חיבור טיילת קריית חיים לקריית ים וטיפול במקטעים בעייתיים • הצעה לסדר

מקטע חסר בטיילת בין קריית חיים לקריית ים (צילום: חי פה בשטח)

חברי מועצת העיר חיפה – הילה לאופר, מוטי בליצבלאו (מהירוקים של חיפה), סופי נקש (צעירי חיפה) ואלי בן דיין (ליכוד), יעלו מחר (ג’ 2/3/21) בישיבת המועצה, הצעה לסדר בה הם מבקשים לחבר בין טיילת קריית חיים וקטע חוף של קריית ים, כשהכוונה היא למקטע המקשר בין שני שני אזורי השיפוט, שנותר זנוח ובלתי מטופל, עד כי ממש בלתי נעים ואף מסוכן לעבור בו, בשל היותו בלתי סלול, רצוף בבורות ובנוסף לכך, נטול תאורה בחלקו.

מקטע חסר בטיילת בין קריית חיים לקריית ים (צילום: חי פה בשטח)
מקטע חסר בטיילת בין קריית חיים לקריית ים (צילום: חי פה בשטח)

הילה לאופר חברת מועצת העיר מטעם “הירוקים של חיפה” אמרה לחי פה – תאגיד החדשות:

אני מקווה כי ראש העיר תבין את הצורך שבחיבור. בתקופה המאוד לא פשוטה שנקלענו אליה, הצורך רב עוד יותר. יותר ויותר אנשים בוחרים לעשות ספורט בחוץ באוויר הפתוח וצריך לתת להם מענה. אסון הזפת הנורא שקרה רק לאחרונה מהווה גם הוא משקל בהחלטה שכן רבים יעדיפו ללכת על הטיילת משום שהחופים מלאים בגושי זפת קטנים שלצערי ילוו אותנו לעוד תקופה ארוכה. השלמת הטיילת לא אמורה להפריע להתחדשות העירונית ואפשר לבנות בצורה שבה הטיילת תשתלב בצורה מיטבית בתוך ההתחדשות העתידית. ראש העיר צריכה להרים את הכפפה וליישם מהלך שכל תושבי קריית חיים מייחלים לו. טיילת מכובדת וארוכה שתתחיל מחוף נאות שבקריית חיים ועד לרפאל שבקריית ים.
הילה לאופר מסיעת "הירוקים של חיפה" (צילום: עיריית חיפה)
הילה לאופר מסיעת “הירוקים של חיפה” (צילום: עיריית חיפה)

סופי נקש, חברת מועצת העיר חיפה, מסרה לחי פה – תאגיד החדשות:

מדובר בהצעה לסדר שחתומים עליה כל חברי המועצה מקרית חיים, בהמשך להצעה לסדר שכבר העלתי לפני מספר חודשים.
חיבור הטיילת בקרית חיים חשוב ליצירת רצף עם קריית ים, שבה כבר מסתיימות עבודות הקמת הטיילת. מדובר במקטע של כ-500 מטר שכל מי שבא מכיוון קריית חיים נאלץ לרדת לחוף הים ולצעוד בחול.
הדבר משמעותי במיוחד בתקופה זו, שהרבה אנשים מגיעים לחוף הים לבצע פעילות ספורטיבית, מה גם שחיבור הטיילת חשוב ליצירת רצף והינו חלק מטיפוח קריית חיים מערבית וחשוב להפיכתה ליהלום, שראש העיר הצהירה רבות בהקשר לקריית חיים.
סופי נקש

מוטי בליצבלאו, חבר מועצת העיר מטעם הירוקים של חיפה מסר לחי פה – תאגיד החדשות:

מבחינה גיאוגרפית חוף הים “נמתח” משובר הגלים של הנמל החדש עד לגדר מפעל רפא”ל. אולם מחלוקת בין שתי רשויות – חיפה, חוף נאות, וקטע החוף של קריית ים, מונעת יצירת רצף אחד של טיילת.
זה אך טבעי ליצור רצף של טיילת בין שתי הרשויות.

