תגלית! חזיר הבר החיפאי – כשר • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

הדיון האחרון במועצת העיר לא רק הכשיר את תופעת חזירי הבר בעיר, אלא אף נתן להם מעמד של תושבי קבע. הבסיס למעמד הזה הוא למעשה תוצאה של מחדל. המחדל נולד מכיוון שראש העיר וסגנה הקפידו להציף את הדיון בטיעונים פרוצדורליים מהארכיון תוך הימנעות מביכה מאמירה מפורשת לגבי אחריותם האישית על אשר יעשה בעיר בעתיד.

אבל טבעה של אחריות לא להיעלם, את זה כבר יודעת ראש העיר היטב. ולכן, במשחקי האשמה נמצאו שלושה אשמים למצב הביש בחיפה: התושבים. ואם לא הם, אז על רשות הטבע והגנים (רט"ג). ואם לא הרט"ג אז האחריות מוטלת על "פח האשפה שיושב בירושלים", כפי שאוהבת ראש העיר להתייחס אל הממשל הישראלי בירושלים. כך שתוצאת הדיון במועצה היא:  3-0 לטובת החזירים.


הטלפיים של החזירים בחיפה על העליונה

לא ניתן היה לעצור את סחרחרת האושר שעטפה את הנהגת העיר כאשר הצליחה למצוא את האשם האולטימטיבי לבעיית החזירים בעיר – רשות הטבע והגנים. מי בכלל שמע עליהם עד לפני כמה חודשים!? ובכל זאת, ניתן היה לשמוע את ההתרגשות בקולו של סגן ראש העיר צוק כאשר ניסה לכאורה למלט את עצמו ואת ראש העיר מאחריות על הנעשה בעיר.

אמנם כתב האישום שהקריא היה מופנה כל כולו נגד הנהגת העיר, אבל די היה במסך העשן העבה ששרר באולם המועצה על מנת לשגר את ראש העיר לראיון בתקשורת עם סכין בין השיניים. אנשי הרט"ג, מצידם, לא טרחו אפילו להתייחס לטענות ראש העיר ברצינות. הם יודעים כבר מימים ימימה שיש להם בחיפה עסק עם מנהיגות מוזרה. מנהיגות המעדיפה לייצג אינטרסים צרים על פני אינטרסים של הציבור החיפאי כולו.

אז בעצם למה להתערב? זאת לא הבעיה שלהם…


מנכ"ל רט"ג מגיב בחי פה להאשמות של קליש


מתמטיקה של פוליטיקה

לא מוזר לכם שצוק וקליש עשו לילות כימים על מנת לקיים דיון שכל כולו מיועד להצלת חזירי הבר בחיפה? האם אי פעם שמעתם אותם מטיפים לטובת חזירי הבר לפני הבחירות? בוודאי שלא.

ההיגיון היחידי המלווה את הפעילות התקיפה של הנהגת העיר בעד חזירי הבר הוא הגיון פוליטי – וזה הולך ככה: רוב רובם של החיפאים אינם סובלים מבעיית חזירי הבר. נקודה. מדובר בבעיה שהיא נחלתם של מאות תושבים במקרה הטוב. ולמרות שמדובר במספר אנשים גדול, הרי שהמסה הקריטית שלהם עדיין פחותה מאוכלוסיית אוהבי החזירים, חובבי החתולים והכלבים ומקדמי זכויות בעלי החיים. והרי מכל אלה יש בעיר אלפים רבים. למעלה מכך, החבורה האידיאולוגית הזאת מגויסת מספיק גם על מנת ללכת ולהצביע במספרים מרשימים. זאת לעומת רוב החיפאים שיצקצקו על מר גורלה של העיר אך לא ילכו להצביע כלל.

