‘דרכון ירוק’ למחלימים ומתחסנים מקורונה • ועדת החוקה | צפו

יולי אדלשטיין (צילום: דוברות הכנסת)

ועדת החוקה דנה היום (ב’ 4/1/21) על יוזמת יו”ר הוועדה ח”כ אשר, ל’דרכון ירוק’ למחלימים ומתחסנים

שר הבריאות, יולי יואל אדלשטיין, נכח בדיון הוועדה, בראשות ח”כ יעקב אשר, למעקב אחר התקדמות פרויקט ‘הדרכון הירוק’ למתחסנים ומחלימים ויישום סעיף 44א לחוק הסמכויות – קביעת הוראות לעניין מחלימים.

כבר בתחילת אוקטובר 2020, דרש היו”ר ח”כ אשר ממשרד הבריאות להציג מתווה מסודר לפתרון טכנולוגי שיאפשר להעלות את ההשתתפות בכוח העבודה ולהחזיר ענפים שלמים במשק לפעולה באמצעות שימוש בדרכון ירוק למחלימים מקורונה ובהמשך גם למתחסנים ולנבדקים (לפרק זמן של 72 שעות).

דיון בנושא “דרכון ירוק” | ועדת החוקה בכנסת (צילום: דוברות הכנסת)

פרופ’ איתמר גרוטו המשנה למנכ”ל משרד הבריאות, השיב כי משרד הבריאות נמצא בקשר עם חברות טכנולוגיה ישראליות כדי להתקדם בנושא וטען כי הקושי העיקרי הוא במניעת זיופים.

בדיון מבקשת הוועדה לבחון את סטטוס ההתקדמות של הפקת הדרכון הירוק, הפעלתו באופן בטוח ומפוקח ואת ההחרגות שיחולו על המתחסנים והמחלימים בהתאם לכללי משרד הבריאות

שר הבריאות אדלשטיין בוועדת החוקה:

אנחנו לא באים להראות לכם מוצר מוגמר שתאמרו עליו אמן. באנו להציג דברים ולשקף התלבטויות יש פה שאלות בריאותיות עקרוניות, כמו כמה זמן מחלים נחשב מחלים? שאלות משפטיות – האם זה יוצר אפליה? ממש לא מעניין אותי אם מישהו בוחר שלא להתחסן וחשוב לשמוע שכל הח”כים שפה קוראים לציבור לבוא להתחסן. אבל יש מחיר לכל בחירה – מי שבחר לא להתחסן לא מגיע לו דרכון ירוק, אך מה עם מישהו עם אלרגיות קשות? לנשים בהיריון מותר להתחסן, אך עדיין יש אוכלוסיות שלא יכולות ובאנו להתלבט יחד. בנוגע לנושא הבינ”ל – לאחרונה אני משוחח עם קולגות במדינות שונות וההתלהבות מדרכון ירוק עצומה, הצעות כמו ברית בין לאומית של מדינות הסומכות אחת על השנייה לסוג החיסון שניתן, ביחס לבידודים וטיסות, הפוטנציאל עצום.
פרופ' אש ויולי אדלשטיין | דיון בוועדת החוקה בכנסת (צילום מסך: דוברות הכנסת)
פרופ’ אש ויולי אדלשטיין | דיון בוועדת החוקה בכנסת (צילום מסך: דוברות הכנסת)

עוד בדיון, חילופי דברים בין שר הבריאות לח”כ סובה

“לא יהיה מצב במדינת ישראל שאין לנו במקרר מספיק חיסונים למנה השנייה. זה דבר הזוי”, שר הבריאות אדלשטיין

ח”כ יבגני סובה (ישראל ביתנו) האשים: “כשאתם מגדירים את היעדים והגבולות תגיד שהיעד שלך הוא לחסן עד חודש יוני 70% מהאוכלוסייה. אל תאמרו דברים בגלל הבחירות, אתם מוציאים הודעות ולא מבינים למה הציבור לא מאמין לכם. אני לא רוצה שתגידו לנו שתחסנו תוך חודש וחצי את כל האוכלוסייה. כשאני שומע בתקשורת שהמנה השנייה מתעכבת אני מבין שאתם עושים את זה בגלל הבחירות”.

“אתם לא מבינים למה הציבור לא מאמין לכם” | צפו בחילופי הדברים (צילום: דוברות הכנסת)

השר אדלשטיין הגיב לדבריו: “אם הייתה לי אפשרות לחסן את כל אוכלוסיית הסיכון ביומיים הייתי עושה את זה וזה לא קשור לבחירות. אני מכבד אותך וחבל שאתה נכנס לשיח הזה, אתה היית עיתונאי, תעשה גוגל ותראה את התקשורת העולמית, בכלי תקשורת שמימיהם לא כתבו עלינו מילה טובה. תסתכל מה הם כותבים, לאף אחד מהם לא עלה רעיון שאנחנו מחסנים אנשים בסיכון בגלל הבחירות. אצל האנטישמים או באל-ג’זירה לא עולה האשמה כזו אז פה בכנסת? בשום שלב לא יהיה מצב במדינת ישראל שאין לנו במקרר מספיק חיסונים למנה השנייה. זה דבר הזוי”.

הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. אורית אמר/ה

  מקווה שלא יעבור
  כאן זה לא דיקטטורה ולא נאפשר פגיעה בזכויות הפרט שלנו

 2. אברי אמר/ה

  העיקר שלא מכריחים אותנו להתחסן!
  אין כמו שילטון דמוקרטי.

 3. סלומון אמר/ה

  אדוני שר הבריאות. מדוע ישראלים מקבלים חיסון ניסיוני ולא viral vector כפי שמקבלים חלק מאזרחי בריטניה. האם אנו שפני ניסוי?

 4. עמנואל גולדשטיין אמר/ה

  יולי אדלשטיין עשה כברת דרך מרשימה.
  מלהיות אסיר בגולאג, השליט בישראל גולאג!

 5. גרמושקה אמר/ה

  השר אידלשטיין מדבר בסגנון של פוליטרוק אבל כוונותיו טובות

 6. מתנאל אמר/ה

  שינו שיש לנו דרכון ביומטרי פשוט מאוד

הגיבו כאן לכתבה