שנים שמנסים לחבר לטובת ציבור המשתמשים בחוף הארוך הזה שימושים דומים ביניהם טיילת. אז לפני שנים עיריית ק. ים בנתה טיילת לאורך רוב החוף השייך לה, מנגד חיפה בנתה מקטע קטן בהשקעה גדולה (10 מיליון שקל) באורך של כ-300 מטר בלבד .כול הניסיונות לגבש הסכמה בין הרשויות הללו נכשל עד היום.
לאחרונה עיריית קריית ים ניסתה שוב ליצור קשר עם הנהלת חיפה, כדי לחבר את הטיילת של ק. ים לקטע החוף של קריית חיים, גם כדי להוזיל את ההשקעה הכספית הכוללת של שני הקטעים. ושוב נתקלים בסירוב לא ברור מצד הנהלת חיפה.

ההצעה באה כדי להניע את הנהלת עיריית חיפה לבצע את המשך הטיילת לטובת כול המשתמשים ולא להמתין עד הבשלת תוכנית התחדשות עירונית בקריית חיים.
מוטי בליצבלאו (צילום: ירון כרמי)
מוטי בליצבלאו (צילום: ירון כרמי)

חיבור טיילת קריית חיים לקריית ים – נוסח ההצעה

שכונת קריית חיים נתברכה במשאב טבעי המושך אליו מבקרים רבים – הים.
רבים מגיעים כדי לשבת בבתי הקפה, לשחות, ליהנות מנוף הגלים ועוד.

בנוסף, רבים מגיעים כדי לקיים הליכות וספורט במקום. בימי הקורונה, המציאות השתנתה ורבים יותר ויותר מגיעים כדי לקיים הליכות באוויר הפתוח ומחליפים את ההליכונים שבחדרי הכושר לטובת צעידה בטיילת.

תושבים רבים מלינים, בצדק, ושואלים אותנו, חברי המועצה אשר מייצגים את הקריה, מדוע אין המשך לטיילת של קריית ים? מדוע הם נאלצים לצאת ממתחם הטיילת, לעבור לרחוב המקביל על מנת לחזור ולצעוד בטיילת שבצידה של קריית ים? ביציאה מהטיילת ישנו גם מקטע חשוך, שמאוד לא נעים לעבור בו לאחר החשיכה.

הטיילת החדשה – הבנויה, ולעומתה – החלק הלא מטופל | צפו

לאחר שיחה עם משרד מהנדס העיר ובכירי עיריית קריית ים, נאמר לי כי התקיימו שיחות בנושא וסוכם בע”פ מול עיריית חיפה, כי קריית ים תשלים את חלקה וחיפה תשלים את חלקה, כדי שיהיה רצף כך שכל תושבי הסביבה יוכלו ליהנות מפעולה זו. קריית ים השלימה בימים אלו את בניית הטיילת.
ומה עם קריית חיים?

באם ייעשה חיבור, התושבים ייהנו מהליכה רציפה ברצועת הטיילת שאורכה כ-2.5 ק”מ.
מדידה של המקטע החסר להשלמת הטיילת העלתה כי מדובר בסה”כ 460 מטר.
460 מטר מפרידים בינינו לבין החזון.

מקטע חסר בטיילת בין קריית חיים לקריית ים (צילום: חי פה בשטח)
מקטע חסר בטיילת בין קריית חיים לקריית ים (צילום: חי פה בשטח)

במשך שנים רבות הובטח (ע”י השלטון הקודם) כי הדבר יתבצע, אך לצערנו, זה ולא קרה. אנחנו מצפים ומבקשים מכבוד ראש העיר לעשות תיקון ולבצע זאת למען התושבים המייחלים לכך כל כך.


אנחנו מודעים ואף תומכים בתכנית התחדשות עירונית ומייחלים כי תצא לפועל, שכן הצלחתה היא הצלחתנו.