חזירי בר רועים לייד ילדים בשכונת כרמליה - יום כיפור (צילום: דורון שוורץ)
חזירי בר רועים ליד ילדים בשכונת כרמליה – יום כיפור (צילום: דורון שוורץ)

ואז הגיע הגול העצמי – וההסברים המביכים

לאור כל זאת לא ניתן היה להסביר באופן הגיוני את מופע האימים שהתרחש בכרמליה אור ליום חמישי שעבר. באופן הפוך לחלוטין מהכרזות ראש העיר נצפו פקחים עירוניים כאשר הם תופסים חזירה ברשת ציידים וגורמים למותה. ראש העיר לא החזירה את פני האירוע ריקם, ולאחר יום של התייעצויות הוציאה הודעה מאוד מבולבלת בת שלושה חלקים. בחלק הראשון היא כינתה את העניין "אירוע". בחלק השני היא כבר הפנתה אצבע אל האשמים – רט"ג. ובחלק השלישי היא נזפה בחיפאים על כך שאינם אוהבים את עירם: "עיריית חיפה תעשה את כל הנדרש כדי שכולנו, בלי יוצא מן הכלל, נלמד לחיות בשלום ולאהוב את החיים בעיר המיוחדת זו".  או במלים אחרות, הכשל הניהולי המחפיר שהתרחש במשמרת שלה חשף את ערוותה ברבים וכל שנותר לה לעשות הוא להפנות אצבע אל החשוד המיידי – רט"ג.

ואם זה לא ברור מספיק אז למעשה הכל קרה גם בגלל שתושבי העיר חיפה לא אוהבים את העיר שלהם. שיתביישו.


צפו: כך לוכדים ואחר כך ממיתים חזיר בשיטת עיריית חיפה


מרוב שמחה טחנו עוד מים בלשכת ראש העיר

ההצלפה האין-סופית של לשכת ראש העיר בכל מי שלא רוקד לצלילי החליל החלשים הבוקעים ממנה מהווה את תמונת המנהיגות של העיר חיפה. החולשה הזאת מתודלקת גם מהעובדה שהעיר חיפה צונחת בכל המדדים הקשורים בחוסנה של העיר. לאור זאת פיתחה לשכת ראש העיר יכולת מדהימה לייצר מסכי עשן.

כבר ביום שישי, לא הרבה אחראי ה"אירוע" של כרמליה כבר שלפה הלשכה מהכובע מסך עשן כזה שאולי יערפל מעט את החיפאים ההמומים – עוד סרטון אחד בסדרה ארוכה של סרטונים המגוללים שוב ושוב את אחד מפרויקטי הדגל של השלטון הקודם –  שוק בתלפיות. מעלה קצת תחושה של נזם זהב באף חזיר.  

26 תגובות
 1. חנה מורג אמר/ה

  ו…. לאחר משרה חדשה לאקולוגית ומשרה חדשה נוספת לממונה על חיות בר נמצא ה״מומחה״, מר צוק🥂 לחיינו🥂

 2. מאוריציו גלפר אמר/ה

  איזה נסיון יש לכותב? נסיון אמיתי?

 3. התמנון אמר/ה

  כתבה דלה מאד בעובדות.
  משום מה, מר יריב, אין לך אף פעם דבר חיובי לומר. מעניין מדוע.

  ולעניין:

  1. כל עוד העירייה פותרת בעיות גם אם בניגוד לחוק אז הכל טוב.
  כל עוד זה לא מעורר סנקציות כמובן. שמים קצוץ על החוק, העיקר הפתרון.

  2. גם כאשר העירייה פועלת בניגוד לחוק אז קמים אותם אנשים ומקימים קול צעקה בדבר דו פרצופיות של העירייה.

  אשמח לתגובתך ולדעת מי משלם את שכרך.

  אגב כך, כדאי שתבדוק את החוקים בעניין ואולי לכתוב משהו על בית המחוקקים העלוב הזה אשר השאיר אותנו עם חוקים מימי הטורקים…

 4. אבי כהן אמר/ה

  עכשיו אני רגוע 🤦🏼‍♂️🤣

 5. המלאך השומר של פיטר פן אמר/ה

  בחי פה נחתו לפני שנתים בערך שני חי זירים וחוגגים

 6. המלאך השומר של פיטר פן אמר/ה

  מעניין חי זיר תמנוני שואל שאלות במקום לחשוב

 7. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  חייבים פתרון לחזירי בר בחיפה. ערב טוב.

