סרטן שד • גידול משמעותי במספר הפניות של נשים לקבלת עזרה ותמיכה

ממוגרפיה - סרטן השד (shutterstock)

גידול של 85% בשנת 2020 בהיקף הפניות של נשים לקבלת שירותי מיצוי זכויות בעמותת 'אחת מתשע', המעניקה תמיכה וסיוע לנשים המתמודדות עם סרטן השד

עמותת 'אחת מתשע' מציגה פערים משמעותיים במספר הפניות של חולות סרטן השד לעמותה, בבקשה לסיוע ולתמיכה עקב השלכות הקורונה – המצב הנפשי והמצב הכלכלי הקשה.

לקראת יום הסרטן הבינלאומי (4/2/21) עמותת 'אחת מתשע' מפרסמת את היקפי הפניות והשירותים שניתנו בשנה האחרונה (2020). מן הניתוח עולה גידול משמעותי במספר הפניות לעמותה ובבקשה של חולות להיעזר בשירותי התמיכה של העמותה, מיצוי זכויות ועוד. כמו כן, קיים שינוי בפרופיל הפונות בהשוואה לשנת 2019: 

  • בשנת 2020 חל גידול של 31% במספר הנשים שנעזרו בשירותי העמותה בהשוואה לשנת 2019.  
  • מספר הנשים הצעירות (מתחת לגיל 50) שפנו לעמותה בשנת 2020 גדל ב-53%. הקפיצה הגדולה במספר הפניות חלה במחצית השנייה של השנה (כמעט פי 2 בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד) וזאת בעקבות השפעות מגפת הקורונה והשלכות הסגר והקושי הכלכלי. 
  • היקף השירותים שניתנו על ידי העמותה גדל  ב-32%.
  • בשנת 2020 חל גידול של 85% בהיקף שירותי מיצוי הזכויות, שניתנו בעמותה, אל מול השנה הקודמת.  

סיגל רצין, מנכ"לית עמותת 'אחת מתשע' מסבירה:

עשרים ושש שנים שעמותת 'אחת מתשע' מספקת שירותים מגוונים לחולות בסרטן השד ועוזרת להן למצות את זכויותיהן, לקבל מידע מעודכן, ולהיעזר בשירותי תמיכה וסיוע, פיזית ומרחוק. טיפול רגשי-נפשי לנשים חולות בסרטן השד ולקרוביהן הוא אחד הכלים החשובים ביותר שמספקת העמותה. במסגרת ערוץ טיפול זה, הוקם בעמותה "קו ליטל" – קו טיפול מרחוק, שנותן מענה לנשים שמתקשות ביציאה מביתן או שאינן נגישות לגורמי טיפול בקהילה, ומאפשר להן ליהנות מטיפול רגשי נפשי פרטני או בקבוצה, מרחוק.

השנה נתקלנו בפרופיל חדש של נשים שפנו לעמותה לקבלת תמיכה וסיוע, כמו גם בגידול משמעותי במספר הפניות בעקבות השלכות הקורונה, שכן חלקן של הפונות משתייכות לקבוצת סיכון, בשל הפגיעה במערכת החיסון שלהן. ידוע שמגפת הקורונה העצימה את תחושת הבדידות ואת סיר הלחץ המשפחתי, ובאוכלוסיות רבות גם העצימה את הקושי הכלכלי. נוסף על כך, הריחוק החברתי, המתח והחרדה יצרו אתגרים נפשיים מורכבים עוד יותר עבור החולות. אנו נמשיך, כמובן, להיות בית עבור אותן חולות ובני משפחותיהן, נסייע להן לעבור את תקופת המחלה וההחלמה בצורה המיטבית ביותר ונמשיך לפעול למען מיצוי זכויותיהן.

לא ניתן להגיב