אורי צ’ובוטרו ז”ל • מיזם הנצחה לזכרו | עזרו להקים את “גן אורי” • צפו

רשף אורי צ'ובוטרו ז"ל (צילום: כבאות והצלה)

מיזם הנצחה לזכר רשף אורי צ’ובוטרו ז”ל • זקוקים לעזרתכם להגשים את החלום

מיזם הנצחה לזכרו של קצין כיבוי אש רשף אורי צ’ובוטרו ז”ל – הקמת גן משחקים קהילתי בקריית טבעון, בו יוצב מתקן בדגם כבאית, המשלב בין כבאות לקהילה

בבואנו לחשוב על פרויקט הנצחה הדבר הראשון שעלה היה הנצחה של אורי בדרך מלאת חיים ומשמחת בדיוק כמותו. הרעיון להקים גן משחקים אשר מרכזו יהיה דגם הכבאית שימשוך אליו ילדים רבים, יהיה פעיל ושוקק חיים קסם לנו והתאים בדיוק לאישיותו של אורי.

כל הכסף אשר ייתרם יוקדש למען מטרה זו, רכישת מתקן הכבאית, הובלתו והצבתו בגן שעשועים במיקום מרכזי בישוב בו גדל, הקים בית ומשפחה.

פרויקט הנצחה לזכרו של אורי צ’ובוטרו | צפו

על פרויקט ההנצחה 

לאחר מותו, עלה רעיון להנציחו בדרך שתשלב בין היותו לוחם אש וחלק בלתי נפרד ממערך הכבאות, לבין הקהילה שכל כך אהב, החיבור לילדים ומקום שיהיה שוקק חיים, צחוק והנאה. הקמת גן משחקים על שמו עם מתקן ייחודי, שאין עוד כמותו בארץ, אליו יגיעו מקטן עד גדול.

“גן אורי” 

מקום שיהיה מלא חיים כפי שאורי היה, פעיל, מזמין ומשקף את הנתינה שלו לדור הצעיר בטבעון. מועצת קריית טבעון הקצתה מקום להצבת המתקן בגן ציבורי ביישוב, המתקן יהיה חלק מגן קיים שישופץ ויחודש.

להמחשה בלבד, מיזם לזכרו של אורי צ'ובטרו (צילום מסך: פרויקט "גן אורי)
להמחשה, מיזם לזכרו של אורי צ’ובטרו (צילום מסך: פרויקט “גן אורי)

מיהו אורי?

רשף אורי צ’ובוטרו ז”ל שירת כקצין הגנה מאש בתחנת כיבוי חיפה וכדובר מחוז חוף, עד לפטירתו ממחלה קשה ביולי 2020.

אורי החל את עבודתו בתחנת כיבוי חיפה בשנת 1998. בשנת 1999 סיים בהצלחה קורם כבאים בסיסי מחזור מ”ה.

עם השנים עלה בסולם הדרגות. בשנת 2006 מונה למפקד צוות. כלוחם אש וכמפקד צוות, השתתף באלפי אירועים שבהם הציל חיי אדם ורכוש.

בשנת 2013, עם החלת הרפורמה בכבאות, מונה לדובר תחנת חיפה ומחוז חוף.
בשנת 2014 יצא לקורס קצינים מנהלי ולאחריו התמנה לקצין הגנה מאש בתחנת חיפה; בהמשך מונה לקצין הגנה מאש אזורי והועלה לדרגת רשף.

אורי אהב את מקצועות הכבאות בכל רמ”ח איבריו ואף הקדיש חלק ניכר מחייו לאיסוף חומרים ולשימור מורשת הכבאות. אורי עמל ותיעד את החומרים שאסף עד יומו האחרון.

אורי צ'ובוטרו ז"ל (צילום: פרויקט לזכרו)
אורי צ’ובוטרו ז”ל (צילום: פרויקט לזכרו)

משפחתו של אורי – ליאת רעייתו ושלושת בניו, דניאל, בן-עמי וליאור

ליאת, אשת חינוך אשר פועלת במסגרות חינוכיות שונות בקרית טבעון מעל 20 שנה, במהלך כל שנות עבודתה בחינוך הובילה פרויקטים קהילתיים מגוונים, והצעידה דורות של בוגרים אשר מהווים חלק פעיל בקהילה ובמדינה בכלל.

את עיסוקה בתחום החינוך התחילה בלימודים לתואר ראשון במכללת אורנים בשנת 1997, סיימה את הלימודים בשנת 2000 עם תעודת מורה בכיר מוסמך ותואר ראשון בחינוך ליסודי וחטיבה. לאחר קבלת התואר עבדה מספר שנים בחינוך הקיבוצי בעמק וכ-11 שנים בפנימייה לנוער בסיכון ” כפר נוער רמת הדסה סאלד ” שבקרית טבעון, במהלך שנים אלה הובילה פרויקטים חינוכיים ועזרה לחניכים רבים לחזור ולהשתלב בחברה הישראלית. בשנת 2013 התחילה לעבוד כמחנכת בבית ספר יסודי “רימונים” שבקרית טבעון שם מתפקדת עד היום כמחנכת כיתות ה’ – ו’ ורכזת חברתית. במסגרת תפקידה, שיתפה פעולה עם גורמים שונים בקהילה והובילה את תלמידיה להישגים חברתיים ולימודים גבוהים.

לאחר מותו של אורי בעלה, לקחה על עצמה את הובלת פרויקט ההנצחה כנושא קרוב לליבה ובעל ערך עבור כל מי שפגש את אורי בימי חייו.