 8. בת שבע לוי אמר/ה

  חוץ מלחמם את הכיסא המטרידה כלום עכשיו החזיר כשר. גם לסגור גן ילדים יחיד בשכונת מצוקה זה בסדר.
  ולסגור את לב ח"ש זה מצויין.רק רע לתושבים היא עושה שתלך עדיף לכולם

 9. ענת+לקריף אמר/ה

  הכל נכון וההתנהלות של העיריה וראשתה מעוררות שאט נפש אבל אנא תקנו את הטעות:
  או במלים אחרות, הכשל הניהולי המחפיר שהתרחש במשמרת שלה חשף את ערבתה = צ"ל ערוותה

 10. Vaizata אמר/ה

  החזירים החזירים
  טובים באלף אחוזים
  מהזהב מהזהב
  שמסנוור אותכם לשווא

 11. אסי אמר/ה

  העיקר לתקוף את ראש העיר, ולהשתמש בחזיר המסכן עזבו אותם במנוחה

 12. לימבו אמר/ה

  הם לא צריכים את האוכל של החתולים,
  כמות המזון שדרוש לחזיר הן בסדר גודל מעל לדרוש לחתול.
  הם עוקרים דשא, שיחים וכל צמח נטוע או פרא.
  גדרות?
  חיה שלא מוצאת דרכה החוצה, היא חיה שמרגישה לכודה ונהית תוקפנית.

 13. מיכאל אמר/ה

  עוד 10 שנים חיפה בכול מקרה תהיה ערבית אז הבעיה תעבור אליהם !

 14. אורטל פ. אמר/ה

  לטעמי.
  כולם צודקים.
  די כמה ניתן לחיות עם חזיורנים שמסתובבים בין הרחובות.
  נווה שאנן מפוצצת חזירים.והנורא מכול ש 5 ילדים נפגעו מכך 1 חזיר בר העיף אותו כי הם עיוורים. 2 רץ אחרי ילד שרכב על אופניים וכו' וכו' אבל. אנשים מאכילים חתולים.
  ומה שיוצא זה שהם. אוכלים גם את האוכל וגם את הצמחים שהגנן שלי שתל לי בגינה.
  והחזירים לא חשבו עליהם.
  בתקווה להבנה.
  אורטל ° תושבת מנווה שאנן.

 15. אזרח+מודאג אמר/ה

  קאליש ראשת העיר הגרועה בכל הזמנים אישה פח מטומטמת

 16. מנה אמר/ה

  ראשת עיר שמסכנת את ביטחונם ובריאותם של התושבים חייבת לעוף על שר הפנים למנות מיד ועדה קרואה כדי למנוע פגיעה נוספת בתושבי העיר

 17. לאה אמר/ה

  אירופה הייתה מקבלת את החזירים בשמחה והצעתו של בלס הייתה מקלה על העיר, ממש לא מבינה ולא יודעת מה היכולות ומה תפיסת עולמה של ראשת העיר לגבי חיים עירוניים. עצובה הבחירה בה שהביאה הדרדרות מהירה של העיר. חבל שהדבר על חשבוננו

 18. יוסי+צוק אמר/ה

  חבל להמשיך לבזבז כספים על נושא החזירים.. כל השנים דללו ודללו וזה עבד עד שרשות הטבע והגנים נכנסה לעיניין. התגוררתי כ25 מעל ואדי לוטם. יחד עם חזירי הבר.השכןשלנו היה הווטרנר של חיפה שגם צד אותם. ולא חדרו לשטחי ציבור.. חבל שמבזבזים סתם זמן.חזירת בר מספקת פעמים בשנה בין 8 ל 10 חזרים. תעשו חשבון.

 19. הישיש הנרגן אמר/ה

  לצערנו כולנו קליש רותם הוכיחה לנו פעם אחר פעם ובנושא אחר נושא שהבטחות לא באמת צריך לקיים, ושיש דבר גרוע יותר מראש עיר זקן ומושחת שעושה מה שבא לו:ראשת עיר צעירה ולא כל כך מושחתת שלא עושה כלום.

  אבל לעניין החזירים מה לעשות שהיא סוג של צודקת?
  לירות בהם זה לא רק יפה, אלא גם יגרום להם להתרבות בקצב מהיר יותר, עם יד על הלב, הם באמת לא פוגעים באף אדם. גם אלו שדווח עליהם ש"נפגעו מחזירי בר" בעצם נפלו כשרצו אחריהם להניסם או ברחו מהם )מבלי שהחזירים באמת נתנו להם סיבה לכך). בתשעים ותשעה אחוז מהמקרים הם מתעניינים יותר בדשא בגינה הציבורית מאשר בילדים ובמבוגרים הצופים בהם, מי בשעשוע, מי בשאט נפש ומי בפחד.

