בבכיינות תעשה לך מלחמה? כמה לקחים מתרועות המלחמה של קליש נגד בזן | פרשנות | ד"ר יריב שגיא

אי אפשר שלא להצטער על ההופעות הבעייתיות של ראש העיר קליש בתקשורת. נראה לכאורה  שכמעט לכל ראיון היא מקפידה להגיע עם מחסנית נטולת כדורים, ללא נכסים, ללא אסטרטגיה ברורה אבל עם ים של דמעות. סליחה, אבל ככה לא מנהלים את המערכה החשובה ביותר בתולדות מפרץ חיפה. אז לפני שבוכים קדימה, בואו נעצור וננסה ללמוד מהטעויות.

טעות מס' 1 – לצאת למלחמה בלי לצאת מהמיטה

נראה שלשכת ראש העיר מאוד אוהבת את הנוחות שלה. לא תראו שם פעילות ציבורית רחבת היקף שמטרתה לסחוף את הקהל, לא תראו איזה קמפיין מסודר, עקבי ונחוש כדי לגייס דעת קהל, אבל כן תשמעו את רקיעות הרגליים ואת הדפיקות על השולחן בעיקר מעברה השני של דלת לשכת ראש העיר. סליחה, אבל ככה לא מנהלים את המערכה החשובה ביותר בתולדות מפרץ חיפה. איך יכול להיות שראש העיר לא מסתובבת בעיר לגייס את דעת הקהל? איך יכול להיות שהיא לא חורכת את קרקע המפרץ כולו בכדי לגייס תומכים? עוד מכתב ועוד מכתב ועוד מכתב אינם מהווים כלי נשק – זאת עבודת פקידות למופת במקרה הטוב.

הראיון של עינת קליש-רותם בגלי צה"ל בתכניתם של רינו צרור ורזי ברקאי 17/1/2021

טעות מס' 2  – לעשות ראיון בגל"צ כאילו אין מראיינים

לענות תשובות קנטרניות זה אולי מקסים אצל בנות 16, זה נראה הרבה פחות טוב אצל אישה בוגרת בת 50. בראיון ששודר בגלי צה"ל, בתכניתם של רינו צרור ורזי ברקאי, ביום א', 17/1/2021, לא נעשה מאמץ מיוחד לקיים דיאלוג, והתשובות הכמעט חצופות לא עודדו ולא גייסו את המרואיינים לתת אפילו קצת אמפתיה לצד המקופח (אנחנו). ובאמת, שני המראיינים הוותיקים לא החמיצו אף הזדמנות לעקוץ את קליש, גם אם זה נעשה על בסיס קלוש. למשל, רגישות היתר של רזי ברקאי לגבי השימוש של קליש במונח "פקידים" היא כמובן קנטרנית. ברור שבממשלה יושבים פקידים, אבל ברקאי היה מספיק עצבני כדי להפוך כל אמירה של קליש לאמירה בעייתית. גם רינו צרור לא נשאר חייב והפך כל אמירה שולית ל"כותרת" בסגנון "בזן גרועים מהחזירים". אין מאחורי הכותרות האלה שום מסר, אלא בעיקר ביקורת על סגנון השיח של ראש העיר חיפה.

טעות מס' 3 – למה להשתמש בשפה לא נקיה?

בתוך הריאיון האומלל בגלי צהל כינתה ראש העיר את הממשל בירושלים: "פח אשפה שיושב בירושלים". רינו צרור המופתע הגיב: "זה בדיוק העניין, זרקו אותך מכל המדרגות".

טעות מס' 4 – להניח שהצד השני לא מתכונן למלחמה

כאילו בדרך אגב ציינה ראש העיר את ה"אמצעים לפעול ואמצעים אחרים" שהיא מתכננת לעשות בהם שימוש נגד בזן. אבל זה לא הספיק לה והיא הרגישה צורך גם לאיים בשידור חי על בזן. מה אני אגיד לכם… כאילו מישהו מופתע.

יש משהו בעייתי בנפנוף מתלהם במהלכים שאתה הולך לעשות. זה כאילו נותן עוד הצדקה לצד השני לצופף את השורות ולמצוא עוד פתרונות לכל מהלך שלך מראש.

