שנה חלפה ולא פורסם דו"ח המשרד להגנ"ס על השריפה בבז"ן

למרות דוח המבקר, המשרד להגנת הסביבה בשלו: מסרב לפרסם דו"ח הפקת לקחים מאירוע שכמעט גרם למגה אסון ב-2014!

03_-_שרפה_בבזן_-_מפעל_גדיב.jpg
שרפה בבזן – מפעל גדיב
הממצאים שחשף מבקר המדינה לגבי פעילותו הכושלת של המשרד להגנת הסביבה הן בפיקוח על המפעלים המזהמים, הן באכיפה, הן בפרסום ושקיפות הממצאים על הזיהום והן בהשלמת החקיקה והתקינה הנדרשת, הם חמורים ביותר ומעידים לא פחות מאשר על זלזול בחיי אדם מצד ממשלת ישראל וכל השרים הנוגעים בדבר.
גם אם ראשי המשרד להגנת הסביבה צודקים באופן חלקי באומרם שקיצוצי תקציב חמורים הם שמנעו מהם לבצע את תפקידם בתקופת שרי האוצר יובל שטייניץ ויאיר לפיד ויש להניח שגם על שרי האוצר האלה רובצת האחריות הכבדה, הרי בסופו של דבר הממשלה כולה וראש הממשלה עצמו הם אלה שנושאים באחריות העיקרית להפקרת חיי האדם בכלל המדינה. בולט הדבר בעיקר באזורים המזוהמים וצפופי האוכלוסייה ובראש וראשונה באזור מפרץ חיפה. עובדה זו מצטרפת להפקרת חיי התושבים באזור מפרץ חיפה עקב גרירת הרגליים ואוזלת היד של הממשלה והרשויות המקומיות בטיפולם בהרחקת החומרים המסוכנים והקטלניים ממפרץ חיפה.

הפקת לקחים עשויה למנוע את האסון הבא


אבל המשרד להגנת הסביבה לא יכול להתנער לחלוטין ממחדליו לדוגמא:
חלפה יותר משנה מאז האירוע בו התרחש כמעט אסון המוני ו'אפקט דומינו' במפעל "גדיב", המצוי בלב מתחם בז"ן במפרץ ורק בנס ובזכות חירוף הנפש של לוחמי האש ניצלו חיי רבים ונמנעה קטסטרופה גדולה. מאות הכבאים שגויסו בבהילות מרחבי הארץ הצליחו במאמץ רב למנוע קריסת ארובה ענקית שבערה במשך קרוב ליממה ובסביבתה דלף חומר רעיל ומסוכן (קסילן) שנפלט ממתקן הייצור שעלה באש. למרות זאת, עד לרגע זה לא פורסמו דוחות החקירה וההמלצות למרות שתהליך הפקת הלקחים הסתיים מזמן וכל הגורמים מסרו את המידע שברשותם. מהחומר שכבר הגיע לידנו עולה כי היה שם מחדל מערכתי בעיקר של בז"ן ולמנהלי המפעל אין שום אינטרס שהמסקנות יפורסמו אי פעם. אם יוודע לתושבי האזור עד כמה הסכנה היתה רבה וכמה כשלים נחשפו באירוע החמור הזה, שערותיהם יסמרו וכל שארית האמון שיש לציבור בדרך ניהולו של מתחם בז"ן יעלמו כלא היו! אבל המשרד להגנת הסביבה גורר רגליים ומקווה שאנו וכלי התקשורת נשכח את האירוע והזמן יעלים את המחדלים.
לכן כדאי להדגיש: אם לא יהיה פרסום לא יופקו הלקחים ולא ימנע האסון הבא!

אם לא די בכך, ממשלת ישראל ונתניהו באופן אישי מקדמים בקצב מהיר ביותר תוכניות להגדלה דרמטית בכמות המִתקנים המזהמים והמסוכנים במפרץ חיפה ובראשן שלוש תוכניות מפלצתיות: "קרקעות הצפון", הרחבת מתחם בז"ן פי 3, והקמת נמל המפרץ עצום המימדים והמיותר ברובו.

מעבר לפגיעה הנופית והסביבתית שתוכניות אלו תגרומנה הן יביאו להגדלת סיכון החיים הוודאי עבור אלפי תושבי האזור בשיעור של 300% לפחות לעומת המצב הקיים, וזה כבר מזכיר לנו את הסכנות לדליפה רדיו-אקטיבית ברמת מגה אסון באזור פוקושימה ביפן ערב הצונאמי ההרסני שפקד את יפן ב-2011.
רק טירוף מערכות וחוסר אחריות ממשלתית קיצונית, אפטיה והפקרות בלתי מוסברת מצד כל ראשי הערים באזור חיפה הם שהביאו אותנו למצב הנוראי הקיים והם שיכולים להביא חלילה את תושבי אזור המפרץ לקטסטרופה הבאה!

הפעם תושבי ערי ויישובי המפרץ לא יאפשרו זאת וימנעו את מימוש התוכניות הללו בגופם. התושבים בכל ישובי האזור החלו כבר במלחמה שרק תתעצם בכל החזיתות כנגד המפעלים והמתקנים המזהמים והמסוכנים במפרץ, עד שמישהו יתעשת ויבין שהגיעה שעת המפנה ונדרש סיבוב פרסה בגישה הסלחנית וחסרת האחריות של השלטון במדינה הזו ביחס לזיהום, התחלואה החריגה והסיכונים הקיימים במפרץ חיפה וסביבותיו!

לא ניתן להגיב