דניאל, חייל משוחרר, שירת כלוחם ביחידת חילוץ והצלה של פיקוד העורף, כיום מתנדב פעיל במערך הכבאות והצלה כחלק מיחידת המתנדבים של קרית טבעון, עושה את צעדיו הראשונים לקראת כניסה למערך הכבאות בתור לוחם אש כפי שהיה אביו.

בן-עמי, בוגר אורט טבעון, שימש כמרכז צעיר בשבט אלון של תנועת הצופים ובתחומי הדרכה נוספים במהלך שנותיו בתנועה, היה פעיל בקהילה והוביל פרויקטים שונים ומגוונים, כיום חייל בשירות סדיר.

ליאור, סיים את לימודיו בבית הספר היסודי וכיום מתחנך בחטיבת הביניים אורט טבעון בכיתה ז’.

רשף אורי צ'ובוטרו ז"ל (צילום: כבאות והצלה)
רשף אורי צ’ובוטרו ז”ל (צילום: כבאות והצלה)

כדובר, נכח אורי באירועים הגדולים אשר פקדו את תחנת חיפה בשנים האחרונות: באירועי “באש ובמים” בעיר חיפה (נובמבר 2016) היווה אורי גורם מרכזי בקשר בין אזרחי העיר ללוחמי האש ובזכות דיווחיו הממוקדים והברורים ניצלו חיי אדם.

לא בכדי זכה אורי להערכה רבה מכל הכתבים באזורו, שכן הללו ידעו היטב שדיווחיו אמינים ומדויקים. אורי היה תמיד מלא שמחת חיים, תמיד מוקף בחברים, שנון ומצחיק, כזה שגרם לכולם לחייך ולצחוק ללא הפסקה. אדם אוהב ואהוב, ערכי וחבר אמיתי.


בין לבין, הגן בחירוף ופעל למען הצלת חיי אדם ורכוש. בין שלל התפקידים והעשייה הרבה, לקח אורי חלק פעיל בהקמת יחידת המתנדבים הבוגרת של הישוב בו התגורר, קריית טבעון, ואף שימש כמדריך ראשי בקורס הכיבוי והכשרת יחידת מתנדבי טבעון, זאת בזמנו הפרטי ובהתנדבות מלאה.

בנוסף, דאג לשיתוף פעולה ושילוב נוער בסיכון, במסגרת צופי אש בשורות תחנת הכיבוי המקומית. יחד עם תרומתו במישור המבצעי, פעל גם לעזרת בעלי העסקים המקומיים והמועצה המקומית בקידום רישוי עסקים ומציאת פתרונות הולמים להפעלתם.

מעבר לכבאות, אורי היה דמות פעילה ובולטת בקהילה ואין אדם שלא הכירו וזאת בזכות הגשת עזרה וסיוע לכל אזרח שנזקק לכך, מפעילות עם ילדים בגן ועד עזרה לקשישים נזקקים. הוא נהג לתרום בסתר לאזרחים במצוקה כלכלית ולהגיש עזרה טכנית ולסייע לתושבים בכל דבר ועניין שנזקקו לו. כזה היה אורי, אדם שכולו טוב, יושר, הגינות ונתינה.

לאורך השנים ייצג בכבוד את הישוב כפנים של שרותי כיבוי והצלה. דרך ההסברה ועשייתו למען התושבים, תרם רבות לביטחונם ולשלומם של תושבי האזור כולו ותושבי טבעון בפרט.

להב אורי צ'ובוטרו (צילום: סמר עודה)
רשף אורי צ’בוטרו ז”ל (צילום: סמר עודה)

אורי לקח חלק באירועים קהילתיים רבים בבתי הספר, בתנועות הנוער ועוד. בזכות כל אלו הפך לדמות מוכרת, אהובה ומוערכת בקרב תושבי טבעון והסביבה, אנשי תקשורת, פוליטיקאים ואנשים רבים מקרוב ומרחוק.

ועוד משהו קטן: כחובב טריוויה מושבע השתתף אורי במספר תכניות טריוויה בטלוויזיה.

אורי היה איש משפחה נפלא, סמל לשמחת חיים, מקצועיות, יושרה ומסירות.

בתאריך 21/7/2020, כ”ט תמוז תש”פ, נפטר לאחר מאבק במחלת הסרטן. בן 47 היה במותו. הוא הותיר אחריו אם, אישה ושלושה בנים. הוא הובא למנוחות בבית העלמין שבקריית טבעון.

עכשיו תורכם לבוא ולעזור לנו להגשים את הפרויקט הזה ולהפוך אותו למציאות, בדרכו ובחייו אורי הציל חיים, בעזרתכם ובעזרת תרומתכם, ננציח את דרכו ונשמר את זכרו.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. ליאת אמר/ה

    נהדרים!!! תודה רבה על הפרגון והפרסום , מעריכים מאוד!!! משפחת צ’ובוטרו

  2. ליאורה אמר/ה

    אורי היה איתי בגן תיקוה בגיל 3 ברכסים, ההורים שלי היו חברים של משה שושנה ההורים שלו ,והיה איתי בגנים ובכול הבתי ספר,ילד מקסים ויפה תואר היה,ממש פרויקט הנצחה מקסים ,הכי מגיע לו בעולם ,איש טוב לב והיה מסור לעבודתו יהי זיכרו ברוך 👍👍👍❣️❣️

הגיבו כאן לכתבה