טעות מס' 5 – לוותר מראש על תמונת ניצחון

ראש העיר הצהירה שלא באמת חשוב לה מתי בזן צריכים לצאת ממפרץ חיפה " 2025 או 2027 או 2028 בחודש יולי" העיקר שיסגרו. אם הייתי מנכל בזן או עידן עופר עצמו אז באותו הרגע הייתי סוגר את הרדיו. העניין הוא שמאחורי האמירה הזאת יש לכאורה טון כניעה מאוד ברור של ראש העיר. לאוזן ה"לא פוליטית" זה עשוי אפילו להישמע כמו "תנו לי משהו כדי שאשרוד פוליטית עוד קצת".

טעות מס' 6 – ההיסטוריה נכתבת על ידי המנצחים, לא על ידי המפסידים

המנטרה החדשה מבית חסן שוקרי מדברת על כך שמנהיגות המדינה בירושלים לא ראתה את חיפה מעולם. איזו בכיינות. פעם היה כאן ראש עיר בשם אבא חושי שגרם לירושלים לרעוד כאשר הוא דפק על השולחן. אז אל תנסו גם לשכתב את ההיסטוריה, תתרכזו בעיקר.

20 תגובות
 1. עמנואל אמר/ה

  ומה אמרת חיובי?

 2. משה מ אמר/ה

  ממש לא ברור כחצד ניצחק את יונה יהב

 3. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום עמנואל, אמרתי בצורה מפורשת שראש העיר עושה עבודת פקידות טובה.
  יום טוב!

 4. דינה אמר/ה

  ד"ר שגיא, אכן כל מילה בסלע! היום אנחנו ב – 20/01. לא זוכרת בתולדות העירייה שפנקסי הארנונה תמיד חולקו לאזרחים לפני סוף דצמבר. השנה אולי יגיעו לתושבים בסוף ינואר – תחילת פברואר!!!
  יושבת במגדל השן. מעולם לא ראינו אותה מתערה עם הציבור ברחוב.
  בכל בו של שישי לא פגשתי ולו כתבה מחמיאה אחת לטובתה!!! טרם היה ראש עיר בחיפה שלא הצליח ליצור לעצמו לובי כזה או אחר בכנסת ו/או בממשלה משום-מה יש לה לקאליש את הכישרון להסתכסך עם כל העולם ואחותו ולסגור לעצמה את כל הדלתות בכל מקום אפשרי.
  האם מבחינה משפטית לא ניתן לציור לובי שידיח אותה מהתפקיד???

 5. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  דווקא ד'ר עינת קליש- רותם היא ראש העיר חיפה הטובה ביותר לעיר חיפה.זו האמת.תנו לה בבקשה לעבוד בשקט.

 6. למלמ אמר/ה

  קראתי גם שיש לה עוד צד שנלחם בבית המשפט באחוזי הארנונהשל בזן מול העירות השונות כי לא מספיק מה שיש עכשיו רוצים עוד

 7. נזק אמר/ה

  חבל שהציבור החיפאי לא שמע את קולה של עינת קליש לפני שנבחרה וחבל שלא זיהה את פוטנציאל הנזק.

 8. עלוב אמר/ה

  ראיון עלוב. המראיינים ניסו לדבר עם קליש על חזירי הבר ולא ממש הצליחו. טענה שהתופעה בירידה, ״יש לה חברים שטוענים שלא ראו חזירים חודשיים!״ היא שונאת את בז״ן יותר משהיא שונאת את חזירי הבר, ובכלל, היא מעדיפה לדבר על ״פח האשפה בירושלים״. המראיינים הזכירו את המכתב של יוגב גרדוס בכלכליסט שמתח ביקורת קשה על קליש ועל תכנית מפרץ החדשנות. קליש התעקשה שלא ראתה את המכתב של גרדוס, וזלזלה ב״אדון יוגב״ שלדבריה לא מכיר את הפרטים. הגדירה עצמה כ״פוליטיקאית״ וטענה נגד ה״פקידים שמחליטים״, התבטאות שגררה מחאה תקיפה מצד שני המראיינים. ״זה יילך למלחמת עולם״, הכריזה קליש, לפני שהמראיינים קטעו אותה וסיימו את הראיון. עלוב. לא מביא כבוד למרואיינת ולא מביא כבוד לחיפה.

 9. בועה אמר/ה

  מעשים בשטח זו הקבלה הכי טובה ולא דנידין קליש שהכל כאילו כמו בבגדי המלך החדשים ומי שמשהו אותה כנראה סגור הבועה רחוקה אך לא במציאות החיפאית בשטח!!!!
  קליש היא אסון!!!! מספיק לברבר , רוצים בחירות מוקדמות חדשות .
  יש לכם השוואה תוצאות מיהב!!! איפה היא ואיפה הוא!

 10. אסתר אמר/ה

  מה אתה מנסה להגיד? שאתה תוכל יותר? כמו שיהב עשה יותר??¿???

 11. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום אסתר,

  אני חושב שרבים יכולים לעשות יותר.
  אני טוען שהביצועים כרגע מאוד לא מניחים את הדעת.
  ומה הקשר ליהב? אם אני לא טועה יהב הביא לסגירת מיכל האמוניה, לא? זה חוסר תשומת הלב של השלטון הקיים שלא הצליח להמשיך למנף את זה. למעשה הוא גם לא עשה דבר בשום אפיק אחר פרט להסכמים גרועים וחסרי שחר, כמויות אדירות של יחצ על כלום ושום דבר, התעלמות מהציבור, חורבן הדמוקרטיה העירונית והרבה מאוד ג'ובים למקורבים. אולי תתעוררי?

 12. דינה אמר/ה

  מר רפי חסון! הצחקת אותי!!! על איזה ירח אתה חיי???
  חייבים דחוף למצוא דרך משפטית להדיח אותה ולצאת לבחירות חדשות!
  שום דבר טוב לא ראינו בעיר מאז כניסתה לתפקיד!

 13. ירון+חנן אמר/ה

  נכון מאד. זו קליש. אם זה לא היה פתטי זה היה מצחיק לאללה…הבעייה שכל פעם לאחר ראיונות הזויים כאלה בתקשורת רבים מורטים את שערותיהם מרוב צער: אלה שהתפתו לבחור בה ולא מצליחים להבין איך טעו בענק, אלה שאמורים להגן עליה כמו הדובר או היעוץ המשפטי ואלה שמבינים שבינתיים אנחנו תקועים 3 שנים עם התאונה הזו שהתרחשה בנובמבר 2018 כלומר מרבית תושבי חיפה המתוסכלים!

 14. איציק אמר/ה

  מי המטומטמים שבחרו בה ?

 15. שמואליק גלבהרט אמר/ה

  יריב שכח את הטעות הכי גדולה של קליש: ההתעקשות שלה על "המפרץ החדשני", מצגת הזויה, ילדותית, חסרת כל היתכנות ריאלית, שהיתה משאירה כל סטודנט לחזור על אותו סימסטר. וכמו בנושאים אחרים שטיפלה בהם, ולמרות הדוקטוראט המרשים שלה בתיכנון ערים, היא האחרונה להבין שמצגת החדשנות לא תקדם אלא רק תסכל את פינוי מיפעלי המיפרץ.

 16. פיטר פן אמר/ה

  יריב כל מילה שלך כתולעת השמיר

 17. אבי אמר/ה

  פרנסה זה חיים,
  במלחמה שלכם על הבריאות ,
  תפגעו באלפי משפחות
  ותהרסו להם את הפרנסה.

 18. Madam X אמר/ה

  אני תקווה שד"ר עינת קליש רותם תתגבר על כל המלעיזים המרושעים שכל מטרתם לתקוע מקל בגלגלי מרכבת הקידמה והפיתוח , שיפור תשתית הכבישים המשובשים והניקיון למען העיר חיפה .
  חזקי ואמצי !!!

 19. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  וואו פיטר פן! זאת המחמאות היפות שקיבלתי מעולם!

 20. רחל אמר/ה

  זאת ראשת העיר הכי מטומטמת מבטלת עבודה של שנות תכנון לא יודעת לנהל ולהתנהל העיר נסוגה שנות אור בראשותה

לא ניתן להגיב