הריאלי בחיפה וחופש הביטוי | דוד בר און

בניין "הריאלי" | איור: דוד בר און

“בצלם” בריאלי

בניין “הריאלי” | איור: דוד בר און

השבוע, בית הספר הריאלי בחיפה עלה לכותרות בתקשורת המקומית והארצית, בעקבות התערבותו של שר החינוך בעניין הזמנת נציגי ארגון ״בצלם״ למפגש מקוון עם תלמידי הכיתות הגבוהות של בית הספר. לדעת רבים, שר החינוך חרג מסמכותו בהתערבותו זו בחופש הביטוי.

המוסד החיפאי היוקרתי נחנך ב-1913, בבניין הכיפה ההיסטורי בהדר הכרמל, הידוע בשם “בית שפירא” ומנהלו הראשון היה ד”ר א. בירם. בניין זה, המשמש עד היום כסניף הדר של הריאלי, תוכנן ע״י אדריכל א. בארוולד, אשר תכנן גם את בניין הטכניון הסמוך.

כסבא ששלושה מנכדיו לומדים בסניף מרכז הכרמל (מטו”ס), חשוב לי שהריאלי ימשיך לשמור על חופש הביטוי ודרכו החינוכית העצמאית.

הגיבו כאן לכתבה

11 תגובות
 1. ולא ככתוב בשנת 1913 אמר/ה

  הריאלי החל לפעול בהדר רק בשנת 1921

 2. עוזי (אברהם) אב-רם אמר/ה

  כל ציור ואיור שנעשה ע”י האדריכל ד”ר דוד בר און ראוי לשבח ומכל הבחינות, משום שעל כשרונו אין עוררין, ממני ציויריו מקבלים את מיטב השבחים והברכות.
  כל הכבוד !!!!!

 3. Raffi אמר/ה

  גם אני בוגר הריאלי. בעל השקפות ימניות, דורש שמירה על חופש הבעת דעה ודיון פתוח. אסור היה לשר להתערב.

 4. שלומית אמר/ה

  בושה וכלימה להכניס אדם כזה לעולמם של צעירים מתבגרים שעדיין לא גיבשו זהות פוליטית ונתונים להשפעה של אנשים כריזמטיים במובן השלילי. אין הצדקה למעשה הזה. טעיתם בגדול אתם המנהלים. הליברליות שלכם עברה את גבול הטעם הטוב.

 5. עקיבא שחר אמר/ה

  מאושיות הדמוקרטיה : אתנגד לדעתך עד יומי האחרון, אך אני מוכן למסור את חיי בעבור זכותך להשמיעה!

 6. רמי אמיתי אמר/ה

  בלהט הרצון לשמור על חופש הביטוי והפלוריזם המחשבתי, מנהלי הריאלי מצאו לנכון לזמן את נציגי “בצלם” למפגש עם התלמידים. אין לי כל בעיה בזימון נציגי ארגונים מכל קצות הקשת, כל עוד הם אינם פוגעים במדינת ישראל ובניסיונות להלחם בדעת הקהל שלא תמיד אוהדת אותנו. חמורה לא פחות היא העובדה שחלק מנתונים שארגון “בצלם” מפרסם הינם מעוותים, חלקיים, ומוטים במכוון. וכוון שאנו דנים בחינוך – בית ספר עם עבר חינוכי מפואר כמו הריאלי אינו יכול להמחיש לתלמידיו שהוא “שם פס” על הנחיות משרד החינוך כי אינו מסכים איתן. ראוי ונכון היה שמנהלי הריאלי היו מנסים לשנות את ההנחייה, אבל לא להתעלם ממנה, ללא קשר לתוכנה.

 7. על מי אתם מנסים להגן עקיבא שחר?? אמר/ה

  לעקיבא שחר אין פה עניין של זכות הביטוי מכיוון שעמותת בצלם עצמה משתיקה את זכות הביטוי של הציבור היהודי ביהודה ושומרון, עושה דה-לגיטימציה למדינת ישראל, חתומה על עצומות הקוראות לחרם ודה-לגיטימציה לישראל, מפיקה דוחות מסולפים בהם אין זכות ביטוי לזכויות האזרח של הציבור היהודי, ועוד ועוד.
  עמותה שפוגעת בעצמה בזכות הביטוי ובזכויות אזרח של קבוצה כלשהי לא יכולה לבוא ולטעון אחרכך לחופש ביטוי ולזכויות אזרח. זו עמותת הסתה שמתוקצבת מארגוני הסתה זרים.
  מנכל הריאלי הוא אסון חינוכי כפול: מתן ביטוי לעמותה של הסתה וביזוי המדינה, וביזוי החלטת שר החינוך ומשרד החינוך.
  מנכל הריאלי סיים את דרכו החינוכים בצורה מבזה ביותר, וחשף את פרצופו החינוכי של מוסד שלא מוכן להזמין חברי כנסת ופעילי ציבור מהימין – אבל מוכן לתת במה חופשית לעמותות המסיתות לדה-לגיטימציה למדינה.
  באמת נחצו פה כבר כל הקוים.

 8. פרופ+מ.קליני+דר+שטיין+מימחה+לאונקולוגיה אמר/ה

  אין פלא
  ..החינוך בארץ הוא לשנאת ותעוב היהדות והציונות. פשוט שנאה לכל מה שהוא יהודי בארץ הזאת ואהבה והתחנפות לאלו המקבלים כסף רב ממדינות אירופה כדי להפוך את המדינה למצורעת
  ..זאת אהבתם של מנהל הראלי ולבטח גם בתל אביב- שנאה למדינה ואהבת הרוצחים.

 9. אביב יצחקי אמר/ה

  כבוגר הריאלי ובן לאחת מסגלה ההוראה בו ברצוני לומר שבשנות שהותי בפריז ראיתי מקרוב את השפעתה ההרסנית של בצלם. כל אמצעי התקשורת וכל הארגונים האנטי ציוניים והאנטידמיים משתמשים בפרסומי ארגון בצלם לתעמולתם ההרסנית וגוררים פעולות אנטישמיות נגד יהודי אירופה בנוסף לפגיעה במדינת ישראל

 10. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  בית הספר הריאלי בחיפה בית ספר מעולה. יישר כוח לצוות העובדים בראשות ידידי היקר ד”ר יוסי בן דב,המנהל הכללי

 11. עמוס מדזיני אמר/ה

  מעבר לתוכן-אהבתי את האיור

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור העיר חיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו