כל חלקה טובה ומשבשת כל פעילות וכל יוזמה שנועדה לרווחת האזרחים. מחכה בקוצר רוח לראות את המכשפה עולה על מטאטא הזהב ומסתלקת מחיינו רצוי בחברת החזירים.

 2. רם אמר/ה

  זהבה מה הקשר?
  יש סדר וחוקים.
  אם מישהו היה נפגע על הגג היית שואלת איך יכול להיות שיש בניה/עסק ללא רשיון והעיריה לא עושה כלום?

  1. מיכאל אמר/ה

   עושים ביטוח צד ג' !
   ושהעירייה לא תתערב לאנשים בשכל וברכוש !

  2. מיכאל אמר/ה

   נ.ב. כול מקורב או עבריין בונים על הגגות דירות !
   על בתים משנות ה- 70 . סכנת נפשות !
   אז בבקשה
   להקים בניה מעץ בשביל קצת צל , אני חושב שהרייך כבר מת ? !

 3. אורי בנאים אמר/ה

  לגבי תגובת העירייה, צר לי שוב על אי לקיחת האחריות מצד העירייה ושלא התקבלה תגובה כנה ועניינית,
  שום מנהל מחלקה לא פנה אליי, חבל שלא רשמו שם מלא.
  פירקנו את המחסן לבקשת המפקחת וביקשנו הנחיות לבנייה,נמסר לנו ש6 מ"ר מחומרים קלים אפשרי לבנייה, אז בנינו.זה כמו מחסן כתר מפלסטיק.
  מעולם לא ניתנו הנחיות כתובות/מקצועיות מלבד אתה צריך היתר, תהרוס את מה שבנית תוך התעלמות מבקשתנו לפנייה רשמית בנושא. כמובן שלא נוצר קשר במהלך החג למרות פנייתנו!
  הגשנו בקשה להיתר כי אנחנו לא נגד ומספיק צנועים להבין מה הדבר הנכון לעשות בשביל אנשי הבניין ובשביל לפתוח את המקום שוב במהרה. באמת מתוכננת חתונה ביום העצמאות על הגג ומקווה שעיריית חיפה תשמח עם כולנו.
  הבניין הוא פרטי ואם אני לא מפעיל עסק במקום אז זכותי לקיים אירועים פרטיים שלי ללא מטרות רווח אלא אם כן כל יומהולדת או חתונה של קרוב משפחה היא בניגוד לנהלים ולא הבנו את הדברים לעומקם. זה לא מועדון! פשוט תשאלו מה אנחנו עושים שם!
  אפשר לעקוב בפייסבוק לראות את התכתבות האימיילים וכל ההוכחות הענייניות לסוגיה זאת. ושוב פעם, אנחנו רוצים לעבוד יחד, להוציא הודעה רשמית שאינה מתבססת על עובדות האירוע,ממשיכות לקיים את חוסר האמון בין רשויות העיר לתושבים. ידוע שלקחת אחריות זה לא קל, צריך הרבה אומץ בשביל זה.

  1. מיכאל אמר/ה

   אסון ! ההתנהלות שבשטח פרטי העירייה מתערבת !
   בנאים אתה צריך שותף ערבי כדי שהעירייה תרד לך מהצואר .
   נמכרנו כבר ! ומאוד בזול בגלל השמאלנים .

 4. אייל אמר/ה

  ניסה להקים אולם ארועים על הגג בבניין באמצע שכונה. עמד להרוס לכל תושבי המקום את החיים. ברור שחבריו מברכים השאלה מה אומרים חוקי תכנון ובניה.
  עובדתית השופט ראה שיש חריגות ובניה ללא השגת האישורים וסגר. טוב מאד, אף יזם לא מעל החוק.

  1. מיכאל אמר/ה

   חחחחחחחח איזו שכונה ?
   אתה גר שם ? אם כן סליחה רחמים !
   אבל מצד שני המקום הזה הכפיל ושילש לך את מחיר הנכס !
   עוד שנה תבין ותצטער !!

 5. גל הכהן אמר/ה

  https://youtu.be/UiZgLXVOx1A
  סרטון על הגג בסרקין 21

 6. מיכאל אמר/ה

  מי מחבל לבנאים את החיים ?
  זו לא העירייה !

  1. מיכאל אמר/ה

   זה לפני שראיתי את הסרטון !

לא ניתן להגיב