פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי,...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

אלברט בורלא יו"ר פייזר • מתופת השואה אל בשורת החיים

זה כנראה אחד הסיפורים המרגשים שתקראו בתקופה הקרובה

יהדות סלוניקי היתה מהתפוצות המפוארות והייחודיות של היהודים בגולה. חיי היהודים בסלוניקי השתלבו היטב בחיי המקומיים, הם חיו איתם בשלום ועסקו בדיג ובמסחר.

בסלוניקי, ערב מלחמת העולם השנייה, חיה גם משפחת בורלא הענפה. כשהנאצים פלשו ליוון, והעלו את יהודי סלוניקי על רכבות לאושוויץ, גם משפחת בורלא על כל בניה ובנותיה עלתה לקרונות הבקר האיומים. מעטים שרדו מהקהילה המפוארת והנהדרת ההיא, ואחד מבניה שרד את התופת גם הוא.

בן למשפחת בורלא, נישא אף הוא לשורדת שואה, יחד הם שיקמו, במאמץ רב, את חייהם, והביאו בן לעולם – אלברט, שמו.

אלברט גדל והתחנך ביוון. את הדוקטורט שלו בביוטכנולוגיה של הרבייה קיבל מבית הספר הווטרינרי של "אוניברסיטת אריסטוטלס של סלוניקי". בגיל 34 עזב את יוון, ומאז הוא מחלק את זמנו בין שבע ערים שונות, בארבע מדינות שונות.

אלברט בורלא הצטרף ל"פייזר" בשנת 1993 כדוקטור לרפואה וטרינרית וכמנהל טכני בחטיבת בריאות בעלי החיים של החברה ביוון. הוא מילא תפקידים בכירים רבים ב-Zoetis (שנקראה בזמנו "Animal Health") ובאגפים נוספים של פייזר. מאז, מילא בורלא את תפקיד "ראש החיסונים העולמי" (Global vaccine chief) בפייזר, עד שקודם לכהן כנשיא קבוצת בריאות חדשנית (Innovative Health) של החברה, בינואר 2016.

החיסונים של פייזר מגיעים לארץ ומתקבלים ע"י ראש הממשלה ושר הבריאות (צילום מסך: לעמ)
החיסונים של פייזר מגיעים לארץ ומתקבלים ע"י ראש הממשלה ושר הבריאות (צילום מסך: לעמ)

במהלך השנה הראשונה לכהונתו בתפקיד זה, גדלו הכנסות הקבוצה ב-11 אחוזים. בינואר 2020 החל בורלא לשמש גם כיושב ראש חברת פייזר, לאחר פרישתו של קודמו, איאן ריד. בשנת 2020, לאור ההתפרצות העולמית של נגיף הקורונה, בורלא הורה לצוותים של פייזר לפעול בדד-ליין אגרסיבי, במאמץ לפתח חיסון לנגיף, ובנובמבר 2020 כבר הכריזה החברה על יעילות החיסון ב-90 אחוזים מהמקרים.

מנכ"ל פייזר, אלברט בורלא, הוא בנם של ניצולי-שואה יהודים מסלוניקי, אנשים אשר עברו על בשרם השמדת-עם איומה ונוראה.

אלברט בורלא נמצא היום בראש חברה המעניקה לנו את האפשרות לחזור לחיים, ובזכות הקשר החם איתו, מדינת-ישראל זכתה לקדימות.

אני שמחה ומאושרת מצד אחד ובוכה מצד שני. כמה בנים ובנות לעם היהודי איבדנו בתופת ההיא, וכמה אנחנו והעולם כולו הפסדנו באובדן הנורא ההוא. לחיי אלברט בורלא, ולחיי כל שורדי השואה שקמו מאפר ואבק והביאו לנו בשורת חיים.

יפעת מזרחי
יפעת מזרחי
יפעת מזרחי | עו”ס קלינית, מפתחת תחום ידע בריאות וזקנה, משרדי הרווחה והבריאות. 054-4565841

כתבות קשורות לנושא זה

9 תגובות

 1. מרגש, וזה לא על חשבונם של האחרים, שיש להם חלק משמעותי בפרויקט החיסון.
  עבור אלברט בורלא ומשפחתו זאת נקודת זכות נוספת בתרומתם לאנושות.
  וגם לעם היהודי.
  כבוד גדול!!!
  שושנה
  בת של חסידת אומות העולם

 2. יהודי ליהודי צריך להיות כמו אח
  וכול הכבוד שיש לנו את אלברט

 3. כבן לניצול שואה אגיד שלשמחתי, אין קשר בין השואה לבין הצלחה או כישלון של אדם יהודי. הגיע הזמן לזכור את השואה אבל לא לסגוד לה. אין קשר בין הצלחת אדם לבין שורשיו בתקופת השואה, ובהחלט שלא רק יהודים הם אנשים מוצלחים. רק כדי לסבר את האוזן, ד"ר בורלא מנהל חברה שהקימו שני גויים שהקפדנו לשכוח אותם בזמן שאנו טופחים על שכם עצמנו.

 4. כבת לניצולי שואה נעצבתי על דור שנכחד, מצד שני גאווה גדולה על הישגי הדורות החדשים. על זה נאמר: "נצח ישראל לא ישקר' ביטו המבטא: אומץ, תעוזה נחישות והצטיינות.

 5. לציין שיהדות סלוניקי נכרתה ברובה הגדול, וזאת בעזרת התושבים המקומיים שהסגירו את מחבואי היהודים לנאצים. רק בהולנד ובסלוניקי הגיע שיתוף פעולה זה לשיאים כאלו. ראה היכן ממוקמת אוניברסיטת סלוניקי, מעל בית הקברות היהודי.

 6. סיפור יפה, אבל לגבי הקורונה, החיסון פותח על ידי מדען טורקי בעל חברת תרופות בגרמניה.

 7. התרגשתי לקרוא את הכתבה על המלאך שנקרא אלברט בורלא. במשך המגיפה שפקדה את כל העולם תמיד האמנתי שמי שיביא לפתרון המגיפה זה המוח היהודי שהשם בחר בנו כעם סגולה ונבחר מכל העמים.
  והנה הגיע המלאך והציל את עם ישראל והעולם כולו משואה שנקראת קרונה. ואת מי הציל ראשונים את העם שלו עם ישראל. אני מלא גאוה שניחנו באנשים כאלה. יישר כח ושאפו ענק לאדם הזה שגאל אותנו מהאימה הזאת

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי, עם ביתו שני ומספר חברים, להפלגה מול החוף השקט בחיפה. לפתע ראו השייטים להקה של...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם ה-19: מעל 170 אתרי מורשת, מוזיאונים, סיורים מודרכים ברחבי הארץ ועסקי תיירות מהדרום ייפתחו בחינם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת ישראל ומערכת החינוך מתבשרות בהישג מעורר השראה וגאווה של נציגות נבחרת ישראל במתמטיקה, שהשתתפו באולימפיאדה...

מכבי חיפה: "זה לא חג החירות כל עוד 133 חטופים עדיין בעזה" ◄ צפו בסירטון המצמרר

לפני שריקת הפתיחה של ניצחון משחק הבית של הירוקים מכבי חיפה נגד האדומים הפועל באר שבע באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה שנערך ביום שבת, 20.4.2024 הקרינה...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....