“50% ממקרי הסרטן בילדים בחיפה הם כתוצאה מזיהום אוויר” | משרד הבריאות

כך עולה מנתונים חדשים ומדאיגים אותם חשף משרד הבריאות במסגרת דיון על תוכניות בנייה חדשות במפרץ חיפה. עוד עולה, כי במהלך עשור אחד היו באזור חיפה כ-780 מקרי סרטן אותם ניתן לייחס לזיהום אוויר, 30 מתוכם בקרב ילדים. משרד הבריאות ציין, כי באזור חיפה ישנה תחלואה עודפת בסרטן הריאות ובסרטן שלפוחית השתן – סוגי סרטן הקשורים לזיהום אוויר.

 

003-_מפרץ_חיפה.jpgהנתונים שנחשפו במסגרת חוות דעת ששלח ראש שירותי בריאות הציבור, פרופ’ איתמר גרוטו, לממונה הארצית לעררים באגף מוסדות תכנון ארציים וזאת במסגרת דיון על תכנית קרקעות הצפון, מגלים כי בין השנים 1998- 2007 חלו תושבים באזור חיפה בסרטן ב-16% יותר בהשוואה לשאר הארץ ב-16 מתוך 18 סוגי סרטן שנבדקו. כשנבדקו סוגי סרטן הקשורים באופן סיבתי לזיהום אוויר – הנתונים היו מובהקים עוד יותר. כך לדוגמה בנפת חיפה הסיכוי לחלות בסרטן הריאות היה גבוה ב-29% בהשוואה לשאר הארץ והסיכוי לחלות בסרטן שלפוחית השתן היה גבוה ב-26%. במשרד הבריאות מעריכים כי מתוך 4,860 מקרי סרטן באותן שנים כ-780 מהם הם תוצאה של חשיפה לזיהום אוויר באזור.

יש לציין כי לפני פחות מחודש הושק מחקר ניטור ראשון מסוגו בארץ לבדיקת הקשר בין איכות האוויר לבין התחלואה במפרץ חיפה.
IMG_1758.JPGראש עיריית חיפה יונה יהב מסר בתגובה לנתונים שנחשפו: “משרדי הממשלה שתפקידם להגן על תושבי הצפון הפקירו והכשילו כל ניסיון של הרשויות בנפה לשים סוף למפגעים. חשוב לזכור כי הכלים נמצאים בידי הממשלה ולא בידי העיריות. לאורך כל הדרך הנתונים מוסתרים מראשי הרשויות, מעכו ועד חדרה – והמשרד להגנת הסביבה מסרב לחלוק אתנו את רשימת המפעלים המזהמים ולחשוף את רמת הזיהום של כל אחד מהם”.

“יש לשים קץ לאימפוטנטיות של הגופים המוסמכים, העוסקים לצערנו בפרשנות וניתוח טבלאות במקום להילחם על בריאותם של תושבי הקריות, טבעון, עכו וחדרה. באופן מדהים ומקומם לומדים תמיד ראשי הערים את הנתונים מכלי התקשורת, ולא מפקידי הממשלה. פעם זה משרד הבריאות שמעביר את הנתונים לעיתונאים ופעם זה המשרד להגנת הסביבה. אני מציע להם שיעסקו יותר בשמירה על הבריאות והסביבה, ופחות במרדף אחר הכותרות. למרות שאני ראש העיר חיפה יש בכוונתי להילחם בעבור כל הנפה ויישובי המפרץ, ולהמשיך לפעול ככל אשר יש בידי לסגירת מתקנים ומפעלים מזהמים”.

דב_חנן.jpgח”כ דב חנין, שעמד בראש ועדה המשנה שעסקה בנושא סביבה ותכנון במפרץ חיפה בכנסת היוצאת אמר בתגובה לממצאי משרד הבריאות באשר לזיהום במפרץ חיפה: “הממצאים החמורים האלה מאשרים את החששות הקשים ביותר שהיו לנו. כמו שקבענו במסקנות ועדת המשנה, נדרש שינוי קיצוני וחד בהתנהלות לגבי תעשיות וחומרים מסוכנים במפרץ. הגיע הזמן להציב את טובת האזרחים לפני האינטרסים של בעלי הון. הגיע הזמן להפחית בנחישות את רמות הזיהומים במפרץ, ובוודאי שמדובר בתעשיות ובחומרים שאינם נדרשים באמת לכלכלה שלנו והיכן צריך למקם אותם. כדי להגן על בריאות וחיי התושבים במפרץ חייבים ליישם את מסקנות ועדת המשנה במלואן ובדחיפות”.

 

שאלת האחריות האישית

תזכורת משנת 2012. כבר אז הציג גרוטו את הערכתו לגבי נתוני התחלואה וזיהום האוויר. אז העלה גלבהרט בקשה לדיון במועצת העיר ונמחץ על ידי הקואליציה העירונית, בראשות יונה יהב,שסירבה לדון בנושא.
יהב הציג אל מול המצלמות את משנתו – “הכל קונספירציה של הירוקים האינטרסנטים”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
  1. דוד מחיפה אמר/ה

    תביעה יצוגית נגד עו"ד יונה יהב על מניעת הגשות אישיות נגד מנהלי המפעלים המזהמים במשך כהונתו כראש עיר