  יש פתרונות אבל הם או יקרים מאד, או קשורים בשינוי מהותי של התנהגות תושבי והעיר ונדמה לי שארבע מערכות בחירות לימדו אותנו שכאן בארץ חמדת אבות, אנשים לא משנים את התנהגותם, גם אם זה פוגע בהם אנושות.

 20. אברוצו אמר/ה

  מה אתה חופר? אני גר באזור שמשון, האזור שהחזירים פוקדים אותו הכי הרבה. את רוב התושבים פה החזירים לא מעניינים, אף פעם לא ראיתי מישהו נמלט מהם בפחד.

 21. נילי אמר/ה

  אין דבר , בפעם הבאה החזירים יבחרו בה, אבל אולי היא בכלל התכוונה לעשות עלינו סיבוב ולא להבחר שוב, אחרת אני לא מצליחה להבין כמה ראשת עיר יכולה להיות גרועה כבר אין לאן להידרדר

 22. עמרי אמר/ה

  ניר שובר: אוינק אוינק
  לזימי: אוינק אוינק אז אוינק!
  סיגל ציוני: אוינק? אה, אוינק אוינק!
  צוק: אז אוינק?
  מיכי אלפר: ברור שאוינק אוינק, כי אוינק.
  טלי משולם איטח: כן גם אני אוינק אוינק.
  צח קדושים: האוינק, אוינק!
  יעל גורכובר: וואי, הכי שאוינק.
  אמיר נפתלי: אוינק אוינק לא זמין כרגע אוינק
  עינת קליש: אז שיהיה אוינק, ואוינק
  אוינק אוינק.

 23. אבי אמר/ה

  החזירות של העיריה והעומדת בראשה בנושא החזירים היא רק בעיה אחת ממכלול שחיפה חוטפת מאז שיש לחיפאים ראש עיר חדשה.
  הבניה הפרועה בעיר, שאינה מתחשבת בסביבות המגורים או בתשתיות, היא בעיה נוספת. לדוגמא, בנתיב היציאה העיקרי של רכב מבית החולים כרמל, מקום שתמיד פקוק לחלוטים בבקרים, בונים עכשיו 4 פרוייקטי מגורים חדשים שיוסיפו לאזור עשרות משפחות, ןיותר ממאה מכוניות חדשות, שתצאנה כל בוקר לעבודה, ותחסומנה לחלוטין את המעבר לאמבולנסים. (סמולנסקין 4, פינת סמולנסקין ורחוב ויתקין, הרופא 12 ובניה עתידית בסמולנסקין 28).
  בסביבה זו אין מבנה קהילתי אחד, אין בית ספר ואין גנים.

 24. סאם אמר/ה

  מעניין עם כבוד ראשת העיר חיפהו סגנה סיפקו את ההסברים תוך השמעת נחרת אוינק אוינק לעבר השומעים והמאזינים

 25. שמשון פריצקר אמר/ה

  אוי שכחתי על אזרחי חיפה החדשים חזירי הבר,אלו יהיו המצביאים היחידם עם בני אדם מועטים שיצביעו עבורה בבחירות הבאות.לאחרונה רצוי להצתייד בצעדות הליליות בסמוך לבית בכרמל ב Shut gun,אחרת יש סיכוי רב שחזיר בר ינגח בך ותלך לעולם שכולו טוב.עוד טיפול מינוס של ראשת העיר הזו והמקרקש אחריה.

 26. פיקולו אמר/ה

  דוקטור לפילולוגיה ? בסוף תושבי חיפה כולם יתרגלו לחזירים. הם מהווים גם אטרקציה תיירותית לתיירים מן הארץ ומן העולם. קומץ פסיכים פחדנים עושה רעש בלי שום יחס למיספרם המועט. זה רק טיבעי אחרי ששדדנו לחזירים את הואדיות לבנות בנינים ושרפנו להם את כל החורש בכרמל. אפשר להחזיר אותם לואדיות אם פקחי העיריה יפזרו בואדיות את השאריות מזון מן השוק מאולמות האירועים מבתי האבות ובתי החולים. מן המיסעדות ובתי התמחוי . כמו כן להעמיד לרשותם פינות הרטבה עם מים ובוץ שם הם ניפטרים מפרעושים או קרציות. הניסוי בנידון שעשתה קרית טיבעון היצליח.

לא ניתן להגיב