אנחנו גם מודעים לכך שבנייה ושדרוג הטיילת ייכלל בתוך תכנית ההתחדשות העירונית, אך גם יודעים כי תכנית זו, עתידה להתבצע במשך שנים (כמובן בשאיפה שלא נצטרך להמתין שנים רבות) אך יש לשער כי הגבר זה ייקח זמן רב, ומה בינתיים? אנו מאמינים כי בעזרת רצון טוב ויצירתיות, אפשר לבצע חיבור ולו זמני ובמינימום של השקעה, או לחילופין בניה ושדרוג הטיילת אשר תשתלב בעתיד בפרויקט ההתחדשות העירונית.

מקטע חסר בטיילת קריית ים (צילום: חי פה בשטח)
מקטע חסר בטיילת קריית ים (צילום: חי פה בשטח)

ולכן אנחנו מעלים הצעת החלטה אחת:

העירייה תשלים את המשך הטיילת מחוף נאות עד לחיבור הטיילת של קריית ים

בנוסף, ברצוננו לציין כי לאחר סיור שערכנו בחוף, נגלתה בפנינו תמונת מצב מדאיגה ביותר, בורות ענק שנפערו מתחת לסוכות המצילים, ניתוק מוחלט משביל הנגישות לאדמת החוף. האזור מסוכן להליכה ובנוסף גם חשוך, כך שאדם שיצעד באזור בחושך, עלול למצוא עצמו מתגלגל לתוך בור ענק ללא יכולת לצאת ממנו.

אין גישה לנכים, הכל רעוע ומסוכן (צילום: חי פה בשטח)
בורות מתחת לסוכות המצילים – אין גישה לנכים, הכל רעוע ועלול להוות סכנה (צילום: חי פה בשטח)

ולכן, ובנוסף, אנו מעלים הצעת החלטה דחופה:
טיפול מיידי במפגעים אשר צוינו!

בורות מתחת לסוכת המציל, אין גישה לנכים, הכל רעוע ומסוכן (צילום: חי פה בשטח)

על החתום, חברי מועצת העיר חיפה:

מוטי בליצבלאו – הירוקים של חיפה
הילה לאופר – הירוקים של חיפה
סופי נקש – יונה יהב וצעירי חיפה
אלי בן דיין – הליכוד

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. שלמה אמר/ה

  כבר בתקופת כהונתם של סיסו ויהב נחתם סיכום לחיבור חלקי הטיילת .עירית קריית ים מילאה את חלקה, ועיריית חיפה כרגיל לא ממהרת אל תצפו מקאליש שתכבד את ההסכם .לגבי קריית חיים מערבית מה שרחוק העין רחוק מהלב.

 2. יצחק קיסלוב אמר/ה

  עוד בשנת 2006 במלחמת לבנון השניה עלו לשידור משותף יונה יהב ושמואל סיסו והתחייבו לעשות זאת.
  צריך לסיים את המנהג של הבטחות לחוד ומעשים לחוד.
  היוזמה מבורכת ומעשית
  עיריית חיפה תצטרך לשים בצד שיקולים קואליציונים וקרדיטים במקרה הנוכחי וזהו מבחנה האמיתי
  די לקרית חיים מוזנחת ונשכחת לעומת חיפה העיר הגדולה

 3. ליצחק קיסלוב אמר/ה

  “די לקרית חיים מוזנחת ונשכחת לעומת חיפה העיר הגדולה”
  הידעת? שכל המפעלים התעשייתים הגדולים יושבים על שטח קרית חיים ,
  כלומר כספי המיסים הנכנסים לקופת עיריית חיפה משטחה המסחרי של קרית חיים גדול בהרבה משטחי התעשייה בחיפה )מלב המפרץ מתחיל קרית חיים ) וכל הכסף הולך לפיתוח העיר חיפה בלבד ..

הגיבו כאן לכתבה